Author Topic: Novi pravilnik za dronove u Srbiji  (Read 183729 times)

Offline trivajuve

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 285
Re: Novi pravilnik za dronove u Srbiji
« Reply #225 on: January 14, 2016, 09:08:09 PM »
Kakva država!Gej populacija ima prava da se izražava a modelari ni da lete...e dok sam ja živ ima da letim modele,što bi moj drug Mihajlo rekao"pa makar sekire padale"...i to čim pre na Čenej kad bude lepo vreme(naravno ako nebude kapija zakatančena).Ako ne tamo onda na mom starom proverenom mestu.Imam neki novi model da probam i nestrpljiv sam da ga poletim.Kapiram da je sve ovo samo zakonski okvir za bahate pilote koji bi eventualno napravili incident težine krivičnog dela.Ako se ima u vidu da onog šiptara nisu mogli(a ni smeli)da osude jer nije bilo zakonskog okvira nije teško sabrati 2+2.Predpostavljam da se bespotrebno ovde kidamo nego vreme bi bilo da posetimo svoje vazduhoplovne saveze i obnovimo svoje članske karte i da će to biti sasvim dovoljno da kao i nekad kao članovi pod okriljem saveza možemo u svrhu sportskog modelarstva koristiti naše letelice na dosadašnjim mestima.Naravno ako još postoje.nekad je to bio u Novom Sadu "Heroj Pinki"treba proveriti.Na kraju krajeva mislim da i u slučaju nekog sankcionisanja treba pokrenuti stvari od nule i aktivirati klubove jer to je jedini zakonski okvir koji je rešenje u ovoj situaciji.Klubovi kao sportska društva imaju pravo korišćenja površina i stambenih objekata koje im dodeli država.Ja ne znam za vas ali ja odo na letenje čim vreme dozvoli...

Offline Decky

  • Jr. Member
  • **
  • Posts: 206
Re: Novi pravilnik za dronove u Srbiji
« Reply #226 on: January 14, 2016, 09:10:04 PM »
Mislim da je krajnje vreme da se nesto konkretno uradi povodom najnovijih propisa o bespilotnim letelicama. Predlazem da se prvo ovde svi potpisemo i da vidimo koliko nas ima  u AVIO RC MODELARSTVU  u Srbiji. Da se podelimo po gradovima i na neki nacin organizujemo Molio bi moderatore da ovaj post prebace u novu temu gde bi prodiskutovali o tome sta mozemo da promenimo u ovoj situaciji.

1. Dejan Tutunovic (Decky) Cacak
2.
3.
4.
5.
6.

Offline Sava

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 949
  • Istina je kao voda.Uvek nađe put.
Re: Novi pravilnik za dronove u Srbiji
« Reply #227 on: January 14, 2016, 09:32:28 PM »
Dok dete ne zaplače, mama ga neće podojiti. Možda je već malo i kasno, ali tebali bismo se udružiti i stupiti u kontakt sa Direktoratom te pokušati objasniti šta se događa.
Naše pisanje u polušaljivom tonu kao i kukanje nad zlom sudbinom, neće rešiti problem. Nisam pravne struke i stvarno neznam koji je postupak, ali nije vraga da nema modelara pravne struke koji bi sačinio nekakav dopis, a mi ga podržali. Vreme nam prolazi, a sezona letenja dolazi. Nemojmo se zavaravati, setite se problema sa stanicama i njihovim uvozom. Možda nam i budu gledali kroz prsta, dok se nešto loše ne dogodi. Tada će se kola slomiti na možda najmanje krivom čoveku.
Pridružujem se Dejanovom predlogu.
ex pseudonijum: licider

Offline zajko

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1502
    • www.shop.malaivanca.com
Re: Novi pravilnik za dronove u Srbiji
« Reply #228 on: January 14, 2016, 10:35:04 PM »
Otvaranje sportskog kluba
U koliko želite da otvorite sportski klub, osnujete savez, federaciju ili asocijaciju, ne bi bilo loše da se informišete na dole navedenim linkovima:

-  pre svega treba pročitati  Zakon o sportu  koji  se  nalazi u rubrici Propisi i pretposlednji je link u rubrici  Zakoni:

http://www.apr.gov.rs/Propisi.aspx

-  sportski klub se  može registrovati kao udruženje gradjana i kao privatni klub, preduzetnik npr. može osnovati sportski klub, ali u tom slučaju ne može učestvovati u  gradskim, lokalnim i republičkim  subvencionisanim programima

Informacije za osnivanje udruženja možete pogledati na linku

http://www.apr.gov.rs/Registri/Sportskaudruzenja,drustvaisavezi.aspx

- obratiti pažnju na deo Zakona o sportu gde osnivači nekog udruženja, saveza, asocijacije odgovaraju svojom privatnom imovinom za poslovanje, topli savet je da se dobro raspitate kod nekog ko se bavi ovim propisima. Bolje je  i  platiti savet nego se upustiti u posao bez svih potrebnih informacija

Kada definitivno odlučite kako i šta ćete otvoriti dodjite kod nas po najkvalitetniju opremu :)

Novootvorenim klubovima pri prvoj kupovini dajemo 10 % popusta.

Sportski pozdrav i veliki uspeh u radu

Želi vam Vaš

Profy Sport
RC Hobby Park, Mala Ivanča, Belgrade, SRB
Executive warehouse keeper, senior

Offline mirce

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 3322
Re: Novi pravilnik za dronove u Srbiji
« Reply #229 on: January 14, 2016, 10:58:32 PM »
Sa klubovima ste zakasnili, trebalo je da postoje, pa da vi budete članovi istih, a oni članovi VSS.
Kad je pričano o pravilniku, onda se kaže da ima "toliko i toliko aero klubova" da se pozovete na njih i Savez.
To su neke institucije, a ne Gizmo i Gile (izvinte obojica, nije prozivka, nego ste vi išli tamo).

Sada je to "tu - tu - pa- pa", prošao voz...

Imate i sad klubove, Adam je lepo napisao par postova ranije, ali je priča otišla na "new level", tako da ti klub i licenca Saveza nisu dovoljni.
Treba registracija modela (za preko pola kile), potvrda o znanju upravljanja istim, prijava za letenje sa sve koordinatama, proizvodjačko uputstva za izradu i održavanje modela...

Ima toga još, ali već ovo modelari neće ispoštovati.

Čak i da hoćeš, nemoguće je, to uputstvo recimo, odakle za modele koje sami pravimo?


 (pijemo)



« Last Edit: January 14, 2016, 11:09:39 PM by mirce »

Offline trivajuve

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 285
Re: Novi pravilnik za dronove u Srbiji
« Reply #230 on: January 14, 2016, 11:35:32 PM »
Pošto ništa nije izvodljivo ili se ništa nemože učiniti povodom ovog pravilnika,koji uzgred kako sam obavešten još nije stupio na snagu,zemlja Srbija će da spadne na simulatore i na partizanski način delovanja po inprovizovanim prostorima za letenje.Ja samo znam da je taj Direktorat kojim slučajem u mom gradu da bi lično delovao i bio dosadan dok se stvari za avio modele ne bi regulisale kako treba.Nadam se da naši drugari iz prestonice ako su željni letenja neće do1.5.sedeti skrštenih ruku a i ima ih sposobnih u to ne sumnjam.Pozdrav iz N.Sada....Nikad nije kasno da se ljubi strasno...

Offline Vaci

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 824
Re: Novi pravilnik za dronove u Srbiji
« Reply #231 on: January 14, 2016, 11:40:15 PM »
Nisam pratio ranije temu, sad je procitah celu. Ne znam dal DLG moze kroz igleneushi da prodje kao kategorija 1....?
I nisam skapirao, treba registracija, krece se sa primenom, ali gde se to radi, kako, koliko para? Ima li ovde neceg konkretnog osim zastrasivanja nas obicnih ljudi?

Offline zajko

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1502
    • www.shop.malaivanca.com
Re: Novi pravilnik za dronove u Srbiji
« Reply #232 on: January 14, 2016, 11:42:48 PM »
Kad sam zakacio ovo u vezi klubova, mislio sam na privatne RC klubove, sem sto su registrovani kao pravna lica kod drzave, sve je PRIVATE i nema donacija od drzave, te nam nam da pare, te da izgradi pistu, imalu smo i tu temu ovde pre 2-3 godine, takodje bespotrebno razvakanu i ispljunutu....
Lepo covek kaze privatni klub ne moze biti na drzavnoj sisi.... preduzetnik, njemu je livada i rc pista orudje za rad, prodaje gostovanje clanova na pisti i koriscenje iste... da se to pojavilo i opstalo kod nas, mislim da bi sad predlog pravilnika-zakona bio drugaciji.... bar na deo koji se odnosi na letenje u klubu i na te restrikcije...

Ali kako kaze Mirce, sad samo ostaje kajanje, kad nesto udje (u proceduru), tesko se vadi.... A kad ugleda dan, jos teze se menja.... a pogotovu ne ovde na forumu kuckanjem izmedju sebe se....

Ali zato kazem, ne treba previse brinuti, osim ako ne krenu na veliko da se prave sranja sa letelicama, na mestima gde im mesto nije...

Mislim da na moj PRIVATE PROPERTY, ne moze tek tako lako da udje police i komunalac i da trazi, ono kako je Mirce opisao.... Jer da bi uopste usao mora da ima neki nalog (recimo najpre Sudski Nalog) ili mozda samo police, ako je u toku neko krivicno delo... Ja na mom privatnom posedu mogu da vozim i koristim ne registrovano vozilo, ne ucestvujem u javnom saobracaju, ne koristim drzavne puteve i da nemam vozacku dozvolu i lekarsko uverenje, koliko da ja znam, mozda gresim, nisam toliko pravno potkovan.... pa tako mogu valjda da letim i svoj dron i svoj avion, i auto i heli i camac..., tako bi bar trebalo...

neka analogija bi trebala da bude i za privatni RC Klub.... kojih sve jedno vise nema i dugo nece biti i tesko da ce opstati i ako se pojave, mislim ja  mmmm
RC Hobby Park, Mala Ivanča, Belgrade, SRB
Executive warehouse keeper, senior

Offline trivajuve

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 285
Re: Novi pravilnik za dronove u Srbiji
« Reply #233 on: January 14, 2016, 11:54:37 PM »
Složio bi se sa Zajkom.Ako se ne prave problemi i dovoljno smo izdvojeni da ne narušavamo elementarnu bezbednost našim modelima verujem da će sve biti kao i do sada jer mehanizmi za neke delove pravilnika ne postoje.Na kraju krajeva na ulicama i to na uočljivim mestima stoje prijateljice noći a po zakonu ne bi trebale,svi mi njih vidimo ali one i dalje stoje a ima i dosta sličnih primera... (<--) (<--) (<--)

Offline zajko

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1502
    • www.shop.malaivanca.com
Re: Novi pravilnik za dronove u Srbiji
« Reply #234 on: January 15, 2016, 12:09:19 AM »
Pošto ništa nije izvodljivo ili se ništa nemože učiniti povodom ovog pravilnika,koji uzgred kako sam obavešten još nije stupio na snagu,zemlja Srbija će da spadne na simulatore i na partizanski način delovanja po inprovizovanim prostorima za letenje.Ja samo znam da je taj Direktorat kojim slučajem u mom gradu da bi lično delovao i bio dosadan dok se stvari za avio modele ne bi regulisale kako treba.Nadam se da naši drugari iz prestonice ako su željni letenja neće do1.5.sedeti skrštenih ruku a i ima ih sposobnih u to ne sumnjam.Pozdrav iz N.Sada....Nikad nije kasno da se ljubi strasno...

Niko nema volje ni zelje, da bilo sta uradi bez obzira da li je iz grada i kog grada, svi se ovde bavimo regulativom, sedimo i kuckamo, zima, kisa, sneg, dosadno.. od proleca cemo kao i do sada, kako rece improvizacijom, dok neko ne zajebe stvar, i neko ni kriv ni duzan ne popije sankcije.... prvi koji naleti na mecku...

Koliko ljudi je do sada nesto uradilo, ulozilo svoje vrme i zelju, neke parice ili bilo sta za RC Hobby, ne racunaju se modeli i rezervni delovi za svoje modele...
Kazu ima nas 1500 clanova na forumu, kad bi samo svako dao protivvrednost 1 kutije cigareta, znaci 200-250 dinara.. da se plati neki advokat, koji bi to za tih nekih 2000 Eur, itekako lepo srocio i podneo kao neki predlog, za te pare bi se sigurno mnogo vise angazovao i postigao, nego mi ovde.... ali se postavlja jos jedno pitanje u cije ime i za racun koga, nit je forum pravno lice, niti ista, sem sto je forum, gde cukaju dokoni hobisti, a ko su hobisti, clanovi nekog udruzenja kluba ili sta vec, korisnici nekih RC modela... Sta je to !? Ko su Ti !? Nasa administracija voli PECAT, mi nemamo PECAT, mi cemo biti koleteral, skupina nekakvih RC entuzijasta...

A koliko bi se ljudi uopste i ukljucilo u ovu nazovi je zakasnelu i besmislenu akciju, ajde neka bude i smislena, mi smo kao RC Gradjani, mozda bi procitali neki osmisljen dopis ili pismo, mozda bi neko ipak sa paznjom procitao tako neko pismo-molbu-ideju...  Iskreno NE verujem da bi se odazvalo vise od 20 ovde prisutnih
"modelara", kad bolje razmislim i presaberem i manje... a za TOLIKU akciju, nike se nece baviti nama, mislim i na advokate pripravnike, koji iovako nemaju posla...
verovatno neko takvo pismo osim da se osmisli i napise, treba i da se overi nekom taksom da se odstampa i posalje, ili ako je jeftinije da se odnese....

Ali svi pricaju, kad bi neko... ko !?
RC Hobby Park, Mala Ivanča, Belgrade, SRB
Executive warehouse keeper, senior

Offline Vaci

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 824
Re: Novi pravilnik za dronove u Srbiji
« Reply #235 on: January 15, 2016, 12:18:27 AM »
Dajte mi sajt direktrata tog, sta je vec, neki kontakt, i ja cu da napisem mail kako znam i umem, da zamolim ljude da opuste omcu. Nije mi tesko, ali je to sve sto mogu. Nisam iz BG, ne mogu licno nista, ne znam nikog.... Ako mogu da vrate prvi predlog, sa mozda i malo opusteniji... Pa ljudi, ja mogu da pljunem tih 15m! O cemu oni pricaju.... Ima li neko neki kontakt?

Offline Dakyle

  • Jr. Member
  • **
  • Posts: 170
Re: Novi pravilnik za dronove u Srbiji
« Reply #236 on: January 15, 2016, 12:23:46 AM »
Mozda i jesmo zakasnili kako kaze Mirce ali nije na odmet da probamo da se iskopamo iz ovog pravilnika i buduceg zakona, pridruzujem se Dejanu za bar interni popis i neku peticiju ali kao sto Mirce kaze klub je klub bilo privatni ili opstinski-drzavni-lokalni. Ja sam u postupku reanimiranja modelarskog kluba pri sportskom avio klubu "Nasa Krila" Paracin. Taj klub postoji godinam i nije nikada ugasen kao ni njegova modelarska sekcija (koja uzred ne radi godinam ali je registrovana jednim delom statuta samog aero kluba). Mozda nije na odmet da se proba sa tom pricom i svako ko ima u blizini neki neprivatni aero klub moze da se raspita da li imaju u statutu modelarsku sekciju, u tom slucaju sama clanarina u klubu i pripadanje delu modelarsko sektora ti si u legali sto se tice clanstva i na brojnom si stanju. To je mozda najbrzi put da se modelari uguraju u klubove (lokalne-privatne ili ne privatne), bitno je samo da u njima postoji modelarska sekcija ili bar pomena o tome u statutu, sa drzsavne-opstinske klubove sam siguran da je to tako jer su oni stari desetinama godina i statuti su u startu imali upliv i modelara, za Paracin znam da je tako, smem da tvrdim i za Trstenik...itd. Pa da se onda kao klubska peticija pise direktorratu, MO ili Vucicu on i ovako zabada nos u sve a idu i izbori.
A Zajko sto kazes da tebe ne mogu da diraju i da ti koristis svoj poseb, tu si u pravu da moraju da imaju nalog itd..ali ne zaobravi ako je zemlja tvoja-nebo nije...vazdusni prostor ne-je tvoj vec zajednicki-to jest drzavni i dodje ti na isto dal si u Maloj Ivanci ili bilo gde drugde.

Offline zajko

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1502
    • www.shop.malaivanca.com
Re: Novi pravilnik za dronove u Srbiji
« Reply #237 on: January 15, 2016, 12:57:34 AM »
Dajte mi sajt direktrata tog, sta je vec, neki kontakt, i ja cu da napisem mail kako znam i umem, da zamolim ljude da opuste omcu. Nije mi tesko, ali je to sve sto mogu. Nisam iz BG, ne mogu licno nista, ne znam nikog.... Ako mogu da vrate prvi predlog, sa mozda i malo opusteniji... Pa ljudi, ja mogu da pljunem tih 15m! O cemu oni pricaju.... Ima li neko neki kontakt?

hehehe... Daj te mi taj sajt direktorata, ili neki kontakt, ja cu njima i majku i oca... pa kad vec hoces nadjes sve na www.google.com.. i da im kazes, sta !?
Vracaj breee onaj prvi predlog, ne valja nam ni jedan, al nam prvi bolji od drugog, nemo da Vam majku i oca e....  iskreno me nasmeja pred spavanje....

Takvi pozivi neartikulasi, kao i slicni nertikulisani pozivi ce napraviti i treci jos gori predlog, jos ce vlasnika modela i da vesaju na drvece, posto nece biti vise modela na drvecu...

sad ce svi samo da zivkaju direktorat, ako ima neko drugi nabavi sajt i telefon... ali niko ne da protivvrednost kutije cigareta da se smisleno proba, samo proba, resiti problem, da se plati neko kojem je to profesija, da izlobira kakvo takvo, koliko toliko slobodno modelarstvo...  ali ono ka cemu ide SRB, mislim na EU, takodje ima regulisano zakonodavstvo po ovom pitanju, cuo sam da je prilicno utegnuto i modelarstvo pocinje u privatnim garazama, a zavrsava na privatnim RC aerodromima u privatnim klubovima, organizovano, takmicenja itd... Doduse i tamo postoji sloboda parkflayera, u parkovima, valjda do 800 gr za sve letelice, ali uz veliku napomenu da se izbegava guzva, publika, materijalna dobra itd... kultura je malo drugacija, pa nema bas potrebe toliko ici u detalje, uglavnom... Zato postoje solidne kazne....

Slozicemo se da se ne mozemo meriti sa razvijenim zemljama i "demokracijama", ni po ovom pitanju ...

mislim da se opet vracamo na tezu modelarstvo *tvoja garaza* koriscenje istog *samo po RC klubovima i uredjenim mestima* ili livada, pa kako prodjes...
posto mod nas nema svega navedenom ostaje "poslednja sansa" , kuckaj na RC forumu, pravi model u garazi, leti na livadi... pa kako prodjes ...

Uzdravlje  ()-() i samo veselo, sad ce malo da zaladi, pa kad udari prolece... Fijuuuuuu (<--)
RC Hobby Park, Mala Ivanča, Belgrade, SRB
Executive warehouse keeper, senior

Offline Joja

  • Jr. Member
  • **
  • Posts: 104
Re: Novi pravilnik za dronove u Srbiji
« Reply #238 on: January 15, 2016, 01:39:40 AM »
Nema zime za vas, vidim ja.
Dogod ste slozni, dobro organizovani, slusate i postujete jedan drugog, podrzavate jedan drugog i sl. niko vam nista nece moci.
Pored toga vidim da znate dobro kako to u svetu funkcionise, a i kako je funcionisalo za vreme bivse Juge.
Dobro je da se i nesvadjate, a i ako se neko i pokusa svadjati dobro je da to rade ljudi koji se poznaju, a oni koji se medjusobno ne poznaju nije lepo ni da se svadaju.

Bice to sve u redu, nece Srbija biti jedina zemlja na svetu u kojoj ce letenje hobistima biti zabranjeno.
Kako vidim ni vi to necete dozvoliti.

Drz' te se !!!

Imate podrsku iz Kanade

Offline sloba_b

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 373
Re: Novi pravilnik za dronove u Srbiji
« Reply #239 on: January 15, 2016, 01:51:23 AM »
Predlog moderatorima da se uvede naplacivanje koriscenje foruma kroz obavezno clanstvo u....(smisliti nesto da se ne krsi zakon) npr sa 100din tromesecno a da se te pare upute advokatskoj kancelariji koja ce se boriti za nase interese.

To da neko licno vodi spiskove skuplja novac i sl je nerealno.  Mozemo nastupiti putem sportskih klubova ali ovo prevazilazi pitanje sporta i pitanje je politike pa necemo valjda sad i partije da osnivamo.