RC MODELI AVIONA - ELEKTRO > AKROBATSKI MODELI

3D letenje.

(1/6) > >>

igorpl:
DA li postoje smernice oko odabira setup- u 3d letenju?
Konkretno milim na mikseve neke, koje i koliko ako ih ima, expo......
Da li to zavisi od modela, pilota ili postoje manje više univerzalni setup-i

marko:
Odnos masa/potisak=1/2, sto brzi i jaci servoi, odkloni komandi sto veci, od mikseva jedino rudder to aileron i rudder to elevator, obavezno expo ...
Ako okacis neku fotku aviona sa kojim letis ili jos bolje video kako cepas mozes da dobijes konkretniji savet.

Koja je najteza figura koju mozes da uradis?

M. (pijemo)

IVAN3D:
Ja npr nikada nisam koristio nikakve mikseve niti expo itd....
Ali ono što iz mog iskustva mogu da ti kažem je da više nego ozbiljno shvatiš ulogu kormila vertikalca (ruder).....
Bez njega nema 3D letenja a generalno imam utisak da ga ljudi inače slabo koriste (ako im modeli imaju elerone).
Posmatrao sam ljude koji pokušavaju da lete 3D ali ne koriste kormilo vertikalca i kada sam im skrenuo pažnju ko je to shvatio on je drastično napredovao a ko nije taj ni danas ne leti 3D.

Naravno to je iz nekog mog iskustva i saznanja.

igorpl:
Pa još nisam leteo sa pravim modelom trenutno cepam na simulatoru a kao prvi model biće za početak neka depronska varijanta ili yak 55 ili edge 540 ili katana.
Ja ruder koristim stalno i znam da držim model na ruderu i vrtim u krug dok model skoro bude repom na zemlji,
Čim krenem u hover problem mi je da zadržim model jer još valjda nisam shvatio kako da napravim odnos gasa, rudera...
U hover krećem sa ruderom otklonjenim skoz i polako dodajem gas dok ne krene da ispravlja model. Znam da je tako pogrešno ali meni je tako lakše da pređem u hover nego da ga dižem sa elevatorom i korigujem gasom. Makar mi je početak tako lakši. Inače držim model skoro vertikalno i tako letim u krug i mogu da ga kontroišem kako ja hoću ali čim krenem u 90 stepeni hover tu nastaje problem. Malo sam gledao video klipove ali nešto ne ide.
nije mi problem ni obrnut let ni ono takozvano vertikalno padanje sa spinom ni letenje po strani samo mi je hover i harier težak.  Inače probao sam da koristim expo sa 30% i 70% ali izgleda za to moje zezanje dok ne skontam je pogubnija varijanta 70% jer čim pustim malo ruder on vrača veliki otklon na kontra stranu. tj radi obrnuto od komande kada se pojačava Što mi i pravi problem kod hovera

IVAN3D:
Nisam baš razumeo kako ulaziš u hover ali nema veze bitno je da znaš da je u suštini na simulatoru sve lakše nego uživo!
Ali to ne znači da ne trebaš da vežbaš već da svakako cepaš simultanku.
Ja sam se bog zna koliko trudio da letim "3D" ito je išlo nekako medjutim najveći napredak je došao neočekivano i to posle potpune pauze u letenju od jedno dva meseca..... Šta znam valjda je to nekako sazrelo u meni i taj prvi let posle pauze je bio bolji od svih zajedno do tada!
Kada sve budeš počeo da radiš instiktivno i kada budeš mogao da predvidiš svaki "korak" modela i da ga preduprediš odgovarajućom korekcijom e onda ćeš leteti 3D.

Navigation

[0] Message Index

[#] Next page

Go to full version