RC MODELI HELIKOPTERA > PITANJA POČETNIKA O HELIKOPTERIMA

Kako poceti?

(1/3) > >>

dzoni:
Pozdrav,

Nov sam u ovome, procitao sam bukvalno ceo forum o helikopterima, i zeleo bih da pocnem da se bavim ovim hobijem. Vidim da ima dosta napisanog o pocetku bavljenja istim, ali imaju neke stvari koje nisu bas konkretno napisane, koje me zanimaju. Postavljacu redom pitanja koja me zanimaju, verujem da ce lakse biti tako svima da odgovore i da mi pomognu :)

1. Sam pocetak, je nabavka predajnika/upravljaca, jel tako? Potom se zanimam simulatorom neko vreme dok ne savladam voznju u idealnim uslovima, onda se odlucim za helikopter koji mislim da mi lezi? Kako i gde najlakse nabaviti predajnik? Da li je jeftinije kupiti ga kod nas, ili naruciti preko interneta? Ukoliko je preko interneta, da li mozete da mi preporucite neki model koji bi bio koristan, dobar za pocetak, ne preterano skup (znam da niko ne voli da vidi ovo), i kolika bi bila cena sa slanjem, carinom itd?

2. Odmah bih presao na neki malko veci helikopter, velicine 450. Vidim da je dosta jeftino naci HK450, ali ga pljuju vecinom? Iz informacija sa foruma sam saznao da je CopterX mnogo bolji. Sta mislite, da li je ok odmah uzeti helikopter ove velicine?

3. Koja je otprilike cena sklopljenog CopterX-a, a koja HK450? Koliko je vremenski potrebno da mi stigne posiljka, i odakle se koji salje?

4. Da li helikopteri ove velicine mogu da ponesu neke stvari, poput kamerice teske 150g?


Ako imate jos neke savete, nesto sto bi mi olaksalo pocetak, molim vas da mi kazete... :)


Hvala vam svima unapred,

Nikola

todor:
1. Cena u inostranstrvu HK450 Pro (obavezno ta verzija ) TT ili Belt sa nekom osnovnom elektronikom, spreman za let izadje
oko 150-200 dolara, bez stanice.
Bolje ti je da kupis od nekog iz Srbije koji prelzai na veci model pa prodaje manji npr450, tako
je moj drugar povoljno pazario od clana ovog foruma.

2. Da 450 za pocetak. Za HK imas dosta, dosta nadogradnje i po meni je solidan za pocetak.

3. Zavisi od elektronike, treba da stigne za oko 25-30 dana (Kina), zavisi odakle narucujes.

4. Moze bez problema, samo bolji motor ...

Pozzz

Vaci:
Ako dozvolis, posto ja nemam veliki helikopter ali sam vozio gomilu malih, dao bih svoj savet/misljenje.
Ako nisi nikada vozio helikoptere, onda nemoj da pocinjes sa tim velikim, osim ako nemas pored sebe veoma iskusnog pilota koji ce ti biti ucitelj. Kada se setim u kakve sam situacije ja dolazio sa malim helikopterima, da je to bio helikopter klase 450 bio bih mozda i fatalno povredjen ja, moja zena, mozda i neko sa strane, a o steti na svojoj i tudjoj imovini i da ne govorim. Toliko je bilo padova i gubljenja kontrole iz raznih razloga. Prvo iz mojih gresaka, a kasnije recimo zbog naleta vetra ili tako nesto....
Sinoc sam dao savet coveku kako ja mislim da treba poceti. Procitaj poslednji post na ovom topicu:

http://www.rcfly4um.org/index.php/topic,10290.0.html

Na kraju, ukoliko zelis da odmah kupis 6ch helikopter, onda uzmi ali isto micro, kao Blace mcpx ili SoloPro125.
To je moje misljenje, nadam se da ce ti ostali pomoci oko drugih pitanja.
Svako dobro.

dzoni:
Hvala vam puno na savetima :)

E sad, prvo sto se tice Vaci-jevog posta. Prvo sam mislio da kupim stanicu, i da vezbam na simulatoru. Mozda bih u medjuvremenu narucio helikopter, cisto da ga ne cekam doveka da stigne. Kada bih savladao simulatora, onda bih se bacio na lagano letenje sa nekim helijem klase 450. Zasto ne manji? Iskreno, planiram da letim napolju, i zeleo bih vremenom na njega da postavim jos opreme, poput te kamerice o kojoj sam pricao i slicno, pa mi zbog gabarita manji ne odgovara, a da ne bih odmah nakon mesec dana uzimao vec drugi, veci helikopter, odmah bih presao na 450. Hvala ti na svemu sto si napisao, i u potpunosti razumem sve, ali opet, ne bih leteo bez dovoljno provedenog vremena na simulatoru. Znam da nije isto kao i praksa, ali verujem da bih mnogo lakse uspeo da savladam prve korake sa pravim.

Todore, to zaista ne izadje puno. Koju biste mi stanicu preporucili? Jel iz svake stanice koja ima i predajnik i prijemnik, moze prijemnik da se stavi na svaki helikopter? CopterX i HK450 me generalno zanimaju.

Za koji od ta dva bi bilo bolje da se odlucim? Cini mi se da HK450 ima vecu slobodu menjanja delova, mnogo vise opcija imam kod njega, ali je CopterX vec "sredjen za let". Da li imam izbor opreme za CopterX isto kao i za HK450? Da li delovi izmedju ova dva modela mogu medjusobno da se menjaju, da stavim motor sa jednog na drugi i slicno?

Sto se tice motora, rado bih stavio neki jaci. Da li postoji ogranicenje koji smem da stavim na klasu 450, da li bi mogao recimo neki sa klase 500? Da li se time postize bolja autonomija baterije, posto verovatno jace baterije idu za jace motore? Cim je laksi helikopter, znaci da ne bih morao pod punim opterecenjem da letim, pa se ni baterija ne bi toliko brzo trosila kao sa slabijim motorom, da li sam u pravu?

Trenutno najveca dilema koju imam je HK450/CopterX.

conestef:
CopterX...vecina delova pase i sa Align Trex450 i sa HK450 na copterX, tako da to nemoj da brines...
A sto se tice ucenja, ja sam kupio KDS Flymentor da bi vezbao...to je elektronika koja stabilise helikopter. Mogu reci da to jako dobro radi, sobzirom na cenu...nov Flymentor je oko 70-80 eura (to jeste cena skoro celog helisa, ali ce ti pomoci kod ucenja, a isto tako smanji trosak opravke)...
http://www.helipal.com/kds-flymentor-3d-auto-stabilizer.html

Mislim da ne treba da uzimas manji od 450 za ucenje...neko moje misljenje je da sto veci, to bolji za ucenje, naravno koliko god budžet da dozvoljava. Razlog za to što sam napisao je taj da što veći heliš ima lepše, finije, predvidljivije pokrete koji su mnogo lakši u početku nego zujalica kao što je 450ica...

Što se tiče stanice, svaka preporuka ide za Turnigy 9x stanicu, čija cena se kreće od 100 pa do 150 eura (u zavisnosti gde kupuješ i od koga)...

Što se tiče motora, prvo kupi motor koji se preporučuje fabrički za taj heliš ( i kao takav on može sigurno da digne još pola težine heliša) pa tek ako ti to ne bude bolje idi na jači...Razlog zašto ti to kažem je taj što će jači motor verovatno zahtevati jače baterije, koje su teže, i onda se narušava težište heliša, pa onda i to moraš da podešavaš itd. Nauči prvo bez tereta, pa ćeš posle lako kupiti drugi motor...

Što se tiče simulatora, po meni je sve to lepo, ali bar meni nema mnogo veze sa realnošću...u simulatoru imaš jako puno hrabrosti za sve, a kada probaš uživo to uopšte nije tako...tako da sam ja ipak za staromodno vežbanje "live", uz dopunsko vežbanje na simulatoru...

Navigation

[0] Message Index

[#] Next page

Go to full version