RAZNO > MATERIJALI / TEHNIKE OBRADE U MODELARSTVU
Folija za plastifikaciju- farbanje?
nedbojsa:
Ostaje ti par varijanta, a jedna je da probaš površinu folije da premažeš nekim od rastvarača benzen, toulen, pentan, hexan. Neznam šta od toga rastvara foliju, a za početak možeš da probaš i acetonom. Pređeš jednu ruku rastvaračem a zatim odmah ošpricaš nekom bojom. Ova metoda bi trebalo da dozvoli da se pigment veže čvrsto za površinu folije. Ili ako znaš s nekoga ko radi solventnu štampu da uzmeš par ml boje da probaš kako će se folija ponašati pošto se u solventnim bojama baš nalaze gore navedeni rastvarači. Samo farbanje solventnim bojama neće biti jeftina ekskurzija.
Ako sve to ne urodi plodom ostaje ti jedino da prelepiš preko plastifikacije neku od samolepljivih folija.
banbo:
Imam drugara koji se bavi stampom pa cu ga danas pitati koji rastvarac koristi za ciscenje stampaca, i da li ima neko sredstvo za pripremu folije za nanosenje obicne boje. E sad, kucni i koju si foliju koristio, jer ako sa moze stampati solventom, uzmes od nekog boju koja nije nesto preterano skupa i prefabas sa njom, vecina njih ima airbrush za popravke greski u stampi, pa zamoli da se posluzis ;namig
misha:
Prprema tih folija (bombardovanje je neki odomacen naziv) se vrsi strujom, ali tehnologija mi je nepoznata.
Zato folije vremenom gube moc "primanja na sebe" i imaju ogranicen rok trajanja.
sloba_b:
Ima li neko info gde se ovakva folija moze nabaviti u manjoj kolicini jer vidim da joj je merna jedinica rolna od 200m?
DMZ:
Pretpostavljam da se radi o foliji za toplu plastifikaciju koja se koristi u grafickoj industriji za plastifikaciju manjih serija stampe? Kod ove folije nije problem staticki elektricitet i odstranjivanje istog (bombardovanje) nece pomoci. Ova pojava se javlja pri proizvodnji kesa usled trljanja materijala, i one se tretiraju da bi se odstranio elektricitet i materijal primio stampu. Medjutim, kod kesa se radi o plastici koja se rastvara solventom iz boje, i na taj nacin se boja vezuje za kesu, sto ovde nije slucaj. Ove folije su od plastike koja je otporna na hemikalije, pa nema nacina da se boja veze za nju, a ni premazivanje rastvaracima nece pomoci. Mozda mat folija ili matiranje smirglom, ali i to ce biti kratkog veka. Jednostavno koriste se kao finis u stampi za zastitu otiska od habanja, i preko nje ne dolazi stampa. Cak se ni zlatotisk ne radi preko njih, jer su otporne na temperaturu. Takodje, ove folije su otporne na istezanje, pa ih je nemoguce prilagoditi predmetu koji se plastificira.
Neko je pomenuo solventne boje za digitalnu stamu. Ove boje su jako fine, kako bi prosle kroz jako fine mlaznice micro piezo glava stampaca, i uglavnom su transparentne kako bi uopste bilo moguce dobiti kolorni otisak. Koriste se pretezno za stampu na beloj podlozi, ili u kombinaciji sa dodatnom glavom koja prvo stampa belu boju kod stampaca/plotera koji za tim imaju potrebe. Znaci, ovim bojama je nemoguce farbati bilo sta, a svakako su namenjene za stampu na meterijalima koji reaguju na njihov rastvarac. Bilo koja nitro boja je agresivnija i postojanija nego ove boje.
Mozda bi za vase potrebe vise odgovarala folija za hladnu plastifikaciju? Ali ona se lepi odgovarajucim lepkom. Ova folija dozvoljava i neko istezanje, a u zavisnosti od kvaliteta i proizvodjaca uglavnom je moguce farbanje. Daleko su vise zastupljene i visestruko jeftinije, a u bilo kojoj stampariji koja radi hladnu plastifikaciju vam nekoliko metara i malo lepka ne bi ni naplatili. Ova tehnologija je dosta jeftina, ali se pretezno koristi za velike serije, jer je masinu posle upotrebe potrebno oprati od lepka, a to je cimanje za 10ak otisaka. I upravo tu je nasla primanu topla plastifikacija, koja je visestruko skuplja, ali je serija koja se plastificira nebitna. Prednost kod hladne plastifikacije je i to sto nema potrebe za temperaturom, koja ce cesto ostetiti stiropor.
Takodje postoje i samolepljive baner folije, koje su predvidjene za fleksibilne materijale, pa je i lepak prilagodjen tome: mnogo jaci i otporan na uvijanje. Koriste se za ispis firmi na ciradama. Prednost kod njih je i sto nisu transparentne, a moze se i izabrati boja. Drugo sto mi pada na pamet je 3M folija, nebitno da li je bas 3M proizvodjac ili neka zamena (kod nas je dostupan i mnogo povoljniji oracal). To su one putarske reflektujuce folije koje se koriste za saobracajne znakove, cija je osnava u stvari plastika i metalni opiljci. Lepak im je nenormalno jak, i kada se jednom zalepi nema odlepljivanja.
Ako bas insistirate na foliji za toplu plastifikaciju, tesko je nabaviti manje kolicine od rolne, jer se nigde drugde ne primenjuje, a kad bi se odmotavala i prodavala na metar, velika je verovatnoca da bi se ostetio lepak. Jedino u nekoj digitalno stampariji koja ima aparat za toplu plastifikaciju iz rolne, a trebalo bi da ga imaju svi koji se koliko toliko ozbiljno bave stampom manjih tiraza. Ako nekom znaci, ja imam pri dnu rolne mozda par metara mat folije, sto preteklo od bivse stamparije. Ova folija postoji i za plastifikaciju iz formata, ali plasim se da je to malo, jer je to obicno A4? Za vece dimenzije obicno ide iz rolne, jer se iz formata deformise pri provlacenju kroz valjke. Kontam da je potrebno da ta folija bude tanka i zavitljiva? Ja sam ranije kupovao neku od 2 x 37 microna, i jos uvek imam jedno celo pakovanje i spreman sam da razdelim zainteresvoanima :) Ako odgovara, posaljite podatke na PP i saljem brzom postom.
Navigation
[0] Message Index
[#] Next page
[*] Previous page
Go to full version