Author Topic: Motor i esc pregoreli odjednom  (Read 9597 times)

Offline tibeteagle

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 3191
Re: Motor i esc pregoreli odjednom
« Reply #15 on: August 30, 2013, 01:40:48 PM »
E tako se već može pričati o stvarima u tehnici.  :)aplauz Sa dobrih fotografija se vidi da je klasičan način montiranja na firewall. Bilo koji BL motor se može montirati sa  izdizanjem po potrebi. Možda rupe neće štimati ali je lako napraviti adapter. A možda će se moći iskoristiti i ovaj aluminijumski.

Kostrukcija, materijal i oblik prednjeg dela modela je veoma lep i čvrst. Noviji materijali i tehnologije za serisku proizvodnju su dosta napredovale.  mmmm

Sada se vidi i to da ESC nema dobro hlađenje, pa je  i to doprinelo da se pregreje i pregori. Bilo bi dobro da se montira ispod motora van trupa ali unutar kapotaža, naravno. Možda će trebati i onda da se dodatno otvore rupe za strujanje na kapotažu ako nema ili su male. Kada stigneš dotle, vide ćeš gde, jer se može i tako da se ne vide toliko. A može da se iskombinuje takav setap da se ne greje toliko. preporuke dole.

Eto. I to je modelarstvo, kada treba da se razmišlja malo i usput da se i nauči, da toplotu treba odvesti, inače će se delovi kuvaju u sopsvenom kovčegu.  oo))

Kupi ESC sa duplim hladnjakom. Oni je bolje hlade, ali i njima treba strujanje vazduha. Recimo ovaj:
http://www.hobbyking.com/hobbyking/store/__11618__Turnigy_AE_45A_Brushless_ESC.html
A motor ovaj:
http://www.hobbyking.com/hobbyking/store/__18162__Turnigy_Aerodrive_SK3_3536_1050kv_Brushless_Outrunner_Motor.html
Elisu:
http://www.hobbyking.com/hobbyking/store/__7960___TGS_Sport_12x6E_Precision_propeller.html
Ovi delovi su nešto skulji od proseka ali su za toliko i kvalitetniji i duže traju. Motor je primljen u bazu podataka boljih kalkulatora kao ecalc Rezultati u njemu pokazuju da je ova kombinacija sa samo 34.5A vući 1400g i to samo sa 3S LiPo. Neće imati veliku krajnju brzinu ali što je krajnje ne poželjno kod ovakvih trener modela. Duže će da leti jer je efikasnost iznad 82%, što je jako dobro.
Proveri i ti i kupi.
http://www.ecalc.ch/motorcalc.htm?ecalc&lang=en



 ;namig


« Last Edit: August 30, 2013, 02:13:42 PM by tibeteagle »

Offline pnedic

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1161
Re: Motor i esc pregoreli odjednom
« Reply #16 on: August 30, 2013, 02:54:36 PM »
Uh, jeste preporuka malo "jaca" za dzep.
ESC mi se svidja i tu nemam dileme - inace sam razmisljao da uzmem neki od 45A. Medjutim preporuka za motor mi je malo jaca ???
No, razmislicu jos. Verujem da su ove stvari pouzdane i da vrede tih para.

Hvala za preporuku !

Offline Gatti.Gatozza

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 776
  • up the irons!
Re: Motor i esc pregoreli odjednom
« Reply #17 on: August 30, 2013, 03:08:25 PM »
ja ovaj motor i ovaj ESC imam na Domin8trix-u, uz 12x6 drvenu elisu sa HK-a, a sve to sa 3S 2200 baterijom. radi bez problema već godinu dana.

Offline tibeteagle

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 3191
Re: Motor i esc pregoreli odjednom
« Reply #18 on: August 30, 2013, 07:44:44 PM »
Quote
Medjutim preporuka za motor mi je malo jaca ???
U poređenju na gov*a od motora jeste. Ali motori iste konstrukcije evropskih proizviđača (Axi,Kontronik, MVVS...) koštaju 3-5 puta više.  (:sok:) Primer:
http://shop.aerodron.ch/index.php/axi-2814-22-gold-line-equivalent-to-mk3638.html

Škorpion motori nisu bog zna šta, ali su enormno skuplji u ovoj klasi. Primer:
http://www.hobbyking.com/hobbyking/store/__17353__Scorpion_SII_3014_1040_Brushless_Outrunner_Motor.html

Dobre komponente u modelarstvu se uvek mogu prodati, ali motori sa iskrivljenim osovinama ili pregoreli idu u smeće. E to je skupo.  :mhm

Offline pnedic

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1161
Re: Motor i esc pregoreli odjednom
« Reply #19 on: September 02, 2013, 09:25:52 AM »
Ocigledno nema vise dileme  (res)

Offline pnedic

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1161
Re: Motor i esc pregoreli odjednom
« Reply #20 on: September 09, 2013, 09:10:24 AM »
Da se nadovezem na ovu temu sa dodatnim pitanjem.
Pre neki dan sam otkacio pregoreli ESC i uporedio sam ESC-om od 20A koji radi. Ustanovio sam da oba ESC-a imaju istu oznaku na omotu, iste su velicine i (koliko sam mogao da napipam) istog sadrzaja ispod omota (dole su slike).

S obzirom da je pregoreli ESC (po specifikaciji) od 30A a ovaj drugi, zdravi, od 20A (opet po specifikaciji), moje pitanje je:
da li se moze desiti da esc-ovi razlicitih nazivnih struja imaju gorepomenute identicne oznake i fizicki izgled ?

Razumem da ispod omota svasta moze da bude iako izgleda isto (zbog elektronike), ali bas da imaju istu oznaku...
Postavicu pitanje u HK, ako mogu da mi daju parametre ESC-a na osnovu oznake






Offline pericamitic

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 290
Re: Motor i esc pregoreli odjednom
« Reply #21 on: September 09, 2013, 09:50:08 AM »
POzdrav,
Ova oznaka na omotu nije oznaka za ESC vec oznaka za termobuzir.

Offline pnedic

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1161
Re: Motor i esc pregoreli odjednom
« Reply #22 on: September 09, 2013, 10:52:08 AM »
Onda je izgleda moje pitanje izlisno !

Offline tibeteagle

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 3191
Re: Motor i esc pregoreli odjednom
« Reply #23 on: September 09, 2013, 11:51:06 AM »
Quote
Onda je izgleda moje pitanje izlisno !
Logično je ono što si pitao. Jači ESC bi trebao da je veći odnosno da ima veći hladnjak od prilike površinski srazmesrno veće, dakle da je površina pločice za 30/20=1.5 puta veća. Potrebni su i jači pogonski tranzistori ili više povezanih paralelno kako je to često slučaj. To se ne vidi spolja, samo ako se skine hladnjak sa njih, jer se samo oni greju.
Ako se pogledaju neki bolji brendovi ESC-a vidi se razlika u fizičkoj veličini ako je ta razlika veća od 5A. Dakle tvoja sumnja je osnovana da onaj na kojem je pisalo 30A sa druge strane, ne može trajno da drži tu vrednost a da se ne pregreje, predori jer je u stvari samo od 20A. mmmm

Offline pnedic

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1161
Re: Motor i esc pregoreli odjednom
« Reply #24 on: September 10, 2013, 09:05:10 AM »
Ima li onda smisla da (na osnovu sumnje) postavim pitanje HK-u da li su stvarno ubacili ESC od 30A kako su napisali u stavkama ? I da li bih nesto dobio time ?

Offline miša2002

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1201
Re: Motor i esc pregoreli odjednom
« Reply #25 on: September 10, 2013, 11:08:24 AM »
Dilemu možeš samo rešiti uvidom u tip izlaznih tranzistora tj od kog su proizvođača, ukoliko su im iste oznake!
Znači, fizički tj izgledno i dimenziono su, takoreči isti, ali im vrednosti nisu iste.
Na veličinu hladnjaka utiču tri vrednosti: struja, broj S tj max radni napon i toplotna karakteristika hladnjaka...
Recimo ESC 30A/4S ima isti hladnjak kao i ESC 20A/6S, ili ESC 30A/4S i 20A/4S, ako su izlazni tranzistori različitih proizvođača...

Pozdrav
Miša
#FFCC00

Offline tibeteagle

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 3191
Re: Motor i esc pregoreli odjednom
« Reply #26 on: September 10, 2013, 12:25:24 PM »
Quote
Ima li onda smisla da (na osnovu sumnje) postavim pitanje HK-u da li su stvarno ubacili ESC od 30A kako su napisali u stavkama ? I da li bih nesto dobio time ?
Jedino pravo ispitivanje je ako priključiš motor sa datom elisom preko Watt-metra na LiPo. Ako se ESC-ovi rezličito greju ima u njima razlike. Ustanovljavati tipove izlaznih tranzistora nema smisla jer jedan ESC može da se greje više ili manje čak i od drugačijeg softvera  odnosno parametara ugla uključivanja namotaja i sl. a koji se ne mogu kod nekih podešavati.
Dakle najvažniji i neizostavni instrument treba nabaviti i sve će biti jasno bez suvišnog teoretisanja.



 ;namig

Offline miša2002

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1201
Re: Motor i esc pregoreli odjednom
« Reply #27 on: September 10, 2013, 05:10:44 PM »
@tibeteagle
Pročitaj ponovo postavljeno pitanje  i ne izvrći temu-e, po običaju!
Tvoj post je vrlo poučan, ali nije odgovor na postavljeno pitanje i dilemu kolege Nedića, koji je, inače, energetičar, a to što se zabunio u oznakama na termobužiru, to je što je navikao na "energetičarsko" označavanje...
Da se nadovezem na ovu temu sa dodatnim pitanjem.
Pre neki dan sam otkacio pregoreli ESC i uporedio sam ESC-om od 20A koji radi. Ustanovio sam da oba ESC-a imaju istu oznaku na omotu, iste su velicine i (koliko sam mogao da napipam) istog sadrzaja ispod omota (dole su slike).

S obzirom da je pregoreli ESC (po specifikaciji) od 30A a ovaj drugi, zdravi, od 20A (opet po specifikaciji), moje pitanje je:
da li se moze desiti da esc-ovi razlicitih nazivnih struja imaju gorepomenute identicne oznake i fizicki izgled ?


Razumem da ispod omota svasta moze da bude iako izgleda isto (zbog elektronike), ali bas da imaju istu oznaku...
Postavicu pitanje u HK, ako mogu da mi daju parametre ESC-a na osnovu oznake


#FFCC00

Offline pnedic

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1161
Re: Motor i esc pregoreli odjednom
« Reply #28 on: October 29, 2013, 08:51:29 AM »
Da dam zakljucak na ovaj post, posto sam kupio motor (Aerodrive SK3 3536) i ESC (Turnigy 45A) po preporuci tibeteagle. Morao sam da odradim modifikaciju kacenja motora (posto je ovaj novi malo kraci) - na postojeci nosac sam dodao dodatnu plocicu. Motor je (zanimljivo) identicne tezine kao i originalni (crknuti). Izvrsio sam merenja parametara motora sa raznim propelerima sto sam postovao na linku http://www.rcfly4um.org/index.php/topic,11999.0.html (mada mislim da nisam bas precizno odabirao 30% i 70% gasa).

ESC sam zagurao u kapotaz motora tako da je oodmah ispod motora a direktno iza otvora kapotaza. Morao sam njegove zice da savijem skoro 180 stepeni sto mi se bas ne svidja ali ih nisam lomio (onako instalaterski).
Jedino sto nisam uspeo da odradim je da nakacim poklopac propelera, ali i bez njega model izgleda sasvim lepo.

Prekjuce sam izasao na livadu, i na motor nakacio elisu 10x4.7 (manju od originalne koja je 12x6). Odradio par (duzih) skolskih krugova i mogu reci da sam jako zadovoljan:
motor ima vise nego dovoljno snage sa odabranom elisom (na 50% leti u horizontali, bez problema izvuce model kod odustajanja od sletanja sa 1.5m visine). Nisam probao da radim luping ili valjak. I na kraju nakon sletanja, ESC je bio kao  ()-() ledeno hladan a motor tek neznatno topao. Obavio sam 5-6 letova (sve ukupno nekih 10 min) i mislim da bi baterija (3S, 2100mAh)  mogla jos da izdrzi - no nisam imao battery tester pa nisam hteo da rizikujem.
Nisam ni hteo da probam sa original elisom (12x6).

U svakom slucaju: hvala za preporuku opreme, mislim da sam dobio odlicnu kombinaciju pogonskog sistema za ovaj model (nadam se i za neki naredni).
Takodje hvala na svim ostalim savetima !

Offline pnedic

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1161
Re: Motor i esc pregoreli odjednom
« Reply #29 on: February 26, 2014, 09:39:52 AM »
Sinoc sam konacno na "bolan" nacin saznao ko je koga spalio u naslovu ove teme.
Kazem na bolan jer mi je definitivno ESC (ovaj sa pocetka teme, ne novi) spalio drugi motor  (yay)

Posto sam imao nameru da taj pokvareni ESC rasturim (pokupim zice i feritni prsten) a ostatak "pohranim" u kantu smece, rekoh, daj jos jednom da probam da li radi. Prikacim ga na beteriju, odradim akciju kalibracije throttle-a.
Onda ga prikljucim na motoric (koji je domalopre bio ispravan), ukljucim bateriju, cujem onaj poznati zvucni odziv od motora. Kako sam krenuo da dajem gas - tako je motor poceo da cvrci i da se pusi. Naravno, odmah sam sve poiskljucivao, ali that was the end ! Fajront, mrs na spavanje !
Kada sam posle prikacio taj isti motoric na dobar ESC, naravno bio je mrtav.

Koji me je djavo tero nemam pojma, ali eto nesto sam naucio: kad nesto crkne, pokupi sto se moze pokupiti i ostalo baci u smece, bez pitanja - ma da li je sigurno crko.