Author Topic: No Name sailplane  (Read 19136 times)

Offline Gatti.Gatozza

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 776
  • up the irons!
Re: No Name sailplane
« Reply #15 on: November 12, 2012, 07:27:17 PM »
baš elegantno izgleda na ovoj slici na terasi :)   
da li bi mogao da napišeš malo pobliže kako se radi onaj deo krila na kome se menja ugao?

Offline jovule

  • Newbie
  • *
  • Posts: 49
Re: No Name sailplane
« Reply #16 on: November 12, 2012, 08:11:02 PM »
Osovina je pukla na mestu najvece koncentracije napona - na zlebu za osigurac... to je logicno... u toku prvih probnih testova, nisam uocio nikakve vibracije ni sa propelerom ni bez njega, tako da kapiram da je sve bilo dobro izbalansirano... S toga sledi da je elisa pukla zbog radi "kvalitetne" kineske izrade... postavljena je tu radi probe, posto me u spajzu ceka nova karbonska, koju nisam hteo da montiram odmah... izgleda da ce ona malo da kasni sa dokazivanjem :hehe... Razmontirao sam ceo motor, mislim da postoji mogucnost za menjanje osovine, s obzirom da se ova slomljena trenutno nalazi u mojim rukama, i vezuje se samo sa jednim malim imbus navojem za kuciste rotora... Problem je nabaviti odgovaraucu zamenu za istu i naravno garantovati kvalitet...
Ajd jedno pitanje... posto nemam bas iskustva...
Ostao mi je ESC 60A, zajedno sa BEC-om... imam u varijanti ovaj motor
http://europemodels.eu/p_4705_Outrunner+Brushless+Motor+FC+3536+06/
buni me sad sto u karakteristikama pise max current: 40A, pa ne znam da li njega mogu direktno da povezem sa ovim ESC sto je preteko od 60A, tj sta ce se desiti pod uslovom da gresim... naravno, resenje je da se sve kupi u paketu novo, al ovi  (___) rumuni skupi...

Offline adam

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1460
Re: No Name sailplane
« Reply #17 on: November 12, 2012, 08:30:07 PM »
slobodno mozes koristiti esc , tvoj esc je od 60A a motor ti moze max 40A da povuce tako da controler ce biti hladan ko spricer, uvek je bolje da kontroler ima rezerve tako da samo napred i da sto pre poleti ptica (pijemo)

Offline raddde

  • Jr. Member
  • **
  • Posts: 120
Re: No Name sailplane
« Reply #18 on: November 12, 2012, 10:27:57 PM »
1250KV x 11.50 volti je....... mnogo obrtaja za taj kvalitet elise...uzduzno je ciknula ,vidi se vise od trecine je otpalo... tibetov savet OK... ukopani deo za zeger unutra...i magicov izbor foldinga OK+OBAVEZNO BALANSIRANJE...obrati paznju na zamenu....da ti ne povuce u stranu kada budes montirao novu osovinu...vidi ako ima neki plasticar kod tebe,oni koriste ovakve osovinice, kao izbacivace i imaju  obicno neki polomljeni ...kupi slem (work) za sledecu probu...
tko lijeti,
vredi

Offline jovule

  • Newbie
  • *
  • Posts: 49
Re: No Name sailplane
« Reply #19 on: November 19, 2012, 05:06:03 PM »
Nov motor stigao,
http://www.sierra.ro/Motor-BL-Outrunner-iMARS-3744--800KV-p5547p.html
morao sam da napravim malo vise prostora u nosu trupa, posto sadasnji motor je 4mm veceg precnika od starog... a inace sam bio u cajtungu sa prostorom... naravno i nova elisa, ovoga puta kvalitetnija...
http://www.sierra.ro/Pale-elici-pliante-CAM-Folding-12-x-6-p3959p.html
Inace masa modela sa kompletnom opremom je 1720gr, sto za ovu velicinu, cini mi se i nije puno...

Sve zajedno vrlo brzo je bilo spremno za letenje, ali se cekalo par dana suvo, lepo a i slobodno vreme...
Danas, najzad... Obliznji Oltenia aerodrom, prvi put na lokaciji i prijatno sam iznenadjen i nisam uopste ni znao da se i ovde ljudi bave ovim hobijem i naravno ljudi napravili mali deo livade odvojenu pistu za modele, koja meni naravno nije trebala... :D
Vetrica taman koliko treba, nekih 2-3 m/s... malo trcanja uz vetar cisto da se oproba onako odokkativno da li ovo ima letne karakteristike i konacna odluka, GAS i TERAJ...  (<--)




Model leti i bolje nego sto sam ocekivao... moram da pomerim CG malo u napred, radi bolje stabilnosti, trenutno se nalazi na polovini krila, jer sam izabrao opciju da imam sto manju minimalnu brzinu zbog sletanja, a i propinje se ko lud kad dam gas... na snimku nisam prelazio 50%... nakon par letova, malo sam dotrimovao elerone posto je non stop naginjao u levo sto se na snimku i vidi, iako su krila perfektno izbalansirana... 275gr i jedno i drugo... nisam uspeo da sve dovedem 100% u "vinklu" posto mi je baterija na radiostanici pocela da pisti na 10% pa sam stopirao danasnje letenje nakon 10tak uspesnih i jedan zamalo koban let :)
Naime, kad sam video kako tica reaguje na komande, iako sam bio skeptik po pitanju horizontalne povrsine, poceo sam malo da se igram, pa nakon par lupinga, nesto cudno je pocelo da se desava, imao sam problem gde su komande pocele da me slusaju znatno manje... uspeo sam da napravim bezbedno prizemljenje, odabrao sam neku finu visoku travu na ivici aerodroma, i video da su mi se uske odvojile od centroplana nekih 10tak mm... nisam lepio nikakvu traku, s obzirom da sam jedva rukama mogao da rasklopim krila, ali sad mi je sve jasno...  :sljus

Sve u svemu, zadovoljnan sam sto je ovo moj prvi RC projekat, napravljen totalno "from sketch" i naravno RADI  (pijanoo) ... Morace malko da se zalije nekom tekucinom, cisto radi reda  (pijemo)



Offline jovule

  • Newbie
  • *
  • Posts: 49
Re: No Name sailplane
« Reply #20 on: November 19, 2012, 05:52:55 PM »
baš elegantno izgleda na ovoj slici na terasi :)   
da li bi mogao da napišeš malo pobliže kako se radi onaj deo krila na kome se menja ugao?

Uske su povezane sa centroplanom sa karbonskim bajonetima precnika 6mm, s tim sto rupe na rebrima nisu na istim pozicijama, vec ide progresivno od prvog ka trecem rebru od sredine ka donjaci ako gledas rebra od spoja uske tj centroplana... i naravno prvo rebro uske je pod nagibom od oko 5 stepeni u odnosu na vertikalu... prost je princip, malko je zajeb sve to rucno centrirati, podesiti, zalepiti a da naravno pasuje i bude simetricno...

Offline magic

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 2754
Re: No Name sailplane
« Reply #21 on: November 19, 2012, 05:57:35 PM »
moram da pomerim CG malo u napred, radi bolje stabilnosti, trenutno se nalazi na polovini krila, jer sam izabrao opciju da imam sto manju minimalnu brzinu zbog sletanja, a i propinje se ko lud kad dam gas... na snimku nisam prelazio 50%...

50% od napadne ivice je vrlo zadnja centraza. Kreni od 33% od napred pa do 40%, preko nije dobro. Kada to odradis vidi onda kako vuce na gasu, ako i dalje vuce na gore povecaj ugao motora na dole, to je najednostavnije da uradis sa podloskama (na donja 2 srafa) izmedju motora i firewall-a.

poz
Veljko

Offline jovule

  • Newbie
  • *
  • Posts: 49
Re: No Name sailplane
« Reply #22 on: November 19, 2012, 06:26:35 PM »
pih... za CG na 33% moram da dodam oko 250gr u nos... znaci ipak ce ukupna masa biti oko 2kg :o
Problem je sto sam veoma skucen sa prostorom...

Offline An-2 colt

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 450
  • YU-TKN
Re: No Name sailplane
« Reply #23 on: November 19, 2012, 07:02:21 PM »
Ako imas bat.veceg kapaciteta samim tim su i teze i manje ces olova dodavati.

Offline jovule

  • Newbie
  • *
  • Posts: 49
Re: No Name sailplane
« Reply #24 on: November 19, 2012, 07:09:57 PM »
Nekako cemo srediti balast...
Nego... jedno pitanje... Da li je normalno da se BEC greje? 60A ESC ne stvara nikakvu temperaturu, s obzirom da je dosta jaci nego sto je potrebno, ali zato BEC dobija finu temperaturu iako ne forsiram motor ni cesto a ni u dugim intervalima...?

Offline magic

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 2754
Re: No Name sailplane
« Reply #25 on: November 19, 2012, 07:13:37 PM »
Normalno je da se BEC greje bez obzira na opterecenost motora zato sto on u svakom slucaju stalno napaja prijemnik i servoe. Ako neces da povecavas tezinu modela ne preostaje nista drugo nego da pravis novi trup koji ce napred biti duzi i tako praviti vecu polugu napred.

poz
Veljko

Offline jovule

  • Newbie
  • *
  • Posts: 49
Re: No Name sailplane
« Reply #26 on: November 19, 2012, 07:28:00 PM »
Hvala Magic  (pijemo)... mislim da u ga nekako izolovati od ostatka prtljaga u trupu posto se plasim da stvara preveliku temperaturu, a nalazi se tik uz bateriju... Olovo ce da bude vrlo uskoro u nosu, hocu da isprobam ticu jos koji put pre nego sto krene neka dosadna kisa... a nov trup ce da ide uz novu jedrilicu... Ovaj mi se ne svidja kako je na kraju ispao, al neka ga, s obzirom da je funkcionalan..  ;)

Offline presko

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1553
Re: No Name sailplane
« Reply #27 on: November 19, 2012, 09:12:35 PM »

50% od napadne ivice je vrlo zadnja centraza. Kreni od 33% od napred pa do 40%, preko nije dobro. Kada to odradis vidi onda kako vuce na gasu, ako i dalje vuce na gore povecaj ugao motora na dole, to je najednostavnije da uradis sa podloskama (na donja 2 srafa) izmedju motora i firewall-a.

poz

Ne bih se složio sa ovim.

Za jedrilice, geometrijskih karakteristika, kao što je ova nije neuobičajeno da se tešte nalazi na 40% do 50% S.A.T. . Ovo omogućavaju veliki relativni volumen horizontalnog repa (vidi se na priloženim crtežima) i smanjena potreba za rezervom stabilnosti kod jedrilica ovog tipa.

Ukoliko nisi zadovoljan centražom, težište pomeraj za po 2% do 3% unapred iz nekoliko puta dok ne postigneš zadovoljavajuće rezultate.

Nikako ne pomeraj odjedanput za 17%. Možeš da dobiješ prestabilnu i neupravljivu jedrilicu.


Offline tibeteagle

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 3191
Re: No Name sailplane
« Reply #28 on: November 19, 2012, 09:18:34 PM »
Poslušaj Preška  :mhm Nadalje, horizontalac ti je ipak velik i težak. Skrati karbonsku cev prema repu. Bolje zameni cev na deblju, jer je veoma tanka. Ova cev nije dobra i lako može da pukne pri tvrđem sletanju ili velikoj brzini. Treba takvu koristiti u kojoj su vlakna pletena. Recimo iz štapa za pecanje. Napravi ventilaciju u kabini i ništa se neće pregrevati. Treba otvoriti ulaz napred i izlaz nazad za strujanje vazduha. Pogledaj kako je to rešeno kod motornih jedrilica.  Motor je jak i pazi dobro kod velikih brzina. Punim gasom leti samo vertikalno. Pošto imaš dobru stanicu, programiraj tropoložajni prekidač za start-jedrenje-sletanje.
 (thumb)

Offline magic

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 2754
Re: No Name sailplane
« Reply #29 on: November 19, 2012, 10:27:11 PM »
Ja se drzim one da nosat avion leti lose a repat jednom. Ali ako Presko kaze onda je tako  (res).

poz
Veljko