RC MULTIKOPTERI > PITANJA POČETNIKA O MULTIKOPTERIMA

droidworx

<< < (2/3) > >>

cakra:
Kao sto gizmo rece, ako si pocetnik...sastavi nesto jeftinije...neki quad, mozes i sa mk elektronikom...
pa vezbaj!

Ja sam dosad, leteo samo sa onim sto sam napravio...mikrokopter quad, multiwii quad...multiwiihexa...
kad sam trebao da probam-doduse posle popravke (nazalost ne i moj) (photograf) mikrokopter sa droidworx ad6 i av200 ...steglo me u grlu i u grudima...stresno bre...prestresno... (___)

Lete te letilice sasvim stabilno  cak i kad covek nije nesto iskusan pilot...ali panika, stres i ne vladanje svim aspektima leta letilice...a ne retko i neki kvar...dovode do havarija koje su, po pravilu preskupe...i frustrirajuce...

Zato bi ja krenuo polako... (<--)

miloš:
Slažem se sa tobom, za
http://www.kopterworx.com/Power-boards/Okto-XL-Power-board-RTF,
jer si mi naveo jedan argument.
Da li se na nju spajaju motori ili je potrebno izmedju postaviti neki od ovih ESC, u zavisnosti od snage i amperaže motora.
http://www.kopterworx.com/DJI-Power/KW-70A-Opto-ESC-for-DJI

Šta je "i2c esc zvane MK bl ctrl"

Koliko sam te dalje shvatio potrebno mi je
http://www.kopterworx.com/Fc-/-Navi-/-Gps/Flight-Ctrl-V21-ME
koja kontroliše rad naponske ploče, a naponska ploča dalje motore. Takodje na nju se povezuje Graupner Rec GR-16 HoTT naprimer. Od nje polazi sve.

Dalje, ove dve ploče su navigacija
http://www.kopterworx.com/Fc-/-Navi-/-Gps/Navi-Ctrl-V20
http://www.kopterworx.com/Fc-/-Navi-/-Gps/MK-GPS-V21
idu zajedni ili ne i šta je još potrebno: antene, kablovi; da li to dolazi u kompletu ili treba naručiti posebno.

Delujem kao neki tupan, samo sam nesiguran, a i nemam gde makar neki izbliza videti.

Nemam iskustva sa letelicama, ali volim lemilicu.

djbojan:

--- Quote from: miloš on January 07, 2013, 01:20:18 AM ---

Delujem kao neki tupan, samo sam nesiguran, a i nemam gde makar neki izbliza videti.

Nemam iskustva sa letelicama, ali volim lemilicu.

--- End quote ---


Bas zbog toga sto si i sam naveo, prvo nadji nekog ko ima makar quad, pa pogledaj kako se leti e onda tek uzmes simulator pa se doooobro izvezbas na nekom heliju ili akro modelu aviona, e tek onda ides na kupovinu, znaci negde krajem leta ove godine, moci ces da poletis nesto u svojoj reziji, i ne znaci da ce let trajati duze od 4-5 sekundi u najbolju ruku.

A ako imas para za bacanje, nemoj trositi na bankarske troskove, podeli ih nekoj siromasnoj deci.

   Sa ovim sto si napisao u prethodnih par postova, ti veze nemas oko modelarstva i letenja, dzabe lemilica i fakultet...

Nemoj da se uvredis, to je sasvim normalno, neki i dan danas ne znaju dobro da lete.   ()-()

miloš:
Hvala na podršci i savetu.
I otkud ti to da treba fakultet za lemljenje.

danko:
Miloše, mislim da ti ipak ja mogu dati najbolji savet pošto sam se nalazio u bukvalno identičnoj situaciji kao ti pre tačno godinu dana :)

Moja situacija je bila da sam dosta potkovan oko tehničkih stvari (sama elektronika, mehanika itd.) ali da nikada u životu nisam ni video nijedan RC model uživo, a kamoli ih leteo. Uglavnom svidelo mi se to sa multikopterima, ukucao u google, nađem sajt mikrokopter.de i moja logika je bila - ajde da ne uzimam ovaj najmanji quad, a da ni ne uzimam ovaj najveći okto, već ću uzeti nešto u srediti, a to je hexa.

Tako sam ti ja uzeo hexu, a da nisam imao pojma apsolutno ništa. Posle godinu dana, evo me, živ zdrav, umem relativno OK da letim u smislu da danas ne razmišljam toliko da li ću se slupati ili ne, ali i dalje mi je problem nose-in let i i generalni nedostatak prakse (imao sam možda 50-70 fulltime letova ukupno do sada za godinu dana, što je ništa).

Dakle to što ti hoćeš, apsolutno je moguće i izvodljivo, samo što košta. Mene je lično ta obuka koštala nekih 800-1000 evra ugrubo u popravkama, tako da ako imaš dovoljno novca, možeš i tako da naučiš da letiš. Ono što je meni bio spas su "Altitude Hold" i "Position Hold" opcije na mikrokopteru, jer svaki put kada mi se desi da kopter krene da mi driftuje ili pogubim kontrolu, upalim PH+AH, pustim komande, par sekundi se presaberem i sagledam situaciju, i onda ponovo preuzmem komande. U prvih par meseci sam maltene isključivo leteo sa "Dynamic Position Hold", gde kada pustiš komande kopter stoji u mestu, a normalno ga pomeraš kada hoćeš u bilo koju stranu.
Danas sam vrlo oprezan kod korišćenja PH i pre svakog leta proveravam stanje sa solarnim fleareovima na N3KL, jer sam se načitao gomile horor priča gde je kopter iz čista mira odleteo jer mu se pobrkao GPS i u većini slučajeva ga nisu nikad našli. Međutim meni na samom početku dok sam učio to možda i nije bilo toliko bitno jer kad meni hexa krene van kontrole, ako ne upalim PH sigurno ću se slupati, a ako ga upalim onda je velika verovatnoća da će se zaustaviti u mestu i pored svih tih flareova.

Inače sam u poslednjih mesec dana malo instalirao simulator (AeroSIM RC) pa se malo zezam i sa tim, a posebno hoću da savladam nose-in tutorijale. Onako kako vidim sada iz ove perspektive, simulator je sigurno koristan, ali je i mnogo lakši za letenje od pravog modela. Na simulatoru ti kad pustiš komande model ili stoji u mestu ili predvidivo driftuje u smeru vetra, dok u realnom životu to nije tako.. Isto tako odzivi na komande su dosta drugačiji, neke reaguju agilnije nego na modelu, neke su dosta sporije. Ali uglavnom sigurno je da bi bilo korisno odraditi simulator pre pravog modela, iako i posle toga sigurno da treba nekog vremena da se ukapiraju stvari kako funkcionišu i na prvom modelu.

I treće što bi hteo da ti skrenem pažnju je cena. Pretpostavljam da si neke cifre već video pošto gledaš kopterworx sajt, ali trebalo bi da znaš da to što gledaš (frame, motori, escovi, kontroler itd.) su samo jedna strana medalje i u mom slućaju manje od 50% ukupnih troškova. Ono što vrlo brzo nabije cenu su daljinac, baterije, punjač baterija, nosač kamere, dodaci itd. tako da imaš i to u glavi kada praviš konfiguraciju, da ne bude da pukneš par hiljada evra na delove i da ukapiraš da ti treba još mnogo toga da bi uopšte poleteo.

Navigation

[0] Message Index

[#] Next page

[*] Previous page

Go to full version