Author Topic: Izrada DLG jedrilice  (Read 99544 times)

Offline vlada-r

  • Jr. Member
  • **
  • Posts: 243
Re: Izrada DLG jedrilice
« Reply #150 on: July 06, 2013, 10:23:51 PM »
Da li postoji mogucnost da servoe stavis na gornju povrsinu krila, tako da prilikom sletanja u vecu travu nece biti kacenja?

Offline Vaci

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 824
Re: Izrada DLG jedrilice
« Reply #151 on: July 07, 2013, 12:24:16 AM »
Da naravno, ne vidim zasto ne bi moglo. U stvari uglavnom se stavljaju servoi odozdo, s`tim sto moze poluga da se protne kroz gornju povrsinu krila, da ne viri sa donje strane. Razmisljam da to uradim sledeci put.

Offline Vaci

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 824
Re: Izrada DLG jedrilice
« Reply #152 on: July 20, 2013, 05:19:35 PM »
Drugari ja zavrsavam drugi po redu DLG. Manje je bilo zurbe oko ovog, imao sam vise iskustva, napravljen je robusnije, bolje... bice i nekih slika uskoro.

Medjutim posto se jos uvek nalazim i ne znam sta prvo da probam, palo mi je na pamet da ostavim dovoljno mesta da mogu da mu zakacim motor i propeler, pa da moze da bude elektro jedrilica ako mi se tako dopadne. Ovaj DLG je malkice tezi od prethodnog i dosta ozbiljnije uradjen. Ocekujem 230+-10gr kao praznu letelicu. Kada bi se ubacio i motor i propeler i veca baterija sigurno ne bi bilo ispod 350-400gr. Raspon je standardnik 1.5m.

Moje pitanje je sledece. Koja je preporuka iskusnijih za kombinaciju motor-propeler-baterija? Predpostavljam da samo folding prop dolazi u obzir. Ne mora da bude kao raketa, ali nije lose da moze da se penje vertikalno.

Vec imam ovaj motor od quada

http://www.hobbyking.com/hobbyking/store/__18969__Turnigy_D2836_8_1100KV_Brushless_Outrunner_Motor.html

Valja li to za ovu namenu, ili je ipak prejak. Kontinualno moze da vuce 1200gr... Ipak ce on raditi nekoliko sekundi pa odmarati... Mozda neki manji i slabiji?
Neki komentari, preporuke??

Offline bokki

  • Newbie
  • *
  • Posts: 31
Re: Izrada DLG jedrilice
« Reply #153 on: July 20, 2013, 10:17:37 PM »
Iskreno...ovo ti je malo prejako..slobodno manji kv...i manja snaga..ne treba ti vise od 600- 700 gr potiska ....podji prvo od prostora u koji treba da ubacish motor..mora imati mesta i za vazduh i za hladjenje.. pazi na prostor za baterije... iz iskustva ovde je rep jako lagan.. pa ce baterija morati ici malo nazad..ja sam uspeo da spakujem nesto sto te zanima.......jedrilica 1,5m( jedrilica KANJA imash plad na modelarij.com) malo cam joj moifikovao trup... kombinacija krila stirodur lakiran akril lakom na vodenoj nazi+smola i platno  napadna ivica..trup stap za pecanje..rep izoflor 6 mm..ramenjace 4x4 karbon...trup-kabina izoflor ojachan smolom...folding mislim da je od ASK 21..plastichan..krakovi 9x5..sve to 500-550g RTF.. odlicno za jedrenje ..mozda je dobra i kombinacija 2S sa nekim malim motoricem.. ja sam ubacio neki  kineski motor 950 kv (pusti kinez)  na 3S i koristim 3S 1050 mAh ..za sad sam zadovoljan..ako budem uspeo zakacicu fotku da vidish..

Offline kole_niš

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 450
Re: Izrada DLG jedrilice
« Reply #154 on: July 20, 2013, 10:23:30 PM »
Ja imam viška 2 kom na 900kv, samo mi stoje i skupljaju prašinu...

Offline Vaci

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 824
Re: Izrada DLG jedrilice
« Reply #155 on: August 08, 2013, 11:48:55 PM »
Evo letim vec nedelju dana ovaj drugi DLG, kad se Kole smiluje bice i neki video snimak. Trenutno me i prebacivanje slika sa telefona zeza pa ne mogu ni slike da zakacim, probacu sutra na poslu... Al sta sam sve doziveo sa njim...

Prvo, napravio sam ga sa par karbonskih trakica vise na strateskim mestima. Da izdrzi moje pocetnicke gluposti. I poslo mi je za rukom. Pri prvom bacanju i trimovanju otprilike, elevator je pogresno podesen, i nakon par metara po izletanju iz ruke se PUNOM brzinom zakovao u zemlju. Hteo sam da se obesim o onu pertlu na stanici sto mi visi oko vrata. Ali kada sam prisao - malkice naprslo krilo, malkice kabina, pomerim ja elevator i zavrljacim ga ponovi, i leti!!! Kad je to preziveo prezivece sve!! Zakrpam tih par pukotina i sutra krenem ponovo...

E sad novi izazov - DECA NA IGRALISTU!!! Ma koliko ih ja molio da stoje iza mene i gledaju, ona jure avion, i pokazu mi gde je sleteo. Ciko evo ga ovde, kao da niko drugi nije video gde je pao avion od 1.5m -.- svo to vreme manevrisem izmedju majusnih glavica ne bi li sleteo avion bezbedno. A kada ga sletim, deca se zatrce pa ga preskacu, prave "policajske" biciklom oko njega i uzimaju ga da mi ga donesu... kuku-lele.

Al danas je bio vrhunac - zena prvog komsije izvela klinca od jedno 2 godine u park. Dete gleda avion, dodje do njega, gleda i ne dira, ja se odusevio, sve dok jednom prilikom kada je sleteo na par metara od njega nije prisao, i onako, radoznalo, poceo da gazi jednom nogom levo krilo!!!!! Jebote ja poceo da vicem onako, umereno, da ne uplasim dete al ipak da mu skrenem paznju. Uzmem avion i vidim naprslinu u staklu celom sirinom do elerona, ali je karbon koji nosi krilo netaknut. Zavrljacim ga ja jos nekoliko puta - i leti. Naravno malopre sam zakrpao i tu naprslinu Zahvalan sam ne znam kome sto to dete nije jednostavno dalo sebi oduska, i skocilo sa obe noge na njega...

Poenta je, kada zivis u urbanoj sredini, nije dovoljno samo biti dobar letac, moras biti spreman na sve. A ovaj drugi DLG je izgleda mnogo zilaviji nego sto sam i sanjao.

Dymond D60 servoi koje sam uzeo od Adama su vrh, precizni su i odisu kvalitetom i snagom za ovu primenu. Oseca se da su analogni po brzini, ali samo kada ih gledas na stolu, u letu im na ovakvim modelima brzina ne fali, super su.

A da, jedan drugi klinac oko 3 godina mi pokaze neki kamen i kaze "Ciko sleti ga ovde". Naravno bas me briga za to, bezim ja od njih dok jure avion i sletim u neku travuljinu od 1m visine. Kaze mi taj klinac "Ciko pa ti uopste ne umes da letis" :) :hehe Mislim da je mali u pravu :)

Sutra neke fotografije ovog modela, a posle i neki snimak nadam se. Pozdrav svima, bice jos cini mi se cudnih modela iz moje kuhinje, i krenuce kao DLG a posle i mozda kao jedrilice sa motorom. ()-()

Offline adam

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1460
Re: Izrada DLG jedrilice
« Reply #156 on: August 09, 2013, 10:09:29 AM »
e bas mi je drago da sam te nagovorio na te servoe, sad samo uzivaj jer oko servoa vise neces imati poblema  ()-()

Offline Vaci

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 824
Re: Izrada DLG jedrilice
« Reply #157 on: August 09, 2013, 10:21:13 AM »
Evo i nesto slika

I dalje je dihedral jako mali i vidi se vise karbona na krilima





Za kabinu sam pravio kalup na CNC masini, nije tako lose ispalo obzirom da prvi put radim ovakve stvari bez icije pomoci.





Ovde izlaze karbonske sipke za kontrolu repnih povrsina



U ovoj verziji se horizontalac ceo pokrece. Ali sada mi se to ne svidja toliko, nenormalno je osetljiv na komandu. Morao sam da ogranicim kretanje servoa na 30% i da stavim expo, znaci da gubim na rezoluciji 3 puta i povecavam prazan hod u servou. Inace repni servoi su obicni HXT500 sa HK. Laksi je i bolje se pokazao standardni horizontalac. A vertikalac sam polomio i krpao, previse sam pustio dugacko i tanko sa donje strane, nesto me uhvatilo da vertikalac bude postavljen simetricno... Promenicu ga.





Sada je eleron spojen sa servoom celicnom sipkom fi 0.8mm. Bez one Z ili V petlje, jer drugu zicu nisam imao, a ova je bila mnogo mlitava kada se napravi tako. Medjutim, ova zica ima blaaagi luk, i cim se udari eleron ona se savije i odradi extra posao amortizera. Tako da moze i tako :)





Inace sarke na kontrolnim povrsinama su silikonske. Citao sam malo po netu i resio da ih isprobam. Mogu reci da su fantasticne i izuzetno zilave, samo treba da se odradi dobro. Od sada samo silikon. Zaglavila mi se neka trava prilikom sletanja izmedju elerona i vrha krila. Krilo se ostetilo a eleron ostao netaknut. I silikon dodje kao blagi amortizer. Dobra stvar.

Offline Vaci

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 824
Re: Izrada DLG jedrilice
« Reply #158 on: August 10, 2013, 06:22:36 PM »
Molim za savet iskusne jedrilicare. Imam jedan problem, da tako kazem... Naime svi znate da je masa DLG jedrilice u rangu 300gr. Kada pocne da duva malo jaci vetar kao danas, znaci recimo oko 20km/h, u najboljem slucaju DLG moze da stoji u mestu boreci se sa vetrom. Podmetnuo sam nesto ispod srafa koji nosi zadnji deo krila, i tako smanjio napadni ugao krila. Dodao sam jos 2-3gr olova u nosu, i sada moze da stoji u mestu.

Pitanje: Posto vidim da jedrilice za dinamicko jedrenje imaju vecu masu i seku vetar kao maslac, dali to znaci da ako na CG DLGa dodam recimo 100gr da ce bolje leteti na vetru, ma koliko to suludo zvucalo??? (fiu)

Offline bokki

  • Newbie
  • *
  • Posts: 31
Re: Izrada DLG jedrilice
« Reply #159 on: August 11, 2013, 04:17:28 PM »
hoce dok ima vetra. :)..razmisli malo sta ce biti kad vetar prestane da duva... :sljus

Offline adam

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1460
Re: Izrada DLG jedrilice
« Reply #160 on: August 11, 2013, 05:20:03 PM »
uzmi i namesti na stanici speed mode, znaci da mozes da dignes elerone oko 2-3mm, stim ces moci da putujes kad ima vetra

Offline milzoric

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 273
Re: Izrada DLG jedrilice
« Reply #161 on: August 12, 2013, 12:14:51 AM »
 
DLG Jedrilica - Vaci 11.08.2013. Drum Village Nis
 (pijemo)

Offline Vaci

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 824
Re: Izrada DLG jedrilice
« Reply #162 on: August 12, 2013, 09:14:24 AM »
Jeeeeee snimak moje pticice... koja je sad ranjena...  Jel ima snimak jos nekog bacanja?

Offline milzoric

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 273
Re: Izrada DLG jedrilice
« Reply #163 on: August 12, 2013, 05:07:04 PM »
Svrati na fc beloglavi sup imas tamo video



Offline Vaci

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 824
Re: Izrada DLG jedrilice
« Reply #164 on: August 25, 2013, 10:50:49 PM »
Oprostajni video mog DLGa... neka pociva u miru :( al ispasce motorna jedrilica od delova :)