Author Topic: Test propelera (Thrust vs. Current)  (Read 2722 times)

Offline popovicr

  • Pocetnik
  • *
  • Posts: 90
Test propelera (Thrust vs. Current)
« on: November 14, 2013, 11:39:51 PM »
Danas smo ja i kum malo boravili u radionici. Posto vreme i nije bas za letenje, resili smo da uradimo nesto pametno. Vecita dilema oko propelera i izbora istih, naterala nas je da malo eksperimentisemo. Od aluminijuma smo napravili ram pod uglom od 90 stepeni na cijem je jednom kraju motor sa propelerom, a na drugom se oslanja na vagu. Ideja je bila promeniti propelere razlicitih dimenzija i koraka i ispratiti odnos potiska i amperaze. Hteli smo napokon da vidimo koji propeler najvise odgovara konkretnom motoru NTM PropDrive 3536 910kv. Propeleri koje sam imao pri ruci su 10x4.5 i 11x4.7 plasticni i 10x4.5 i 11x5 karbonski. Struju smo merili do 15A i voltaza je bila 12V. Amperaza je sasvim dovoljna posto je podnose 90% brushless motora. Na 14A sam imao potisak od 1Kg i to mi vec ne treba (motori su deklarisani na 35A sa 11,1V). Jaci motori naravno idu dalje, ali im efikasnost opada (kao i ovom). Verovali ili ne, rezultat je bio malte ne identican. Razlika je bila toliko minimalna da me mrzi da odem po papir da prepisujem. Krenuo sam u merenje amper po amper i zapisivao sam potisak. Motori su najefikasniji u prvoj polovini tih 15A. Znaci do 7-8A. Dosao sam do zakljucka da bi naj lepse leteo octokopter a da bi elise trebale da budu sto vece (precnik 12 ili 14) sa konkretno ovim motorima. U tom clucaju bi potrosnja struje bila minimalna. Ako vas zanimaju mere, ja cu ih sutra prepisati. Ili bar jednu. I jos nesto. Na mom hexacopteru koji ima ove motore i koji koristi elise 11x4.7 i 4x3s3000mAh baterije i tezinom 3 i kusur kilograma imam 19min leta sa svom opremom. Svaka baterija je teska 250gr ali mu vise baterija ne predstavlja problem. Svaka sledeca baterija pojacava potrosnju struje za samo 1A. Smesno. Zato ga treba dobro natovariti  ;namig

Offline gizmo

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1295
    • http://www.dragantrifunovic.com/
Re: Test propelera (Thrust vs. Current)
« Reply #1 on: November 15, 2013, 12:58:38 AM »
Sa vecim elisama mozda dobijes nesto duzi leti ali se bar meni pokazalo da sa nesto manjim elisama MR dosta bolje lete.
Motor ce mnogo lakse i brze da radi korekcije sa manjom elisom.
Znaci nije cilj samo dobiti sto duzi let, vec da taj let bude i sto mirniji tj. letelica stabilna.

Offline popovicr

  • Pocetnik
  • *
  • Posts: 90
Re: Test propelera (Thrust vs. Current)
« Reply #2 on: November 15, 2013, 08:08:59 AM »
I to si u pravu. Moze da se desi da motorima vise prija veca elisa ali da isto tako negativno utice na stabilnost letelice.

Offline pnedic

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1161
Re: Test propelera (Thrust vs. Current)
« Reply #3 on: November 15, 2013, 10:13:51 AM »
Mozda nisam upucen, pa pitam kako to meris "efikasnost" motora: da li pod tim podrazumevas odnos potiska koji stvara i struje koju vuce motor u datom momentu ?

Offline popovicr

  • Pocetnik
  • *
  • Posts: 90
Re: Test propelera (Thrust vs. Current)
« Reply #4 on: November 15, 2013, 10:36:40 AM »
Na to sam mislio. To je za mene efikasnost. Znam ja da je njegova efikasnost na papiru 85% mozda.
« Last Edit: November 15, 2013, 10:38:27 AM by popovicr »

Offline magic

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 2754
Re: Test propelera (Thrust vs. Current)
« Reply #5 on: November 15, 2013, 12:37:04 PM »
Deklarisana efikasnost motora je nesto drugo i svako moze da je izmeri ako ima obrtomer, Voltmetar i zna deklarisani kV. Verovatno svi znaju ali nije zgoreg da se ponovi sta je kV, to je koliko obrtaja napravi motor za svaki Volt. Kod brendiranih motora ta vrednost je skoro uvek tacna, kod motora sa HK ona malo vise varira, no ajde da se vratimo na teoriju.

izmereni obrtaji / (izmereni V x kV) = efikasnost x 100

Idealno bi bilo da to bude izmedju 80-85% za outrunnere, a ako je nize onda je motor preopterecen.

poz
Veljko

Offline rolex

  • Jr. Member
  • **
  • Posts: 115
Re: Test propelera (Thrust vs. Current)
« Reply #6 on: November 15, 2013, 06:56:06 PM »
Deklarisana efikasnost motora je nesto drugo i svako moze da je izmeri ako ima obrtomer, Voltmetar i zna deklarisani kV. Verovatno svi znaju ali nije zgoreg da se ponovi sta je kV, to je koliko obrtaja napravi motor za svaki Volt. Kod brendiranih motora ta vrednost je skoro uvek tacna, kod motora sa HK ona malo vise varira, no ajde da se vratimo na teoriju.

izmereni obrtaji / (izmereni V x kV) = efikasnost x 100

Idealno bi bilo da to bude izmedju 80-85% za outrunnere, a ako je nize onda je motor preopterecen.

poz


Slažem se da je to prava formula ali i način na koji je radio popovicr daje realnu sliku o efikastnosti sa odredjenom elisom i odredjenim potiskom u vidu izmerene struje.

Offline popovicr

  • Pocetnik
  • *
  • Posts: 90
Re: Test propelera (Thrust vs. Current)
« Reply #7 on: November 15, 2013, 07:18:38 PM »
I meni se ucinilo da je to najrealnije, ali kako ko hoce. Nekome ce nesto znaciti ovo, a nekome nece.
« Last Edit: November 15, 2013, 07:54:11 PM by popovicr »

Offline pnedic

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1161
Re: Test propelera (Thrust vs. Current)
« Reply #8 on: November 18, 2013, 08:05:03 AM »
I meni se ucinilo da je to najrealnije, ali kako ko hoce. Nekome ce nesto znaciti ovo, a nekome nece.

Mozes li da objavis vase rezultate merenja ?
Ja imam outrunner 3536 1050KV i nedavno sam ovde objavio neka merenja (http://www.rcfly4um.org/index.php/topic,11999.0.html), medjutim nisam bio sasvim precizan kod merenja jer sam isao merenja na 30, 50, 70 i 100% throttle-a (po crticama na rucici). Nisam na stanici gledao brojcane vrednosti throttle-a.