RAZNO > MATERIJALI / TEHNIKE OBRADE U MODELARSTVU

Kako dobiti tačan oblik aeroprofila

<< < (3/4) > >>

tibeteagle:
Kada se nešto dobije na jednoj strani, na drugoj se mora nešto izgubiti i to po principu održanja energije. Konkretno, ako se dobije veliki uzgon na određenom  profilu, gubi se na brzini i stabilnosti. Razlika pritisaka između gorne i donje površine je veoma velika kod gore izabranog konkavnog profila, što prouzrokuje manju stabilnost i težu upravljivost modela, pogotovo pri većem opterećenju. Ostaviti ovaj profil za krajeve krila je katastrofalno loše, osim ako se ne pribegne smanjenju veličine profila (sužavanju krila) i dodavanjem vinglete u nekom boljem obliku od gore viđenog na slici, jer inače ono što se dobije na krilu, izgubi na krajevima krila.
Napadni ugao profila treba da je manji na krajevima krila od napadnog ugla u srednjem delu, isto sa ciljem smanjenja vrtloženja na krajevima (wingtip vortex) i smanjenjem momenta savijanja u korenu krila.
Postoje profili koje daju dovoljno veliki uzgon pri većim brzinama i sa manjim napadnim uglom, a da su mnogo stabilniji. Naravno takvi ne rade toliko dobro pri malim brzinama. Zato je dobro ako se geometrija profila može menjati na već poznati način i to pomeranjem 20-25% zadnjeg dela profila gore dole. Te površine se ne smeju pomerati na krajevima krila, jer uvode veliku turboleniju na krajevima u spuštenom položaju, što veoma negativno utiče na stabilnost. Na krajevima je dobro da radi samo kormilo nagiba, eleroni.
Sve gore navedeno je samo nekoliko opštih principa pri konstruisanju krila za klasično letenje. Dakle profil je važna stvar ali nije sve.
Samo napred.  ;namig

mrpro293:
Hvala na dobrim savetima. :)aplauz
Naravno da cemo, kad se bude krenulo sa projektovanjem, sve to uzeti u obzir.
Evo kako su to prethodnih godina radili pobednici Portugalci, i naravno Nemci.
Portugal

Nemacka

tibeteagle:
Nema na čemu. U suštini, kako se videlo na video snimcima, i drugi su morali da ispoštuju aerodinamičke zakone i primene gore spomenute preduslove i još puno toga, kako bi uspeli da realizju traženi zadata.
Treba prostudirati konstrukcje najboljih RC motornih jedrilica današnjice, recimo one najbolje u takmičarskoj klasi F5J i tek onda početi sa projektovanjem svog efikasnog tegljača tereta, kao američkog Herkuleša, ukrajinskog Antonova ili evropskog Belugu.  :big smile

raddde:
     tetiva (najbolje i leva i desna) koja ti treba plus 2mm "izvezes" u PLT format i posaljes  na PM...  uradi ti toliko
      pa po prazniku da probamo....nista ne kosta ;namig

      slazem se sa ORLOM
     geometrijsko i aerodinamicko  vitoperenje.....bez toga nece leteti
     OK da krenete u korenu..... pa 30- 40 % ,  ali dalje nece moci..jel to bi trebalo da sleti i poleti
      imaju li neke propozicije? ..... da i dalje lupamo glave ;namig :big smile
   

Daki:
Sto se tice F5J jedrilica ovo su profili poslednje i pretposlednje generacije, ali sumnjam da ce vam pomoći, jer nisu predviđeni da lete sa velikim opterećenjem, odnosno neki jesu ali za pajlon F5D klasu (trke) :
MH32 http://www.mh-aerotools.de/airfoils/mh32koo.htm
SD7037 http://aerospace.illinois.edu/m-selig/uiuc_lsat/saAirfoils.html
AG serija (Mark Drela) http://www.charlesriverrc.org/articles_modeldesign.htm
I malo o samim modelima jedrilica http://www.charlesriverrc.org/articles.htm (Ovaj ce vam možda pomoći, sadrži dosta podataka o jedrilicama, načinu izrade, dizajniranju profila itd.)

Navigation

[0] Message Index

[#] Next page

[*] Previous page

Go to full version