Author Topic: Pozdrav,moze pomoc oko izbora elektronike?  (Read 3195 times)

Offline nenad98

  • Newbie
  • *
  • Posts: 25
Pozdrav,moze pomoc oko izbora elektronike?
« on: January 14, 2015, 10:32:09 AM »
Treba mi neko ko se razume u elektroniku da mi pomogne oko odabira Servo motora daljinskog itd,slabije se razumem oko toga pa neko da pripomogne ....

Pa ovako potreban mi je 1x servo motor neki sto pomera 40kg
I jos 1x sto pomera 17kg da oni budu kombatabilni kao i odgovarajuca baterija i stanica sa dometom do 300m i risiver i ostalo sto mi treba da bi kontrolisao model,jer pravim model pa to mi treba ko se razume,ako mogu likove i nazive servo motora i ostalog da ostavite bicu zahvalan,samo da sve to byde kombatabilno...hvala unapred  (work)

Offline dusan.milenkovic

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 449
  • Dzaba ste krecili...
    • Monster Photography
Re: Pozdrav,moze pomoc oko izbora elektronike?
« Reply #1 on: January 14, 2015, 10:38:18 AM »
Koji model? Koliki model? Koliko kanala?
Daj jos neki info

Offline nenad98

  • Newbie
  • *
  • Posts: 25
Re: Pozdrav,moze pomoc oko izbora elektronike?
« Reply #2 on: January 14, 2015, 03:41:27 PM »
Slabo se razumem u to,ma pravim za sopstveni model,model ce biti velik onako koristim motor od trimera napisao sam kolike jacine servoi mi trebaju a ostalo slabo znam

Offline mracni

  • Jr. Member
  • **
  • Posts: 192
  • Acko - nis
Re: Pozdrav,moze pomoc oko izbora elektronike?
« Reply #3 on: January 14, 2015, 03:59:58 PM »
Druze svaka ti cast u sta se upustas , realno ako nemas neku sasiju i zelis da krenes od 0 (nule) , onda ti je bolje da prvo dobranooooooooo proucis sve moguce varijante pa tek onda da krenes sa izgradnjom...

Necu da te savetujem na samom pocetku da trebas odustati , ali bar poslusaj savet i kreni sa proucavanjem , citanjem foruma itd itd ...

Realno ovako na prvu , treba ti servoi 40+ to je ozbiljan proekat , za njima ide i ozbiljan motor , za motorom moras imati ozbiljan dif , amortizere , osovine , preracunati dobar prenos i zupcanike ... ma ni sam ne umem da nabrojim sta je sve potrebno od ozbiljnih stvari da bi to uspelo ...



Ali vredi pokusati , samo da te taj pokusaj ne kosta boga oca a cenim da si tim putem krenuo ...  (pijemo)

Offline zajko

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1502
    • www.shop.malaivanca.com
Re: Pozdrav,moze pomoc oko izbora elektronike?
« Reply #4 on: January 14, 2015, 11:59:38 PM »
Treba mi neko ko se razume u elektroniku da mi pomogne oko odabira Servo motora daljinskog itd,slabije se razumem oko toga pa neko da pripomogne ....

Pa ovako potreban mi je 1x servo motor neki sto pomera 40kg
I jos 1x sto pomera 17kg da oni budu kombatabilni kao i odgovarajuca baterija i stanica sa dometom do 300m i risiver i ostalo sto mi treba da bi kontrolisao model,jer pravim model pa to mi treba ko se razume,ako mogu likove i nazive servo motora i ostalog da ostavite bicu zahvalan,samo da sve to byde kombatabilno...hvala unapred  (work)

Kako ces tako ne razumes se ni usta i pravis model automobila, do sad nisam cuo da je neko osilio i auto, a ni heli, da pravi ni od cega…

Doduse, kako kazes, ti imas pocetnu stavku, motor od trimera.. pravis veliki model, ajd njega mozes da stavis na neku dasku umesto sasije, al kako ces da upravljas sa njim, kako ce pogon, ajd i to mozes da skratis lanac od bicikla, amortizere i ne mora da ima…

Ne postoji servo motor daljinskog, postoji steering servo, ili ti upravljacki servo i on je stvarno kod 1/5 modela 30/40Kg, samo da shvatis red velicina cena evo ti link
http://shop.malaivanca.com/catalog/servo-motor-giant-29889
i postoji servo Throttle/Brake i tu si pogodio treba da bude preko 10 Kg, evo ti primer
http://shop.malaivanca.com/catalog/servo-motor-standard-29887
Baterija elektronike 6 ili 7.2V Ni/Mh
http://shop.malaivanca.com/catalog/ni-mh-baterije-17516
Radio System Tx + Rx, ima od... do…
http://shop.malaivanca.com/catalog/auto-camac-tx-rx-15827

Evo ti otprilike pregled delova koje sadrzi jedan  1/5 losi DB XL Buggy, recimo i da prodjes i 2x jeftinije negde, a teško.. izadje te preko 1000 nečega, na ekranu, u realnom životu bar jos 20% skuplje… ideja je interesantno suluda….

Gotov, taj isti Losi u originalnoj kutiji, kod nas u realnom životu košta od 700/1000 Eura, izvadiš iz kutije, prostudiraš upustvo, dok se napuni baterija koja je unutra, ali nije punjač/charger, sipaš benzin za 100 dinara i vozi Miško ….

Da ne pomislimo na muke, evo čitaj Dušanov post, poručio fabrički kit, svaki deo posebna kesica, posebni šrafovi, Uputstvo, pa mu se Jajca otegla, a ima još posla…
Sve neko drugi izračunao, napravio delove, odabrao šrafove, napisao uputstvo, spakovao da valja u jednu kutiju….

Nešto ne odaješ utisak da se razumeš u sve ovo o čemu si začeo temu, ali hoćeš da praviš, nadasve ambiciozno... već sada liči na interesantan topic…

Ali u svakom slučaju ti želim puno sreće i uspeha !
 ()-()
RC Hobby Park, Mala Ivanča, Belgrade, SRB
Executive warehouse keeper, senior

Offline dusan.milenkovic

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 449
  • Dzaba ste krecili...
    • Monster Photography
Re: Pozdrav,moze pomoc oko izbora elektronike?
« Reply #5 on: January 15, 2015, 10:16:53 AM »
Nemoj pogresno da me shvatis ali mislim da ces baciti pare....
Nemas apsolutno nikakvog iskustva sa RC automobilima a zelis odma da pravis veliku spravu....
Motor od trimera??? Kako ces rsiti prenos, kako ces resiti kvacilo? Da li taj motor ima dovoljan momenat za auto ili samo veliki broj obrtaja?
Da ne pricamo o diferencijalima, vesanju, kocnicama.... Tako veliki odeli  imaju disk na svakom tocku...

ili ces napraviti dasku sa motorom, ili ces za komponente dati toliko para da si mogao da uzmes gotov model te velicine koji sigurno radi....

Ne zaleci se, pocni od pocetka.. Uzmi prvo neki GOTOV 1/10 nitro ili elektro, prouci sta i kako, kako rade pojedini sklopovi, kako uopste RC auto funkcionise... Razlikuje se dosta od pravog... Pa polako ulazi u takve projekte...

Offline nenad98

  • Newbie
  • *
  • Posts: 25
Re: Pozdrav,moze pomoc oko izbora elektronike?
« Reply #6 on: January 15, 2015, 07:40:02 PM »
Pozdrav ljudi,

Imam vec  vec rc auto,(vateeu kalahari) a imao sam i e-revo,pa eleķtronika mi slabo lezi,
Pa ovako prenos cu da resim zupcanicima,za pocetak pogonski zupcanik ce biti na korpi od motora,a drugi ispod njega na kardanu,pa planiram da uzmem sasiju od nekog modela 1:6 ili 1:5 cak sam i nasao coveka samo nzm dal ce prodati,ukoliko nece imam slike kako je neki covek uradio i na istu foru cu i ja,naravno ta sasija ima  sve sem motora i elektronike,zasto mora na svakom tocku? Za pocetak neka bude na kardanu a kasnije cu ga prepravljati kako budem smislio,pa sta znam motor ima oko 1600ⁿ a ima i 3ks tako da msm da ce biti dovoljno da pokrene model,izracunao sam ja koliki servoi mi trebaju da bi model funkcionisao,a napajanje ce biti lipo baterijama7,2v klasicno,odlucio sam da kupim spektrum radio stanicu 2kanala sa risiverom,a u slucaju da ne budem imao sasiju krenucu polako u traganje i ucenje svega toga pa kad ga napravim polako da razradim sve detaljno pa cu vas pitati za misljenje ipak imate vise iskustva,naravno kardani i osovine ce biti uradjeni od faumaterijala ili od celika,pa prosunjacu jos malo po netu da vidim sta i kako,a moze li direkno sa motora(ostavicu sliku) zupcanikom da se transportuje na drugi zupcanik koji je na kardanu?ili moram stavljati neke reduktore?kako slike da ubacim?
« Last Edit: January 15, 2015, 07:45:11 PM by nenad98 »

Offline dusan.milenkovic

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 449
  • Dzaba ste krecili...
    • Monster Photography
Re: Pozdrav,moze pomoc oko izbora elektronike?
« Reply #7 on: January 15, 2015, 08:05:42 PM »
Pa generalno bi morao da preracunas prenos. Koliko obrtaja je max motor, koja krajnja brzina modela, velicina tocka, stepen prenosa na diferencijalima....
Za toliki model ce ti trebati i centralni diferencijal na koji se vezuju kardani do zadnjeg i prednjeg, tako da ti kocnica na kardanu nece mnogo pomoci, a i zbog velicine i tezine takvih modela, jedan disk na kardanu bi morao da bude bas velik i sa mnogo jacim servo motorom da bi to moglo da se zaustavi. Na ovom forumu najpotkovaniji za pravljenje automobila je munjeviti, pa mozes slobodno sa njim da se posavetujes
Evo samo da vidis sta je decko pravio...
http://www.rcfly4um.org/index.php/topic,13719.msg96077.html#msg96077
http://www.rcfly4um.org/index.php/topic,12973.msg89785.html#msg89785

Offline nenad98

  • Newbie
  • *
  • Posts: 25
Re: Pozdrav,moze pomoc oko izbora elektronike?
« Reply #8 on: January 15, 2015, 08:41:22 PM »
Da znam,munjeviti culi smo se sinoc,njemu svaka cast,pa da to i planiram da izracunam stepen ptenosa,a pogledacu nesto u vezi tog centralnog diff,a jel ima na njemu kocnica? Pa zato sam i rekao servo od 17kg za kocenje i gas,msm da bi 17kg sa diskom odnekih 4,5cm bice dosta za pocetak a kasnije da da ga doradjujem i menjam

Offline dusan.milenkovic

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 449
  • Dzaba ste krecili...
    • Monster Photography
Re: Pozdrav,moze pomoc oko izbora elektronike?
« Reply #9 on: January 15, 2015, 08:51:24 PM »
pa ako ima centralni diff onda ti trebaju bar 2 diska... prednji i zadnji kardan... al opet to je jako tezak model, nece mu biti dosta...

Pogledaj malo kako su uradjeni losi five ili recimo pogledaj FG mercedes 1/5

Offline nenad98

  • Newbie
  • *
  • Posts: 25
Re: Pozdrav,moze pomoc oko izbora elektronike?
« Reply #10 on: February 06, 2015, 11:16:52 AM »
Kako da postavim slikeslike?! evo naizad sam kupio odgovarajucu sasiju sad jos poneke delove i krecem da radim monstera :-D samo pomoc da ubacim slikeike????!

Offline Dulence

  • Pocetnik
  • *
  • Posts: 87
Re: Pozdrav,moze pomoc oko izbora elektronike?
« Reply #11 on: February 06, 2015, 12:31:14 PM »
http://www.dodaj.rs/ mozes preko ovoga  :)