Author Topic: Moj QUAD  (Read 30816 times)

Offline Vaci

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 824
Re: Moj QUAD
« Reply #45 on: November 15, 2012, 09:38:31 AM »
Od staklolita. Kupio sam staklolit debljine 2mm, stavicu na CNC masinu da odradi. Za karbonske sipke cu upustiti zleb oko 0,5mm da upadnu u njega. Ne zelim da busim karbon nigde ni da ga suvise pritiskam. Na istezanje karbon je perfektan, ali na kompresiju nije bas tako dobar...

Offline Vaci

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 824
Re: Moj QUAD
« Reply #46 on: January 01, 2013, 11:33:19 PM »
Evo stigose istorijski delovi. Nakon svega ispao je problem nabaviti karbonske cetvrtaste sipke u nasoj zemlji. Mozda u nekoj reviziji predjem na karbon, ali trenutno sam ruke quda napravio od aluminijuma.

Nakon rezanja FR4 izgleda ovako



Nakon toga sam anodizovao zadnje nosace motora u teget, ali sam malo preterao sa bojom pa ispade crno. Kada budem imao vremena napravicu temu o anodizaciji, jer je to izuzetna stvar za sve delove od aluminijuma. Manje-vise sklopljen frame izgleda ovako



Zaboravio sam da izmerim masu shasije, ali nema veze. Sa ostatkom elektronike quad izgleda ovako




Rastojanje izmedju motora je oko 380mm i koristim elise 8x45. Sa njima motori vuku na 15,4V oko 23,5A, sto je mnogo obzirom da su deklarisani na max 18A. Ali, podesicu daljinac na 85% gasa i vuci ce taman koliko treba na max gasu, a opet ce ostati malo snage da elektronika moze sve da drzi pod kontrolom. To je naravno samo u ekstremnim situacijama i na vrlo kratko. Koristio sam zice sa silikonskom izolacijom koju mi je poklonio VPilic, i otvorio mi oci koliko je u stvari ta zica bolje od PVC zice (izolacije), i ovom prilikom mu zahvaljujem na tome.

Masa quada bez baterije je 780g, a maksimalni potisak ce biti 4kg. Baterija je teska 370gr i odmah sam stekao utsak da ce tih 4000mah biti mnooogo za ovaj quad. Imao bi vreme leta oko 20min, i to je ok (mada po meni previse), ali problem vidim u dimenzijama baterije za ovako kompaktnu masinu. Verovatno cu preci na nekih 2500mah 4s, videcemo.

Ostaje da se stvar isproba, kada balansiram elise i zamenim lager na jednom motoru, nesto krcka u njemu i morace da ode. Moracu i da zalemim ugaone letvice umesto ovih pravih na KK2, bespotrebno mi dodaju visinu koja ce mi kasnije smetati na canopy.

Offline cakra

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 269
Re: Moj QUAD
« Reply #47 on: January 02, 2013, 05:34:24 PM »
Lepo...jos samo da vidimo kako to leti  (<--)...
Imas cetvrtaste cevi u rcsrbija...za taj raspon je dosta i 8x8 ..10x10...mada je al. asvim ok resenje...
Koji su motori u pitanju? Za taj raspon i tezinu muslim da su mi nekako preveliki?Koji kv je u pitanju?
Vidim da se tu najvise gresi...prevelik kv...male elise...(ta je logika sasvim ispravna...ali...)
Zasto kk fc? Multiwii ima 10x bolje senzore, kosta isto i leti ko zmaj...?

Bas napravih jednu hexu  sa roxxy 2827/34...elise 11x4.7...nemam vece nazalost...raspon oko 700mm (taj raspon postaje prevelik za 10x10 al profil...primetne su blage vibracije  i pored dobre izbalansiranosti elisa...) batt 3S, 2200mA...let preko 6 min...


Samo napred!



 (<--)

Offline Vaci

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 824
Re: Moj QUAD
« Reply #48 on: January 02, 2013, 07:16:50 PM »
Danas sam obavio prvi let, uopste sa quadrocopterom ikada... i nisam ga slupao :)  Kada podesim i ostale gainove i shvatim sta je sta od tih gainova, napravicu i neki snimak.

Nema tih cevi u RC srbija, pitao sa Vladu. Cak je bio problem i da ih on nabavi. Ima ih na sajtu ali ne na stanju. Tako da sam za sada na aluminijumu, pa posle cemo videti.

Motore imas na pocetku teme, kao ostatak. Samo su elise druge nego originalno uzete. Ako mene pitas snage nikad dosta, pa mi zato nisu ni preveliki motori. Cak i da mi snaga nije bitna mislim da bi bili ok. Stvar je u tome ko sta hoce. Ja ovaj quad napravih da letim na maloj razdaljini, i da izvodim akrobacije, pa ce mi dosta snage dobro doci. Danas sam dao pun gas i kao raketa je. Mogao sam da napravim raspon koji sam hteo posto sam sam pravio shasiju, ali bas sam hteo da bude sto kompaktnija i eksplozivnija masina. KV je 1100 i moje pretpostavke su bile u redu, stvarno je jako brz.

Tako da ne bih ja to nazvao greskom, da sam hteo da snimam, napravio bih veliki ram, mali KV motora i vece elise. Ali za ovo sto ja nameravam mislim da ce biti super :) Malo da letim (samo sam ispraznio fabricko punjenje baterije...) pa cu terati nekog da me snimi. Za sada ne mozete videti nista jer ja ne umem da iskoristim mogucnosti masine.

A zasto KK... ne znam :) ja sam totalni pocetnik i to mi je palo pod ruku. Za totalnog duduka kao ja je i KK2 dobar, ako je Multiwii bolji uzecu ga kasnije. Videcemo, jos nemam formirano misljenje o mnogo stvari, ne mogu da diskutujem.

Vibracije na mom su nula, jer sam mnogo paznje posvetio balansiranju motora i propelera. Radi ko mlazni motor :) a vreme nisam merio, ali sa fabrickim storage punjenjem je radio nekih 5-6minuta po nekoj mojoj proceni.

Jedva cekam da napravim neki snimak leta pa da mi kazete sta mislite i da prodiskutujemo.

Offline Vaci

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 824
Re: Moj QUAD
« Reply #49 on: January 02, 2013, 07:24:15 PM »
Evo ga totalno sastavljen nakon probnog leta


Offline kole_niš

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 450
Re: Moj QUAD
« Reply #50 on: January 02, 2013, 09:25:36 PM »
Nudim snimak iz vazduha  :big smile

Offline sasa

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1700
Re: Moj QUAD
« Reply #51 on: January 02, 2013, 11:29:38 PM »
Nudim snimak iz vazduha  :big smile

Koliko trazis za njega... :_D :_D :_D
BOLJE JE DA PLACES STO NISI NA NEBU NEGO DA PLACES STO NISI NA ZEMLJI

PRE NEGO STO PUSTIS JEZIK , PROVERI DA LI SI UKLJUCIO MOZAK

Offline ak

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1325
    • RCModelScout - RC Search engine
Re: Moj QUAD
« Reply #52 on: January 03, 2013, 10:59:26 AM »
Zasto kk fc? Multiwii ima 10x bolje senzore, kosta isto i leti ko zmaj...?
Koja mwc kompatibilna plocica sa boljim senzorima kosta isto kao kk2.0 ?
Simplicity is the ultimate sophistication - Leonardo Da Vinci
RCModelScout - RC Search Engine

Offline cakra

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 269
Re: Moj QUAD
« Reply #53 on: January 03, 2013, 02:20:19 PM »

Koja mwc kompatibilna plocica sa boljim senzorima kosta isto kao kk2.0 ?


http://www.goodluckbuy.com/crius-multiwii-standard-edition-flight-controller-v2-0-no-logo-.html

Pa gledaj to ovako...iskesis se za ceo kvad oko 100-200 evra-usd...(elise, motori, esc... ram)...jelte, zavisi gde i sta kupujes...i onda kupis FC za 20 USD, pa posle zavidis clanovima foruma koji "voze"
DJI NAZU... ;)

Gorepomenuti FC ima extra gyro/acc MPU6050...a pride  jos i zmaj magnetometar HMC5883L...pa sasvim zmajovit BMP085 baro...pa jos mogucnost konekcije i2c GPS...da ne spomenem multiwii platformu koja time upravlja-extra uspesno...pa lep i koristan gui...

Da budem iskren, CRIUS AIO PRO tamo kosta oko 53 eur...

http://www.goodluckbuy.com/scrc-crius-all-in-one-pro-v1-0-multi-copter-flight-control-board-support-megapirate-mwc.html
i ispod toga ja ne bi ni isao...(SADA)

 (<--)



Offline ak

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1325
    • RCModelScout - RC Search engine
Re: Moj QUAD
« Reply #54 on: January 03, 2013, 02:38:34 PM »

Koja mwc kompatibilna plocica sa boljim senzorima kosta isto kao kk2.0 ?


http://www.goodluckbuy.com/crius-multiwii-standard-edition-flight-controller-v2-0-no-logo-.html

Pa gledaj to ovako...iskesis se za ceo kvad oko 100-200 evra-usd...(elise, motori, esc... ram)...jelte, zavisi gde i sta kupujes...i onda kupis FC za 20 USD, pa posle zavidis clanovima foruma koji "voze"
DJI NAZU... ;)

Gorepomenuti FC ima extra gyro/acc MPU6050...a pride  jos i zmaj magnetometar HMC5883L...pa sasvim zmajovit BMP085 baro...pa jos mogucnost konekcije i2c GPS...da ne spomenem multiwii platformu koja time upravlja-extra uspesno...pa lep i koristan gui...

Da budem iskren, CRIUS AIO PRO tamo kosta oko 53 eur...

http://www.goodluckbuy.com/scrc-crius-all-in-one-pro-v1-0-multi-copter-flight-control-board-support-megapirate-mwc.html
i ispod toga ja ne bi ni isao...(SADA)

 (<--)
KK2 je ispod $20 ;) a ima i svojih prednosti, pre svega jednostavnost. Ima display za lako podesavanja parametara i radi out of the box za razliku od MWC oko kog se treba malo i zezati.
Trenutno sam sa bas pomenutim CRIUS AIOP ali mislim da cu verovatno ponovo uzeti KK2, jednostavniji za upotrebu a bas mi to i treba za FPV.

Simplicity is the ultimate sophistication - Leonardo Da Vinci
RCModelScout - RC Search Engine

Offline cakra

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 269
Re: Moj QUAD
« Reply #55 on: January 03, 2013, 03:13:41 PM »
O tome i pricam...koristis multikopter za FPV...lepo...znaci stavljas kameru na kopter, potrosis xxxx para na FPV setap...rx/tx stanica, telemetrija ...osd...bla bla....i za srce sistema das najmanje sto mozes? ;)
Stavljam tacku na ovu polemiku... :)...radi kako hoces i...uzivaj! ;)to je sustina svega...

Wookong mi je preskup...Naza je extra...al' drazi mi je mikrokopter, nazalost imam stari MK FC  :)...sad se patim sa multiwii i megapirateNG...i uzivam u snimcima koje pravim, jer to je moja sustina bavljenjem multi rotor letilicama-slika i video... (<--)

Offline Vaci

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 824
Re: Moj QUAD
« Reply #56 on: January 03, 2013, 03:19:04 PM »
Moram se sloziti sa AK u ovome, ne zbog cene vec zbog jednostavnosti. Pomenuti CRIUS ima gomilu senzora, meni relativno beskorisnih. Verovatno je bolji od KK2 kada se sve sredi, ali covek treba to i da ume. Ja nikada nisam leteo quad, i bez ikakvih podesavanja sam samo zakacio KK2 i zavrsio svoj prvi let. Mislim da je za pocetnike ovo idealan kontroler. Sada cu podesiti vrlo lako parametre preko displeja prema mom nivou znanja, i odmah uzivati i vezbati voznju. Posto nemam nekog profi vozaca da vidim sta quad i kartica mogu, kada ja naucim malo da letim zakacicu ovde pa da uporedimo sa performansama drugih quadova i kontrolera.

Licno nikada ne bih dao tolike pare za NAZU. Dao bih kada bi mi njene funkcije i stabilnost bili potrebni za neko snimanje. Ali kada je rec o zujanju i akrobacijama, mislim da bi to bilo suludo bacanje para. Zakljucak - svaka roba ima svog kupca :) A u mom slucaju KK2 mi je bio idealno resenje.

Cakra je rekao da ispod CRIUSa ne bi ni isao... i dodao SADA. Upravo tako. Imas iskustvo i potrebu za necim jacim. A za duduke... moze i KK2 ;)

Offline ak

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1325
    • RCModelScout - RC Search engine
Re: Moj QUAD
« Reply #57 on: January 03, 2013, 03:22:55 PM »
O tome i pricam...koristis multikopter za FPV...lepo...znaci stavljas kameru na kopter, potrosis xxxx para na FPV setap...rx/tx stanica, telemetrija ...osd...bla bla....i za srce sistema das najmanje sto mozes? ;)
Stavljam tacku na ovu polemiku... :)...radi kako hoces i...uzivaj! ;)to je sustina svega...

Wookong mi je preskup...Naza je extra...al' drazi mi je mikrokopter, nazalost imam stari MK FC  :)...sad se patim sa multiwii i megapirateNG...i uzivam u snimcima koje pravim, jer to je moja sustina bavljenjem multi rotor letilicama-slika i video... (<--)
Sto bih trosio pare na kontroler koji ima xyz funkcija koje me ne zanimaju niti su mi potrebne da bi leteo dobar FPV?
Svrha OSD na multikopteru za ovu vrstu letenja je samo monitoring vitalnih informacija kao sto je stanje baterije.
Cak sam se resio elektronike koju sam imao na kvadu skupa sa frame-om i prelazim na tri od drveta, sto prostije konstrukcije sa jeftinijom elektronikom jer ce mi sluziti za proximity FPV. Sve je stvar primene.
Ja nikada nisam leteo quad, i bez ikakvih podesavanja sam samo zakacio KK2 i zavrsio svoj prvi let. Mislim da je za pocetnike ovo idealan kontroler. Sada cu podesiti vrlo lako parametre preko displeja prema mom nivou znanja, i odmah uzivati i vezbati voznju. Posto nemam nekog profi vozaca da vidim sta quad i kartica mogu, kada ja naucim malo da letim zakacicu ovde pa da uporedimo sa performansama drugih quadova i kontrolera.
Upravo.
« Last Edit: January 03, 2013, 03:24:58 PM by ak »
Simplicity is the ultimate sophistication - Leonardo Da Vinci
RCModelScout - RC Search Engine

Offline Vaci

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 824
Re: Moj QUAD
« Reply #58 on: January 06, 2013, 11:54:48 AM »
Nakon tog prvog test leta resio sam da podesim gainove. Po uputstvu treba da se podesavaju P gainovi dok se letelica ne zatrese. Default je P 30. Stavim na 50 - nista. Stavim na 100 - nista, ali mi nekako osetljivija letelica. Stavim na 300 ( i gain i gain limit pomeram zajedno) - poludi te levo te desno, a posto sam to radio u kuhinji u 11 uvece (idiot #%^^!!@*&) polomim posudu sa secerom. Secer po podu i 3 polomljena propelera.

E sad, ne znam u cemu je fora. Nikako da dobijem oscilacije, ma koliko da guram gainove. Ili nesto ne umem da uradim? Letelica samo dobija na osetljivosti za isti pomeraj kontrola. U kojim okvirima treba da razmisljam? Da li da budem srecan sto mogu da guram gainove koliko hocu, ili nesto nije u redu sa letelicom?...

Offline kole_niš

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 450
Re: Moj QUAD
« Reply #59 on: January 06, 2013, 02:10:03 PM »
Pomeraju se samo P gainovi do trenutka oscilacija i to za Roll/Pitch pošto su linkovani, ali za male vrednosti, recimo a 40 na 50, sa 60 na 70 isl, oonda se vraća za 5 nazad do trenutka kada prestaju frekventnije oscilacije. Poželjno je da gainovi budu na što nižim vrednostima, dokle dozvoljava firmware stabilno i bezbedno upravljanje. Preveliki su dodatno opterećenje za motore, esc, samim tim i bateriju.

I gain-ovi se podešavaju slično, samo što tada letelica oscilira manje frekventno, tzv "anti-wind-up", tj kada duva vetar i letiš uz vetar, da se ne penje na gore. Ovo je jako poželjno, obzirom da se letelica obavezno penje uz jači vetar (15-20kmh!), kada joj daš komandu za napred (posebno primetno kod jeftinijih helija). I gain-ovi se prilikom pojave ovih manje frekventnih oscilacija vraćaju na prethodno dobro telerisani nivo, opet sa naznakom što niže vrednosti, to bolje.

Roll i Pitch P i I gainovi su linkovani u novijim firmware-ima, što je i poželjno i logično, radi boljeg i stabilnijeg leta i kontrole.

Yaw P i I gainovi su druga stvar, poželjno je da se što manje čačkaju, tj kada se jednom dobije stabilnost prilikom testiranja, tzv "sweet momentum", ne pipaj više!


Ne vredi da se prepisuju vrednosti gainova, jer je svaka letelica priča za sebe, zbog težine, rasporeda motora (quad, hexa, Y6, octo itd), balansa, stila letenja...


ps Najavljuju da će da poskupi šećer  :big smile