Author Topic: Nesto crkava ?  (Read 3789 times)

Offline pnedic

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1161
Nesto crkava ?
« on: September 26, 2013, 11:45:04 AM »
Pre neki dan sam izasao na livadu i primetio da motor pocne da se vrti tek kada rucica gasa dodje do otprilike 30%. Ponekad moram i vise da dam gas. Nakon toga kada oduzimam gas motor reaguje kako treba. Pre toga kod kuce nisam to primetio. Pomislio sam da je u pitanju neka interferencija, odnekud, medjutim nadaleko nije bilo ni dalekovoda ni nekog GSM predajnika. Po dolasku kuci, problem se nastavio da ponavlja. Stanica je Turnigy9x na 2.4 GHz, ESC=20A i motoric 2812 1400KV Bell type.

Nisam stigao da ESC prebacim na drugi motor da probam. Meni se cini da nesto crkava : dal motor, dal ESC, dal oboje.

Da li je neko imao ovakvo iskustvo i koje su posledice (bile) ? ILi neko misljenje ?

Offline miša2002

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1201
Re: Nesto crkava ?
« Reply #1 on: September 26, 2013, 12:39:29 PM »
Reprogramiraj stanicu bez "kompanjona9x" - direks Er9x sa zadnjim firmware-om!
Znači, nikakve šumice i zeke, jer se zeka, brzo, izgubi u šumici...

Pozdrav
Miša
#FFCC00

Offline rajevic

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 461
  • Jumper T16 Pro with EdgeTX
    • Rajevic
Re: Nesto crkava ?
« Reply #2 on: September 26, 2013, 12:46:45 PM »
Miso dali mozes konkretnije poredjenje zasto Er9X a ne open9X jer i ja imam isto simptom gasa od 30%

Ja sam to korigovao na stanici ali nije mi smetalo ni bez toga. Navikao sam se.

I ako si u tom polju sta preporucujes koji fimware je najstabilniji za 9x stanice ??

Offline pnedic

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1161
Re: Nesto crkava ?
« Reply #3 on: September 26, 2013, 02:26:11 PM »
Miso dali mozes konkretnije poredjenje zasto Er9X a ne open9X jer i ja imam isto simptom gasa od 30%

Ja sam to korigovao na stanici ali nije mi smetalo ni bez toga. Navikao sam se.

I ako si u tom polju sta preporucujes koji fimware je najstabilniji za 9x stanice ??

Sta si korigovao na stanici ?

Koliko se secam na drugom motoru i ESC-u se to nije desavalo, dok mi motor i ESC nisu pregoreli (o cemu sam ovde vec pisao)

Offline miša2002

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1201
Re: Nesto crkava ?
« Reply #4 on: September 26, 2013, 05:05:21 PM »
 mmmm Ne znam kako da se "odrazim", a da mi se ne nakače na vrat...
Evo, ovako, "Companion9x" nije firmware kao firmware, već korisnički interfejs sa mogućnošću upisa ili ispisa tj učitavanja ili iščitavanje sadržaja... Verovatno ima neki bag u komunikaciji ili već. Posle 1 od 5, nisam bio raspoložen da se dalje bakćem s njim!
.......
Taj AVR programator radi i većina softwera ga vidi, ali ako ga ispravno instaliraš (AVRASP driver). Ako je ispravno instaliran, mora da se vidi u:
> settings=>control panel=>system=>system propertis=>hardware=>device manager
......
I ovo je dobro, pogotovu ako hoćeš da dodaš SD karticu...
http://radioclone.org/index.php?p=en%2Fhardware

Pozdrav
Miša
« Last Edit: September 26, 2013, 05:07:01 PM by miša2002 »
#FFCC00

Offline nedbojsa

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 807
Re: Nesto crkava ?
« Reply #5 on: September 26, 2013, 06:33:16 PM »
Kao prvo prvo treba kalibrisati esc da parti pun opseg palice gasa, da li si to uradio?

Leteo sam er9x sada ima već gotovo  godinu dana letim sa  openTx kako na 9X stanici tako i na Taranisu, redovno osvežavam fimware i setovanja vršim iz companion-a. bile su neke verzije companiona koje su nešto brljavile ali se ne sećam šta, tj. izašla je ta problematična verzija koja je za 24h zamenjena novom i mislim da je problem bio vezan za Taranis. 90% setovanja radim iz companiona, prebacivanje modela iz 9x u Taranis je prošlo glatko kao suza, čak su i neki komlikovani miksevi radili bez dodatnih setovanja.

Ako misliš da je do firmwer-a uflešuj najnoviji sa poslednjom verzijom companiona pa vidi kako se ponaša. Dalje kakva su očitavanja položaja palica na stanici idu li normalno od 0 do +-100 ili ima i tu preskače? Ako tu preskače pre bi rekao da je hardverski problem tj. da potenciometar odlazi u večna lovišta.

Nisam video na forumu gde se okupljaju developeri za openTX, er9x i ostale verzije  da je neko prijavio takav problem, što naravno ne znači da ga nema, a moguće je da sam i propustio takav topik. Uostalom baci pogled na http://openrcforums.com/forum/index.php i prijavi problem u odgovarajućoj temi ako je softverske prirode za 24h imaćeš nov firmware sa ispravljenom greškom, mada pre bih rekao da je do hardvera. No ništa nije nemoguće... Takođe imaš na openTx wiki starni prijavljivanje problema i status rešavanja istih http://code.google.com/p/opentx/issues/list

Pozdrav!

edit: Koji je broj verzije openTX firmware-a taj koji imaš na stanici?
« Last Edit: September 26, 2013, 06:42:41 PM by nedbojsa »
Antiprotivna teoraija letenja: "Postoje neke preporuke i pravila o tome kako leteti; 1-Kako treba leteti i 2-Kako ne treba leteti znači, ako letim po pravilu 2, i to odlično, znači "letim antiprotivno" ili ti protivprotivnog, zapravo "kontra odnaopačke"."

Offline ivanmagd

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 816
Re: Nesto crkava ?
« Reply #6 on: September 27, 2013, 12:00:57 AM »
Jel to prvi put da koristiš taj Esc? Da nisi možda kupio esc koji radi u heli modu, ja sam skoro imao isti problem odn. prvi put kad motor kreće da se vrti to radi mnogo kasnije i usporenije nego kasnije kad se motor zavrti. Meni je to smetalo jer sam mkontroler koristio  u easy glideru pa mi je trebao bolji odziv gasa. Na kraju sam promenio kontroler i sve šljaka kako treba. Isto se ponaša i kad na heli kontroleru aktiviraš kočnicu, esc počne da se debilski ponaša tipa da prvi put lagano pojačava gas a onda sledeći put samo do pola daje....
pozz

Offline pnedic

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1161
Re: Nesto crkava ?
« Reply #7 on: September 27, 2013, 08:42:06 AM »
Uh, dok sam ja "spavao" vi ste bili vredni pa diskutovali i postavili puno pitanja :)

Ovako (valjda necu zaboraviti neki odgovor)

ESC je 20A, slobodno mogu reci, noname, dosao sa RTF cesnom. S obzirom na cenu modela mislim da nema tu kalibracije. Odnosno da budem precizan - nemam pojma kako da ga kalibrisem. Znaci - NISAM radio kalibraciju, medjutim,
(Drugo) problem sam primetio kada sam promenio selected model na stanici. Pre toga, na drugom modelu koji je imao drugi ESC i drugi motor - problema nije bilo. Cak, isti taj ESC sam probavao sa drugim motorom (ali ne secam se koji je bio selected model) i problema nije bilo. Necu da budem 100% siguran, ali cak mislim da se problem throttle-a nije odmah pojavio nego tek kad sam izasao na livadu. Pre livade, kod kuce to nisam primetio.

@nedbojsa: redovno osvezavam i firmware i sam companion9x. To sam odradio PRE nego sto sam definisano novi model, a to je bilo pre 10-ak dana. Podesen mi je tako da proverava dostupne update-a svaki put kad pokrenem Companion.

@ivanmgd: Mozda sam u setovanju modela negde ukljucio (greskom) heli mod - moram da proverim.

@miso: navikli smo da, u vecini slucajeva, deca budu bolja od tate. Zato i jurimo update-e i nove verzije. Ja sad neznam da li se Er9x nastavio da razvija uporedo sa Companion9x. Ako jeste, onda i ja smatram da treba obavezno probati Er9x, sto cu i da uradim. Uzgred, nije ovo mesto da se prepucavamo ciji je veci, vec da razmenjujemo misljenja pa cemo svi da dodjemo do trenutno najboljeg ili ce makar onaj koji pita dobiti jasnu sliku na osnovu koje ce da odluci sta ce i kako ce.

Ja cu da odradim sledece pa cu da javim:
1. Na stanici cu prebaciti na prethodni model kod kog nisam primetio problem
2. Probacu ESC sa drugim motorom (bojim se da motor koji je pokazao problem malo sj...ckan)
3. Danas-sutra bi trebalo da mi stigne novi motor i ESC, pa cu i tu kombinaciju da probam (jedino sto moram prvo da isprogramiram ESC).
4. Prekopacu net da vidim kako da kalibrisem problematicni ESC.

Kad ovo sve odradim, javljam rezultate. Boga molim da nije hardware-ski problem ! Nemam pojma sta bih onda radio - zasigurno novi topik za pocetak :)

Offline nedbojsa

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 807
Re: Nesto crkava ?
« Reply #8 on: September 27, 2013, 08:58:48 AM »
@pnedic svaki esc se kalibriše ma koliko no name bio. Upališ stanicu i staviš gas na maksimum, zatim priključiš bateriju  na esc, kad odsvira spustiš palicu na minimalni gas sačekaš da se oglasi ESC a zatim ga iskopčaš sa baterije kada ga ponovo priključiš na betriju biće kalibrisan. Ivanmagd je takođe verovatno upravu, pre nekog vremena sam pozajmio moj ESC a zatim sam dobio poziv da izgleda kao da crkava jedva prima gas... i to ne u čitavom opsegu... nije mi palo na pamet odmah o čemu se radi, ali kada sam otišao da pogledam i ušao u setovanja odslušao šta ima da kaže ESC, video sam da je nekom greškom bio reprogramiran za heli mod. reprogramirao sam ga za avion i proradio je kao nov!

MODERATOR:
Obrisan deo koji nije vezan za konkretno pitanje!
« Last Edit: September 27, 2013, 10:35:46 PM by branek »
Antiprotivna teoraija letenja: "Postoje neke preporuke i pravila o tome kako leteti; 1-Kako treba leteti i 2-Kako ne treba leteti znači, ako letim po pravilu 2, i to odlično, znači "letim antiprotivno" ili ti protivprotivnog, zapravo "kontra odnaopačke"."

Offline pnedic

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1161
Re: Nesto crkava ?
« Reply #9 on: September 27, 2013, 09:29:20 AM »
OK, dakle PRVO cu kalibrisati ESC pa onda sve ono sto sam napisao da cu da radim.

Javljam

Offline nedbojsa

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 807
Re: Nesto crkava ?
« Reply #10 on: September 29, 2013, 10:12:20 AM »
Čekamo izveštaj sa terena!
Antiprotivna teoraija letenja: "Postoje neke preporuke i pravila o tome kako leteti; 1-Kako treba leteti i 2-Kako ne treba leteti znači, ako letim po pravilu 2, i to odlično, znači "letim antiprotivno" ili ti protivprotivnog, zapravo "kontra odnaopačke"."