Author Topic: Podesavanje tezista  (Read 4642 times)

Offline pnedic

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1161
Podesavanje tezista
« on: August 08, 2013, 03:26:03 PM »
Pozdrav
Juce sam ustanovio da je teziste na modelu pomereno za oko 1 cm napred (tezak mu nos). Model je kupovni/fabricki, sklopljen po uputstvu bez improvizacija. Baterija je postavljena na predvidjeno mesto i tesko da mogu da je pomeram toliko da bih baterijom doterao teziste (mogu da je pomerim 1-2 cm maksimalno).
Proizvodjac je na krilu stavio oznaku gde treba da bude CG. U upustvu pise da CG treba da bude na 58 +/- 5 mm od napadne ivice krila. Opterecivanje repa ustanovio sam da treba da stavim skoro 40 grama na rep (da bih doterao teziste na predvidjeno mesto) !?
Rekao bih da je modelu teziste ok - bez baterije. Baterija je 197gr teska (2100mAh, 3S, 35C) dok je preporucena baterija za model teska 153 grama.

Osim stavljanja gomile olova na (u) rep (a i to bih morao nesto da muvam), neznam neku drugu mogucnost za resenje ovog problema. Zato sam se ovde obratio.
U pitanju Trainstar model sa HK.

Offline pnedic

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1161
Re: Podesavanje tezista
« Reply #1 on: August 08, 2013, 06:40:52 PM »
Jel' ova vrucina udarila u glavu ili ja postavih tesko pitanje :)

Offline disljenko

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 353
Re: Podesavanje tezista
« Reply #2 on: August 08, 2013, 06:56:07 PM »
Uvek treba proveriti teziste novog modela bez obzira sto je model fabricki i nisi osdstupao od njihovog setup-a. Za pocetak postavi model na tih 58mm(ako je to po upustvu) i kreni odatle, posle prvog leta videces dal treba malo napred ili nazad. Probaj bateriu da vratis koliko moze nazad ako ti treba tezina u rep ako ne moze tako onda ti ne preostaje nista drugo nego da dodas skroz u rep koliko vec treba olova. Nema sad tu neke filozofije !!!! Ako vec nemas sta drugo da pomeris nazad onda moras da dodas olovo ili sta vec imas !!!!

Offline tibeteagle

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 3191
Re: Podesavanje tezista
« Reply #3 on: August 08, 2013, 07:01:51 PM »
Quote
Jel' ova vrucina udarila u glavu ili ja postavih tesko pitanje :)
Nije, samo si nestrpljiv. Razumljivo je .  :)
Slobodno poleti ovako. Ako je malo nosat to daje izvesnu stabilnost u letu. Kada skineš gas, nešto če malo brže da ponire, ali neće gubiti u stabilnosti sigurno. Tek kasnije kada ga počinješ potpuno osećati u letu, onda možeš da povučeš na obeleženo mesto. Po video snimcima sa neta, model je lagan i lepo će da leti.  ;)
Bez brige. Samo požuri i pleti ga pre oluje.  oo))

Offline pnedic

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1161
Re: Podesavanje tezista
« Reply #4 on: August 08, 2013, 07:41:09 PM »
Za sada mi je palo na pamet ovo:
uzeo sam jedan staric spric od 5ml, isekao mu vrh i deo muskog dela tako da imam poklopac. Kupio dva tega jedan od 40gr i drugi od 50 gr, okrugli i mogu da stanu u taj spric. Taj spric cu sa cicak trakom da zavezem odmah ispred repa, pa cu tako da proverim. Nije bas aerodinamicki, ali mislim da nece radikalno skoditi. Ako se pokaze potrebno, zaseci cu deo trupa i taj spric ubaciti unutra pa zatvoriti.

No, ipak cu da probam kako je tibeteagle rekao bez opterecivanja - u principu kod mene je teziste na nekih 48 mm od napadne ivice sto je dodatnih -5mm u odnosu na predlozenu toleranciju. Uostalom kad izadjem na poljanu, pogledace "setup" neki iskusniji pilot.

Hvala !

Offline Sava

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 949
  • Istina je kao voda.Uvek nađe put.
Re: Podesavanje tezista
« Reply #5 on: August 08, 2013, 08:51:46 PM »
Kod vulkanizera uzmeš samolepive olovne  tegove za Alu felne i kulturno rešiš problem, svaki teg ima označenu težinu.  4e
ex pseudonijum: licider

Offline Adde

  • Pocetnik
  • *
  • Posts: 61
Re: Podesavanje tezista
« Reply #6 on: August 26, 2013, 11:01:50 AM »
Koji je model u pitanju? CG pomeren 5 mm napred nije katastrofa. 40 grama mi deluje puno jer 40 g na repu kompenzuje 150 - 200 grama u nosu.

Offline tibeteagle

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 3191
Re: Podesavanje tezista
« Reply #7 on: July 28, 2014, 07:18:12 PM »
Evo nešto sažeto i korisno za razumevanje i rešavanje večitog problema podešavanja položaja težišne tačke, odnosno centra gravitacije C.G. Podaci na slici dole su dati za primer Piper Cub i odnose se na većinu tipa aviona ali ne bukvalno za sve. Morao sam da se poslužim sa pojmom vektora sile, što je za tehnički obrazovane ljude jasan pojam. Kome to još nije jasno, neka potraži u nekoj knjizi geometrije, fizike ili mehanike. Ovako je jedino pravilno objašnjenje.

Nažalost tačka težište se ne može videti okom u modelu, ali se uz pomoć kupljene ili pravljene balans vage, u vidu "tačkastog" oslonca, može lako naći. Dobro podešeno težište modela je kada model na klackalici stoji horizontalno i ne naginje se ni na jednu stranu samovoljno.
Model treba osloniti na klackalicu na mestu gde prolazi vertikalna linija sile potiska. Ni napadna tačka te sile se ne vidi, a i nema je dok model ne poleti, ali znamo da je na oko 30% dubine većine aero profila kada ima strujanja na njima. Ova tačka zavisi još da li je krilo pravougaono, strelasto, delta ili je neki multi ving. Na planovima i u manualima modela je ova tačka data, na što se možemo potpuno osloniti.
Elisa je pod uglo od 90 stepeni u odnosu na stol samo kod akrobatskih modela, dok kod drugih tipova treba gledati da horizontalac bude paralelan sa površinom stola.
Ako ne podesimo dobro CG sa raspodelom komponenti u modelu ili sa dodavanjem balans tereta, onda će se model u letu različito ponašati, što je isto objašnjeno na ovoj slici. Postoje i specijalni sučajevi položaja CG u nekim avio modelima, kao jadrilice ili 3D modeli, a ovde ih ne razmatramo sada.







Ako treba neko dopunsko objašnjenje za neki konkretan model, može se pitati ovde.
 ;namig
« Last Edit: July 28, 2014, 07:54:49 PM by tibeteagle »

Offline zajko

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1502
    • www.shop.malaivanca.com
Re: Podesavanje tezista
« Reply #8 on: July 29, 2014, 10:34:38 AM »
vise nego lepo objasnjeno i korisno, a nadasve ilustrovano… Svaka cast ! (res) :)aplauz

Trebalo bi otvoriti jedan  poseban topic OSNOVE RC letenja i ovakve postove i slicne postaviti kao udjbenik.. osnovu
« Last Edit: July 29, 2014, 10:36:18 AM by zajko »
RC Hobby Park, Mala Ivanča, Belgrade, SRB
Executive warehouse keeper, senior

Offline pnedic

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1161
Re: Podesavanje tezista
« Reply #9 on: July 29, 2014, 01:13:01 PM »
tibeteagle, po obicaju vrlo koristan, kratak i praktican post. "Stariji" modelari, naravno ovo odavno znaju, ali nije nikad na odmet. Kao sto rece Zajko, ne bi bilo lose napraviti jedan "guide book" za sve modelare.

Interesantno bi sada bilo nastaviti pricu o tezistu (i polozaju propelera) kod akrobatskih modela, modela sa delta krilom, modela sa "daskom" umesto krila - pricom koja (malo ili puno) odstupa od ovih osnovnih pravila.
Ili bi ovo mogao da bude novi topic ?

PS. S obzirom da sam ovaj topic aktivirao pre prvog poletanja, sada nakon ne znam vec koliko letova, mogu da kazem da uopste nisam dodavao nista u cilju regilisanja tezista. Teziste pomeram polozajem baterije. "Tezak nos" varijantu (prvobitnu) koristim kada ima jaceg vetra, sto se ispostavilo cesca situacija. I ta varijanta se pokazala vrlo OK jer mi je bio potreban "pocetnicki model". Kada nema vetra, bateriju stavim ispod TT tacke (bez baterije) i tada mi je model malo "repat" sto koristim za letenje sa nizim brzinama uz lagano trimovanje horizontalca (i veci oprez).

Offline tibeteagle

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 3191
Re: Podesavanje tezista
« Reply #10 on: July 29, 2014, 03:37:45 PM »
Hvala!
Razlog što sam postavio kratak pravilan opis je što sam primetio razne diskusije o mestu težišta modela. Pošto sam čitao dosta objašnjenja sa pograšnim tumačenjima pojmova, odlučio sam da pomognem navesti na pravilan put, a da nikoga ne uvredim ni u jednoj diskusiji. Da sam našao dovoljno precizno objašnjenje na netu, ne bih trošio vreme za skice, ali nisam našao, samo sakriveno u nekim složenijim temama.

Neki guide book bi bio dobar. Ima već dosta dobrih sadržaja na ovom forumu pa treba samo pokupiti. Dok toga nema, ostaje već poznati i relativno dobar način pretrage sa search engine. Kako to internet stručnjaci govore, sve se može naći na netu, zajedno sa sadržajem ovog foruma, ako se zna dobro tražiti.

Kako sam već napisao, najbolje je konkretno pitati za neki problem ako nismo sigurni, jer je ovaj tehnički hobi veoma složen i varljivo je, da li se neka teorija odnosi na naš model, ili je nešto sasvim drugo u pitanju.
 (pijemo)
« Last Edit: July 29, 2014, 04:59:43 PM by tibeteagle »

Offline misha

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 2293