Author Topic: Drugara priveli na informativni zbog multirotora, i zbivanja na stadionu..  (Read 23137 times)

Offline tibeteagle

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 3191
Re: Drugara priveli na informativni zbog multirotora, i zbivanja na stadionu..
« Reply #75 on: October 18, 2014, 01:23:03 PM »
cek samo da se nasi dokopaju nekog od ovakvih snimaka  i cao

   
Ako bude revanš utakmice, ovo će se moći primeniti kao obmazdu i eto nas u 1. dronskom ratu na Balkanu na 100-godišnjici onog 1. klasičnog, kada su debutirali avioni. Šta će biti tek 2114.?  Pa 1. rat zvezda na Balkanu.  :hehe

Evo jedan aktualni vic, kako smo svi isti.
Šta je razlika kada budala nađe kamen na putu, a šta ako pametan? Pa budala će odmah da baci na onog drugog, dok će pametan prvo da napravi kamenu sekiru od njega i udariti onu budalu. Buda(la) će se brzo osvestiti i sledeći put će da priveže kamen na koplje i tako baciti... i eto nešto posle toga stigo smo u tehnološku civilizaciju na koju smo tako ponosni, u kojem momentalno kamenje bacamo sa dronova.  :sljus
« Last Edit: October 18, 2014, 02:28:44 PM by tibeteagle »

Offline tibeteagle

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 3191
Re: Drugara priveli na informativni zbog multirotora, i zbivanja na stadionu..
« Reply #76 on: October 18, 2014, 10:10:07 PM »
ODAKLE VAM DRON?

Offline kole_niš

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 450
Re: Drugara priveli na informativni zbog multirotora, i zbivanja na stadionu..
« Reply #77 on: October 18, 2014, 11:59:19 PM »
Počeli su širom sveta da se brinu za hobi, povodom situacije sa incidentom, nadajmo se samo da će vlasti kod nas imati sluha, a mi da pomognemo u svemu, koliko možemo, većinom kao entuzijazisti. Jedan od komentara je bio da se neodgovorni pilot osudi, naravno ako ga nađu.

http://diydrones.com/profiles/blogs/footbal-match-stoped-because-of-a-quadcopter?id=705844%3ABlogPost%3A1806909&page=2#comments

Offline r-xx

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 745
Re: Drugara priveli na informativni zbog multirotora, i zbivanja na stadionu..
« Reply #78 on: October 19, 2014, 11:12:58 AM »

Offline nebeski

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 386
Re: Drugara priveli na informativni zbog multirotora, i zbivanja na stadionu..
« Reply #79 on: October 19, 2014, 07:00:15 PM »
Svega ovoga ne bi bilo da je bio postavljen jedan divizion RC PVO-a   26aa

12959-0

« Last Edit: October 19, 2014, 07:10:09 PM by nebeski »

Offline r-xx

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 745
Re: Drugara priveli na informativni zbog multirotora, i zbivanja na stadionu..
« Reply #80 on: October 19, 2014, 08:44:50 PM »

Offline fenix

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1010
  • JUST FLY
    • www.rc-helivideo.com
Re: Drugara priveli na informativni zbog multirotora, i zbivanja na stadionu..
« Reply #81 on: October 19, 2014, 11:10:01 PM »
    Platih i ja cijenu poslije ovih zbivanja u BG koji su  prije svega napravili ljudi PHANTOMI u svakom pogledu.Sledece fotografije nisu reklama nego cist primjer kako se na ovim nasim prostorima negativna energija širi brzinom svijetlosti.Na mojoj Astri vozam ovu fotografiju vec 3 godine ali eto dodje i taj dan da je nekome zasmetala poslije ovoga incidenta tako da je sutri dan osvanula razbijena.
 
                                                   



   E sad mogu da nagadjam da li je slucajni neki opet kreten u svakom slucaju uradio to bez ikakva povoda ali povezujem sve ovo sa ovim nemilim dogadjajem u BG.Bilo kako bilo osudjujem i jedno i drugo, ode po mom djepu nekih 120 evra i idemo dalje u finale...
 E sad dosta o ovom uvodu i sofersajbni koja ce se lako promijeniti a sta sa onim PHANTOMIMA koji i dalje tumaraju i  cekaju gdje da svoje nezadovoljstvo iskale  mmmm

  U jedno sam 100% posto siguran a to je da prica o multirotorima dobiva sasvim drugi karakter.Ovih dana sam snimao po gradu i sa svih strana cuju se samo komentari:"Jel' to onaj sto vuce zastavu..." ")   E sad povezujem te komentare sa mojom sofersajbnom ipak...

 Odjednom svi primjecuju ove letjelice u negativnom kontekstu misljenja sam da imaju sacmaru skinuli bi ga bez problema ta energija se osjeca u vazduhu.Sigurno ce trebati jedno vrijeme da se ova pompa pogotovo novinarska sa sve dronovima kako to oni lijepo zovu ili UAV namrgodjenim letjelicama smiri.

   Naravno da ce da pokrene i izradu zakona.Kod nas u CG jos prije 4-5 mjeseci pokrenulo se to pitanje a ovih dana idemo na razgovor u direktorijat za civilno vazduhoplovstvo gdje cemo iznijeti neke stavove.
 Vidim da se i na forumu pocelo prepucavanje a misljenja sam da bi bilo pametnije da udruzite snage i prvi povucete ovo pitanje u vezi donosenja zakona jer ako ne budemo ucestvovali  moglo bi biti bas na stetu sviju nas.
Naravno kompletna zavrzlama konkretno sto se tice multirotora pocinje sa pojavom tzv plug and play multirotora koje dolaze u ruke ne toliko upucenim u ovu oblast tzv.PHANTOMIMA.Naravno i finansijski sve su vishe pristupacniji pa tako ako dospiju ovim gore pomenutim PHNTOMIMA u ruke mozemo zamisliti sta se sve moze desiti mimo ovog incidenta.Bilo je i do sada slucajeva odlutalih hexi, quadova i sl. i to je sve zbog neznaja a ne zbog tehnike pa ako je i do tehnike to je veoma mali procenat.Na svu srecu od tih pa i ove zadnje lutalice nije niko nastradao tako da se prelazilo preko toga.Po mom misljenju ovo je posljednja opomena za sve ili ce se desiti neki nemio dogadjaj gdje ce se povuci radikalni potezi.

Zato sam apsolutnio za izradu zakona i da se sve ove letjelice stave pod kontrolu.Naravno sad idu one predpostavke da ce nas lupati po dzepu za sertifikate dozvole...Ne mora znaciti.Ali prije svega svi oni koji se bave ovim profesionalno trebali bi ucestvovati u ovome i dati svoj doprinos a ne biti u ilegali i cekati da se cuda dese.
Posto smo vec razgovarali o ovome sa zaduzenim ljudima iz ove oblasti  akcenat bi se stavio na: izdavanje dozvole za upravljanje RC (u ovom slucaju multirotorima) gdje ce se pokazati znaje o rukovanju i pilotirranju,potvrda o adekvatnim RC i video frekfencijama,tehnickoj ispravnosti letjelice...Ko posjeduje ovu dozvolu moci ce da leti i na javnim mjestima sa ovim letjelicama.Naravno svi savjesni koji vec lete multirotore znaju koji rizik preuzimaju na sebe kad lete u ovakvim oblastima tako da vec dobor vode racuna a ovi PHANTOMI nek dobro razmisle da li ce se uputiti na ovakva mjesta ako nemaju ovakve sertifikate jer bi se stavile novcane kazne da boli glava pa nek onda hvata strava snimke po livadama ...

Ovo sve zbog toga jer ljudi koji sebe shvataju odgovornim savjesnim a ovaj vid snimanja i svojom profesijom koji su ulozili dosta truda i znanja a i ne materijalna sredstva bice zasticeni od ovih PHANTOMA koji mogu samo stetu da naprave nit im jecilj da se bave sa tim nego bi malo da se q....Tako da je taj zakon jos jedna pozitivna strana svega ovoga.

Posto se vidi da je i na forumu pocelo prepucavanje i trosenje energije o beznacajnim stvarima molio bih Vas da energiju usmjerimo na davanje prijedloga sta bi to bilo korisno da ponudimo u izradi zakona koji je vec u izradi.
 Smatram da bi sa ovim rijesili pitanje nelegalnih profesionalaca PHANTOMA koji lete na javnim mjestima.Ako ne dobiju ove dozvole ne preostaje im nista drugo nego da sa svojim tablet androdronjcima lete na mjestima koja ce biti predvidjena za to.

Sva sreca pa se do pojave multirotora nisu mogle letjeti jedrilice akro modeli po gradu nego na livadama i aerodromima pa svi padovi koji su se desavali na tim mjestima bolili su samo vlasnika tog modela.Kad smo letjeli ove modele bilo je i tada PHANTOMA kojima finansije nisu problem pa bi preskocili nase savjete da prvo mora simulator pa jedrilica pa neki trener pa tek akro model ali ne on ima para i svo znanje a mi mu samo solimo pamet poznata vam je ova prica i  naravno taj PHANTOM kupuje akro model prvi let i znamo kako se zavrsahava ali ovo se sve desava na livadi daleko od djece, zgrada, kuca....Sad  dronovi idu direkt  u naseljena mjesta sa sve neobucenim PHANTOMIMA da hvataju kadrove i padove sa sve GPS i Mision planerima.

Sto bi rekao Lane: ni sam ne znam zasto sam ovo isprichao... (fiu)

 Za kraj jos jednom bih Vas zamolio da ovu prepisku nastavimo sa nekim konkretnim prijedlozima sta bi bilo bitno u izradi ovog zakona i tako zajednicki damo doprinos cijeoj ovoj prici.

 Suutra idem da promijenim sofersajbnu ali ne stavljam fotografiju drona,ni sam ne znam zasto  mmmm
 
The sky is the limit.

www.rc-helivideo.com

Offline djbojan

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 644
    • Skycam
Re: Drugara priveli na informativni zbog multirotora, i zbivanja na stadionu..
« Reply #82 on: October 19, 2014, 11:17:13 PM »
A jbt, ne verujem !!!


 Mada sam i ja hteo da tako nesto nalepim na auto, ali ako ga negde ostavim, bojao sam se da ce ga neko obiti pri pomisli da u autu leze milioni eura,

 a kasnije sam odustao skroz jer sam saznao da u srbiji ne smes imali nista nalepljeno na zadnje staklo, zakonom je zabranjeno.

 Zao mi je Fenix-e sto ti se ovo desilo, i verujem da ovo nije prvo ni zadnji slucaj... nazalost...

Offline zajko

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1502
    • www.shop.malaivanca.com
Re: Drugara priveli na informativni zbog multirotora, i zbivanja na stadionu..
« Reply #83 on: October 19, 2014, 11:51:45 PM »
Zdravo… Zao mi je zbog stakla na kolima, ali… Srbija je ovo…
Ali bih stvarno zeleo da Vas opomenem "da ne tresete previse kafez" sa tim zakonima, jer na kraju moze ispasti samo jedno,
da mi koji se bavimo ovim hobijem zakljucimo: "najebasmo"….. Zakone ne donosi forum, vec drzava kroz Skupstinu, kada ona oseti potrebu za tim…. Budi siguran da ce pojedine sluzbe, svakako ubuduce obratiti posebnu paznju na sve sto leti/vozi/pliva pomocu tog sokocala, i svakako ce neko od nas ubuduce dobiti "po nosu". Ne mislim tu na "besne" gradjane, koji lupaju stakla na automobilima, ili pale pekare, njih ce to drzati jos neko vreme, sad je masa provalila da to nekosta zilione vec par stotina i pasce zilion novih ideja na pamet, i bice novih nezeljenih incidenata, verovatno… a posto kod nas ide sve sporo, u neko doba ce biti prepisan verovatno EU zakon, kao i svi ostali… i to ce biti pocetak kraja RC Hobija u SRB, koji je i ovako na jadnom nivou… u tim zakonima pise da se ova zabava odvija u posebnim klubovima pod posebnim uslovima, koje mi normalno nemamo, kako sad stoje stvari, svi cemo u Svilajnac da vozimo autice… i Tacka…. Pisace tu nesto i o ParkFlayerima kao i u svetu, ali dok se ti budes objasnio sa sluzbenim licem sta je to, letelica ce ti biti cuvana na obezbedjenom mestu, a ti cik dokazi da je to ParkFlayer… sa advokatom…
Kad bi se kakvim slucajem i povela debata ovde na forumu "O Predlogu Izmena i Dopuna Zakona o Napravama na Daljinsko Sokocalo" mozes li da zamislis kako bi to izgledalo i gde bi to odvelo  mmmm

Probaj da naplatis od osiguranja to staklo, ako si kasko osiguran.. Sorry
RC Hobby Park, Mala Ivanča, Belgrade, SRB
Executive warehouse keeper, senior

Offline fenix

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1010
  • JUST FLY
    • www.rc-helivideo.com
Re: Drugara priveli na informativni zbog multirotora, i zbivanja na stadionu..
« Reply #84 on: October 20, 2014, 12:11:59 AM »
   Zajko,apsolutno se slazem sa tobom i znam da ce taj zakon biti prepisan iz EU kad ga tamo donesu ali ipak smatram da treba da se pojavimo u nadleznim sluzbama,barem su nas pozvali ovdje u Podgorici da se ne pravimo nevidljivi i da  dok zakona iz EU ne prepishu ipak usaglasimo neke stavove i da imamo barem neku slobodu kretanja letenja a ne da strijepimo ko ce nas od cistaca ulica, policajaca potjerati...Znam i to da ce na forumu biti raznih prijedloga ali bolje o tome da pišemo nego da kukamo unaprijed kako je sve gotovo  (pijemo)
The sky is the limit.

www.rc-helivideo.com

Offline gizmo

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1295
    • http://www.dragantrifunovic.com/
Re: Drugara priveli na informativni zbog multirotora, i zbivanja na stadionu..
« Reply #85 on: October 20, 2014, 12:50:30 AM »
Veko zao mi za staklo, ali da kazemo da je dobro da su se na tome zaustavili.
Ja sam iz slicnih razloga kao i Bojan odustao od bilo kakvog brendiranja kola, posebno sto sam non stop na putu i ne zelim da razmisljam sta kome moze da padne na pamet.

Dobro je sto i vas pitaju za misljenje u vezi novih propisa i zakona i nadam se da ce tako biti i ovde.
Najgore bi bilo da izradu novih propisa prepuste nekom birokrati koji nema pojma o svemu tome i na kraju iz tudjih zakona
prepise najgore delove koji bi zakopali i nama posao od kog zivimo i RC hobiste.


Offline zajko

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1502
    • www.shop.malaivanca.com
Re: Drugara priveli na informativni zbog multirotora, i zbivanja na stadionu..
« Reply #86 on: October 20, 2014, 01:04:19 AM »
Tamo napolju (iza zavese) u EU, USA i Canada postoji već nekoliko decenija, tamo ovaj hobby nije od juče i jako je regulisan, čak i previše, zato i tamo hobisti cvile…. znači nema sta da čekaju, neko prepiše, prevede, ode u skupštinu i Tačka…..
Kao i sve drugo… E sad da li zaista misliš da Ti, mi, bilo ko, može da utiče, piše amadmane brani ih u Skupštini, replicira bar kod nas, Palmi/Velji itd… dugačak spisak… Ne znam kako kod Vas u CG, pa kod nas bi to bio HIT sezone, a nadam se da imaju posla… Smem, nekako da tvrdim da se od utkamice na ovamo, prelistava i ovaj forum, uz jutarnju kaficu i sugurno se neko smejuji na ove naše vragolije/dosetke/prepiske… Da nas zabrane/ukinu sigurno neće niti žele, da nas stave u neke okvire (pa i zakonske, kad dodje na red) budi siguran, u EU gde podjosmo sve mora biti uskladjeno sa većima i većinom, i jeste (čitaj sa centralom), tako da sumnjam da i zarez moze da se promeni, a mi kao hobisti smo državi nebitni, te će nas staviti u zadate okvire, i zaboraviti na nas, dok se ne ponovi neko sledeće Sra..e…
Kad nas uokvire, prvo ćes da izdvojis jedno 100 (a kod nas možda i više) za godisnju članarinu, (sa uključenim osiguranjem za štetu nanetu trećim licima), pa sa tom karticom u RC Klub, kojih nema (koji opet ište nešto), da bi ostvario svoje RC Želje
ako budeš imao želje i para za dalje korake…
…. I ja Vama želim svega najboljeg  (<--)
RC Hobby Park, Mala Ivanča, Belgrade, SRB
Executive warehouse keeper, senior

Offline zajko

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1502
    • www.shop.malaivanca.com
Re: Drugara priveli na informativni zbog multirotora, i zbivanja na stadionu..
« Reply #87 on: October 20, 2014, 01:18:07 AM »
Ja samo moram da Vas iskreno pohvalim, to sam rekao i pre neki dan kod mene kad se okupila ekipa… Ne znam koliko Vas ima u CG, rekao bih zavidan broj, ali ste ove godine krenuli silovito i izgleda organizovali, bar po onome sto se vidi na forumu sa slika i videa, 3-4 odlicno organizovana i velika skupa, delujete nekako jedinstveniji…
Manje Vas ima tamo, pa se lakse dogovorite, a imate i vise para, pa valjda lakse ide…  :big smile  Šala…Šala…

Zaista lepo ste krenuli, samo napred.. mozda to kod Vas i upali, mada i Vi oćete u EU  mmmm
RC Hobby Park, Mala Ivanča, Belgrade, SRB
Executive warehouse keeper, senior

Offline Danijel

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 504
  • www.heliproduction.rs
    • www.heliproduction.rs
Re: Drugara priveli na informativni zbog multirotora, i zbivanja na stadionu..
« Reply #88 on: October 20, 2014, 02:16:48 AM »
Zakon bi trebao da postoji jer sta ako se ovo desi nekom ko nema mnogo rc iskustva.


Negde na 45 sek snimka vidi se kako kamera ode na gore. U tom trenutku ja sam izgubio kontakt sa stanicom ne zbog dometa nego zato sto je letilica pobrljavila od nekih smetnji. Preuzimam letilicu u manual modu ali ona i dalje luduje sve dok je nekako ne izvucem jedno 50m od tog mesta.

letilica je sve vise i svi misle da znaju da lete jer taj dji svaka baba moze da poleti.
Ja cu svakako leteti kod Zajka i kad olivadim neki heli Zajko ga samo izvalja onim valjkom njegovim i nikom nista. :)aplauz
Salu na stranu ali sve veci helikopteri se proizvode za male pare i pristupacniji su nego ranije, u zadnje vreme sam gledao neke padove tih vecih helikoptera i nesmem da pomislim da ti ljudi to polete negde blize gradu a oni to lete sa takvom sigurnoscu kao da je to najbolji auto samo pali i gas.
Ovaj forum nije napravljen da donosi zakone niti da se o njima pise vec da se druzimo i izlazemo svoja misljenja o rc letilicama.
Zakoni su kod nas takvi da se ne primenjuju za ozbiljnije stvari a ne da uvedu jer je neko kupio igracku kod Zajka i leti po gradu.
Svako odgovara za svoje postupke i ako napravi stetu odgovarace za to.
Mozda svakako neko cita ovaj forum od kada se to desilo na stadionu pa ce i predloziti da se uvede neki zakon.
Nas sigurno nece niko nista pitati pa je pozeljno da se ta tema vise i ne pominje ovde.
Ovo na stadionu nije bilo da kazemo opasno jer je ono bila mala letilica prazna koja je jedva letela. Opasniji su snimci coveka koji kruzi za vreme jedne utakmice u krug i obilazi ceo stadion u gps modu a upravlja van stadiona sva sa velikim helikopterom.
Sreca ga posluzila ali ce to da vidi neki pocetnik pa i on isto tako i tada ce biti problem. Dosta nas je videlo i amaterski pad jednog s800 helikoptera na nekoj svadbi gde svi gledaju u heli a on luduje i sam pada jer pilot zna samo za gps mod.
Dosta od mene ali zbog takvih nam treba zakon kao i zbog mene jer na mestu gde sam imao problem sam isao sa manjim helikopterom da izvidim situaciju sta se desilo i opet isto ludovanje i na pesnice spustim helikopter. Da ima zakona ne bi pomislio tamo niko da snima bes posebne dozvole. I debelo da platis pa ne bi ni klijenti trazili preletanje brankovog mosta i pun krug oko hrama svetog save itd sl.

« Last Edit: October 20, 2014, 02:28:29 AM by Danijel »