RC MODELI AVIONA - SUS > TRENAŽNI MODELI

Bespilotna letilica iz domaće radinosti...

<< < (2/6) > >>

tibeteagle:
Bravo Gile.  (res) (res) (res)  Ipak mašinci znaju sve najbole.  :jaki:

Pa navikli smo na pojam bespilotni i tu nema ništa posebno, jer je svaki RC model bespilotni koji napravimo ili kupimo.
Sa druge strane nema danas još bespilotnog aviona ni modela, jer pilot sedi ili stoji negde na zemlji i upravlja.
Sa treće strane, ni jedan bespilotni avion još ne odlučuje sam ništa u letenju ili izvršenju zadatka, osim onih robotnih koji su upravo u razvoju. E ti će biti potpuno bespilotni. Ma ne, već će pilot da bude robot.  :big smile
Dakle bespilotnog aviona nema i neće ga ni biti.
 ;namig

GILE:
SKYPER 320 je cetvrta letilica koju smo napravili.
Sve je pocelo tako sto se skupila ekipa sa potencijalom.
Prvi covek ekipe je Boske mnogi odavde sa foruma ga znaju radi sa kompozitnim materijalima i iza sebe ima dosta uspesnih radova. Neke sam vec prikazivao na forumu. Sve sto je od kompozita on je uradio.
Drugi clan ekipe a po meni i naj vazniji je Proka. Onaj sto je cuvao stanice na nasim mitinzima. Tvorac je auto pilota koji je jos uvek jedini na balkanu a po karakteristikama i nacinu rada skromno verujemo da je medju boljim u svetu. Podrzava dva kupovna GPS sve ostalo je razvijao sam IMU jedinicu, visinomer i  Prandtlov brzinomer. Ovaj auto pilot ima oko 300 sati leta u raznim meto uslovima. Izlazio je kao pobednik noseci se sa stravicnim termikama jos na eksperimentalnoj letilici koju smo koristili na pocetcim (Vojna meta kombinovana sa krilima od engleske mete i trupom od Centra za vazduhoplovno modelarstvo) koju smo interno zvali dereglija. Na SKYPERU je testirano i automatsko poletanje i sletanje na travnatu pistu sirine 20 metara duzine 400 metara bez zemaljske opreme za navodjenje. Isti je prosao verifikaciju jedne nase ustanove.
Moja malenkost je odradila mehanicke delove letilice i sluzila kao RC pilot u slucaju nuzde.

Prvo javno prikazivanje je bilo u Vrscu proslog leta:






bjanko:
Bravo Gile ovo je bas vrhunska letelica sve pohvale samo napred :)aplauz

kole_niš:
Bravo! Mozete li da nam date neke specifikacije autopilota, koje senzore koristi, koje je pogonsko gorivo, vreme leta isl. Ako ne, izvinite.

tibeteagle:
Znači onda je ovo ipak robot pilotna letelica, a ne bespilotna?  mmmm
Lep, realan, koristan i uspešan timski rad sa hajtek sredstvima i jasnim ciljevima.  (thumb)

Navigation

[0] Message Index

[#] Next page

[*] Previous page

Go to full version