Author Topic: Uticaj profila krila pri smanjenju razmjere....?  (Read 3214 times)

Offline mtesa

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 476
Uticaj profila krila pri smanjenju razmjere....?
« on: October 30, 2011, 08:26:38 AM »
Ne znam, ovaj dio foruma mi nekako bio najpogodniji za moje pitanje, ako gresim, molim moderatore da ga prebace u odgovarajuci.

Dakle, svi znamo da letjelice imaju neki od prifila na krilima, zavisno od namjene i "flight envelope".
Mene interesuje sledece:
Recimo B-24 Liberator koristi recimo profil "Davis".
Da li je opravdano koristiti isti profil na modelu  raspona oko 2m?
Ili ipak na modelu ici sa nekim vise "modelarskim" profilom kao Clark-Y?

Hvala
Striker, listen, and you listen close: flying a plane is no different than riding a bicycle, just a lot harder to put baseball cards in the spokes.

Offline saxpg

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1734
Re: Uticaj profila krila pri smanjenju razmjere....?
« Reply #1 on: October 30, 2011, 08:41:15 AM »
Profil krila nema uticaja na scale izgled modela ali zato ima na performanse modela, s toga je bolje koristiti profil koji ce dati bolje letne karakteristike.
Kako profil krila, pored ostalog, proizilazi iz odnosa tezine i raspona krila, to znaci da je tesko postici isti odnos na modelu i na pravom avionu.

Offline baboher

  • Jr. Member
  • **
  • Posts: 130
Re: Uticaj profila krila pri smanjenju razmjere....?
« Reply #2 on: November 04, 2011, 08:17:06 PM »
Profil ima ogroman uticaj na performanse vazduhoplova; odgovarajući profil stvara odgovarajuću silu uzgonu , i odgovarajućim prifilom može da se razvije određena brzina leta.
Pre nego što počneš sa pravljenjem profila dobro razmisli kakav  avion bi hteo da dobiješ na kraju, mislim da li hoćeš da bude agresivan i malo teži za upravljanje ili hoćeš jedan avion koji radi ono što mu kažeš ali ništa posebno. Imaš mnogo različitih profila pa možeš da biraš...
Pozdrav.
 (<--)
Učenik Vazduhoplovne Akademije u Beogradu. Zaljubjen u avione od kad znam za sebe

Offline mtesa

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 476
Re: Uticaj profila krila pri smanjenju razmjere....?
« Reply #3 on: November 05, 2011, 07:26:55 AM »
"davis" it is :)
Striker, listen, and you listen close: flying a plane is no different than riding a bicycle, just a lot harder to put baseball cards in the spokes.