Author Topic: Nova disciplina - FPV racing :)  (Read 31242 times)

Offline deki-ns

  • Jr. Member
  • **
  • Posts: 245
    • www.globalaccess.co.rs
Re: Nova disciplina - FPV racing :)
« Reply #60 on: January 21, 2015, 07:07:54 PM »
1. Frame ZMR 250  37EUR
2. ESC Afro 12A 40EUR
3. Motoris ZMR  48EUR
4. Elise 3x4seta  15 EUR
5. Power board 10 EUR
6. Naze 32 acro  25 EUR
7. FPV kamera  CCD 600TVL 35 EUR

Video link TX sam već imao.


Offline lazar89nis

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 281
Re: Nova disciplina - FPV racing :)
« Reply #61 on: January 21, 2015, 07:58:41 PM »
extra. ja bas planiram veceras da porucim moje delove. jos uvek nisam 100% odlucio sve sta da uzimam ali imam okvirno :)

koristis 5.8 ghz tx i rx za fpv?

koja jacina mi je potrebna da mogu da vozim tipa po parku na razdaljini do 500m? verovatno bih tipa stao u sredinu gde zelim da vozim pa bi mi bilo dovoljno i po nekih 250m :D

Offline igorpl

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 391
  • Joj što volem što sam PRIMITIVAN
Re: Nova disciplina - FPV racing :)
« Reply #62 on: January 21, 2015, 08:46:40 PM »
Ja sam našao na aliexpresu i RX i TX na 5.8 GHZ za nekih 22 eura.  (to je neka boscam varijanta ali koliko vidim isti su i x i tx kao i kompletna varijanta rx tx sa kablovima samo su ovi fensiji sa kućištima....)
http://www.aliexpress.com/item/5-8G-200mw-Wireless-AV-Transmitter-Module-5-8G-Video-AV-Receiver-Set-for-FPV-System/573810211.html
Problem je samo u tome što moraš uzeti lemilicu u ruke, napraviti  ili kupiti antene i polemiti na RX i TX i dip prekidače. Jačine su 200 mW čini mi se što je sasvim dovoljno za neko jurcanje po manj više otvoreno površini. Dok za šumu šta znam nisam pametan ali valja 600 mW.
Sve zavisi od prepreka i signal što je veće frekvencije manje je otporan na prepreke. 1.2 GHZ-a je na primer daleko prodorniji kroz prepreke nego 5.8 ali ima jedan problem a to je što je to negde oko polovine frekvencije standardnih stanica na 2.4 ghz-a pa može da se desi smetnja u prijemu.... Takođe i 2.4 ghz-a sem ako se ne koriste stanice koje rade na manjim frekvencijama one stare sa kristalima.
A takođe sve što danas radi kao wireless uglavnom ima tu famoznu 2.4 ghz-a frekvenciju.
A 5.8 je frekwencija koja se ne kosi sa gore navedenim jer je više od 2x veća od 2.4....
Neki dan su mi stigli motori  SUNNYSKY X2204S 2300KV, ram onaj kineski z250 koji sam ja platio nekih 19 dolara na aliju u decembru ili kako se već zove, elise, sad pecam neke dobre esc-ove od 12A pa ako neko ima neku preporuku bio bi mu zahvalan na tome. FPV se još razmišljam između nekih naočara, one varijante sa ekranom ili one varijante sa stiroporom, ekranom i uveličavejućem staklom DIY quantum. Jeste jeftina varijanta ali koliko vidim ljudi dosta hvale to.
FATSHARK dolazi kasnije kada se malo izvežbam. Za ram sam jako zadovoljan koliko je precizno i ok urađen. Nijedan motor nisam imao problema da montiram. Čaki su i vijci koji drže motore se urezali u karbon po svojoj dužini tako da će da smanje mogućnost odvrtanja istih usled vibracija.
Tkaođe bih imao jedno pitanjce a to je: Motori su svi sa desinm navojem sva 4 da li će to praviti problem pri odvrtanju elisa pošto se 2 okreću u kontra smeru????? Ili treba samo dobro da ZUTEGNEM ELISE NA TIM MOTORIMA????
A na proleće će da vežbamo pa da se možda negde i sastanemo i napravimo neku zezu...
A da kao glavni Um koristiću CCD3
« Last Edit: January 21, 2015, 08:50:22 PM by igorpl »
Joj što volem što sam PRIMITIVAN

Offline deki-ns

  • Jr. Member
  • **
  • Posts: 245
    • www.globalaccess.co.rs
Re: Nova disciplina - FPV racing :)
« Reply #63 on: January 21, 2015, 09:02:32 PM »
Ja sam stavio TX od 250 mW jer sam taj ima i radi sasvim lepo na 70tak metara izmedju drveća, dalje nisam probao.
Što se tiče naočara probao sam da letim sa nekim starijim FAT SHARK DOMINATOR koje nemaju svoj reciver i nisam oduševljen, imam osećaj kao da gledam u monitor koji se nalazi u mrklom mraku.Mislim da ću za sada da koristim FPV monitor bar dok nebudem probao još par modela napčara.Malo je falilo da poručim FAT SHARK ALTITUD V2 ali sam onda video da njihov RX je kopatibilan uglavnom sa njihovim TX-om, tako da bi morao da menjam sve predajnike na ostalim letelicama.Za sada su mi ove naočare najprivlačnije http://www.hobbyking.com/hobbyking/store/__50228__Skyzone_FPV_Goggles_5_8GHz_Dual_Diversity_32CH_Receiver_With_Head_Tracker_V2_.html


Offline igorpl

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 391
  • Joj što volem što sam PRIMITIVAN
Re: Nova disciplina - FPV racing :)
« Reply #64 on: January 21, 2015, 09:08:20 PM »
TE cvidže su po meni bolje od fatshark-a ali nemoj misliti da će ti osećaj biti drugačiji nego na fatshark-om ili bilo kojim drugim naočarima.
U ostalom taj osećaj treba valjda samo prevazići i shvatiti da je bolje tako nego da gledaš u monitor a okolo te ometa svetlost, razni prolaznici, stvari koje se kreću.... Bar ja tako mislim. A takođe treba obratiti pažnju i na FOV kamere kao i na FOV monitora i cvikera da što više bude realistično.  Bilo bi dobro kada bi se napravio neki skup pa da svako ponese svoju varijant i da svi podelimo i razdelimo iskustva iz prve ruke pa da se onda vidi šta kome odgovara... Jer kupovati sve pa probavati jeste dosta skupo. Ja ću najverovatnije kao prvu varijantu uzeti quantum DIY onu varijantu od stiropora ili kako već ili ću sam da pravim videću još. Ali tek na proleće kažem.
Kontam da i praviti nije problem. TReba ti monitor i staklo za uveličavanje koje može da se kupi (ili plastika) kod kineza pa da se reže a može i original samo staklo da se uzme od tih naočara.... Video sam par tutorijala na netu kako se to radi. U najgorem slučaju ostaje ti monitor a staklo je i onako džaba nešto...
« Last Edit: January 21, 2015, 09:12:40 PM by igorpl »
Joj što volem što sam PRIMITIVAN

Offline ak

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1325
    • RCModelScout - RC Search engine
Re: Nova disciplina - FPV racing :)
« Reply #65 on: January 21, 2015, 09:11:50 PM »
Ona varijanta sa monitor cvikerima uopste nije losa. Imaju bolji field of view od nekih fatshark. Razlicit fatshark modeli imaju razlicit FOV.
Simplicity is the ultimate sophistication - Leonardo Da Vinci
RCModelScout - RC Search Engine

Offline lazar89nis

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 281
Re: Nova disciplina - FPV racing :)
« Reply #66 on: January 21, 2015, 09:13:22 PM »
jel ima kod nas da se kupe ekrani koji nemaju onaj blue screen? ja sam mislio ili da pravim naocare sa ekranom ili da uzmem samo ekran. zavisi koju velicinu ekrana nadjem

Offline igorpl

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 391
  • Joj što volem što sam PRIMITIVAN
Re: Nova disciplina - FPV racing :)
« Reply #67 on: January 21, 2015, 09:15:26 PM »
VEruj mi naruči kod kineza jeftinije ti je.
Jeste da se malo čeka ali vredi...
A ova varijanta što sam ja opisao jeste izgleda samo ružnija ali koga za.bole uvo kako izgleda kada letiš...
Jedino da se vidi kako si fensi kod drugih....
Joj što volem što sam PRIMITIVAN

Offline lazar89nis

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 281
Re: Nova disciplina - FPV racing :)
« Reply #68 on: January 21, 2015, 09:21:11 PM »
ma necu da budem fensi hocu da mogu da gledam u nesto i da uzivam :P necu sa time u grad da skupljam ribe :P

moja ideja je primarno i bila preko neta da porucim :)

Offline igorpl

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 391
  • Joj što volem što sam PRIMITIVAN
Re: Nova disciplina - FPV racing :)
« Reply #69 on: January 21, 2015, 09:30:10 PM »
aliexpress i bangood  su ti dosta dobra mesta na kojem ćeš naći sve dosta povoljnije a i kinezi su počeli da šalju u srbiju u kovertama sve što može da se strpa u njih jer su poučeni stalnim zahtevima nas iz srbije počeli to da koriste izgleda svugde..
Kod nas carina i ne dira mnogo kada je u koverti, aposebno pišu mnogo manje iznose i bez vašeg zahteva na verednosti pošiljke....
Na tim sajtovima imaš stalno neke akcije tipa traje 3 dana i jeftinije duplo...
Ja sam tako onaj ZMR 250 ram platio 19 dolara umesto 37-40 koliko ga cene a došao je u perfektnom stanju za svku pohvalu i u pismu.
Takođe savetujem da budete strpljivi i da se ne lakomite puno na gotove stvari tj više u jednom paketu jer u početku zna da bude jeftinije ali kada to dođe do naših arinika onda bude NONO carina+PDV i izađe da platiš ipak na ćupriji. Ovako je po meni bolje kada uzimaš quad praviti više manjih narudžbina jer se ne plaća skoro ništa ovde kod nas i samo ti poštar donese. Sve što treba je da malo umoriš ruku i prste za potpis :))))
Strpiš se 2 meseca i prođeš sasvim ok. Bar preko zime imaš vremena da čekaš. A kada stigne sve sklopi se quad za čas...
Joj što volem što sam PRIMITIVAN

Offline ak

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1325
    • RCModelScout - RC Search engine
Re: Nova disciplina - FPV racing :)
« Reply #70 on: January 21, 2015, 10:42:41 PM »
ma necu da budem fensi hocu da mogu da gledam u nesto i da uzivam :P necu sa time u grad da skupljam ribe :P

moja ideja je primarno i bila preko neta da porucim :)
http://www.hobbyking.com/hobbyking/store/__53706__Quanum_DIY_FPV_Goggle_Set_with_Monitor_KIT_.html
Za te pare slika je odlicna.
Ja vec par godina imam fatshark base jos dok su bile jedine u ponudi kod fatshark-a i dodao sam u njih 5.8ghz prijemnik. One imaju nesto siri FOV (imas tabelu ovde).
Da ih nisam vec imao sigurno bih uzeo ove gore pre.

http://www.hobbyking.com/hobbyking/store/__43724__SkyZone_5_8g_600mw_32CH_FPV_Wirless_AV_Tx_Rx_Set_TS832_and_RC832.html
Jeste malo skuplje ali ces taj predajnik moci koristiti i ako ti porastu apetiti pa pozelis da letis dalje od 1km.
Prijemnik hvata dosta kanala.

Vec sam kacio link ali ajde ponovo, ovo su solidne komponente za male pare. Preporucuje ih i Bruce sa rcmodelreviews.com.
http://www.rctimer.com/product-1131.html
Odma poruci i rezervni motor, makar jedan.
« Last Edit: January 21, 2015, 10:54:55 PM by ak »
Simplicity is the ultimate sophistication - Leonardo Da Vinci
RCModelScout - RC Search Engine

Offline lazar89nis

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 281
Re: Nova disciplina - FPV racing :)
« Reply #71 on: January 21, 2015, 11:10:19 PM »
ovo sto si prvo linkovao sam gledao ali nema na stanju :( ima na ebay-u za 60tak dolara. razmisljam se tamo da uzmem :)

Offline ak

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1325
    • RCModelScout - RC Search engine
Re: Nova disciplina - FPV racing :)
« Reply #72 on: January 21, 2015, 11:12:11 PM »
ovo sto si prvo linkovao sam gledao ali nema na stanju :( ima na ebay-u za 60tak dolara. razmisljam se tamo da uzmem :)
Trenutno na stranici izgleda kao da ima na stanju (DIY cvikeri?), osim ako nisi dobio drugu informacije direktno od njihove podrske?
Simplicity is the ultimate sophistication - Leonardo Da Vinci
RCModelScout - RC Search Engine

Offline sman

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 348
Re: Nova disciplina - FPV racing :)
« Reply #73 on: January 21, 2015, 11:24:21 PM »
ima ih u kini ali ne i u evropski magacin...

Offline lazar89nis

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 281
Re: Nova disciplina - FPV racing :)
« Reply #74 on: January 21, 2015, 11:27:06 PM »
European Warehouse   Out Of Stock :(

jel moze da se poruci direkno iz kine? :) nije mi problem da cekam mesec dana ako treba :D