Author Topic: BATERIJA ZA LAPTOP  (Read 9988 times)

Offline sasa

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1697
BATERIJA ZA LAPTOP
« on: January 19, 2015, 01:03:47 PM »
Nije bas direktno ali indirektno je ipak vezano i za RC modelarstvo.
Posto je baterija drzala samo 20 min. odlucio sam da ih zamenim.
Ovo su stare




A ovo su ,,nove" koje sam ubacio(mislim dobre,ne nove)Panasonikove original Japan,skoro pa nove



Sta se deseva...laptop i sa njima radi samo 20 min.
Da li mozda treba da se ove baterije nekako restartuju,predpostavljam da mozda ova elektronika na njima ima neku memoriju,jer i kada sam ih zamenio i dalje stoji ono kao ,,RAZMISLITE DA  PROMENITE BATERIJU"

Laptop je DELL INSPIRON N5040
Baterija TYPE J1KND 11,1  4,08 Ah (bile su na njemu)
A ja ubacio               11,1  3,6   Ah  (paralelno vezane 2x1800mah)

POMAGAJTE...
« Last Edit: January 19, 2015, 03:46:53 PM by sasa »
BOLJE JE DA PLACES STO NISI NA NEBU NEGO DA PLACES STO NISI NA ZEMLJI

PRE NEGO STO PUSTIS JEZIK , PROVERI DA LI SI UKLJUCIO MOZAK

Offline Decky

  • Jr. Member
  • **
  • Posts: 206
Re: BATERIJA ZA LAPTOP
« Reply #1 on: January 19, 2015, 01:14:45 PM »
Mislim da je najbolje da kupis novu bat.  ;D

Offline marko

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 950
Re: BATERIJA ZA LAPTOP
« Reply #2 on: January 19, 2015, 03:35:42 PM »
WARNING:intentional straight and level flight prohibited!

Offline igorpl

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 391
  • Joj što volem što sam PRIMITIVAN
Re: BATERIJA ZA LAPTOP
« Reply #3 on: January 19, 2015, 05:46:07 PM »
Pogledaj taj sajt koji ti je preporučio marko.
Kao što vidiš pored ćelija tu je i štampana ploča sa čipom....
DA bi šljakala kao nova čip treba da se resetuje.
Ovako ti čip posmatra i te nove baterije kao da su one stare.
Tako da se obrati momcima sa preporučenog sajta neka ti oni to odrade.
A osim toga reparacija te izađe kao pola nove baterije kod njih obično a dobiješ nekada i jaču bateriju zavisi kakve ćelije mogu da se stave
Joj što volem što sam PRIMITIVAN

Offline miša2002

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1201
Re: BATERIJA ZA LAPTOP
« Reply #4 on: January 19, 2015, 08:14:39 PM »
 :_D
@sasa

Koliko vidim, sa slike, te Panasonikove baterije su žestoko popile neku tečnost i moraš ih totalno razdvojiti i neutralisati posledice (ona zelenkasta masa). To se radi sa mikroniziranom kredom, ali, pošto je jako teško doći do nje, to se može odraditi i sa sodom bikarbonom. Dobro se sve istrlja a naročito oko plus pola (oštra četkica - ona za zube) i onda ih, brzom brzinom, opereš u destilovanoj vodi brzo osušiš papirnim ubrusom ili već...
Ovo je jako bitno da uradiš pre bilo čega drugog!!! :mhm

Kad si to uradio, izmeriš napon svake ćelije i grupišeš po dve sa najpribližnijim naponom, vežeš ih kao 2S i spojiš balans kablić. Ako nemaš balans kablić za 2S, može se upotrebiti i za više S, ali uvek spajaš donja tri kablića, počev od minusa (u glavnom je crni kablić minus) pa sledeća dva, nema veze koje su boje. Sa minusa jedne i plusa druge, izvedeš još po kablić i oni idu na plus i minus punjača, a balans kablić tamo za koji je konektor. Svi su paralelno vezani po "S", tako da, ako je 6S kablić, punjač će videti kao 2S, jer je tako spojena baterija... mmmm Valjda sam uspeo da objasnim ?!
Kad si to uradio, uključi punjenje u balans modu i .. Kad završi punjenje, sačekaj petnaestak minuta i očitaj koliki su naponi po ćeliji i zapiši.
Isto ponovi i sa ostalim baterijama.
Ako si uspeo sve da ih napuniš, trebalo bi da su sad približno istih napona ili istih, što je malo neverovatno, ali moguće.
Posle 5-6 sati ponovi očitavanje napona po ćelijama. Ako su ćelije (baterije) još upotrebljive, razlika ne bi smela da bude veća od 0,1V po ćeliji...
......
Reset baterije tj elektronike u bateriji, ne postoji. ROM čip još niko nije uspeo da resetuje... mmmm možda igorpl ?

Kod DELL-ovih laptopova (ne kod svih) ima sistem za prepoznavanje baterija i punjača (da ne ulazim u tu problematiku, jer to nije za ovde) i to je "kvarni" sistem, jer ne dozvoljava upotrebu baterije ili punjača, od drugog proizvođača, ali i za to ima lek... Ovo važi i za druge proizvođače...
Dakle, problematika je u samom laptopu...

Na PM imaš poruku kako da to rešiš, ako ne uspeš, onda ti baterija "stvarno" nije dobra !

Inače, često se javlja povećan otpor u međuspoju ćelija (oni limčići nisu baš dobro punktovani...). U 95% slučajeva, taj spoj se pokaže odmah po otvaranju baterije - odvoje se sami, a ostalih 5% se konstatuje merenjem... Naravno, ako su ćelije ispravne!
#FFCC00

Offline sasa

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1697
Re: BATERIJA ZA LAPTOP
« Reply #5 on: January 22, 2015, 09:29:55 AM »
Niko vise nema ni jednu ideju ,sta bi moglo da bude  mmmm
BOLJE JE DA PLACES STO NISI NA NEBU NEGO DA PLACES STO NISI NA ZEMLJI

PRE NEGO STO PUSTIS JEZIK , PROVERI DA LI SI UKLJUCIO MOZAK

Offline igorpl

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 391
  • Joj što volem što sam PRIMITIVAN
Re: BATERIJA ZA LAPTOP
« Reply #6 on: January 22, 2015, 09:51:52 AM »
Pa rekli smo ti gde da se obratiš.
Nema šanse da se samo zamene ćelije bez diranja elktronike.
Ali dobro ima stručnjaka koji su ti vidim pomogli koje sam uzgred zamolio da me ostave na miru jer ih nisam prvi dirao a vidim da me napadaju kao osice u svakom postu.
Da je to lako svi bi kupovali samo ćelije i menjali ih i ne bi baterija koštala koliko košta.
Namerno je tako urađeno jer su se opekli i sa tonerima na štampačima pa sada na ovim novim nemaš nijedan toner bez elktronike koja mora da se resetuje ili špta već da bi ga dopunio.
To su ti proizvođačke šeme. Toner košta kao i štampač skoro....
Joj što volem što sam PRIMITIVAN

Offline banbo

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 612
Re: BATERIJA ZA LAPTOP
« Reply #7 on: January 22, 2015, 11:21:32 AM »
Tebi ocigledno treba baterija  :big smile Ja sam za moj kupio kod ovog lika (kog usput ne poznajem) i sljaka jos uvek (fiu) Za 3000 din ne da se ne bih ovoliko zezao nego... Ovo ti je moj prijateljski savet a od tih paterija koje si stavio napravi neki bateri pak za model  ;namig

http://www.kupujemprodajem.com/Baterija-za-DELL-Inspiron-N4010-N5010-15331089-oglas.htm?filter_id=21527812
Make things as simple as possible, but not simpler.

Offline sasa

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1697
Re: BATERIJA ZA LAPTOP
« Reply #8 on: January 22, 2015, 11:30:09 AM »
« Last Edit: January 22, 2015, 11:39:14 AM by sasa »
BOLJE JE DA PLACES STO NISI NA NEBU NEGO DA PLACES STO NISI NA ZEMLJI

PRE NEGO STO PUSTIS JEZIK , PROVERI DA LI SI UKLJUCIO MOZAK

Offline SRB_zn1

  • Newbie
  • *
  • Posts: 16
  • Zn1
Re: BATERIJA ZA LAPTOP
« Reply #9 on: February 28, 2015, 11:25:23 AM »
Ukrao sam 3 celije iz baterije od laptopa  lol i koristim ih za stanicu, odlicno su se pokazale mesec dana ih nisam punio jos imaju dobar napon, jeste malo ruzno izgleda ali radi  (<--)