Author Topic: Potrebna pomoc oko ulaska u multikopter hobi  (Read 31435 times)

Offline marko.jovanovic

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1643
Re: Potrebna pomoc oko ulaska u multikopter hobi
« Reply #105 on: March 27, 2015, 03:46:29 PM »
Postavi bih jedno pitanje.
Šta vama posebno sa FPV setup-om znače sve te silne sijalice osim što vam troše struju iz baterije?
Ok za neki noćni let i plašenje baba po komšiluku sa NLO-ovima ali realno danju za neki FPV nema neku dodatnu primenu osim što eto izgleda fensi i osim što troši baterije. Ja znam da će sada krenuti priča o led diodama koje troše malo i bla bla bla ali ipak troše i prave bespotrebne padove napona.
The ground is the limit (or a water)

Offline ak

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1325
    • RCModelScout - RC Search engine
Re: Potrebna pomoc oko ulaska u multikopter hobi
« Reply #106 on: March 27, 2015, 05:00:18 PM »
Bolje pitanje, sta ce vam kvad uopste. To cudo nema nikakvu svrhu osim igranja. Odrasli ste ljudi, bolje da radite nesto pametno, recimo ostavljate kojekakve komentare po forumima danonocno.
Simplicity is the ultimate sophistication - Leonardo Da Vinci
RCModelScout - RC Search Engine

Offline marko.jovanovic

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1643
Re: Potrebna pomoc oko ulaska u multikopter hobi
« Reply #107 on: March 27, 2015, 06:53:21 PM »
 (--<<--) (giveup)
The ground is the limit (or a water)

Offline lazar89nis

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 281
Re: Potrebna pomoc oko ulaska u multikopter hobi
« Reply #108 on: April 19, 2015, 06:54:10 PM »
da li neko zna gde ima da se kupe HQProp 6030?


Offline marko.jovanovic

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1643
Re: Potrebna pomoc oko ulaska u multikopter hobi
« Reply #110 on: April 21, 2015, 07:46:08 AM »
Prvo imam jdno pitanje za tebe a to je za čega ti treba multikopter?
Ako je za zezanje i akro letenje kupi kineski ZMR 250 karbonski ram.
Ako je za snimanje moraćeš veću kalsu jer su stabilniji, sporiji i lakše upravljivi, manje podložni uticaju vetra....
Ako misliš da snimaš sa ramovima tipa 250 i slično onda da te odmah odvratim od te ideje jer nema tu mnogo sreće.
Ram možeš sam da iskontruišeš ako si vičan tome. Takođe možeš sam ida ga napraviš ako si tome vičan. Ono što ti treba jesu karbonske cevi i malo gledanja neta u potrazi za rešenjima oko spajanja istih na centralnu konzolu, pravljenja nosača motora....
Takođe imaš i varijante karbonskih kutijastih cevi koje su unutra okrugle, koje jesu malo teže ali su dosta jake. A takođe i drvo radi dosta dobru ulogu jer upija vibracije, jeftino je i možeš napraviti i kitove za popravku direkt na livadi ako se nešto desi.
Mada kod tih velikih multirotora koje uglavnom ljudi lete zarad snimanja i lete ih na dosta velikim visinama zbog kadrova, takođe ih lete i dosta sporo ja ne vidim veliku prednost karbona u odnosu na drugi materijal iz razloga što ako se desi pad sa velike visine teško da će i karbon preživeti posebno an tako velikim rasponima. Jedina prednost je što je materijal lakši od recimo drveta i takođe više izgleda fensi.
E sada da li će zbog razlike u težini multirotor ostati na anebu duže par sekundi to je totalno nebitno.
The ground is the limit (or a water)

Offline banbo

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 612
Re: Potrebna pomoc oko ulaska u multikopter hobi
« Reply #111 on: April 21, 2015, 09:52:13 AM »
Covek je postavio jednostavno pitanje, i red je da dobije jednostavan odgovor.

Ovde imas opisano kako se povezuje OSD sa FT232RL kako bi mogao da ga programiras i podesis kako ti odgovara.



A ovde kako se vezuje napon i video ulaz i izlaz i veza na CC3D

Make things as simple as possible, but not simpler.

Offline lazar89nis

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 281
Re: Potrebna pomoc oko ulaska u multikopter hobi
« Reply #112 on: April 21, 2015, 10:23:21 AM »
@marko vec imam kvad i nije bitno sta ce mi ;-) hocu OSD na njemu :-P

@banbo thx na odgovoru. Treba ovih dana da mi stigne i ft232. Porucio sam ih u isto vreme :-) nadam se da cu uspeti da ga podesim kad stigne  ()-()

Offline marko.jovanovic

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1643
Re: Potrebna pomoc oko ulaska u multikopter hobi
« Reply #113 on: April 21, 2015, 07:39:16 PM »
Izvini LAZARE nešto sam se prebacio.
Slučajno sam pročitao prvu stranu ovog topika umesto poslednju pa sam požurio da dam odgovor na neko pitanje koje je bilo na prvoj strani.
sorry moja greška. Ali ipak iza konstatacije stojim.
The ground is the limit (or a water)

Offline banbo

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 612
Re: Potrebna pomoc oko ulaska u multikopter hobi
« Reply #114 on: April 22, 2015, 10:14:44 AM »
@marko vec imam kvad i nije bitno sta ce mi ;-) hocu OSD na njemu :-P

@banbo thx na odgovoru. Treba ovih dana da mi stigne i ft232. Porucio sam ih u isto vreme :-) nadam se da cu uspeti da ga podesim kad stigne  ()-()

Nema na cemu, zato smo valjda ovde  ;namig  ()-()
Make things as simple as possible, but not simpler.

Offline marko.jovanovic

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1643
Re: Potrebna pomoc oko ulaska u multikopter hobi
« Reply #115 on: April 22, 2015, 11:40:54 AM »
E sada  jedno pravo pitanje.
Pošto vidim da može GPS da se priključi na cc3d
Da li za održavanje visine je potreban barometar ili ne?
I takođe pitanje da li u sastav GPS-a spada i elktronski kopas ili ti mag senzor?
The ground is the limit (or a water)

Offline ak

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1325
    • RCModelScout - RC Search engine
Re: Potrebna pomoc oko ulaska u multikopter hobi
« Reply #116 on: April 22, 2015, 04:22:58 PM »
Proveri koliko je podrzan GPS openpilotom. Zadnji put kad sam gledao to je bilo u nekoj razvojnoj fazi.
Simplicity is the ultimate sophistication - Leonardo Da Vinci
RCModelScout - RC Search Engine

Offline marko.jovanovic

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1643
Re: Potrebna pomoc oko ulaska u multikopter hobi
« Reply #117 on: April 22, 2015, 08:35:08 PM »
Pa i ja sam gledao istotako nešto zato i pitam
The ground is the limit (or a water)

Offline cakra

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 269
Re: Potrebna pomoc oko ulaska u multikopter hobi
« Reply #118 on: April 23, 2015, 10:00:44 AM »
Sa CC3d batali sve to...
Istina da na CC3D mozes spojiti gps i sl. ali neces imati nikakve koristi od svega toga...jer cc3d ne podrzava te neke fensi stvari-tipa alt hold, gps hold i sl. jer jednostavno nema dovoljno mesta u kontroleru...:(

Za sve to moras preci na Revo platformu...

Ako bas hoces alt. hold i gps i magnetometar onda -naze32, flip32 i sl. ...sa svim senzorima namontiranim na ploci...sve radi -isprobano.

Ja sam recimo na moj flip32(6DOF) montirao-zalemio  barometar ms5611 pa sad imam i alt. hod a vrlo lako se montira i gps sa  ext. magnetometrom...pa imas kompletan sistem sa svim dodatnim glupostima :)...

Istina, ne znam samo cemu toliko ushicenje sa naze32 i slicnim kontrolerima...pa multiwii je sa arduino kontrolerima sa at328 i sl.  godinama leteo vrlo slicno kao ovi 32bitni?
Cinjenica je da ja ni ovaj flip32 nisam kadar da letim kao neki freakovi sto postavljaju snimke na youtube  (pijanoo)...
 (<--)

Offline marko.jovanovic

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1643
Re: Potrebna pomoc oko ulaska u multikopter hobi
« Reply #119 on: April 23, 2015, 01:23:28 PM »
Odmah da ti rešim zabludu FLIP32=NAZE32 tako da nema apsolutno nikakve hardverske razlike osim imena i boje ploče.
FLIP32+ = NAZE32 full oba kontrolera imaju barometar i magnetometar dok ovi gornji nemaju pa si morao da lemiš.
A razlika je u ceni to stoji! Mada za nekoga ko ne ume da lemi i cima se 32+ i naze32 full su sasvim korektni sa cenama.
 A što se tiče cc3d i to je ok kotroler za fpv racing ja lično nisam primetio ni jednu razliku u odnosu na recimo naze32.
I jedan i drugi se jako korektno ponašaju i rade gotovo identično. Ali eto u našim glavama postoji uvek ono nešto....
« Last Edit: April 23, 2015, 01:27:23 PM by marko.jovanovic »
The ground is the limit (or a water)