ELEKTRONIKA > RC SERVO

Zujanje serva na mini mustang P-51D

(1/5) > >>

MAVERICK:
Imam mini mustang P51-D kupljen sa 4 servo motora instaliranim, model je valjda od one epo pene. Stavio sam mu elektroniku bez motora i esc, znaci samo sam povezao servo motore sa prijemnikom i baterijom, bindovao i sve to radi ok.
Ali ne znam kako da resim na ovom modelu problem sa zujanjem servo motora, tj znam u cemu je problem, znam da zuji zato sto ga zateze negde, jer kad izvadim servo motor i pustim ga samo sa zupcanikom on ne zuji , tada radi normalno.
Jako mi je nepristupacno za rep, gde prolaze one sipke za servo kormila i elevatora kroz trup aviona i tu najvise zateze. Inace ovo je prvi model da sastavljam pa nisam iskusan u resavanju ovih problema, ali pokusavam. Na pocetku je stalno zujalo, sada sam malo ogulio na nekim mestima ovaj "stiropor" (epo penu ili kako vec, ja cu to zvati stiropor) sada zuji jedino kad "smotam" pun levi, pun desni itd. Takodje sam skidao zupcanik sa serva i pomerao ga da centriram pod 90 stepeni da uskladim koliko je moguce.
Ali skoro mi je nemoguce na ovom jeftinom kineskom modelu da namestim da ne zuji ni tada. Ne znam koliko skodi to avionu ako zuji servo kada se namota do kraja na gore, dole-levo ili desno.
Ako neko imao iskustva u sklapanju ovog modela neka napise kako resio problem sa servo motorima.

miša2002:
1- Otkači šipku od servoa i rukom probaj kako ide tj rukom "izigravaj" servo. Mora da ide bez otpora i u jednom i u drugom smeru.
2- Ako ide "glatko" od jednog do drugog kraja, onda ti je prevelik hod servoa.
3.- Ako je kao pod 2. onda pomeri za jednu rupu ka centru servoa ili za jednu dalje od komandne površine...

Pun hod servoa i pun otklon se ne poklapaju i zato se usaglašavaju ili programski (u stanici) ili položajem šipki u polugama servoa i otklona...

MAVERICK:
Hvala na odgovoru, probacu to sutra sad je vec kasno, celu noc sam eksperimentisao. Pun hod zujanja vazi samo za elerone, na levi sam bio namestio, ali na desni zuji. A najveci problem mi je sa kormilom pravca, njega najvise zateze izgleda ta sipka, moracu da je otkacim od serva pa da razradim dobro, kormilo bas lose radi i zuji skoro stalno.

firebird:
  Da li servo prestaje da zuji ako malo mrdnes rukom te kontrolne povrsine?

 Odkaci sipkicu od plasticne polugice kontrolne povrsine i rukom sto vise razmrdaj tu povrsinu, da ide lagano. Ja sam na mom mini mustangu vertikalac fiksirao trakom da bude nepokretan i taj servo izvadio, na tako malom modelu i nema neku ulogu, a ostale povrsine sam odvojio i napravio papirne sarkice 5 x 10 mm, mnogo lakse su isle i tad je servo mnogo lakse nalazio nulti polozaj.

 Sve u svemu ako govorimo o mustangu od FlyFly hobbies raspona krila 550mm onda ti zelim PUUUNO.. srece u sklapanju i poletanju....ja je nisam imao...

MAVERICK:
Da servo prestaje da zuji ako kontrolne povrsine jos malo rukom pomerim za veci hod. Sad cu da pocnem da stelujem to sve. I da govorimo bas o tom modelu sto si mi napisao raspona 550mm, inace i kabina je bila neka neorginalna zelena pa sam je iskrojio makazama i prefarbao bronzomi farbom da bude kao orginalna, evo mog modela:

Bio sam bas za kormilo dosta sinoc mrdao levo desno da razradim, bas je tesko isao na pocetku jedva se pomeralo kormilo, prvo sam pomislio dal su mnogo slabi ovi servo motori? Ali razradicu sto vise mogu.

Navigation

[0] Message Index

[#] Next page

Go to full version