Author Topic: Mini Quad 250 FPV  (Read 136147 times)

Offline marko.jovanovic

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1643
Re: Mini Quad 250 FPV
« Reply #75 on: September 21, 2015, 11:53:18 AM »
Ja koristim flip 32 i cleanflight i od PID podešavanja bilo je tu jako malo po uputstvu sa neta.
Rc rate, yaw rate,  rc expo


Ovo sam uneo i fantastično se ponaša jedino kažem rol nije baš neki jer sam koristio one ljigave propelere 5x3 kada se stave 6x45 ili 5x45 stvar se menja drastično.
Jer sam već rekao oni nisu toliko savitljivi pa svu snagu zaokreta prenose kako treba a ne da gube na svaijanju...
Imam i cc3d ali sam ga uglvnom koristio za letenje tu i tamo u laganom ritmu tako da nisam išao na akrobatiku sa njim.
The ground is the limit (or a water)

Offline ak

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1325
    • RCModelScout - RC Search engine
Re: Mini Quad 250 FPV
« Reply #76 on: September 21, 2015, 11:59:13 AM »
Samo je pitanje za kakav stil letenje.
Simplicity is the ultimate sophistication - Leonardo Da Vinci
RCModelScout - RC Search Engine

Offline marko.jovanovic

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1643
Re: Mini Quad 250 FPV
« Reply #77 on: September 21, 2015, 12:36:07 PM »
Uglavnom za akrobacije bez FPV-a...
Slabo letim polako.
The ground is the limit (or a water)

Offline ak

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1325
    • RCModelScout - RC Search engine
Re: Mini Quad 250 FPV
« Reply #78 on: September 21, 2015, 01:05:48 PM »
Uglavnom za akrobacije bez FPV-a...
Slabo letim polako.
Znaci nema veze sa ovom temom.
Malo su drugacija ocekivanja kad se leti FPV, tacnije mnogo drugacija.
Simplicity is the ultimate sophistication - Leonardo Da Vinci
RCModelScout - RC Search Engine

Offline gerotmf

  • Pocetnik
  • *
  • Posts: 96
  • Heli:Quad 7:5 :)
Re: Mini Quad 250 FPV
« Reply #79 on: September 21, 2015, 02:24:07 PM »
Ja uglavnom koristim multiwii 2.3 za sve, posto volim da petljam po software. Imam i cc3d koji je puno jednostavniji za početnika, a isto tako super radi. Pixhawk jedino dolazi u obzir ako hoces da napraviš GPS drona, mnogo je komplikovaniji za podešavanje . Svi isto lete,  pošto je sve u pidovima :)

Offline ak

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1325
    • RCModelScout - RC Search engine
Re: Mini Quad 250 FPV
« Reply #80 on: September 21, 2015, 04:29:39 PM »
Ja uglavnom koristim multiwii 2.3 za sve, posto volim da petljam po software. Imam i cc3d koji je puno jednostavniji za početnika, a isto tako super radi. Pixhawk jedino dolazi u obzir ako hoces da napraviš GPS drona, mnogo je komplikovaniji za podešavanje . Svi isto lete,  pošto je sve u pidovima :)
Imam i pixhawk-a ali ga koristim za avione. Problem je sto kad hocu da letim treba mi sat vremena da se pripremim jer pola stvari pozaboravljam kad ne letim mesec dana. Check lista pre poletanja aviona mi ima 15 stavki i to bez provera autopilota.

Simplicity is the ultimate sophistication - Leonardo Da Vinci
RCModelScout - RC Search Engine

Offline marko.jovanovic

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1643
Re: Mini Quad 250 FPV
« Reply #81 on: September 21, 2015, 04:34:39 PM »
Šta znam sposobnosti letenja akrobatike i agilnost istog vrlo su bitni pri letenju i FPV-a jedino ako baš nešto treba doterati to je yaw osa da ne bude puno driftovanja i slični stvari. U ostalom gledao si sigurno letove na uqad 250 race trkama i tu ima dosta zezanja sa rolovima i flipovima......
The ground is the limit (or a water)

Offline gerotmf

  • Pocetnik
  • *
  • Posts: 96
  • Heli:Quad 7:5 :)
Re: Mini Quad 250 FPV
« Reply #82 on: September 21, 2015, 07:37:49 PM »
Na trkama recimo uopste ne koriste Horizon mode, nego samo angle, tj stabilizaciju. Barem sto se tiče multiwii baziranih softwarea. Najvjerovatnije ne zele da quad napravi flip kad naprave ostar zaokret :)

Offline marko.jovanovic

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1643
Re: Mini Quad 250 FPV
« Reply #83 on: September 21, 2015, 08:19:01 PM »
angle mod bar kod naze i sličnih njoj znači da možete nagnuti quad maksimalno pod uglom od 45 stepeni što isključuje flip i roll finkcije i dobar je za FPV odnosno uglavnom ga svi i koriste ali su vam i dalje PID-ovi koje ste podesili isti.....
Horizon mod jeste isto što i acro ali dozvoljava samokorekciju letelice kada pustite palice i koristi se upravo kada hoćete da radite bezbedno flip, roll.....
KAda se naviknete vrlo dobro može da se leti FPV i sa horizon modom. NAravno sve je stvar navike imnogo je lakše kada se koristi angle mod. Ali ako se snima po meni najtečniji mod je acro ko zna sa njim da leti jer nema onih cimanja kamere levo desno napred nazad zbog stabilizacije.....
Po meni bar ovde u Srbiji svi smo na jako niskom nivou da bi se zezali sa PID podešavanjima. Nema trka, nema protivnika, nema adrenalina.....
Kada tako nešto zaživi onda možemo i da pričamo o tome....
Jedini realno organizovani RC sport kod nas je auto oni dole u Svilanjcu ako se ne varam, sve ostalo je letenje iz hobija i druženje po skupovima rec modelara..... Valjda će doći i taj dan da se i kod nas nekada organizuje neka FPV trka, neki rc dvoboj avionima i slične stvačice. Jedva čekam tako nešto
« Last Edit: September 21, 2015, 08:23:25 PM by marko.jovanovic »
The ground is the limit (or a water)

Offline ak

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1325
    • RCModelScout - RC Search engine
Re: Mini Quad 250 FPV
« Reply #84 on: September 22, 2015, 10:03:45 AM »
Podesavanje PID-ova kod multiwii baziranih kontrolera je itekako bitno a kad su u pitanju mini kvadovi i FPV. Ko je pokusao da leti oko prepreka sa naglim zaokretima i slicnim manevrima to zna. Probao sam i pidove koje je on imao na slicnom frame-u i definitivno nisu za mene, previse je "vrckav". Potrefiti pravi odnos da nemate osecaj da se borite protiv kontrolera trazi vreme. Praviti roll-ove i flip-ove na 10 metara visine gde nema prepreka bez FPV-a nema nikakve veze sa ovakvim letenjem.



U description-u su PID-ovi
Simplicity is the ultimate sophistication - Leonardo Da Vinci
RCModelScout - RC Search Engine

Offline gerotmf

  • Pocetnik
  • *
  • Posts: 96
  • Heli:Quad 7:5 :)
Re: Mini Quad 250 FPV
« Reply #85 on: September 22, 2015, 02:18:30 PM »
Jeste pid je dosta bitan, evo kako ja to odokativno radim, ali ovo moze samo sa malim quadovim koje mozes da jednsotavno drzis u ruci.
Prikacim quad na komp (ako imas bluetooth modul jos je lakse), stavim gore propove, baterije, zastitne naocare  (work), drzim quad sa donje strane u ruci, podignem iznad glave - da me propovi ne porezu po ruci i onda startujem, dam toliko snage motorima da se quad oseca lagan u ruci.
Ukljucim angle/horizon mode (naravno pre svega ovoga je quad kalibriran, ako imas auto kalibraciju onda armujes quad na podu pa tek kad javi da je ok, pogidnes iznad glave) i tiltujem quad sa rukom, napred nazad, levo, desno i na svaki krak posebno i gledam koliko se quad upire, tj koliko je tesko pokrenuti quad iz ravnoteze, gledam i koliko brzo se vraca u vodoravni polozaj, ako je sve prelako, ili ako se uopste ne vrati - pojacas P, u pitanju je naravno osecaj, posto ne mogu da stavim neku vrednost, sve zavisi od motora, dimenzije propova, velicine frame, oblika frame-a. Dok je quad u vodoravnom polozaju gledas i ako je miran, tj da se ne trese, ne vibrira, ako vibrira i ako su oscilacije brze preterao si sa P, dodas mu malo vise snage - pazis da ti ne izleti iz ruke naravno ;), i opet ga malo tlltujes na svaki krak, proveris vibracije.
U acro modu namestam I, posto u acro modu quad ne sme, da se vrati u vodoravni polozaj kad ga tiltnujes na neki stepen, ako se polako vraca, nije ok, prevelik I, mora da stoji onako kako si ga pomerio - aha da pomeris ga sa komandama na stanici.
Ako quad oscilira u nekom polozaju opet je preveliki I, ovde su oscilacije sporije nego kod P. Kad dosta povecas I, moze da se desi da ti postane P malo prevelik, pa ga ja smanjim. D skoro pa nikad ne namestam, iskreno receno i ne znam kako bi prakticki to namestao, neki kontroleri i nemaju D.
Ako se neko snadje iz ovoga, to je u grubom podesavanje PI tako da kad odes na livadu i pustis ga da leti da ne moras da ga juris naokolo :). Posle samo jos doterujes i namestas koliko brzo hoces da reaguje na promene sticka, ja uglavnom smanjujem vrednosti. Malo je tesko opisati kako sve to ide, najbolje je pokazati uzivo.

Offline marko.jovanovic

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1643
Re: Mini Quad 250 FPV
« Reply #86 on: September 22, 2015, 03:05:34 PM »
Ako možeš napravi snimak jer je sve subjktivno....
The ground is the limit (or a water)

Offline Asterix

  • Pocetnik
  • *
  • Posts: 98
Re: Mini Quad 250 FPV
« Reply #87 on: September 22, 2015, 09:52:58 PM »
Da li koristi neko cc3d i openpilot, pitam zbog podesavanja PIDa ?

Offline xtrem

  • Pocetnik
  • *
  • Posts: 65
Re: Mini Quad 250 FPV
« Reply #88 on: September 23, 2015, 11:32:26 PM »
Pozdrav
Evo samo da se kratko predstavim,nov sam na ovom forumu,star sam u multirotorima,preko godinu dana sam i u mini quad-ovima,a star sam i inače,hahahahaha. Ovako,u multirotorima sam dugo,sklapao sam ozbiljnih mašina,a jedino zadovoljstvo u letenju ima sa ovim FPV mašinama. Sad trenutno sklapam prvi frejm po svojim ličnim željama i po svojim idejama. U zadnje vrijeme stalno koristim CC3D i Open Pilot na mojim minijima. Probavao sam Multiwii,KK2.0,ali od kad sam probao CC3D,neću ga zamjeniti dok god ih prave. Eto,toliko. Malo sam odužio,ali na forumu nema teme za upoznavanje novih članova,a ovo me najviše interesuje,pa sa, se predstavio ovdje.
xtrem

Offline gerotmf

  • Pocetnik
  • *
  • Posts: 96
  • Heli:Quad 7:5 :)
Re: Mini Quad 250 FPV
« Reply #89 on: September 23, 2015, 11:58:08 PM »
Ja sam isto nov na forumu, ali dobro nam došao, bar u moje ime :)

CC3D je super, mozes brzo i dosta jednostavno da napravis nesto sto radi, lepo te vodi softver kroz settinge pa i pocetnik moze sve da namesti koliko toliko, po drugoj strani  ima dosta snage i custom settinga da mozes da ga lepo podesavas koliko hoces. Plus sad sa cenom od 14$ (kolnovi naravno) .. ne znam ako ima bolji za te pare, naravno fpv i 250tice, za nesto vece mozda mu ipak fali baro i magnetometar.