RC DRUŽENJE > SKUPOVI / TAKMIČENJA / OKUPLJANJA

Gde se još može leteti RC

(1/7) > >>

Lazo:
Ovih dana sam prošitao par postova naših drugara, koji su se, silom prilika, proveli kao bosi po trnju, na sportskom aerodromu "13.Maj". Naime, počela je sezona letenja i za "veliku" avijaciju, pa se još namnožilo letilica i letača (MAŠALA!), tako da je organizacija letenja RC modela u takvim uslovima postalo pravo žongliranje. Dešavalo se da neki potegnu i po par desetina kilometara, a da jedva uspeju da naprave po let - dva. A i to pod stalnim stresom i oprezom da se ne naruši bezbednost "velikih". A za očekivati je da sa prolepšanjem vremena se situacija još više zago... ovaj... zakomplikuje.
Polazeći od toga, u predhodnih par dana sam malo prošetao, da izvidim situaciju na lokalitetima koji bi mogli da posluže za RC letenje i druženje. Konkretno, obišao sam letilište poljoprivredne avijacije "Kovilovo" i sportski aerodrom "Lisičji jarak". Pa, evo šta sam saznao:


Letilište "Kovilovo" se nalazi (kako je prikazano na slici) sa leve strane Zrenjaninskog puta, pored istoimenog mesta. Crvenom bojom su prikazani putevi koji vode sa Zrenjaninskog puta do letilišta. Oba su asvaltna. Iako nisu u najboljem stanju, jer su dosta opterećena kamionima koji voze za potrebu izgradnje "Kineskog mosta", ipak su uglavnom korektni.
Letilište se nalazi odmah pored puta, i na njega se ulazi preko tridesetak metara dugačkog kamenitog prilaza:

Od tog prilaza do piste ima na par mesta kolotragova od kamiona, ali ništa strašno.
Sama pista je prostranija od one na "13.Maju". Do duše, nije baš takvog kvaliteta, ali ima mesta po par stotina metara, koja su vrlo upotrebljiva.

Sa obe strane su njive, a do najbližih prepreka (drveća) ima poprilično.

Na letilištu, pored pista se nalazi samo jedan objekat, koji je na žalost spaljen, pa je ostala samo metalna konstrukcija.



Koliko ima od isključenja sa Zrenjaninskog puta do letilišta "Kovilovo", isto toliko ima do sportskog aerodroma "Lisičji jarak". O njemu nema šta posebno da se kaže, osim da je znatno prostraniji i uređeniji od "13.Maja".

U razgovoru sa rukovodećim ljudima sam saznao, da nema nikakvih problema da i mi tamo letimo, uz, naravno, poštovanje reda. A to u glavnom znači isto kao i na "13.Maju". Stim, da prostranost aerodroma znatno olakšava organizaciju letenja. Posebno zbog toga, što je površina koja je za nas upotrebljiva - potpuno odvojena od piste.


Sve u svemu, radi se o dvema lokacijama koje su vredne razmišljanja, naročito što će iduće godine "Kineski most" da ih učini mnoooogo bližim većini modelara. Posebna je pogodnost, što se obe lokacije nalaze blizu jedna drugoj, pa je teško verovatno da se nekome desi ono, da se naputuje, a da ne može da se naleti do mile volje.

Pa  (pijemo)

saxpg:

--- Quote from: Lazo on March 08, 2013, 03:23:40 AM ---U razgovoru sa rukovodećim ljudima sam saznao, da nema nikakvih problema da i mi tamo letimo, uz, naravno, poštovanje reda.

--- End quote ---

Blago vama. Nama ne daju ni da pridjemo sportskom aerodromu.

An-2 colt:
Ni nama u Vrscu ne daju da letimo na aerodromu.:-(



magic:
Lazo svaka cast za otvaranje teme, pravo vreme da se pocne sa razmisljanjem jer i ja isto mislim da ce ove godine na 13. Maju biti jako tesno tj. skoro nemoguce leteti vikendom bez stresa.

Koliko je ravna tj. neravna pista na Kovilovu? Mozda nije lose da se razmisli o valjanju i nekom organizovanom sisanju trave na Kovilovu?!

poz

mirce:
Ovo Kovilovao lepo izgleda, ja sam bio jednom tamo pre par godina, doduše ne da letim i prostor je baš velik.

Naravno, kao i uvek, ništa nije idealno i najveći problem je kako održavati modelarsku pistu u okviru bilo kakve piste?
Modelarska pista mora biti najmanje 150 x 30 metara, pa i tu, pogotovo u širini, ne bi bilo loše da bude i veće.

E sad, da se i nadje toliki prostor, prelazi se na "sledeći nivo"...

Trava mora da se redovno šiša i to je poprilična "zajebancija" jer je površina koja se održava velika.
Košenje skoro ne može da se radi sa kosilicom, jer treba više od dva sata da se tolika modelarska pista pokosi.
Sve ovo pričam iz iskustva, jer sam sve to radio...

Drugo koliko god izgledalo ravno, podloga je grbava.
Mora da se valja, i jedno valjanje i to sa vibro valjkom od 15-tak tona, svakako nije dovoljno.
Verovatno treba malo i da se koristi greder, pa da se nasipa, pa zemljani radovi, a valjak je tek negde na kraju...

Ne zaboravite, modeli su sve veći, brži, skuplji i nema improvizacija.

Dalje, bitno je da nema drveća, bandera, da je prilaz do mesta za letenje asfaltiran.

Bitno je i kako stoji pista, jer ako gledate non stop u sunce tokom letenja, onda sve ovo predhodno pada u vodu...

Znači stvar uopšte nije naivna...


Po meni, idealno bi bilo naći zemlju, pored nekog salaša i u dogovoru sa ljudima sa tog salaša napraviti pistu. Onda bi se tamo mogla držati oprema (traktorče za šišanje trave) i mogao bi se napraviti dogovor da ti ljudi i kose travu.

Radovi na sredjivanju piste iziskuju sredstva i to ne baš mala, a u varijanti da zemlja nije vlasništvo modelara lako se može desiti da se posle nekog vremena dobije "pedala" pa sve što se radilo propadne i onda "Jovo nanovo"...

Na kraju, sve će se svesti na novce i koliko je ko spreman da učestvuje i da radi.

Ovo je napisano u najboljoj nameri i moje je vidjenje "problematike" koja "čepa" mnoge modelare.
Sve što sam napisao će pre ili kasnije, ako se u startu ne reši kako treba, da postane problem.


I ja se ovde suočavam sa sličnom situacijom, bez obzira na Čenejski aerodrom.
U zadnje vreme sam se raspitivao za neki salaš ili nešto što bi moglo da zadovolji sve predhodno napisane kriterijume.
Boga mi, veoma teško je naći da sve bude idealno.

Imam neke varijante i treba da odem da vidim kako zemlja izgleda.
Pošto živimo gde živimo i pošto smo okruženi ljudima kojima je veoma teško udovoljiti, mislim da je jedino rešenje da se kupi neka zemlja, da se sredi i onda na ekonomskim osnovama da se koristi.
To ne može biti za "siću" i modelari se moraju pomiriti sa sudbinom da sve košta.
Čak i de se sve to napravi, nažalost, otvoriće se nova tema kad se dodje do plaćanja i onaj ili oni koji ulože novce kad budu krenuli da naplaćuju kroz karte ili članarine biće "najgori na svetu"...

Pozdrav

Mirče
 




 

Navigation

[0] Message Index

[#] Next page

Go to full version