Author Topic: Pozdrav iz Bora...  (Read 3292 times)

Offline markogzn

  • Newbie
  • *
  • Posts: 6
Pozdrav iz Bora...
« on: September 29, 2013, 05:24:01 PM »
Pozrav svima. Moje ime je Marko Todorovic imam 26 godina i kao sto naslov teme kaze dolazim iz Bora.Jos od detinjstva sam lud za avionima i helikopterima sanjao sam o tome da postanem pilot pravog aviona ili helikoptera ali nazalost nisam. Danas je doslo vreme da iz prevelike ljubavi prema njima obezbedim sebi model helikoptera.
Moram da kazem da sam skroz neuk u modelarstvu, ali da imam odlicnu volju da se u celokupnu nauku ovog hobija uputim.
Igrom slucaja na poklon sam dobio helikopter T-REX 550e koji prelepo izgleda ali me njegova velicina i moje neznanje prema ovom hobiju pomalo plasi .Ne poznajem ni jednog modelara sa kojim bih mogao svoje prve korake da savladam, citao sam puno na ovom forumu kako poceti sta prvo uraditi, ali moj slucaj je jednostavno drugaciji nisam imao opciju da biram koj model kupiti za pocetak.Dobrodosao bi mi svaki vas savet sta i kako raditi dalje.
Nadam se da cu uz vas ovde na forumu gde se okupljaju puno iskusnih pilota sto aviona sto helikoptera nauciti dosta stvari o ovom hobiju.

Ovo je moj prvi model:
 

A ovako je stigao:


Sada mi je potrebna vasa pomoc vise nego ikada....

Offline IVAN3D

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1118
Re: Pozdrav iz Bora...
« Reply #1 on: September 29, 2013, 06:42:01 PM »
Dobrodosao!

1. Dooobro pazi sta radis!!!!
2. Nabavi rc simulator (phoenix) i vezbaj i uci dok ti se ne smuci
3. Pa ponovo simulator
4. A za letenje ima vremena

Pozzz
\\\" Sve sto leti ima nezgodnu osobinu da pada \\\"

ex pseudonijum: GLIDER

Offline markogzn

  • Newbie
  • *
  • Posts: 6
Re: Pozdrav iz Bora...
« Reply #2 on: September 29, 2013, 09:06:03 PM »
Jaooo hvala ti na savetu, cak se razmisljam da kupim neki manji model kao sto je Blade mCP X2  pa da njega za pocetak letim naravno pre toga dosta vremena moram provesti na simulatoru, bas kao sto si rekao dok mi se ne smuci. Ali ne znam da li ova stanica koju sam dobio uz Heli moze da leti Blade mCP X2 inace rec je o JR-XG8 stanici . Pa eto ako neko ima malo slobodnog vremena i volje mogao bi da mi objasni kako to funkcionise.

A evo i slika

« Last Edit: September 29, 2013, 09:36:45 PM by markogzn »

Offline IVAN3D

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1118
Re: Pozdrav iz Bora...
« Reply #3 on: September 29, 2013, 09:31:50 PM »
Hm.....

Verujem da te vuce da ipak i u stvarnosti letis nesto sto pre ali moj ti je savet da se za pocetak orijentises samo na simulator.
To sto bi uzeo manji helikopter a jos nemas iskustva ne znaci ta je to manje opasno!

JAKO ozbiljno shvati helikoptere jer to su apsolutno divne masine koje pruzaju neizmerno zadovoljstvo ali su pritom jako opasne sprave (skoro si mogao da procitas o velikoj nesreci).

Znaci simulator do besvesti (i nikad ne zavrsavaj vezbu padom vec poleti ponovo i sleti kako treba). Sve dok ti savrseno ne bude bilo jasno kako helikopter leti i sta za sta sluzi neka ti divan model koji si dobio cuci na nekoj polici.

Pozz
\\\" Sve sto leti ima nezgodnu osobinu da pada \\\"

ex pseudonijum: GLIDER

Offline markogzn

  • Newbie
  • *
  • Posts: 6
Re: Pozdrav iz Bora...
« Reply #4 on: September 29, 2013, 09:40:40 PM »
Hvala na odgovoru, uvazicu tvoj savet u potpunosti...

Offline zajko

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1502
    • www.shop.malaivanca.com
Re: Pozdrav iz Bora...
« Reply #5 on: September 30, 2013, 12:31:33 AM »
Pa... nema sta... Super si poklon dobio...  :)aplauz :)aplauz

Koliko vidim to je nekad prodavao HH USA u KIT Verziji pogledaj ovde:
http://www.horizonhobby.com/products/t-rex-550e-3g-combo-AGNKX021002#t3
a tu stanicu JR prodaje i dan danas, evo je ovde:
http://www.horizonhobby.com/products/JRP00596

Mislim da bi trebalo da posvetis dosta vremena proucavanju MANUELa za heli i stanicu, da bi shvatio o cemu se radi...
Taj heli je po velicini, opremi i ceni daleko od pocetnika, kazu da je za
Experience Level: Advanced, znaci samo jednu stavku ispod PRO .... Zato ti je moj savet da se za pocetak, dobar pocetak, tim helijem i stanicom bavis samo u UPUSTVIMA, Youtube itd...
Na web stranici, koja se bavi stanicom pise:
*** DMSS technology is not compatible with JR® DSM® or Spektrum™, DSM2® or DSMX® equipment.
Tako da sa tom stanicom neces moci da teras nista od Blade, kao sto si naumio... :'(
Ali ces zato moci da udaras po Phoenix-u koliko hoces sa njom... Na Phoenix imas i ovaj tvoj Heli, bas takav i pored njega jos 100 i isto toliko aviona... Ako dobro izudaras Phoenix, ali mnooooogo dobro i mnooooogo dugo, naucis dobro kako i zasto ti radi stanica,
proveris sva podesavalja helija, u toku upoznavanja sa istim preko manuela i preko net-a, i to isto sa stanicom, i ako nadjes nekog iskusnog Heli-Pilota da ti bar prvi put pomogne, kreni i sa njim obuku kroz lagana poletanja, mala i kratka i dugoooo huverovanje
i ostavrice ti se san.... Ono ga je lakse leteti sto je veci, pogotovu Flybarless, jer je tacan i precizan, valjda... jedino sto je kod evetualnog pada steta veca, ali ko je strpljiv taj je i spasen... zelim reci ako imas dovoljno samokontrole i strpljenja, mozes da preskocis dosta koraka i da lagano/polako krenes da letis i sa njim, ali nikako ne preskaci upustva i simulator i google ...
Ovaj put je malo duzi, trazi mnogo rada, ali je zagartovan uspeh i pre svega naucices kako sve to fercera.... Ako doje do neke  :sljus u prvim letovima, kosta ce... probaj da prvi trzaji budu iznad neke recimo trave ili mekse podloge, ne veca visina od 3-5 m i obavezno bar 10 m od sebe-se... normalno/naravno pod uslovom da si uputstva helija i stanice naucio napamet i da si na simulatoru zavladao kao expert....
Ako se odlucis za m CP X2, treba ti i neka Spektrum stanica DX4e +++, ali posto je suvise zivahan i nervozan, bolja bi bila neka sa D/R i EXPO, pa mu prvo skroz ubijes vrcavost na stanici, pocnes da poleces /sleces, hover i malo letuckanja posle nekoliko baterija, opet iznad trave... i vremenom mu na stanici dodajes D/R i EXPO dok ne dodjes do expert statusa...

 ()-() Uzivaj...
RC Hobby Park, Mala Ivanča, Belgrade, SRB
Executive warehouse keeper, senior

Offline markogzn

  • Newbie
  • *
  • Posts: 6
Re: Pozdrav iz Bora...
« Reply #6 on: October 03, 2013, 12:20:28 PM »
Hvala Zajko na savetu... Za sada jos uvek nemam simulator  :( , porucen je ali jos uvek nije stigao, nadam se da ce ubrzo. Kao sto ste ti i ivan3d napisali naravno da cu za pocetak krenuti samo sa simulatorom i to cu ga dobro uvezbati. Medjutim sada mi nije jasna jedna stvar. Na stanici je sve podeseno i spremno za let, bar mi je tako receno, kazu samo izadji na heliodrom i vozi, e sada da li ja i u simulatoru trebam na stanici da namestam ponovo podesavanja ili mogu samo tako da vezbam? Totalno sam neuk i apsolutno nista ne znam oko ovoga... :-[ ako neko moze malo bolje da me uputi kako ovo za pocetak funkcionise bio bih puno zahvalan.

Offline Miki Va

  • Jr. Member
  • **
  • Posts: 185
Re: Pozdrav iz Bora...
« Reply #7 on: October 03, 2013, 02:27:54 PM »
Marko , ima tu dosta toga sto bi trebao da naucis,s obzirom da si totalni pocetnik.Bez namere da te nesto plasim skrenuo bih ti paznju da ovaj hobi ne shvatis olako ,jer pored fenomenalnog uzitka koji pruza ume da bude i vrlo opasno (pogotovu heli)  pa ti predlazem ti da se povezes sa nekim od iskusnih modelara koji su ti u okruzenju da bi dobio neko osnovno znanje i shvatio neke pocetne korake kako sve to funkcionise. Ovako vrlo tesko da naucis samo citajuci forum jer ima puno pitanja i podpitanja vezano za tehniku upravljanja /uredjaje/podesavanja .....

Za pocetak ti predlazem da obavezno dolazis na skupove i druzenja modelara gde na licu mesta mozes videti kako sta funkcionise i dobiti dosta dobrih saveta od iskusnijih modelara.

PS:Nemoj me razumeti pogresno nije ovo nuklearna fizika , lako se savlada tehnika upravljanja , ali ipak nije zezanje i dobro je za tebe da od starta steknes neko znanje o svemu a kasnije uzivas u letenju

 (pijemo)

Offline zajko

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1502
    • www.shop.malaivanca.com
Re: Pozdrav iz Bora...
« Reply #8 on: October 03, 2013, 05:37:54 PM »
Ama, covece mani se tog helikoptera, ako ti je do zivota, stavi ga na policu, sustiklicu preko njega i dok sve ne naucis i ne uvezbas, mani se corava posla...
To sto ti je neko rekao da je sve podeseno, to je jedna stvar... pa recimo i da mu verujes da je sve idealno, ali ti jos uvek nisi ni pocetnik... ne znas jos ni cemu koje dugme sluzi... ne znas ni kako to leti, je si li ikada video i cuo (LIVE) ozbiljan heli-model da leti... kad to budes doziveo bice ti jasno ...
nabavi taj simulator, udri po njemu, gledaj i uci na google i idi negde da vidis uzivo kako sve to izgleda... Nakon simulatora uzmi neki mali/mikro heli i letuckaj... e kad sve to uspesno prodjes, skini taj sa police i polako spocetka...
Da, treba tu stanicu staviti na neko drugo "memo" mesto i podesiti za simulator, da bi radilo... To sto je podeseno, kako taj neko rece za taj heli, to ne diraj ...
 ()-()
RC Hobby Park, Mala Ivanča, Belgrade, SRB
Executive warehouse keeper, senior

Offline markogzn

  • Newbie
  • *
  • Posts: 6
Re: Pozdrav iz Bora...
« Reply #9 on: October 03, 2013, 10:39:00 PM »
Ma naravno Zajko budi bez brige, stajace on dugo na polici strpljiv sam ja momak.Nego danas mi je stigao simulator (phoenix 4.0) probao sam da trimujem stanicu ali bez uspeha.Komande sam uspeo da namestim sa 6 kanala ali heli mi u simulatoru stalno vuce u levo.Guglao sam dosta i pogledao mnogo klipova na youtubu ali nisam uspeo da se snadjem. Sutra je novi dan pa cu ponovo probati, napravio sam novi mod,ali samo toliko, ako neko zna neki sajt ili gde na youtubu mogu videti i nauciti kako da trimujem stanicu za simulator bio bih puno zahvalan.