Author Topic: OS max 21 ex - konzervira - pokretanje  (Read 17086 times)

Offline GILE

  • Administrator
  • Sr. Member
  • *****
  • Posts: 594
Re: OS max 21 ex - konzervira - pokretanje
« Reply #15 on: May 07, 2013, 05:34:23 PM »
Sta zoves usisni kanal?
Gde tacno prska gorivo?
Kada si sklapao motor pre stavljanja glave na koliko milimetara pre gornje mrtve tacke klip podglavljuje malo kao zaribava?
Koje gorivo koristis (ima li ricinusa u njemu) ?
Covek prolazi kroz tri stadijuma znanja u svom zivotu:
1- Misli da sve zna
2- Zna koliko zna
3- Zna koliko nezna (tu sam sad)

Offline firebird

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 762
  • Bojan , Kragujevac
Re: OS max 21 ex - konzervira - pokretanje
« Reply #16 on: May 07, 2013, 06:25:31 PM »
Pa mislio sam na usisni kanal za vazduh tj. grlo karburatora, ono glavno koje se vidi spolja, ovo gde se na prethodnim slikama vidi kao jedna crna gumica.
Gorivo sam dobio i rečeno mi je da je 20% nitro, sa ricinusom naravno.
E gorivo prska napolje, pravo kroz to grlo, a kapiram da tu treba da pravi vakuum i uvlači vazduh...
Nisam sad siguran ovo što si me pitao kod sklapanja na koliko podglavljuje, nisam to primetio..
Sad sam već sve sklonio sa strane pa ću sutra da nastavim, inače kad upali i dok radi vreči ko nezdrav, ali dok stignem da pomerim polugu gasa malo  on se već ugasi, i tako opet...


p.s. evo malopre dok sam pomerao auspuh vidim da iz njega kaplje ulje, onako gusto, malo redje od meda...
« Last Edit: May 07, 2013, 06:27:04 PM by firebird »

Offline tibeteagle

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 3191
Re: OS max 21 ex - konzervira - pokretanje
« Reply #17 on: May 07, 2013, 11:37:09 PM »
Skini onu crnu cev sa ususnog kanala karburatora. Proveri zaprivanje na vratu karburatora. Olabavi stezne šarafe, stisni palcem od gore jako i tako stegni.
Iglu otvori 2-3 kruga i kada upali polako zatvaraj dok stabilno ne radi na maksimum gasu. Teško je paliti motore sa zamajcem, ako se još ne zna režim rada. Elisa bi puno pomogla, jer ćeš ovako puno da se mučiš dok ne pokreneš.

Offline djbojan

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 644
    • Skycam
Re: OS max 21 ex - konzervira - pokretanje
« Reply #18 on: May 08, 2013, 12:13:45 AM »
A reci mi, jel ti imas crevo koje sa auspuha ide na rezervoar, kako bi dok motor radi, pritisak gurao gorivo iz rezervoara u karburator, jer to nije sistem koji sam vude tako lako ?

kao ovo gornje na slici, iza motora



A jos pritom da znas, to sto sad probas napolju, to ti nije nikakvo merilo, stavi to sve na camac i tamo ga pali dok je u vodi, elisa je inace kao neka vrsta zamajca i opterecenje i to dobroopterecenje.

 I jos pri tom trosi, tri do pet puta vise neko isti motor na avionu !  ;namig
« Last Edit: May 08, 2013, 12:16:35 AM by djbojan »

Offline firebird

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 762
  • Bojan , Kragujevac
Re: OS max 21 ex - konzervira - pokretanje
« Reply #19 on: May 08, 2013, 05:17:41 AM »
e nisam povezao crevo od auspuha do rezervoara jer na auspuhu ne postoji taj prikljucak, ja sam mislio da će sistem da vuče gorivo svojim vakuumom, tako je čamac i stigao. Rezervoar sam postavio tako da je gornji nivo goriva oko 10mm iznad karburatora, jedno crevo ide u njega a drugo je slobodno da ulazi vazduh.
Ja sam mislio tek kad mi sve to stabilno proradi da ubacim u camac i vodu pa onda fino stelovanje...
Probacu danas da napravim snimak.

Offline firebird

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 762
  • Bojan , Kragujevac
Re: OS max 21 ex - konzervira - pokretanje
« Reply #20 on: May 10, 2013, 10:17:59 AM »
Sinoć sam uzeo od Ikarusovog brata njihov čamac koji ima malo veći motor, čini mi se 3.5ccm da sa njega skinem auspuh koji ima ovu sisicu za prikljucenje na rezervoar. Danas cu da probam to da uglavim i možda prebacim i njihov karburator. Javljam šta sam uradio.

p.s. jel ima neko savet kako na mom auspuhu da napravim ovaj prikljucak za crevo, lako ću ja da ga izbušim i urezem navoj ali ne znam tačan položaj gde da je postavim?

Offline JLZ

  • Jr. Member
  • **
  • Posts: 138
Re: OS max 21 ex - konzervira - pokretanje
« Reply #21 on: May 10, 2013, 04:07:52 PM »
Uh, ako vristi motor onda ti je siromasna smesa. Da je bogata, zvucao bi kao 4-taktni (hm, kako to recima opisati... brekce).

Neko je ovde opisao kako podesiti smesu (iglu) LSN kada ne znas fabricku vrednost. Odvrnes 3 puna kruga HSN (gde prima gorivo iz rezervoara) i duvas vazduh (preko creva, naravno) i onda podesis LSN tako da vazduh jedva ide kada duvas.
Inace, LSN sraf bi trebalo odvrnuti taman toliko da se poravna sa kosuljicom, ali ne znam kako ti to da vidis kad imas te sipkice.

Jesi citao knjigu ili si odustao? Pitam jer ne bih da ti prepricavam. Doduse, procitao sam jos jednu :D



Offline firebird

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 762
  • Bojan , Kragujevac
Re: OS max 21 ex - konzervira - pokretanje
« Reply #22 on: May 10, 2013, 05:08:58 PM »
E primerak te knjige drzim u telefonu i kad god se setim ja po malo proucavam  4e . Nabavio sam i OS fabricko upustvo za ovaj karburator ali i dalje je problem da ne mogu da ga zadrzim u konstantnom radu vec radi oko 1 sec i ugasi se. Nisam jos stavio drugi izduv koji ima prikljucak za rezervoar, vec pokusavam ovako ustima blago da naduvam pritisak preko dugackog creva. HS iglu sam odvio 2 kruga karb otvoren 2mm i kazem cim upali odma zaurla ko blezav, vrrrrmmmmm.... i cvrc...ugasi se...

Offline firebird

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 762
  • Bojan , Kragujevac
Re: OS max 21 ex - konzervira - pokretanje
« Reply #23 on: May 10, 2013, 08:57:28 PM »
 E usr'o sam motku nacisto, prilikom zadnjeg startovanja dok sam pokusavao da odrzim motor u radu, otvorim gas jedno 3/4 i ono radi isto onako sa ultra brzinom ali se odrzao rad citavih 10sec. ,  ja sav srecan reko to je to, sad da smanjim gas i probam da ga odrzim sto mirnije kad ono zppp.... zaustavi se motor u trenutku ?!
Ja ponovo namotam kanapce i da potegnem kad primetim da ne mogu da okrenem zamajac!!!  ja opet rukom mrdnem tamo-vamo ono nesto mnogo lagano se vrti u kontra stranu i zablokira u jednom trenutku. Otvorim dekli i imam sta da vidim  (:sok:)

           

skrcala se nacisto velika pesnica klipnjace a radilica napravila jos jedan krug i udarila po sred nje...


sednem i demontiram polako motor sa nekom gorcinom u grlu...

           


od siline udarca klipnjaca se savila ko banana i polomila i deo klipa

           

           


Motor je unutra dosta masan, ne verujem da je bila siromasna smesa...

           


eto tako se zavrsava ova saga o os max 21....  razmisljam intenzivno da camac preradim na elektro, nema ovakvih zjbancija sa motorom nego stavi bateriju i udri po gasu...

p.s. vec tri sata trazim po internetu i ne mogu da nadjem listu rezervnih delova za ovaj tip motora, na os sajtu postoje sve neki  motori sa drugacijim sufixima a nikako ovaj moj, kako sad da ga sredim..?

Offline JLZ

  • Jr. Member
  • **
  • Posts: 138
Re: OS max 21 ex - konzervira - pokretanje
« Reply #24 on: May 11, 2013, 11:19:05 AM »
Bas bezveze :(

Pogledah i ja i nigde liste delova za taj motor. Najbolje da kontaktiras OS. Verovatno ima neki sa kompatibilnim delovima. Tamo u njihovom timelineu postoji i proizvodjen je 1988.

IMHO, klipnjaca ti je pukla zbog prejakog pincha klipa i cilindra, tj. nisi zagrejao glavu pre palenja (str. 84, a kad si vec tamo, pogledaj i poglavlje break-in ;) )

Pogledao sam i OS upustvo od vz-m i tamo kaze da motor ima tendenciju da ode u visoke obrtaje ako nema opterecenja na radilici, tj. ako ne vrti propeler.

Offline Ikarus

  • Pocetnik
  • *
  • Posts: 67
Re: OS max 21 ex - konzervira - pokretanje
« Reply #25 on: May 11, 2013, 12:03:34 PM »
Pa dal mogu da te ostavim na 3 dana da nesto ne zahebes... :sljus Sad si ga stvarno ustelovao... (work)

Offline firebird

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 762
  • Bojan , Kragujevac
Re: OS max 21 ex - konzervira - pokretanje
« Reply #26 on: May 11, 2013, 12:07:27 PM »

IMHO, klipnjaca ti je pukla zbog prejakog pincha klipa i cilindra, tj. nisi zagrejao glavu pre palenja (str. 84, a kad si vec tamo, pogledaj i poglavlje break-in ;) )


Pa vidis izgleda da ima istine u tome jer sam sve vreme pustio vodu da tece kroz glavu, cak i prilikom startovanja, ja se plasio da se ne pregreje a ono ispalo kontra... (kush)

gledam, os je proizveo gomilu motora iz 21 serije, poslacu im mejl sa pitanjem kompatibilnosti delova , valjda ce da se pojavi nesto.

Pa dal mogu da te ostavim na 3 dana da nesto ne zahebes... :sljus Sad si ga stvarno ustelovao... (work)

A ti nemo' da zaebavas nego posto motorce iz tvog camca, da ga odma' vadim i metim kod mene?

Offline firebird

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 762
  • Bojan , Kragujevac
Re: OS max 21 ex - konzervira - pokretanje
« Reply #27 on: May 15, 2013, 07:45:13 PM »
Dobio sam danas mail od g. David Wolfa  :

"We're sorry, but the parts for the 21 EX have been discontinued for some time and there are no suitable subs from O.S."

Eeeee, jbg....

Offline JLZ

  • Jr. Member
  • **
  • Posts: 138
Re: OS max 21 ex - konzervira - pokretanje
« Reply #28 on: May 15, 2013, 09:07:53 PM »
Pffff :(

Offline firebird

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 762
  • Bojan , Kragujevac
Re: OS max 21 ex - konzervira - pokretanje
« Reply #29 on: May 18, 2013, 03:01:09 PM »
OK, jasno mi je da gospodin iz o.s hoce da mi proda drugi motor pa zato kaze da nema rez delova za ovaj, ali prosto mi neverovatno da od  toliko  motora iz .21 serije ni od jednog ne mogu da upotrebim klip i klipnjacu !?

Kolega Misa mi je dao jednu soluciju sa asp motorom sa HK , nije ni skup, ali ja bi prvo ako mogu da sredim ovaj.

Jel ima neko iskustva sa motorima ove velicine , jel moze ovi delovi od drugih motorica, mozda drugog proizvodjaca motora?