RC MODELI AVIONA - ELEKTRO > SCALE MODELI
PIPER CUB 40 size - elektro konverzija
tibeteagle:
--- Quote ---Samim tim, odgovor na nagradno pitanje bi mogao biti taj da i pored velikog koraka elise, ukoliko se kreće velikom brzinom koja teži, što bi strujaši rekli - sinhronoj, brzina prostrujavanja je takva da elisa siječe vazduh sa minimalnim napadnim uglom (teorijski, teži nuli).
TibetEagle, pošto si ti za veliki broj nas Tito što se tiče aerodinamike, volio bih da čujem jesam li barem približno u pravu?! mmmm (pijemo)
--- End quote ---
Recimo da je tačno, po mom shvatanju, ali zbog manje jasnoće ćeš dobiti samo 2 smajlike pljeskavice umesto 3 :)aplauz :)aplauz
Moje najkraće razumljivo objašnjenje je da se u letu modela smanjuje ugao između elise i linija strujanja na njima, pa se sa time drastično menjaju stvari na bolje u odnosu na rad u stajanju. Kako i zašto se to dešava, evo i opširnije sa slikama dole. U objašnjenju naglasak je na uglovima.
Kada model stoji, pravac strujanja na elisi Ve je pod pravim uglom u odnosu na pravac leta. Tada je napadni ugao elise alfa1 maksimalan u odnosu na linije strujanja. Elisa sa velikim korakom ne radi baš najbolje u ovom slučaju zbog gore pomenutih razloga.
Kada se avio model ubrzava, napadni ugao alfa se postepeno smanjuje, jer se uključuje strujanje koji je u pravcu leta, ali suprotnog je smera. Sa ovim nastaje relativna kosina strujanja alfa3 koja zavisi od dveju brzina strujanja Ve i Vm, a njihova rezultanta Vs se može videti na 2. slici. Kada se uglovi alfa1 i alfa3 izjednače, prestaje dalje ubrzanje avio modela. To se u stvarnosti desi još pre, jer se mora savladati otporna sila tela avio modela, a za to je potreban izvestan radni ugao elise alfa2.
Sve ovo pretočeno u formule sa karakteristikama elisa i njihovim mogućnostima već dobro znaju današnji onlajn kalkulatori, ali nije na odmet znati zašto se oni bune kada tražimo nešto sa kritičnim parametrima. Teme vezana za aerodinamiku i mehaniku aviona je veoma opširna i intersantna. Uvek govorim da se modelarstvo može lepo uživati i bez puno teoretskog znanja o njima, ali mnogo glavobolje i materijalne štete možemo izbeći ako poštujemo fiziku i znamo njihove granice.
Za ono Tito ti hvala, ali ja znam koliko puno još ne znam o svemu što je vezano za ovu složenu hobi kategoriju, ali se stalno trudim da dopunim na sve moguće načine koje se pružaju. (pijemo)
tataBulik:
Modelarstvo sa primjenom svih sistema koji se za njega koriste je vrlo kompleksno i sveobuhvatno. Ja sam za sebe smatrao da znam dosta o svemu ovome, a na osnovu neke svoje skromne tehničke inteligencije i prisustva u radionici od malena. Međutim... kako vrijeme odmiče, vraća mi se slika iz osnovne škole kada su nam na tabli crtali one krugove - krug (znanje), obim kruga (neznanje), što je veći krug - veće je znanje, ali i neznanje. Što više znaš, shvataš koliko toga ne znaš!
(pijemo)
tataBulik:
Evo malo da se vratim temi (posle 4 mjeseca) :sljus
Prvo, nakon 3 mjeseca čekanja pošiljke iz HK-a, stigla mi je elisa (po vašoj preporuci) - trokraka Master Airscrew 12x8.
Drugo, odlučio sam da pokušam da uradim kalupe za kapotaž modela na osnovu kapotaža koji sam dobio uz avion (dok je još u komadu).
Malo sam proučavao osobine gipsa za ove stvari i zaključio da uz male modifikacije materijala u smislu poboljšanja njegovih mehaničkih svojstava mogu napraviti kalupe za neku malu seriju odlivaka. Naime, u vodu za spravljanje gipsa sam dodao akrilnu podlogu (koncentrovanu) za fasadne premaze, koja služi da impregnira inače porozne materijale - cementni, krečni ili gipsani malter. Nakon izvedenih i osušenih odlivaka, iste bih preprskao istom, ali razrjeđenom podlogom u dva-tri sloja radi popunjavanja mikro pora, a nakon toga se može nanijeti neki vosak, parafin ili sličan odvajač.
Inače, napravio sam dva kalupa - muški, ulivanjem u kapotaž, koji bih koristio za vakumiranje kapotaža iz PET folija (na strašnoj makini koju sam prikazao u topiku - SU26mx). Ženski - za pravljenje kapotaža od kompozita - epoxi smole (ili poliestera) i fiberglasa.
Evo malo fotki kompletnog procesa (moram vam priznati da sam pozitivno iznenađen glatkoćom dobijenih površina nakon vađenja iz matrice - kapotaža):
Uliven gips u kapotaž
Izvađen "muški" kalup iz kapotaža - matrice
Vraćen "muški" kalup u kapotaž radi zadržavanja geometrije prilikom nalivanja za "ženski" kalup uz dihtovanje staklarskim gitom
Stavljanje u kantu uz bušenje rupe i umetanje šrafa radi formiranja rupice za kasnije skidanje kalupa kompresorom (eksperimentalno)
E sad vrlo bitna stvar. Pošto gips prilikom vezivanja razvija toplotu, koja utiče na to da odlivak brzo gubi vodu (vlagu) pa samim tim i puca, čim se gips stegnuo na dodir (oko 1-2 min.) kompletan sklop sam ubacio u kantu sa vodom gdje sam ga držao oko 24 sata. Voda ujedno oduzima toplotu i obezbjeđuje postepeno gubljenje vlage iz gipsa do kraja hemijske reakcije.
Veliko finale. Ideja da kalupe odvajam kompresorom kroz ostavljene rupice je bila dobra. Kroz rupicu na dnu kante sam lagano odvojio ženski kalup od kante, a kroz rupicu u muškom kalupu sam odvojio muški od ženskog, a samim tim i matricu. Rupice su, barem mislim, jedino rješenje za odvajanje kalupa od odlivaka ukoliko se radi (kao u mom slučaju) o jednodjelnim kalupima (mislim na ženski), koji su blago konusni, ali se ipak ne bi mogli odvojiti mehanički - potezanjem.
Kalupi su odvojeni bez ikakvih oštećenja bez obzira na to što gips nije potpuno suv i čvrst.
Jedina sledeća stvar koja me brine je da li ću imati problema prilikom pravljenja kapotaža od kompozita u smislu kontakta epoksija i gipsane (pripremljene) površine. Ako epoksi bude imalo penetrirao u gipsani kalup, džaba sam krečio, ali se nadam da ću uz pomenute premaze ipak uspjeti.
Još jedno zapažanje. Sva ova gimnastika sa gipsom mora da k...ca ne valja obzirom da je ljudi ne koriste u modelarskoj praksi!!! ") ") ")
(pijemo)
chupko:
Super si odradio kalup i kapotaz (res) Evo citam temu od pocetka ali nisam nasao podatak koliki je raspon krila na piperu. Imam i ja jedan 1,8m raspon krila ali fali mi kapotaz.To je moj prvi avion a bas bih voleo da ga ponovo poletim i setim se prvog osnovne iz RC skole. (<--)
tataBulik:
E Čupko, ako mi eksperiment uspije, šaljem ti jedan gratis kapotaž :big smile
Ako ne uspije, šaljem ti kapotaž sa sve kalupom pa ga ti štemaj (work) :)aplauz
Radove ću svakako ovdje predstaviti, opet ponavljam, ako mi uspije, pa se glasni.
Inače, Piper je raspona 172cm (približno 1:6 skala), mada ima toleranciju, pomijeranjem naprijed - nazad se dobija na okvirnoj dimenziji obzirom da je konusan. Ukoliko bude mali, možeš stesati firewall za to par mm.
(pijemo)
Navigation
[0] Message Index
[#] Next page
[*] Previous page
Go to full version