@Binary
Pozdrav i dobro dosao u ovaj hobi!
Potrebno je napomenuti nekoliko stvari:
Ovaj hobi zahteva novcana ulaganja, vreme, prostor, strpljenje i jos po nesto.
Za uzvrat nudi VELIKO zadovoljstvo!
Pre svega, potrebno je upoznati se sa sto vise stvari koje su vezane za ovaj hobi i odmah na pocetku prihvatiti cinjenicu da sve sto leti i pada, a po pravilu, pada kad ne zelis i pada tako kako bas ne zelis.
Ovaj hobi je toliko sirok da nisam siguran kako nabrojati sve: naucices ponesto iz "elektrike", elektronike, aerodinamike, mehanike, psihologije, programiranja, materijala i ko zna cega vec ne.
Po meni treba da vidis kakav si ti: da li volis da pravis modele, ili da ih sklapas ili samo koristis.
Letece krilo je vrlo zahvalan model, kako za pocetnika tako i za druge modelare, lako se pravi, lako se savladava upravljanje, dinamican je u letu, a moze i da "klizi". Konstruktivno je cvrst model, relativno otporan na ostecenja, jeftin je za gradnju i lako se popravlja. Svakako bih ga preporucio za posedovanje.
Odabir setup- a je u sustini vrlo bitan i vazan, mozes naci alatke na netu koje ce ti pomoci oko odabira ili iskoristi iskustva drugih.
Uglavnom ukupna tezina ne treba da predje 1000- 1100 grama, motor tezine 70- 100 gr, za 3s bateriju od minimum 25C (veci C je bolji) 1000- 2200 kV.
Elevone fiksiras sarkama (superlepaki balza, sa jedne strane, a vruca plastika drugi kraj sarke i stiropora), mozes i sa lepljivom trakom imas detaljnih uputstava ("Standard Ritewing Elevon mounting procedure", "FPV150 wing rods motor mount attaching elevons" i sl)).
Servo oblepis lepljivom trakom, postavis u pripremljeno udubljenje u krilu i sa malo vruceg lepka pricvrstis. Kad menjas servo, odvojis lepljivu traku, izvadis servo, zamenis i to je to.
Pogledaj na netu imas dosta primera gradnje.