Author Topic: Preporuke za gimbal - do 100e bez kontrolera  (Read 3560 times)

Offline Ivan Milenkovic

  • Pocetnik
  • *
  • Posts: 91
Preporuke za gimbal - do 100e bez kontrolera
« on: October 21, 2013, 09:14:19 PM »
Pozdrav dobri ljudi  ()-()

Hteo bih da uzmem gimbal do 100e, bez kontrolera. Koristion bih Crius AIOP kao kontroler, makar za početak.

Jel neko ima da mi preporuči neku low budget varijantu, koja ne trese?

Isto tako, imam sad gimbal koji trese gore dole kada je gopro na gimbalu, i nije mi jasno zbog čeka trese toliko. Pretpostavljam da je to zbog gumica jer deluju na ceo gimbal kao opruga, ali zašto toliko trese? Mislio sam da su te gumice tu da bi smanjile vibracije, a koliko vidim samo čine celu platformu nestabilnom i treskavom. :)

Offline popovicr

  • Pocetnik
  • *
  • Posts: 90
Re: Preporuke za gimbal - do 100e bez kontrolera
« Reply #1 on: October 22, 2013, 09:08:23 PM »
Ivane, na RC Timeru sam kupio gimbal sa brushless motorima za 100$. Na Hobby Kingu sam kupio kontroler za 37$. To ti je oko 12.000 din, a gimbal radi ekstra. Ja sam odusevljen. Mozes kupiti na Hobby Kingu i Tarot gimbal kompletan za oko 150$. I to nije puno vise. Mala ti je razlika u ceni, a servo gimbal nije najsretnije resenje. To je moje misljenje. Pozz

Offline Ivan Milenkovic

  • Pocetnik
  • *
  • Posts: 91
Re: Preporuke za gimbal - do 100e bez kontrolera
« Reply #2 on: October 23, 2013, 12:02:28 AM »
Hvala puno na odgovoru. Koji je gimbal u pitanju, da bacim pogled?

E jedno pitanje: jel se može upravljati brushless motorima preko flight board portova za servo?

Offline kole_niš

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 450
Re: Preporuke za gimbal - do 100e bez kontrolera
« Reply #3 on: October 24, 2013, 12:06:33 AM »

E jedno pitanje: jel se može upravljati brushless motorima preko flight board portova za servo?

Nikako, izgoreće ti kartica!
Poz

Offline popovicr

  • Pocetnik
  • *
  • Posts: 90
Re: Preporuke za gimbal - do 100e bez kontrolera
« Reply #4 on: October 24, 2013, 12:19:01 AM »
Kako kaze kolega iznad, verovatno ne moze. Pa ne bi posebno prodavali kontroler da je tako. Skroz je drugaciji princip rada. Mozda je najbolje da kupis gotov gimbal.

Offline pedjartv

  • Pocetnik
  • *
  • Posts: 54
Re: Preporuke za gimbal - do 100e bez kontrolera
« Reply #5 on: October 24, 2013, 09:22:34 AM »
na ebay-u moyes svasta nesto naci i to u kompletu. ja sam kupio gimbal sa tablom i izasao me je 150$.

Offline rolex

  • Jr. Member
  • **
  • Posts: 115
Re: Preporuke za gimbal - do 100e bez kontrolera
« Reply #6 on: October 24, 2013, 10:18:16 PM »

E jedno pitanje: jel se može upravljati brushless motorima preko flight board portova za servo?

Princip je da se ti izlazi za servoe sa flight board-a nakače na ulaze gimbal board-a i pomoću njih se odredjuje  roll/pitch kamere koji gimbal board treba da održava.
Sama gimabal kartica ima elektroniku potrebnu za pogon tih brushless motora. Ti motori nisu obični brushless motori već imaju posebno motanje i mogu se koristiti samo za gimbal i slične namene.

Offline popovicr

  • Pocetnik
  • *
  • Posts: 90
Re: Preporuke za gimbal - do 100e bez kontrolera
« Reply #7 on: October 24, 2013, 10:22:36 PM »
Ja sam ga razumeo da je hteo nakaciti brushless gimbal motore na izlaz iz flight kontrolera. Imaju isti dzek ali princip rada je drukciji.

Offline Ivan Milenkovic

  • Pocetnik
  • *
  • Posts: 91
Re: Preporuke za gimbal - do 100e bez kontrolera
« Reply #8 on: October 26, 2013, 09:00:42 PM »
To, to.. Ali, jel neko može da mi objasni zašto toliko trese gimbal? Koji su uslovi da gimbal bude miran, tj da sa kamerom ne bude vibracija. Ovi antivibracioni absorberi - koliko treba da budu labavi, i koliko utiču na treskanje slike. Ne mislim jello vibracije, nego baš onako sitno gore-dole, treskanje jer se ceo nosač pomera gore-dole.

Offline popovicr

  • Pocetnik
  • *
  • Posts: 90
Re: Preporuke za gimbal - do 100e bez kontrolera
« Reply #9 on: October 26, 2013, 11:42:52 PM »
E to je vec nauka. Postoje gimbali sa tegom, sa mehanickim ziroskopom, servo, brushless,... Brushless je trenutno najbolji i najlaksi za montazu na letelicu. Imas na YT jos gomilu resenja, pa trazi koji ti najvise odgovara.

Offline Ivan Milenkovic

  • Pocetnik
  • *
  • Posts: 91
Re: Preporuke za gimbal - do 100e bez kontrolera
« Reply #10 on: October 27, 2013, 03:15:30 PM »
Svakako da ću tražiti, ali sam se nadao da je neko kadar da pomogne, ko je već koristio nekoliko gimbala pa ima iskustva..

Offline ivanmagd

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 816
Re: Preporuke za gimbal - do 100e bez kontrolera
« Reply #11 on: October 27, 2013, 05:26:26 PM »
Mislim da i servoi igraju veliku ulogu u kvalitetu slike i da moras da imas skuplje servoe sa vecom rezolucijom...
Mislim da ne mozes da stavis hxt 900 i da ocekujes rezultate. A pre toga balansirani motori, elise, podesen FCB da ziroskopi ne prave velike udarce pri kontrolisanju pokreta...
pozz

Offline vpilic

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 315
    • http://www.rcsrbija.rs/
Re: Preporuke za gimbal - do 100e bez kontrolera
« Reply #12 on: October 27, 2013, 11:50:18 PM »
Pozdrav dobri ljudi  ()-()
Hteo bih da uzmem gimbal do 100e, bez kontrolera. Koristion bih Crius AIOP kao kontroler, makar za početak.
Jel neko ima da mi preporuči neku low budget varijantu, koja ne trese?
Isto tako, imam sad gimbal koji trese gore dole kada je gopro na gimbalu, i nije mi jasno zbog čeka trese toliko. Pretpostavljam da je to zbog gumica jer deluju na ceo gimbal kao opruga, ali zašto toliko trese? Mislio sam da su te gumice tu da bi smanjile vibracije, a koliko vidim samo čine celu platformu nestabilnom i treskavom. :)

Zdravo Ivane,
1. "Jel neko ima da mi preporuči neku low budget varijantu, koja ne trese?"
Koju kameru imas???

2. Koji gimbal i kameru trenutno imas? Ako mozes posalji koju fotku da vidimo kako si sve sastavio.


Offline Ivan Milenkovic

  • Pocetnik
  • *
  • Posts: 91
Re: Preporuke za gimbal - do 100e bez kontrolera
« Reply #13 on: October 31, 2013, 02:01:42 PM »
Pozdrav,

Evo ovako: koristim gopro hero 3 black, mislim da je oko 70gr. Sastavio sam žalosno, pola delova nisam ni imao, evo slike: