Author Topic: No Name sailplane  (Read 19147 times)

Offline presko

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1558
Re: No Name sailplane
« Reply #30 on: November 20, 2012, 10:00:11 AM »
Ja se drzim one da nosat avion leti lose a repat jednom. Ali ako Presko kaze onda je tako  (res).

poz

Uprošćavaš problem.
Modeli nisu samo nosati i repati. Oni su puno nosati, malo nosati, normalno balansirani, malo repati,  puno repati. Puno nosat model leti jednom, isto kao i puno repat model, malo nosat model leti loše, isto kao i malo repat model.

Stvar je u korektnom postavljanju težišta, koje ne mora da bude vezano za jednu tačku već za zonu od nekoliko procenata srednje aerodinamičke tetive krila (S.A.T.).

Tvoj stav, možda, proizilazi iz činjenice da se na aerodromima češće srećemo sa puno repatim nego sa puno nosatim modelima.

Offline jovule

  • Newbie
  • *
  • Posts: 49
Re: No Name sailplane
« Reply #31 on: November 20, 2012, 10:49:43 AM »
Hvala Presko na predlogu... Moje misljenje se poklapa sa tvojim, na starim A-2 modelima koje sam pravio, CG je bio predvidjen cak na 33% do 50% od izlazne ivice krila, modeli su planirali vrlo fino... sa sadasnjom pozicijom nisam zadovoljan, ali smatram da cu sa postelenim dodavanjem balasta na nosu, uskoro dobiti zeljeni efekat u letu koji mi odgovara... to je cini mi se fino stelovanje po mom ukusu, posto model fino leti i sa trenutnim polozajem CG-a. Mislim da je bitan faktor u svemu ovome naravno i medjusobni ugao profila horizontalca i krila... videcemo, ovo je model na kome dosta stvari testiram, pa je i ovo jedna od tih, sve naravno za buduce bolje projekte...

Prave se otvori za cirkulaciju vazduha kroz trup kako bi se resio problem hladjenja BEC-a i ESC-a... Hvala Magic i za taj predlog i savet...

Imam opciju za podesavanje veze izmedju Gasa i horizontalca, kao sto sam napravio vezu izmedju elerona i vertikalca... pa se nadam da i to moze pomoci smanjivanju ekstremnog propinjanja modela pri dodavanju gasa... videcemo... poce neka kisica danas, pa sam do nedelje sigurno bez letenja... ima vremena za razmisljanje...

Poz

Offline jovule

  • Newbie
  • *
  • Posts: 49
Re: No Name sailplane
« Reply #32 on: November 20, 2012, 11:50:12 AM »
I opet jos jedno pitanje...

Naime, sinoc sam stavio stanicu da punjac (originalni naravno)... svetli crvena lampica na ispravljacu kao sto treba da svetli... U uputstvu kazu da treba drzati stanicu na punjacu dok lampica ne prestane da svetli... Bre vec je proslo vise od 14h, jos uvek svetli... da nije ovo "malo" mnogo vremena za punjenje baterije???  mmmm
inace baterija je TX 6Cell  NiMh 7.2V / 1300 mAh
a naravno ovo je punjac http://www.hitecrcd.com/products/accessories/transmitter-parts-and-accessories/overnight-chargers.html

Offline tibeteagle

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 3191
Re: No Name sailplane
« Reply #33 on: November 20, 2012, 04:57:51 PM »
Punjač se prodaje u dve izvedbe, i to za 6 i za 8 ćelija. Proveri koji je tvoji. Ako je za 8 i imaš 6 ćelija onda je greška nađena.
Već sam u prvom postu rekao da se ne praktikuje polusimetručan profil za horizontalac kod RC jedrilica. Poluprofil ima silu podizanja repa jer se javlja razlika pritiska pri strujanju na površinama. Znači da ako je centar težišta iza rezultante potisne sile uzgona celog krila taj momenat verovatno kompenzuje sila na horizontalcu sa velikim krakom. Možda ti baš zato ne pumpa, odnosno propinje model. Da, ovo se koristi kod slobodno letećih modela A1 i A2 radi bolje efikasnosti, ali oni lete sa konstantnom brzinom, dok je brzinski raspon kod RC jedrilica mnogo veći i mnogo puta više šteti pri manevrisanju nego koristi.
Uzgred rečeno, ventilaciju sam ti ja preporučio.  ;namig




Offline jovule

  • Newbie
  • *
  • Posts: 49
Re: No Name sailplane
« Reply #34 on: November 20, 2012, 06:04:16 PM »
Hvala Tibeteagle...veoma korisna i logicna informacija koja mi nije pala na pamet... za u buduce znam za vertikalac... nema vise poluprofila  (pijemo)
Sto se tice punjaca, na mom pise CG-S42... a na njihovom sajtu postoje 2 opcije...
CG-S35 Overnight 110v Charger for 8 Cell NiMh Transmitter Batteries i
CG-S45 Overnight 110v Charger for 6 Cell NiMh Transmitter Batteries
tako da ne znam tacno za koju bateriju je ovaj punjac... li skinuo sam ga sa baterije posle 15tak sati punjenja i pokazivalo je 100% :)


Poz
« Last Edit: November 20, 2012, 06:07:58 PM by jovule »

Offline raddde

  • Jr. Member
  • **
  • Posts: 120
Re: No Name sailplane
« Reply #35 on: November 20, 2012, 08:01:01 PM »
gledah snimak...folding ti ne zatvara... popusti malo i kapni lepka na navrtku...
lepo pegla...sto vecu bateriju do motora...ima istine u ovom sto ti rece  magic
sad ce ti trebati HTZ naocari za sunce
tko lijeti,
vredi

Offline tibeteagle

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 3191
Re: No Name sailplane
« Reply #36 on: November 20, 2012, 08:17:30 PM »
Quote
tako da ne znam tacno za koju bateriju je ovaj punjac... li skinuo sam ga sa baterije posle 15tak sati punjenja i pokazivalo je 100% :)
Ovaj problem su imali i drugi. Udubi se u već napisano ovde i možda ćeš naći objašnjenje.  mmmm
http://www.rcgroups.com/forums/showthread.php?t=1140629

Offline jovule

  • Newbie
  • *
  • Posts: 49
Re: No Name sailplane
« Reply #37 on: November 25, 2012, 09:56:35 PM »
Dodato nekih 100tinak grama olova u nos i pri prvoj proveri dobijen je perfektan handling... model je natrimovan sad tako da leti vrlo pravolinijski bez komandi... penje odlicno i vise nema problema sa preteranim propinjanjem...
Danas sam ponovo bio na Aerodromu u Krajovi i upoznao nase kolege iz Aeroklub-a Oltenija... Vrlo ljubazna gospoda, ima ih oko 20tak u klubu mada je 10tak redovnih clanova... nisu bili u velikom broju danas, ali imaju bogat asortiman helikoptera, quadcopter-a, pa je cak jedan tip spominjao da je pre 10tak dana postigao preko 300 km/h sa Jet Typhoon-om... taj model nisam jos video, radi neke prepravke, ali se nadam da cu i to docekati... Spominju nekog naseg tipa, isto modelar, koliko sam razumeo ima firmu koja se bavi kartonazom ovde... Sve u svemu, dobro je pa nisam sam, cekam sledeci vikend i nadam se da ce vreme dozvoliti letenje, a i nadam se viseclanom drustvu...

Evo i snimka od danas...


Offline vpilic

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 315
    • http://www.rcsrbija.rs/
Re: No Name sailplane
« Reply #38 on: December 01, 2012, 01:02:34 AM »
Kako je mali ovaj svet :)
Spominjali su mene, ( Srbu de la Podari) Ekipa je super, ja sam se sa njima godinama druzio vise nego sto sam leteo..
Pozdravi ih sve a mi se uskoro vidimo i licno da se upoznamo. 12 god sam proveo u Kraiovi ali za svo to vreme nisam upoznao nikog iz Srbije.. Sad kad sam se vratio u Srbiju eto naseg tamo...  :sljus eh da si bio tu dok sam ja bio pa da imam skim da se druzim  (pijemo)   

Offline jovule

  • Newbie
  • *
  • Posts: 49
Re: No Name sailplane
« Reply #39 on: December 01, 2012, 10:43:02 AM »
Obavezno se javi, imas moj broj, pa ako vreme dozvoli mozemo i na livadu...

Poz

Offline jovule

  • Newbie
  • *
  • Posts: 49
Re: No Name sailplane
« Reply #40 on: April 12, 2013, 04:30:45 PM »
Nakon desetina i desetina uspesnih letova, kao i nekoliko uspesnih jedrenja, mogu reci da sam zadovoljan 'ticom... Potvrdu na to su mi dale i neke od kolega iz modelarskog kluba Krajova, kao i zahtev da im prosledim planove... Elem... idemo dalje... S obzirom da cenim ovaj forum, zeleo bio da postavim jedno pitanjce...

http://europemodels.eu/p_5904_Vario-Sensor/

Da li mogu da prikacim ovaj vario na moj hitec risiver, i da dobijem zeljeni signal na Aurora 9 stanici???
Odgovor mi treba sto pre, kako bih narucio i primio posiljku, jer se skorije vracam u Srbiju... Takodje, ako nekom nesto treba, neka javi, bicu krajem meseca u NS-u pa cemo se i druziti...

Pozdrav

Offline tibeteagle

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 3191
Re: No Name sailplane
« Reply #41 on: April 12, 2013, 06:31:51 PM »
Quote
Da li mogu da prikacim ovaj vario na moj hitec risiver, i da dobijem zeljeni signal na Aurora 9 stanici???
http://europemodels.eu/p_5904_Vario-Sensor/  ..."altimeter for the FASSTest® telemetry system"...
Hitec nije kompatibilan sa Futabom. Ovo su originalni telemetrijski moduli za Hitec
http://www.hitecrcd.com/products/aircraft-radios-receivers-and-accesories/telemetry/index.html

Offline jovule

  • Newbie
  • *
  • Posts: 49
Re: No Name sailplane
« Reply #42 on: April 12, 2013, 10:24:12 PM »
E jbga... zna li onda neko gde mogu da nadjem Hitec vario i koliko kosta???


Offline jovule

  • Newbie
  • *
  • Posts: 49
Re: No Name sailplane
« Reply #44 on: April 13, 2013, 08:07:55 AM »
Hvala brate... Nasao sam i ja za minut i 29 sec takodje... Pogresno sam formulisao pitanje... Bilo je vezano za Srbiju :D

Pozdrav  ()-()