Author Topic: Cudno ponasanje baterije  (Read 2799 times)

Offline pnedic

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1161
Cudno ponasanje baterije
« on: December 23, 2014, 09:56:59 AM »
Baterija je Zippy Flightmax 3S 2100mAh 35C. Do sada je radila vrlo korektno, nije naduvana i uvek punjena sa istim punjacem (sa malo manje od 1C, tj 2A). Kupljena je u martu 2013 sa HK. Tretirana korektno (bar se nadam :)). Bateriju sam mozda samo dva puta "izduvao" toliko da mi je ESC odradio "safety" scenario (smanjio gas na 45%, ja sleteo model i to je to). Prakticno i neznam koja joj je donja granica napona. Timer mi je ogranicen na 14 minuta letenja (sa motorom SK3 - 3536-1050kv opet sa HK), i nakon toga je punjac punio (u proseku) oko 1700mAh do full-a.

Kao so u naslovu pise, to ponasanje se manifestovalo, kada je prikacim na punjac, ovako:
1. Prvi put je punjac "vidio" samo dve celije (prikazao napon 7.4V). Onda sam bateriju iskljucio sa punjaca, pa posle dva minuta ponovo prikljucio i punjac je korektno ocitao bateriju. Medjutim ni posle 2 sata na punjacu nije stigao do FULL
2. Nakon prikljucenja baterije na punjac, punjac uopste nije video bateriju - napisao "No connection" ili nesto tako. opet sam otkacio bateriju, ponovo prikacio i punjac ju je ocitao korektno. Tada zbog nedostatka vremena nakon nekih plasiranih 1300mAh i naponu 11.9V sam otkacio bateriju.

U oba slucaja bateriju sam leteo (sa ogranicenim tajmerom na 10 minuta) i nisam imao problema u letu. Baterija je nakon leta bila normalne temperature (vrlo malo topla) skoro mogu reci hladna.

Ima li neko ideju sta bi moglo da se desava sa baterijom.

Offline miša2002

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1201
Re: Cudno ponasanje baterije
« Reply #1 on: December 23, 2014, 10:11:24 AM »
Proveri kontakte i one glavne i one na balans kabliću.
Ako imaš drugu bateriju, proveri kako će se ona ponašati na punjaču. Može se desiti i da kontakti na punjaču nisu u redu.
U svakom slučaju, 99% je neki kontakt...
#FFCC00

Offline pnedic

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1161
Re: Cudno ponasanje baterije
« Reply #2 on: December 23, 2014, 12:56:30 PM »
I ja licno mislim da su u pitanju kontakti. Medjutim balans kontakti na bateriji nisu vidno osteceni. Takodje ne vidim da je neka od te cetiri zice nesto "labava" ili negde ispod izolacije prekinuta.
Kod ostalih baterija nemam tih problema (bar ne do sada). Smatram da je punjac OK. I on je relativno nov (kupljen nov pre oko godinu dana).
« Last Edit: December 23, 2014, 12:58:41 PM by pnedic »

Offline Ilijak

  • Pocetnik
  • *
  • Posts: 53
Re: Cudno ponasanje baterije
« Reply #3 on: December 23, 2014, 06:17:55 PM »
Probaj malo kontakt spreja u glavni kabel i u kablic za balans.Pa par puta stavi i skini mozda se unutra od struje stvorio neki oksid ili slicno.Pozzz!

Offline miša2002

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1201
Re: Cudno ponasanje baterije
« Reply #4 on: December 24, 2014, 01:18:45 AM »
Meni se desilo par puta da na kontaktnoj pločici, u samoj bateriji, izgubi kontakt.
Dok sam ih otvarao, oblio me hladan znoj, jer mi se jedna baterija, zapalila iz čista mira. Sreća pa je bila na limenoj podlozi i da sam bio u blizini...
Vidim da se nismo razumeli, po pitanju druge baterije. Naime, mislio sam da sad prikačiš drugu bateriju i vidiš da li će se i sa njom dešavati slično !
#FFCC00

Offline pnedic

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1161
Re: Cudno ponasanje baterije
« Reply #5 on: December 24, 2014, 11:02:06 AM »
Meni se desilo par puta da na kontaktnoj pločici, u samoj bateriji, izgubi kontakt.
Dok sam ih otvarao, oblio me hladan znoj, jer mi se jedna baterija, zapalila iz čista mira. Sreća pa je bila na limenoj podlozi i da sam bio u blizini...
Vidim da se nismo razumeli, po pitanju druge baterije. Naime, mislio sam da sad prikačiš drugu bateriju i vidiš da li će se i sa njom dešavati slično !

Napisao sam da sa drugim baterijama nemam problema. Zato sumnjam u bateriju. A da cackam i otvaram bateriju, ne pada mi na pamet.

Offline firebird

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 762
  • Bojan , Kragujevac
Re: Cudno ponasanje baterije
« Reply #6 on: December 26, 2014, 07:41:36 AM »
Moze da bude ostecen-prekinut balans kablic i da se ne primeti. Najjednostavnije ti je da u balans kabal gurnes onaj mali lipo alarm i mrdas kablic tamo-vamo i gledas kako svetle diode.

Offline pnedic

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1161
Re: Cudno ponasanje baterije
« Reply #7 on: December 26, 2014, 10:10:00 AM »
Moze da bude ostecen-prekinut balans kablic i da se ne primeti. Najjednostavnije ti je da u balans kabal gurnes onaj mali lipo alarm i mrdas kablic tamo-vamo i gledas kako svetle diode.

Odlicna ideja - hvala !

Javicu sta je bilo