RC MODELI JEDRILICA > THERMAL

Vucenje jedrilica

(1/6) > >>

magic:
Napokon jedan skroz novi topik!

Jedna oblast modelarstva koje me jako zanima a to je vuca jedrilica. Ono sto je ovde lepo je to da su to veliki skala modeli koji su lepi i za videti a i za letenje. Tu se ne moze stici preko noci vec je potrebno ici korak po korak jer se letne karakteristike dosta menjaju kako model raste.

Pa evo jednog korisnog kako to treba da se radi

http://www.iflytailies.com/aerotowing-tow-line/

Jedrilice su moja prva ljubav i sa njima sam poceo. Ove godine nameravam da dosta vremena posvetim bas jedrilicama jer bi bio red da se neki projekti koji godinama cekaju i privedu kraju, i DLG i thermal i padina!

poz

pnedic:
Kao klinac sam izvlacio jedrilice kao zmaja tako sto sam imao "pomocnika" koji je trcao kao konj koga ubode obad :). Kuka na jedrilici je bila u tezisnoj tacki (ili malo ispred) i bila je od obicnog spera zakosena tako da alka (koja je bila obican krug od priveska za kljuceve) sama spadne kada jedrilica predje u horizontalu.
To je odlicno funkcionisalo.
Od kada su se pojavili elektro motori, gotovo da nisam video jedrilicu sa ovim sistemom, a i ljudi jedrilice lete skoro pa kao avion.

Mozda sam malo "out of date" ali jedrilica je jedrilica, motor je samo pomocno sredstvo.

dejan_ts:
ovo je jako lepa tema,kao klinac i pocetnik u rc modelarcenju davnih 90tih prvi pocetak su mi bile jedre,zasto jedre ? pa zato sto sam tada mislio da je lakse leteti nju nego avion ,ali svremenom se to izmenilo
moj kolega kohi vise nije tu vec u australiji prica mi stalno kako je rc avio slep jako aktrakrivan kod njih i to se leti bogami pozamasiti modeli jedrilica ,od 3m do 9m, ali to je australija nije srbija,nego .....
moj zapoceti proekat je telemaster na 2.4m planiran za slep jedrilica,imace motor od 20ccm i veliku povrsinu za slep,model nesme da predje 4.5kg kajo bi snaga motora mogla da povuce obe letelice,kuku planiram da stavim u teziste modela jer je to najbolji nacin za skep

magic:
Temu i jesam upravo i otvorio sa razlogom da vidim da li neko kod nas vec ima ovakvog iskustva. Jedno je o necemu procitati na netu a drugo kada se to cuje iz prve ruke. Pa ako je neko kod nas vec slepao model jedrilice drugim modelom bilo bi lepo da nesto napise na tu temu.

Moj cilj je skala model od oko 4m raspona koji moze da ide i na padinu, puno toga ima u opticaju i kao novog i kao polovnog a ja nigde ne zurim  (fiu).

poz

drjack:
Magic, Vrlo interesantna tema,

Razmisljao sam o opciji slepa dok sam radio Citabriju i to je ostalo kao ideja da se doradi. Tada nam je falila i jedrilica...
Na mojoj Citabriji je ugradjen  jaci motor nego sto je potrebno ali raspon od 1,8m elektro pogon,  nisam siguran da bi povukao nesto preterano veliko...
Model je tezine 3,5 kg sa baterijom od 6S 5000 ,  a prilikom  testiranja raznih elisa dobili smo potisak od 3,6 do 4,6 kg ..

Kako resiti sistem kacenja na model i otkacinjanja o tome vredi prodiskutovati ovde.
Duzina sajle, nacin letenja ima tu svasta interesantno ...   
Nikolina Roda je  idealna  za ovu namenu, samo da sredi motor....

Navigation

[0] Message Index

[#] Next page

Go to full version