RC MODELI JEDRILICA > THERMAL
Kako spojiti krila pod uglom (i razdvojiti)
tibeteagle:
Zdravo Vaci, ja sam Laci (Laslo). 8) Pa hajdemo iz početka.
Odgovor na pitanje ima, samo je nezgodno što je na početku to povezano sa tipom jedrilice gde se to u opšte ne primenjuje.
Evo jedno klasično rešenje kojeg sam primenjivao na mojim jedrilicama još davno. "V" sastavi na drvenim konstrukcijama krila jedrilica se jednostavno rešavaju tako da se za bajonet koristi čelična žica-šipka, koja je savijena na sastavu pod istim uglom. Stavlja se i pomoćni bajonet od tanje žice. Ovo rešenje se koristi kod tanjih krila koje imaju uške koje se priključuju za centroplan. Ako je profil krila dovoljno visok, cevi za bajonet se mogu ugraditi pod uglom. Tako nema potrebe da se bajonet savija i može da bude i od karbonske šipke koja je mnogo lakša. Ovaj sastav je dovoljno čvrst ali je težak za središnji sastav krila na DLG. Takođe ne može da zadrži velike uzdužne sile.
Ovakva rešenja ima još. Koje će se od rešenja primeniti zavisi od vrste sastava, veličine opterećenja i od kreativnosti konstruktora. Sastav je samo jedan detalj na jedrilici. Treda da se pored toga još savladaju i mnoge složenije konstruktivne radnje...
Iskopao sam ti jedan lep projekat samogradnje konstruktivne jedrilice. Može se videti mnogo lepih rešenja od 3D projekta pa do kraja. Vidi se i to da i za ručno iztađivani model poželjno imati dosta pomoćnog alata. O mnoštvu raznih materijala da i ne govorim.
http://www.wattflyer.com/forums/showthread.php?t=66308
Sve se može savladati u ovom modelarstvu ako imaš dovoljno veliku želju i beskrajnu istrajnost. Rešenja se mogu i pozajmiti a usput će se same rađati nove ideje. Izrađivati model je krajnje ne ekonomično u odnosu na dobre modele koji se mogu kupiti, ma koliko skupo da koštaju.
;namig
Vaci:
Hvala puno na ovom odgovoru. Sada imam manje oblaka u mislima oko izrade krila. Celicne sipke i zice ne dolaze u obzir. Znaci karbon.
Sa linka koji si postavio sam video da doticno krilo sa karbonskim bajonetima nije predvidjeno da se rastavlja. Stavio covek preko svega tkaninu i premazao, pa mi to i ne pomaze mnogo. Posto sam pocetnik, mozda bi bilo dobro da uradim raspon od 1,5m iz jednog dela, i primenim ovo sto si postvio. Meni lakse, model laksi, sigurniji sastav, a moze da se transportuje.
Dodatak: Krila sa slike se rastavljaju, ali negde na polovini... i nikako da provalim kao se osiguravaju da ne ispadnu. Na videu ih on samo natakne i gotovo. Nisa znao da to moze tek tako, a da ne ispadne. Kod DLG to naravno ne dolazi u obzir.
tibeteagle:
Da ima nekih sastava na slikama koje su zalepljene, ali je princip isti, da je ostao na skidanje. U nekom normalnom letu jedrilicom nema u opšte sile koja bi razvukla sastave. Takvi sastavi treba da idu dosta tesno na uškama a i lake su, pa neće da spadne ni u spiranom letu koje jedrilica veoma sporo može da izvede. Ako je sastav na sredini, stezna guma ili šrafovi treba da spreče da se krila ne odvoje.
;namig
Vaci:
Evo coveka koji je napravio DLG od stirodura, raspona 1,5m
http://www.badger.rchomepage.com/supergee.html
A evo i druge verzije za koju postoji i nacrt na dnu stranice
http://www.charlesriverrc.org/articles/supergee/SuperGeeII.htm
Znaci ipak nije Vaci lud. Mozda malo entuzijasta i slobodnih shvatanja, ali ne i lud.
tibeteagle:
I moj čovek, kolega Lorand je napravio svoju verziju DLG jedrilice. Treba da se zna da je stirodur samo nosač kore od fiberglasa i karbon trake na krilu. Trup je od kevlar-karbon-fibera. Stirodur je sekao na CNC sekaču za stirodur. Kalupe je glodao na CNC glodalici a šta je prvo formirao u 3D CAD programu. Naravno i on je imao nekoliko školskih RC jedrilica u samogradnji dok je stigao do ovog na izgled jednostavnog modela.
http://s298.beta.photobucket.com/user/tibeteagle/story/5407
Navigation
[0] Message Index
[#] Next page
[*] Previous page
Go to full version