Author Topic: PEAK EFF- online kalkulator za trofazne motore i elise  (Read 11208 times)

Offline tibeteagle

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 3191
PEAK EFF- online kalkulator za trofazne motore i elise
« on: January 15, 2013, 05:37:03 PM »
Od pravilnog izbora električnih pogonskih komponenti i od njihovog međusobnog usklađivanja zavisi da li će nam model leteti dugo i bezbedno sa najboljim performansama, kako smo to zamislili. U ovome nam pomažu virtualni kalkulatori, pa evo jedan sasvim dobar. Izbor elise je važan, jer od nje zavisi da li će motor biti nedovoljno opterećen ili preopterećen. Bez obzira na relatinvo veliku tačnost proračuna, preporučljivo je da se sve proračunato proveri u stvarnosti još pre poletanja modela sa instrumentima. Ne izostavna alatka u ovome je Watt-metar. Pre proračuna se podrazumeva, da smo izabrali motor sa kojim mislimo da će nam model leteti najbolje. Ako se u proračunu pokaže da je malih ili prevelikih mogućnosti, možemo da izaberemo neki drugi iz ponude, na sreću iz sve veće. Takođe se podrazumeva i to, da smo tehnički pismeni, odnosno da znamo šta su osnovni pojmovi vezani za elektroniku i njene fizičke veličine.

www.peakeff.com je od onih kalkulatora koji se mogu besplatno koristiti online. Ima puno delova za izračunavanje raznih parametara brushless power sistema, ali je najintersantniji onaj deo, koji daje dijagram karakteristika u radu određenog motora sa preporukom izbora elisa. Upisuju se samo vrenosti motora a nema potrebe da se upisuje veličina ESC-a i LiPo, jer se automatski podrazumeva njihova veličina. Dobro je još i to, što se proračun može postaviti bilo gde na netu, pa i na ovaj forum u vidu njegovog URL linka, koji se lako može preneti sa Copy/Paste.

Svako lako može da koristi ovaj grafički deo Graph a Motor tako, da gornje inpute (prvih 5 od gore) ispuni tačno sa podacima motora koji se želi koristiti. Ovi podaci su u glavnom dati na sajtovima proizvođača ili prodavca motora. Napon treba birati tako da se nazivni napon izvora pomnoži sa oko 0.95 (Recimo: 11.1V x 0.95 = 10.5V) jer u strujnom kolu pri radu motora dolazi do pada napona od 5-10% u zavisnosti od relativne veličine akumulatora i motora i kondicije ekspoatacije motora, odnosno od veličine elise i nivoa gasa. Podrazumeva se maksimum gas, kada je napon na motoru najveći. Za težinu motora treba upisati neto vrednost, bez konektora i ostalo. Dobro je odabrati samo 'Show APC Props'. Pritisne se 'Update Graph' i to je sve.

Čitanje dijagrama je nešto složenija stvar, pa o tome malo kasnije.

Nastavak sledi.  (spava)
« Last Edit: January 15, 2013, 09:25:44 PM by tibeteagle »

Offline tibeteagle

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 3191
Re: Peak Efficiency - brushless kalkulator za elise
« Reply #1 on: January 15, 2013, 07:45:28 PM »
Evo detaljnijeg objašnjenja čitanja dijagrama. Na prvi pogled je možda komplikovano ali samo na prvi. Pa da pogledamo na drugi.  :big smile
Tekst objašnjenja je povezan sa donjim dijagramom, koji sam napravio za ovu priliku, pa preporučijem da se i on stalno gleda, da bi se tekst bolje razumeo. Poželjno je pročitati prvo prvi post ,ali neke stvari ću da ponovim.
Osnovni cilj je da izaberemo onu elisu sa kojim će motor biti maksimalno optimalno opterećen. Od ovog cilja se odstupa samo u nekim ne standardnim slučajevima.
Bira se ona elisa sa dijagrama koja motor optereti toliko da, na najvaćem gasu, vuče onoliko struje iz napajanja da ne prelazi maksimalnu preporučenu vrednost od strane proizvođača motora. Recimo da je u našem slučaju to 22A. Povučemo jednu crnu vertikalnu crtu od donje crne podeone linije gde piše 22A i gledamo gde će da preseca plavu liniju na kojem su naređane elise koje preporučuje kalkulator. Dobre su one elise čije strelice pokazuju blizu te presečne plave tačke. Sa ovim je izbor elise završe. Je li da nije teško?

Možemo odmah da pogledamo da li je vučna sila ona koja je dovoljna za naš model, a koju piše pored veličine elise. Potrebna vučna sila zavisi od tipa modela. Nekim modelima je dovoljno 50% težine modela, a nekima je potrebno i 150%.
Primeri:
Elektro trener modeli
jedrilice kao Easy Star      50-80%
Sportki motorni i warbird  70-100%
3D modeli                        120-150%
Ako ne odgovara vučna sila, onda možemo da uzmemo jedan drugi motor za kalkulaciju. Možemo i da povećemo napon, odnosno broj ćelija i da vidimo tako. Obično se to radi onda ako je broj obrtaja ispod očekivanog. U izboru elisa treba uzeti u obzir i njen korak i broj obretaja a od kojeg zavisi brzina modela. O brzini modela ovaj kalkulator ne daje informaciju ali na osnovu koraka i broja obrtaja to možemo da približno izračunamo. Zato približno, jer krajnja brzina modela zavisi i od njegove geometrije, a njegov vazdušni otpor većinom ne znamo.

Na dijagramu se vide još i krive snage, efikasnosti, toplotnog gubitka snage na motoru i broj obrtaja. Pogledajmo gde preseca ove krive vertikalna crna linija i iz tih tačaka preseka povučemo horizontalne linije koje pokazuju prema podeonim linijaka sa strane. Pomoću njih možemo videti da li motor radi u onim granicama koje je dobro za motor i naš model.

Snaga treba da je umnožak napona i struje i to je samo za proveru.

Efikasnost je dobro ako je što veći parametar, jer to znači da na motoru nema puno gubitaka. U našem slučaju je to 0.75 što znači da se u motoru gibu 25% energije.

Termalni gubitak znači grejanje motora, pa je ovaj parametar bolji ako je što manji. U našem slučaju je 54W. Ovo je direktno povezano sa efikasnošću što možemo videti u odnosu snage motora i gubitka snage. Isto je 4:1 . Treba znati da motori veće mase duže mogu podneti temperaturu ako se radi o istoj količini energije. Zato se upisuje težina motora da bi kalkulator mogao da iscrta crveno polje, gde se motor više pregreva nego što to stalno može da podnese. Neki kalkulatori uzimaju u obzir i uslove hlađenja. Motori ispod kapotaža, u trupu jedrilice  i sl. imaju lošije hlađenje od onih koji su slobodno. Ta razlika može da bude i preko 50% pa na to treba obratiti pažnju.

Broj orstaja možemo očitati na krajnje desnom podeoku.

Ako uzmemo elise iz crvenog polja, vidi se da se drastično povećava gubitak snage na grejanje i samim tim se povećava rizik od otapanja laka na žici namotaja. Sa povećanjem elise na veličinu gde motor vuče 30A umesto 22A vidi se da se motor duplo više greje, jer je ta kriva eksponencijalna. Ako stavimo manju elisu od optimalne, nismo iskoristili performanse pogonskog sistema sa kojim raspolažemo i letenje će biti duže ali model će biti manje sposoban za dobro manevrisanje i akrobacije gde je potrebna veća vučna sila ili brzina.



Autor Peak Efficiency kalkulatora je imao za cilj da što slikovitije na jednom mestu pokaže što više parametara, bez puno numeričkih tabela. U ovome je uspeo i svaka mu čast na jedinstvenom poduhvatu.  (res)
 ;namig
« Last Edit: January 15, 2013, 09:31:50 PM by tibeteagle »

Offline tibeteagle

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 3191
Re: PEAK EFF- online kalkulator za trofazne motore i elise
« Reply #2 on: January 15, 2013, 11:14:39 PM »
Evo jednog konkretnog primera. Svidela se ova motorčina Švrći sa ovog foruma i zamolio me je da proverim. Nisam sve ovo gore napisao da drugima proveravam, već upravo da bi svako to uradio sebi. Bez obzira, napravio sam kao konkreetan primer. Tu su svi potrebni podaci o motoru.
http://www.e-fliterc.com/Products/Default.aspx?ProdID=EFLM4110A

Product Specifications
Type:    Brushless outrunner
Recommended Prop Range:    17x8 to 19x10
Voltage:    28.2–38.4
RPM/Volt (Kv):    295
Resistance (Ri):    .03 ohms
Idle Current (Io):    1.20A @ 10V
Continuous Current:    55A
Maximum Burst Current:    65A (15 sec)
Cells:    24–32 Ni-MH/Ni-Cd or 8S–9S Li-Po
Weight:    490 g (17.5 oz)
Naznačio sam sa masnim slovima parametre koji su potrebni za kalkulator. napravio sam 2 dijagrama, sa 8S i sa 10S
sa 28V
http://www.peakeff.com/GraphKIR.aspx?&v=28&kv=295&io=1.2&rm=0.03&w=490&MinThrust=0&MaxThrust=10000&MinMPH=0&MaxMPH=10000&gws=False&apc=True&all=False&title=Power+110+Brushless+Outrunner+Motor%2c+295Kv
isa 35V
http://www.peakeff.com/GraphKIR.aspx?&v=35&kv=295&io=1.2&rm=0.03&w=490&MinThrust=0&MaxThrust=10000&MinMPH=0&MaxMPH=10000&gws=False&apc=True&all=False&title=Power+110+Brushless+Outrunner+Motor%2c+295Kv

Interesantno da je sada ispisao brzine koje pre nije.  ") a potisna sila se ne vidi. Evo male greške u programu.  :( Nadalje, vidi se da ovaj motor radi sa visokom efikasnošću preko 90% do 70A.
Na vrednosti od 55A koji se preporučije za trajno opterećenje povukao sam vertikalu do plave linije efikasnosti. U toj oblasti je izbor elisa. Na preseku sa krivama nacrtao sam horizontale linije prema parametrima sa strane. Ove strelice se mogu zamisliti, ne treba ih crrtati, samo sam ja sada to uradio ovde dole na slikama radi lakšeg čitanja.
Vidi se da je preporuka elisa drugačija za 8S i 10S a za istu amperažu od 55A. To je zbog razlike broja obrtaja od 1000 o/min a koji zavisi o napona.  :mhm Snaga motora je veća sa 10S...
Dalje analize se mogu videti dole na slikama.
 (spava)





« Last Edit: January 15, 2013, 11:21:00 PM by tibeteagle »

Offline svrco

  • Jr. Member
  • **
  • Posts: 102
Re: PEAK EFF- online kalkulator za trofazne motore i elise
« Reply #3 on: January 15, 2013, 11:23:07 PM »
Hvala TE, imam ovu motorcinu pa nisam znao kako da je upregnem na 10s lol

Offline tibeteagle

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 3191
Re: PEAK EFF- online kalkulator za trofazne motore i elise
« Reply #4 on: January 15, 2013, 11:29:11 PM »
OK. Evo moje preporuke onda za 10S. Za veći sporiji skala model može 15x10" a ako je manji i brži sa tankim profilom onda 13x14" ili između 14x12" Svaki će da vuče maksimum 60A što je sasvim OK. Ako budeš postavio elise, molim te da izmeriš potrošnju struje i postavi ovde da uporedimo vitualno sa realnim.  mmmm
 ;namig
« Last Edit: January 15, 2013, 11:34:07 PM by tibeteagle »

Offline svrco

  • Jr. Member
  • **
  • Posts: 102
Re: PEAK EFF- online kalkulator za trofazne motore i elise
« Reply #5 on: January 15, 2013, 11:36:48 PM »
Tako sam i ja slicno razmisljao, 15x10 ili cak mozda 16x8, mislio sam ga za neki visokokrilac, videcu jos... Jedina dilema oko 10s je bila veliki broj obrtaja na toj voltazi mmmm

Offline magic

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 2754
Re: PEAK EFF- online kalkulator za trofazne motore i elise
« Reply #6 on: January 16, 2013, 12:03:01 AM »
E-flite 110 ima prevelik kV za 10S, cak je na granici i za 8S, idealno za neku brzu skalu.

Vise puta sam objasnjavao zasto i kako koji kV uz koji napon. Davno sam pisao o analogiji izmedju kV-a motora sa kamionima ili sportskim automobilima, tj. koji i kakav kV treba da ide na neki tip modela. Sto je pretezna upotreba modela predvidjena da bude na visim brzinama to je za njega prikladniji motor sa vecim kV-om i obrnuto. Kako mi modele letimo u jednom ipak dosta ogranicenom dijapazonu brzina odatle i neke preporuke.

Preporuka koju je dao proizvodjac apsolutno stoji za ovaj motor na 8S. Isto tako stalno se zaboravlja da dolazi do rasterecenja, samim tim i pada struje, kako brzina modela raste. To vazi za korake elise do 10, preko toga ne. Isto tako merenja izvrsena u mestu su samo indikativna, ona u letu su mnooogo bitnija.

No, odoh ja u offtopic, ali kada vec pricamo o konkretnom motoru, 16x10 na 10S je neki maksimum koji moze da nosi iako ce to biti malo preko specifikacije, sem ako neko nema bas nameru da non stop hoveruje. Ako motor ide na nekog trenera visoko krilca, onda je 16x8 vise nego dovoljno, cak i previse narocito po pitanju maksimalne brzine koja ce biti oko 120km/h!

Odabir pravog komboa je sa jedne strane dosta komlikovan a sa druge strane opet dosta jednostavan posao, ja se drzim preporuka koje daju AXI i Hacker za svoje motore odredjene tezine i kV-a i to savrseno funkcionise iz vrlo jednostavnog razloga jer su tamo neki inzenjeri verovatno proveli na stotine sati ispitujuci sve to.

Na AXI sajtu http://www.modelmotors.cz/ sa desne strane postiji alatka FAST AXI SETUP, odabere se tip modela i njegova letna tezina, AXI nakon toga daje vise preporuka za neki idealan kombo. Ako je nekome AXI skup sve sto treba da uradi je da nadje motor nekog drugog proizvodjaca koji je po fizickim dimenzijama, tezini i kV-u sto priblizniji doticnom AXI-ju i to je to.

poz
« Last Edit: January 16, 2013, 12:24:01 AM by magic »
Veljko

Offline tibeteagle

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 3191
Re: PEAK EFF- online kalkulator za trofazne motore i elise
« Reply #7 on: January 16, 2013, 01:10:05 AM »
PILATUS - PC6 - 23-30cc zahteva malo jači motor od gore pomenutog BL motora ako se hoće adekvatan umesto onog klipnog koji se preporučuje. Mogao bi da ga poleti bez problema, ali ne bi mogao da ponese ništa ekstra. Ovaj skala model je u originalu snažni sportski taksi tegljač padobranaca, jedrilica i drugih stvari, pa bi bilo lepo da ako ga budeš imao da računaš na to da poneseš barem 2 kg bonbone i da ih ispuštaš iznad publike,  :big smile ili da povučeš neku veću skala jedrilicu.


« Last Edit: January 16, 2013, 01:11:37 AM by tibeteagle »

Offline pnedic

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1161
Re: PEAK EFF- online kalkulator za trofazne motore i elise
« Reply #8 on: January 16, 2013, 01:14:07 PM »
Tibeteagle, hvala za PeakEFF !!!

Ja sam naisao na neke sitne probleme vezano za site i proracun grafa za motor koji posedujem:
1. Sto se tice site-a, nisam uspeo da odradim registraciju - sve je disable-ovano (probano u IE8 i Firefox-u 18). Mada ne znam sta se dobija registracijom.
2. Sto se proracuna tice, naisao sam na problem nedostatka podatka o struji "praznog hoda" (tj Io). Motoric koji imam je Turnigy 2209 28turn 1050kv 15A Outrunner (link je http://www.hobbyking.com/hobbyking/store/uh_viewItem.asp?idProduct=5687). Ni na jednom review postu nisam video ovu informaciju, tako da sam ovu struju pretpostavio da je 0.8A.
Posle sam se igrao malo menjajuci ovu vrednost (od 0.6 do 1.2) i grafici su po izgledu ostajali isti (krivulje), osim sto se efikasnost menjala (logicno veca efikasnost sa manjim Io i obrnuto). Od 0.6 do 1.2 efikasnost je promenjena (na 2S naponu) za oko 0.15.
Io podatak je nazalost obavezan za generisanje grafa (pored Rm koji moze da se dobije na linku "Find Constants").

U svakom slucaju, PeakEff je dobio mesto medju mojim favoritima. A kod kuce cu da analiziram dijagrame.

Offline tibeteagle

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 3191
Re: PEAK EFF- online kalkulator za trofazne motore i elise
« Reply #9 on: January 16, 2013, 04:03:50 PM »
@pnedic, veoma korisne i konkretne informacije  (:good) Verovatno program nije bezgešan, ali mi se svideo pristup autora programera i njegova kreativnost. Kaže u uvodu da uči programiranje u SQL i ASP.NET pa neka mu je na zdravlje.  :big smile
Registracija treba da bi se došlo do baze podataka, ali to već odavno ne radi. Nije ni važno, jer smatrem da je dobro svakom modelaru znati kakvi se to parametri odnose na BL motore, a nije ni teško naći i upisati. Naravno problem je ako nema navedeno sve o motoru. Ja onda probam da nađem motor sa punim podacima, iste veličine i Kv vrednosti, za koji sigurno znam da ima istu veličinu statora, a koji je ponekad u samom nazivu motora (AXI standard) i isti broj polova. Veoma je verovatno da je onda i Rm i Io isti. Naravno to nije 100% tačno, jer može da bude razlike u kvalitetu i konstrukciji motora, ali sada to nije važno.
« Last Edit: January 16, 2013, 04:12:34 PM by tibeteagle »

Offline tibeteagle

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 3191
Re: PEAK EFF- online kalkulator za trofazne motore i elise
« Reply #10 on: January 20, 2013, 10:48:19 PM »
Pre nisam spomenuo da program automatski preporučuje korake one standardne elise iz njegove baze elisa, koje imaju smisla vezano za broj okretaja motora i brzine modela. U odeljku Graph a Motor ima filtar za pokazivanje elise iz aspekta vučne sile i brzine modela, pa tako se dijagram može dalje osloboditi onih ispisa elisa koje ne dolaze u obrir jer odpadaju od željene performanse iskorišćenja motora. Upisujje se minimalni i maksimalni parametar, pa će da ispiše sve između.
Ovde vidimo jedan dijagram bez filtara
http://www.peakeff.com/GraphKIR.aspx?&v=10.5&kv=900&io=1.2&rm=0.2&w=60&MinThrust=0&MaxThrust=0&MinMPH=0&MaxMPH=0&gws=False&apc=True&all=False&title=Test+Motor
i isti dijagram sa filterima
http://www.peakeff.com/GraphKIR.aspx?&v=10.5&kv=900&io=1.2&rm=0.2&w=60&MinThrust=500&MaxThrust=800&MinMPH=35&MaxMPH=60&gws=False&apc=True&all=False&title=Test+Motor


Odabir setapa za model
Autor je napravio odeljak Pick a Motor for my Plane gde pomaže u odabiranju elektro motora, elise i ESC u zavisnosti od veličine i tipa modela. Veličinu modela treba definisati sa njegovom težinom, a tip modela treba izabrati sa tabele. Svakom modelu je unapred definisana potreba za snagom motora odnosno vučnom silon u relativnom odnosu sa težinom. Nešto slično sam gore naveo, a koje je ugrađeno u program na osnovu iskustva. Pošto je autor iz dela sveta gde još jako vladaju stare anglosaksonske veličine, moramo se pomiriti da se težina modela unosi u funtama ( 1 pound = 0.4534 kg) a brzina modela je u miljama na sat (1 m/h = 1.61 km/h).
Posle upisa težine modela i odabira tipa modela možemo da vidimo šta nam preporučuje iz svoje baze podataka. Baza je skromna, ali može da da neku smernicu za optimalan setap. VIdimo odmah da može da nudi više komponenti. Sa oznakom motora pokazuje i njegove parametre i preporučuje i elisu. Ako pritisnemo na link motora, možemo da vidimo i dijagrame karakteristike tog motora sa drugim elisama.

« Last Edit: January 20, 2013, 11:12:46 PM by tibeteagle »

Offline pnedic

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1161
Re: PEAK EFF- online kalkulator za trofazne motore i elise
« Reply #11 on: January 21, 2013, 10:54:53 AM »
Mozda je nesto slicno ovde vec pominjano, ali evo ga jedan freeware units convertor koji koristim odavno: http://joshmadison.com/convert-for-windows/
Da se ne mora preracunavati :)

Offline pnedic

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1161
Re: PEAK EFF- online kalkulator za trofazne motore i elise
« Reply #12 on: January 21, 2013, 12:29:21 PM »
Nije losa i opcija (link) "Add a Motor" gde moze da se doda novi motor, ubace osnovni podaci na osnovu kojih ce aplikacija da napravi grafik. Probao sam tu opciju i u listi vec definisanih firmi nisam nasao Turnigy (sto znaci da niko do sada nije dodao Turnigy kao proizvodjaca). Ako pronadjem validne podatke probacu ja da dodam.
Mozda ne bi bilo lose da oni koji imaju podatke o Turnigy motorima, odrade ovu opciju - ne zahteva puno vremena.
« Last Edit: January 21, 2013, 12:35:55 PM by pnedic »

Offline svrco

  • Jr. Member
  • **
  • Posts: 102
Re: PEAK EFF- online kalkulator za trofazne motore i elise
« Reply #13 on: February 27, 2013, 09:53:37 PM »
Pozdrav svima, stigao mi je Multiplex cularis sklopio sam ga i stavio u pogon sa ovim motorom:
http://www.e-fliterc.com/Products/Default.aspx?ProdID=EFLM1500
Upario sam ga sa 3s baterijom i 10x7 elisom mogao je letiti ali nije imao potrebnu snagu koju sam htio, onda sam otisao na eflite site i nasao motor koju je mnogo jaci i istog promera 35mm... naravno kupio sam ga... Medjutim on se preporucuje i za helikoptere klase 500, tako da nije dato puno informacija za njega oko velicine elise, montirao sam ga i usput kupio elisu 12x8 karbonsku i poslao Tibeteaglu privatnu poruku da mi u svom kalkulatoru preracuna da li je prevelika, pa mi je rekao da to postavim ovde i sad cekam rezultat, motor je eflite 25 1000kv
 http://www.e-fliterc.com/Products/Default.aspx?ProdID=EFLM4025H
« Last Edit: February 27, 2013, 10:58:22 PM by svrco »

Offline tibeteagle

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 3191
Re: PEAK EFF- online kalkulator za trofazne motore i elise
« Reply #14 on: February 27, 2013, 11:00:33 PM »
Pa dobro je, kome sam se ja lomio gore da objasnim sve o kalkulatoru?  :sljus Ako već imaš model, motor i elise možeš da izmeriš opterećenje u stvarnosti i ne mora se simulirati. To je mnogo tačnije i sigurnije. Treba samo Watt-metar. Ali evo, Svrco dok pijuckaš kafu ja sam radio umest tebe.  :(
Evo proračuna sa 3S (10.5V) za ovaj motor.
http://www.peakeff.com/GraphKIR.aspx?&v=10.5&kv=910&io=0.85&rm=0.08&w=87&MinThrust=0&MaxThrust=10000&MinMPH=0&MaxMPH=10000&gws=False&apc=True&all=False&title=Park+480+Brushless+Outrunner+Motor%2c+910Kv
Motor se može opterećivati bez problema do 30A. Pošto je motor sa manjim Kv 910, zato sa 3S ima manje obrtaja do 7.500 o/min. Zato kalkulator predlaže da se koriste elise sa većim korakom. Ja bih stavio 11x7" sa kojim maksimalno vuče 29A
Sa 10x7" (nema na tabeli) ti vuče oko 22A i motor nije dovoljno iskorišten. Sa 12x8" ti vuče 34A i 1550g što je mnogo. Ali sa ovom elisom možeš da staruješ model sa maks. gasom 30-40s. Taman da ga podigneš na visinu jedrenja od oko 150-200m i isključiš na najmanje 30s da ne proključaju namotaji.

Evo i sa 4S (14V)
http://www.peakeff.com/GraphKIR.aspx?&v=14&kv=910&io=0.85&rm=0.08&w=87&MinThrust=0&MaxThrust=10000&MinMPH=0&MaxMPH=10000&gws=False&apc=True&all=False&title=Park+480+Brushless+Outrunner+Motor%2c+910Kv
Sa ovim naponom napajanja maks. obrtaji su dosta veći i to 12.000 o/nim. Optimalna veličina elise je 10x6" sa kojim vuče 27A. Sa elisom koju imaš od 10x7" bi  takođe bio motor preopterećen sa 34A, ali u prvih 30s nije problem. 12x8" ne dolazi u obzir.

Rezime. Sve elise su kalkulisane za APC Sport ili APC E. Preklapajuće elise treba da su tu negde adekvatne(?). Pošto je Cularis ipak jedrilica, a ne neki brzi model, ostani na 3S. Leti sa 12x8" ali mnogo manje sa punim gasom. Kupi i optimalni 11x7". Kupi i Watt-metar pa meri.

 ;namig



« Last Edit: February 27, 2013, 11:05:30 PM by tibeteagle »