ELEKTRONIKA > RC SERVO

Kako nastelovati servo motore da ne zuje na modelu?

(1/4) > >>

MAVERICK:
Ocigledno da mi ovo ne ide od ruke, prvo sam imao problem sa mini mustangom P51-D a sada mi se isti problem desava i na Zephyr V-70 jedrilicu ne umem da nastelujem lepo servo motore:

I to ova jedrilica ima dobre servo motore metal gear.
Ali ne umem lepo da nastelujem servo, znam da namestim i dozvoljenu putanju setanja na stanici i lepo 50 puta rukom razradim elerone i sve to ali uvek mora po malo da zuji pa to ti je. Hoce i u neutralnom da zuji pa ja mrdnem nesto i ono prestane, a najvise zuji kad je servo do kraja, iako smanjim ja putanju i na 40% opet zuji kad do kraja pritisnem komandu. Ne znam koje su fore i tehnike za to stelovanje servo motora ali meni to nikako ne ide od ruke.

Vaci:
Prva stvar o servo motorima - to sto pise (a mozda i ima neki) metal gear ne znaci da je servo kvalitetan. Negde su cak i pozeljni servoi sa plasticnim zupcanicima. Ima plasticnih boljih od metalnih, i obrnuto... Rezolucija i centriranje servoa su daleko najbitnije osobine za kvalitetno letenje, snaga servoa se bira prema potrebi, a brzina je (za vecinu letelica) pa tek na zadnjem mestu (zajedno sa materijalom zupcnika, osim ako nije neka high-end aplikacja).

A ako servo zuji dosta kada je u najvecem otklonu, onda to moze biti da radi u stall rezimu, to jest da je preslab za datu namenu, ili da je kontrolna povrsina previse kruta i gusi ga.

Koji je servo, i na kojoj kontrolnoj povrsini? Ne znam koji su servoi unutra, ali zujanje servoa se javlja i na mnogo kvalitetnijim i skupljim servoima. Negde da, negde ne. Ima raznih uticaja, od losih potenciometara, elektronike, i ostalih komponenat u servou, pa do ama bas malerozne kombinacije kontrolne povrsine i servoa, od koje servo upada u neku mikro rezonancu. Nekada pojacanje signala greske i u kvaltetnom servou je prejako, pa motor odradi previse burno korekciju pa ode u drugu stranu, i napravi gresku. Sada ga pojacavac opet burno salje u drugu stranu, pa opet preleti u istu gresku, i tako u krug... Nemoj to da mesas sa flutter-om, koji je takodje rezoniranje ali kontrolne povrsine, a ne servoa.

To sto po malo zujka, nije strashno, pogotovo na tom modelu. I meni Dymond D60 servo na DLGu oce da zujka, pa evo sluzi me verno vec dosta dugo, i preziveo je puno padova i lomova. Samo cepaj  (pijemo)

MAVERICK:
Evo snimao sam da vidite kako mi se ponasa pa kazite jel ovo normalno da ovako cesto u neutralnom polozaju oce da zuji?

soprano:
Imao sam prilike da cujem to zujanje na slicnim modelima od elapora i ti modeli lete bez greske i dan danas.Zujanje potice od kvaliteta servoa i ti tu ne mozes nista da uradis,radice oni dosta dugo i nemas potrebe da se sekiras.


tibeteagle:
Provaj da kapneš malo retkog mašinskog ulja za šivaće mašine ili preciznu mehaniku, kako se još kaže, na spojeve komandi gde ima trenja. Može biti da negde steže plastika metal ili slično. To je sigurno tako kod zadnjeg spoja sa burencetom.

Navigation

[0] Message Index

[#] Next page

Go to full version