Author Topic: Gde ja zivim...  (Read 10259 times)

Offline turshija

  • Newbie
  • *
  • Posts: 37
Re: Gde ja zivim...
« Reply #15 on: December 18, 2014, 11:59:27 AM »
Super je ziveti u Kanadi, a posecivati Srbiju na godisnjem odmoru, trositi pare zaradjene preko i govoriti ostalima kako je u Srbiji odlicno, kako se jako lepo zivi, i onda se na kraju godisnjeg odmora vratiti nazad u Kanadu. Znam zato sto je i meni tako, samo sto ja zivim u Srbiji ali radim za americku firmu i americku platu, ali sam barem okruzen ljudima koji nisu te srece pa znam kako se oni osecaju i kakvo je realno stanje ovde.

Sto se tice oduzimanja letelice, nije prekrsen nijedan zakon ali mora neko da bude zrtveno jagnje, zar ne ? :) Kako bi drugacije pokazali primer ostalima ... A i realno, 99% ljudi u Srbiji nije ni znalo za "dronove" do one famozne zastave, sada je to svima novo i kad god vide neku vest o dronovima ubedjeni su da je to odavde poteklo ... Narednih pola godine-godinu ce biti ludnica oko svega i bilo bi pametno izbegavati snimanje bilo cega iz vazduha gde ima puno pandura a da se pre toga ne konsultujes sa njima ... Na jednostavno pitanje "da li bi bio problem da ja sada ovde malo snimam iz vazduha?" ce se uglavnom dobiti pozitivan odgovor, ali cak i ako se ne dobije odmah, mozete lepo popricati u vezi zakona, koji se tacno zakon krsi i sta je problem, pa mozda ipak na kraju popuste ... Bolje to nego terati inat svakako, bar dok se ne smiri cela situacija oko "dronova" .. :)

Offline ak

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1325
    • RCModelScout - RC Search engine
Re: Gde ja zivim...
« Reply #16 on: December 18, 2014, 12:20:52 PM »
A je l' istresaju ostatke hrane sa kostima kroz prozor zgrade komsiji na glavu u Kanadi?
E to je svakodnevnica u Beogradu. U Kanadi nisam bio ali u pola zapadne Evrope jesam, i da smo nekulturni, jesmo.
Simplicity is the ultimate sophistication - Leonardo Da Vinci
RCModelScout - RC Search Engine

Offline zajko

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1502
    • www.shop.malaivanca.com
Re: Gde ja zivim...
« Reply #17 on: December 18, 2014, 12:39:17 PM »
Situacija sa "dronovima" multikopterima se nikad nece smiriti, bice sve vise i vise zabrana, dok ne dozvole samo letenje "PICO" one kao kutija sibica ulta mikro, koji i pilot jedva vidi na 5m i koji ima 15 gr. i ne moze ni komarcu da smeta…
Letelice su takve po prirodi da mogu da lete bilo gde i bilo kako, zilion ljudi, zilion ideja, zlih namera ili samo eksprimentisanja, i mnogo njih ce doci na razne ideje, i bice raznih sranja, 100% bezbedbost za sada ne postoji, niti ce biti moguca… verovatno ce se desavati nepojmive stvari, i nemoguce ideje i situacije…
dok ne bude, nesto nalik ovome, jer nekim ljudima jednostavno nesto ne mozes ni ne vredi objasnjavati, zabrana i THE END… Zasto ? : Zato !….
i kazna da mnogo boli.. nakon toga cista situacija…
Kao u USA, tamo se skupe iz celog sveta, raznih kultura i kojecega.. Ovo sam video samo u NYC, verovatno ima svuda





i niko se zaista ne parkira, kad ima ovaka znak ! mmmm ;namig

Tako ce biti i sa multikopterima, u gradu nema letenja, nema snimanja, samo sa posebnim dozvolama u odredjeno vreme i na odredjenom trazenom mestu za profi, ostali van grada livada The End…

Uzdravlje ()-()
RC Hobby Park, Mala Ivanča, Belgrade, SRB
Executive warehouse keeper, senior

Offline jojkic

  • Jr. Member
  • **
  • Posts: 154
    • RC Quadcopter - Blog, slike, video, uputstva
Re: Gde ja zivim...
« Reply #18 on: December 18, 2014, 03:39:25 PM »
Ja bih izneo jednu zamerku, koja mi se ne svidja kod stare garde modelara.
Multirotori su jednostavno pravljeni za snimanje: objekata, dešavanja i slično , a ne za vožnju po livadi . Mislim to im je poenta i svrha, a ne akrobatsko vrtenje i lupinzi ..

Rigorozno ograničavanje letenja i snimanja  bi stvorilo monopol, gde bi možda samo par ljudi koji su stekli reputaciju, mogli da nastave da lete i snimaju. Kao i pri svakom monopolu, vremenom bi u posao ušli i neki drugi ljudi, koji imaju dobre veze i privilegije, a ne znanje , tako da je pitanje i ovi prvi koliko bi mogli da zaradjuju i žive od toga, od ovih drugih .

Dopuštanje svima slobodnog letenja, bi samo vremenom napravilo još konfliktnih situacija. Bez obzira na zone ograničenja, u USA sa vremena na vreme se stalno dešavaju blisku susreti multirotora i komercijalnih putničkih aviona.

Naravno neka sredina bi bila najbolja. Što neko ko želi da leti i snima iz dobrih namera to i ne bi mogao da uradi. Možda se baš u nekom klincu krije neki novi talenat za snimanje, kome bi to u budućnosti bio posao. Možda će neko tako moći i da nadje posao u inostranstvu. Možda neko postane i stručnjak usavršivši programiranje kontrolora kod letilica, a neko možda isprojektuje i svoju letilicu, bavi se sastavljanjem i prodajom preko interneta i slično. Mogućnosti ima mnogo. Čak i neko ko je snimao recimo centar grada ranije i misli da je sada bolje jer on ima snimke, a drugi nemaju, možda poželi to sve ponovo da snimi sa 3 D kamerom, jer tehnika napreduje.
Zar nije bolje da po neki klinac snimi nešto iz vazduha, i da mu to bude hobi, nego da kupuje jeftinu i lako dostupnu drogu na ulici. Zar nije bolje da po neki klinac pogleda po neki video iz vazduha, jer će srazmerno manje gledati video Pink produkcije !???

Letenje i snimanje treba omogućiti svima, i na svim javnim mestima ali uz poštovanje odredjenih uslova, pravila ponašanja , i osiguranja a ne zabranjivati. Ako svako od RC letača, tera na svoju vodenicu vodjen isključivo svojim sebičnim interesima i egom, desiće se prvi scenario koji nikome ne odgovara.
Ako budemo jedistveni , jedinstveno nastupamo i utičemo sad dok se sve to formira i ne definisano je možemo se izboriti za drugi scenario.

Ako neko ovo bude čitao za jedno 50 godina, mislim da će se smejati, šta se sve dešava. Izvadiće svoju malu kameru iz dzepa , pustiti je da poleti na dva,tri metra visine i napraviti jedan selfie kako se smeje dok ovo čita. Jednostavno tada to neće biti dronovi koji lete i nose kamere, već će biti kamere koje lete.
Evo već i sad Parot multirotor, više liči na leteću kameru, nego na ,,dron,,

Blog o RC letilicama i snimanju:
http://snimanjeizvazduha.blogspot.com/

Offline igorpl

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 391
  • Joj što volem što sam PRIMITIVAN
Re: Gde ja zivim...
« Reply #19 on: December 18, 2014, 04:08:44 PM »
Ja bih samo postavio jedno prosto i jednostavno pitanje?
Prosečna plata u Kanadi je?
A u srbiji je manje od 400EURA
Toliko samo!
Joj što volem što sam PRIMITIVAN

Offline gizmo

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1295
    • http://www.dragantrifunovic.com/
Re: Gde ja zivim...
« Reply #20 on: December 18, 2014, 05:12:43 PM »
Letenje i snimanje treba omogućiti svima, i na svim javnim mestima ali uz poštovanje odredjenih uslova, pravila ponašanja , i osiguranja a ne zabranjivati.
Ovo bi vodilo u potpuni haos i vrlo brzo do raznih incidenata, povreda itd.
Pre neki dan vidim snimke jednog dekice koji je kupio neki quad i otisao da leti oko vrha Beogradjanke, pri cemu sam tvrdi da nema iskustva i da mu je bila velika frka, da je nedavno imao 3 operacije srca itd...!!!!!  (___)
Takvima i recimo onom sto je i pored zabrane snimao probu vojne parade sta treba raditi? Pustiti na volju i licnu odgovornost da lete i snimaju gde hoce na svim javnim mestima?  mmmm

Offline Joja

  • Jr. Member
  • **
  • Posts: 104
Re: Gde ja zivim...
« Reply #21 on: December 18, 2014, 06:53:40 PM »
@ Vaci
Nisam ni jednom recju rekao da je neko glup, a narocito da je narod u Srbiji glup. Ima samo dosta pojediaca koji misle da su vrlo pametni I tima bih porucio da po svaku cenu odmah dodju u Kanadu, ali da neprodaju nekretninu kako bi imali gde da se vrate.
@ Igorpl
U Kanadi se uglavnom zdravo hrane  (po sistemu salatice, kupus, sargarepice, celer, rotkvice isl.) pa nema bas toliko kostiju da bacaju komsijama na glavu, ali generalno ima svih s.... kao I u Sbiji, u manjoj ili vecoj meri. Tako da ono sto sam rekao sto neki govore " ... to samo u Srbiji ima ..." nije Tacna hipoteza.

Sto se tice poredjenja plata to je kao da se porede babe I zabe, ako neznas koliki su troskovi onda je to bez veze. Ono sto je po meni relevantno je da ljudi u Srbiji ne treba stalno da se porede sa USA ili Kanadom jer su to potpuno dva razlicita sveta (nekazem da je ovaj ili onaj bolji), nego sa realnim svetom iz okruzenja.

Ja sam bio relativno uspesan u Kanadi samo zato sto sam I od budala ucio, jer I od njih ima sta pametno da se nauci. Ono sto je simptomaticno za Sbiju je da I ako neko naleti I na pametnog ili ce gledati da ga sto pre zaobidje ili da mu on sve objasni kako svet funkcionise. I onda gde smo tu smo.

Hvala na paznji I nemam nameru da se dalje upustam u diskusiju, samo sam hteo da probam da I od mene cujete nesto pametno. Bar ja tako mislim.

Uzdravlje !!! 

Offline tibeteagle

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 3191
Re: Gde ja zivim...
« Reply #22 on: December 18, 2014, 07:19:29 PM »
Quote
Ako neko ovo bude čitao za jedno 50 godina, mislim da će se smejati, šta se sve dešava. Izvadiće svoju malu kameru iz dzepa , pustiti je da poleti na dva,tri metra visine i napraviti jedan selfie kako se smeje dok ovo čita. Jednostavno tada to neće biti dronovi koji lete i nose kamere, već će biti kamere koje lete.
Upravo sam isto hteo napisati, ali će sve iči mnogo brže.  (fiu)

Već ima tako malih džepnih kvadronića sa kamerom i navigacijom sa pametnim telefonom u razvoju za selfije.
http://www.flyzano.com/
Za 5-10 godina će već leteti robot ptice raznih veličina potpuno samostalno. Evo samo jedan od već postojećih u razvoju, na veoma sličnom principu leta kolibri ptičice. Telo u mirovanju je odličan uslov za kameru.



Šta će biti za 50 godina ne znam, ali znam da ja neću biti u ovoj koži već možda u nekoj pernatoj  (yay)
« Last Edit: December 18, 2014, 07:24:18 PM by tibeteagle »

Offline jojkic

  • Jr. Member
  • **
  • Posts: 154
    • RC Quadcopter - Blog, slike, video, uputstva
Re: Gde ja zivim...
« Reply #23 on: December 18, 2014, 08:17:23 PM »
Letenje i snimanje treba omogućiti svima, i na svim javnim mestima ali uz poštovanje odredjenih uslova, pravila ponašanja , i osiguranja a ne zabranjivati.
Ovo bi vodilo u potpuni haos i vrlo brzo do raznih incidenata, povreda itd.

Slažem se naravno. Zato sam i napisao uz poštovanje određenih uslova, pravila ponašanja i osiguranja.
Isto kao i vožnja automobila, dostupna je skoro svima punoletnim licima , uz uslov da imaju položenu vožnju. da su prošli pro forme lekarske preglede, da se pridržavaju pravila u sobraćaju, i da automobili imaju auto osiguranje.

Najbitnija stvar, u sve tome je da to ostane pristupačno vlasnicima multirotora, i velikim igračima, i onim mali hobi snimačima.
Ako je polaganje pilotskog ispita u RC klubu 50 evra, to bi bilo verovatno pristupačno većini vlasnika multirotora. Ako osiguranje za moguću nanetu štetu prema trećim licima  bude 50 do 100 Evra godišnje, mislim i to da je prihvatljivo. Ja bih ga prvi uzeo, čak da nije ni obavezno, jer mi je mirnija savest. Ako se kaže da je za uže gradske zone tipa centar Beograda, Novog Sada, Niša i slično dozvoljeno leteti isključivo nedeljom od 9h do 11 h i to bih poštovao. Ako se kaže da je za snimanje manifestacija sa većim brojem ljudi potrebno tražiti dozvolu MUP-a koja ne bi ništa koštala, i da je to recimo isto potrebno za snimanje zgrade gradske, republicke valde i pod uslovom da MUP uglavnom izdaje dozvole i to bih poštovao ...

Ako kažu, snimanje može da radi samo onaj koji uplati 5.000 Evra godišnje preko firme kao obavezan depozit, ako je potrebna dozvola agencije za civilno vazduhoplostvo za svaki let, i podnošenje zahteva se plaća 50 evra , ako je potrebno obavezno osiguranje koje košta 500 evra godišnje naravno da to neću poštovati, već ću baciti svoj quad u kantu , ili leteti negde po livadi dok ga ne puknem namerno u drvo , ili leteti po gradu i rizikovati dok me ne uhvate ...

Mislim da je svima u interesu da se izborimo za prvu opciju. Da uslovi budu blagi, ali obavezno, a ko proba da leti po gradu bez ispunjenih uslova da dobija drakonske kazne, kao u ostalom ko što bi trebalo i vozači bez dozvole da dobijaju ...

Zbog toga najviše i kukam. Radi se jednostavno o tumačanju šta je potrebno da se zadovolji da bi moglo da se leti i koliko to košta. Slažem se da nešto mora da se zadovolji za letenje po urbanim uslovima, samo je pitanje koliko će to koštati tj. zavisi tamo od nekog referenta koji to sve naziva dron, koju će cenu da opali po zakonu, zato treba reagovati dok nije kasno
Blog o RC letilicama i snimanju:
http://snimanjeizvazduha.blogspot.com/

Offline igorpl

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 391
  • Joj što volem što sam PRIMITIVAN
Re: Gde ja zivim...
« Reply #24 on: December 18, 2014, 08:36:36 PM »
"Dopuštanje svima slobodnog letenja, bi samo vremenom napravilo još konfliktnih situacija. Bez obzira na zone ograničenja, u USA sa vremena na vreme se stalno dešavaju blisku susreti multirotora i komercijalnih putničkih aviona"

DA li iko od vas ko spominje udarce letelica i koercijalnih aviona ima malo zdrave logike. Komercijalni avioni da su napravljeni da padnu pri udarcu u saki predmet do 10KG težine u letu padali bi kao komarci i bili bezbedni kao giljotina sa trulim konopcem.

Udarac bilo kojeg putničkog aviona o multirotor, rc avion, rc babu, rc žabu koja leti, rc piramidu koja levitira  izaziva samo odbijanje istih RC naprava od komercijalog aviona i ništa više. U protivnom bi obarali avione talibani po svetu za manje od 500 dolara, i bez po muke.

Ne kažem da treba se praviti pametan pa leteti tamo gde nije mesto a posebno u naseljenom mestu ali brate širiti demagogiju i prljavu propagandu je još gore.
Onaj što je leteo za vreme SAMITA zaslužio je to što je i dobio i TAČKA. Šiljio je onu stvar tam gde joj nije mesto, čačakao mečku, dirao lava dok spava.... Jedino loše je što će mo što neko reče svi mi ostali da na kraj ispaštamo zbog takvih neprofesionalnih likova.
TRažiti rupu u zakonu o ovom slučaju ne bi li opravdali postupak dotičnog je prosto rečeno NEMORALNO i stavlja PEČAT na sve nas koji se bavimo modelarstvom koa loše likove koji mogu da ubiju, naprave teroristički akt..... Koliko god to vama smetalo ali da je izašlo u KURIRU, BLICU, PRAVDI i ostalim novinama da vidite kako bi BABE i KREZUB narod popreko gledao svakog ko ima ovakvu LETEĆU POGANŠTINU. Mi živimo u sasvim jednoj za sada PITOMOJ DRŽAVI i budite srećni što nisu još sve prekopirali sa ZAPADA jer nećete moći ni udahnuti vazduh bez da platite nečija autorska prava, prostr, vazduh, vodu, parking.... Probajte bilo gde na tom zapadu da ne platite kaznu za parking pa će te da viite šta će da se desi.
A apropo one priče o KANDAI i SRBIJI rećiću samo jedno. NIti je on kompetentan da sudi o nama u SRbiji ovde niti mi o njima u Kanadi.
Ono što sam pitao jeste samo iznos prosene plate.
A to je samo pokazatelj koliko je sposobnost nekoga da nešto plati i nečim se bavi.
Ja recimo zarađujem 1500 eura mesečno ovde u Srbiji imam svoj posao koji sam sam razvio, radim i učimsvaki dan po nešto i nikakav mi nije problem da se bavim ovim hobijem ali opet gledam da prođem što jeftinije.... Poređenje cena i troškova života je takođe nemesno.
Onaj ko živi u Kanadi zna šta je to SNIŽENJE, zna ta su to AKCIJSKE cene, zna šta je to kupovina sa neta bez GLOBE i DRANJA KOŽE, zna šta su to normalne cene. A u SRbijici je to malo druže drugačije. SNIŽENJE se sastoji u tome da prvo se podigne cena na viši nivo a se onda kao napiše sniženje pa često cena bude  i veća nego normalna. To ljudima sa strane nije jasno jer to kod njih ne postoji.
Tako da TROŠKOVI života ovde su MNOGO MNOGO VEĆI nego u RAZVIJENIM ZEMLJAMA ZA SIGURNO!
Sve govore cifre. Možda skuplje plaćate stan i režije ali sve ostalo vam je DALEKO DALEKO JEFTINIJE.
Drugo sa prosečnom platom u KANADI jedna porodica može sigurno normalno da živi, štedi za školovanje, ide na odmor, ima normalan auto, ima krov nad glavom. OVDE JE TO BATO MISAONA IMENICA.
BLAĆENJE NAS OVDE PO SRBIJI IZGLEDA KAO I IZJAVA:
"NEMA NAROD ZA HLEB, PA ŠTO NE JEDU ONDA KOLAČE"

Joj što volem što sam PRIMITIVAN

Offline Joja

  • Jr. Member
  • **
  • Posts: 104
Re: Gde ja zivim...
« Reply #25 on: December 18, 2014, 09:09:31 PM »
Igore, sve si u pravu, jedino sto si preskocio je da napises da idemo 2 nedelje godisnje na skijanje I 4nedelje na more I 6 meseci na klizanje.
Pozdrav

Offline nedbojsa

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 807
Re: Gde ja zivim...
« Reply #26 on: December 18, 2014, 09:30:36 PM »
DA li iko od vas ko spominje udarce letelica i koercijalnih aviona ima malo zdrave logike. Komercijalni avioni da su napravljeni da padnu pri udarcu u saki predmet do 10KG težine u letu padali bi kao komarci i bili bezbedni kao giljotina sa trulim konopcem.

Udarac bilo kojeg putničkog aviona o multirotor, rc avion, rc babu, rc žabu koja leti, rc piramidu koja levitira  izaziva samo odbijanje istih RC naprava od komercijalog aviona i ništa više. U protivnom bi obarali avione talibani po svetu za manje od 500 dolara, i bez po muke.

Vrlo često padaju avioni usled sudara sa pticama pa i veliki komercijalni. Zbog toga većina aerodroma ima različite metode eliminacije ptica iz zona aerodroma, od sokolara, do lovaca... I kada govorimo o pticama većina njih ne prelazi kilogram... Letelice nisu automobili, tenkovi... Potpuno su drugačije konstruisani i nije isto kada naleti auto na pticu sa 100km/h i avion sa 300km/h ili više.
Antiprotivna teoraija letenja: "Postoje neke preporuke i pravila o tome kako leteti; 1-Kako treba leteti i 2-Kako ne treba leteti znači, ako letim po pravilu 2, i to odlično, znači "letim antiprotivno" ili ti protivprotivnog, zapravo "kontra odnaopačke"."

Offline Vaci

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 824
Re: Gde ja zivim...
« Reply #27 on: December 18, 2014, 09:43:20 PM »
Ja se secam kao klinac emisije "Posle 2000". Te leteca kola, te toster/usisivaci, niko nece morati nista da radi, trte-mrte... prodje 10 godina, dodje 2000, nista... sranje vece nego ranije, zivi se losije, kola i dalje razdrndana... Dodje evo i 2015, i dalje sranja, kola losa, putevi jos gori, ljudi se pretvaraju u robote, dece nigde ni za lek, umire se od raka, skole se gase... A neki jos sanjaju o tehnoloskoj buducnosti, upravljanju letelice mislima, seksu preko digitalizovanih mozdanih talasa... ko bre zna sta ce biti za 50 godina, mozda izbije svetski rat i eto nas opet u kamenom dobu. Izvinite na izrazavanju, samo sam razocaran sto stvari u zivotu ne idu bas kao sto nalaze propaganda sa TV-a.

Offline igorpl

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 391
  • Joj što volem što sam PRIMITIVAN
Re: Gde ja zivim...
« Reply #28 on: December 18, 2014, 10:27:41 PM »
Navedi mi bar 3 konkretna primera da je ptica srušila avion u zadnjih 5 godina i poverovaću ti
Joj što volem što sam PRIMITIVAN

Offline zajko

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1502
    • www.shop.malaivanca.com
Re: Gde ja zivim...
« Reply #29 on: December 18, 2014, 11:00:55 PM »
Ja se secam kao klinac emisije "Posle 2000". Te leteca kola, te toster/usisivaci, niko nece morati nista da radi, trte-mrte... prodje 10 godina, dodje 2000, nista... sranje vece nego ranije, zivi se losije, kola i dalje razdrndana... Dodje evo i 2015, i dalje sranja, kola losa, putevi jos gori, ljudi se pretvaraju u robote, dece nigde ni za lek, umire se od raka, skole se gase... A neki jos sanjaju o tehnoloskoj buducnosti, upravljanju letelice mislima, seksu preko digitalizovanih mozdanih talasa... ko bre zna sta ce biti za 50 godina, mozda izbije svetski rat i eto nas opet u kamenom dobu. Izvinite na izrazavanju, samo sam razocaran sto stvari u zivotu ne idu bas kao sto nalaze propaganda sa TV-a.

E.. vala .. nek sim im reko !!!! 
PS… treci svetski rat je poceo… doduse za sad ekonomski… po raznim teorijama, spremaju se i carke, da dodje i do pravog vojnog sukoba, normalno nece veliki, nego ovi malo poltroni, bice … kazu cak i lokalnog nuklearnog, ali glavni ce se voditi bioloskim oruzijem (nasli ameri kod Sadama  :_D)… poenta nisu toliko goriva koliko hrana, voda i previse ljudstva na planeti, zamisljeno je da se redukuje cak do 50%, a i ovaj jedan veliki brat je u dugovima do guse, kad zaratimo, anulira se…

Ako Vam je dosadno malo na www.google.com ….

Posto, nemozemo da uticemo na ta dogadjanja, a te kikako na ova nasa domaca… ajmo na RC…
Da vidimo ko je sta kupio, ko sta sprema da leti/trci/pliva.. sta se pravi/sprema.. sta ima spremno za lupanje… bolje da se sve to olupa nego da propadne ispravno !?

da Vam pustim opet jednu pesmicu.. vesela je i +++++.. i ima jedna strasna riba, crnka, pojavljuje se 3 x po 3 sec u spotu.. samo zivi u NYC, a nasa !
Check this out  na 0:40  1:00   2:45 

RC Hobby Park, Mala Ivanča, Belgrade, SRB
Executive warehouse keeper, senior