RAZNO > MATERIJALI / TEHNIKE OBRADE U MODELARSTVU

Композитни материјали

(1/1)

presko:
Када се каже композитни материјал обично се мисли на материјал који представља спој епокси или полиестерске смоле и стакленог, угљеничног или кевлар ткања или влакна (ровинга). Ткање служи да прими оптерећење, а смола да повеже ткање.
У даљем тексту даћу приказ, једног од начина, на који ја користи композитне материјале, а то је ојачавање структуре крила. Ово ћу показати на крилу из теме Сечење ласером.

Крило сам завршио до планкирања.







Следећа фаза је ојачавање горњег и доњег појаса рамењаче, као и средишњег дела нападне ивице угњеничним влакном.





После овога радим ојачање излазне ивице. То радим тако што са унутрашње стране планка залепим стаклено платно. У овом случају користио сам платно од 50gr/m2. У току сушења смоле, за излазну ивицу треба причврстити метални лењир (или нештш слично) да би се обезбедио правац ивице.





Када се смола осуши, одсечем вишак тканине, а потом завршим планкирање до краја.







На крају обложим централн део крила са горње и доње стране платном од 50gr/m2. Када се смола осуши, обрадим ивице ојачања шмирглом и крило је спремно за следећу фазу, пресвлачење.





На овај начин смо добили лагано и изузетно јако крило, какво приличи акробатској летелици.
 
За оне који нису радили са епокси смолом, укратко да кажем. Смола се састоји из две течне компоненте, саме смоле и учвршћивача. Пре почетка рада, компоненте се помешају и то само количина која се намерава потрошити. Смолу, четком, наносим на површ коју мислим да ојачам. Потом, на исту стављам ненатопњено платно или влакно и четком истискујем смолу да прође кроз њега. Иза тога четком додајем смолу где је платно остало суво, истовремено уклањајући вишак смоле. Платно не сме нигде да остане суво. Смоли, са којом ја радим, обично треба 24 сата да се осуши.

SDmodelar:
Sa čime se čisti četka od smole ako se uopšte čisti?

Pozdrav
Nikola

kole:
Moze da se cisti i vredi ako je kakva skupa. Omuckas je u metil-alkoholu jer mu to dodje kao razredjivac, a onda je peres domacim sapunom. Vrtis cetku po sapunu i neka dobro peni, isperes i ponovis par puta. Kada pena bude cista i cetka je. Ovaj recept nam je dao pokojni Karlo Segec, rc modelar suboticki, a ujedno i slikar.

Nikad mi se ni jedna cetka nije sje..la!

Kole

Nenad Miklusev:

--- Quote from: SDmodelar on February 21, 2009, 01:11:45 AM ---Sa čime se čisti četka od smole ako se uopšte čisti?

Pozdrav
Nikola

--- End quote ---
Koja koordinacija, Canada-Backa, dok sam kucao poruku majstor Kole je vec dao odgovor, ali da se ne baci, evo i moga...


Dok je smola sveza, opere se u metil alkoholu ( tzv "Rakija Zivadinovicka") pa nitro razredjivacem, i onda vodom i rastvorom nekog deterdzenta, pa se osusi krpom.
Ako se stvrdne, pere se dinarima u prodavnici boja, kupis novu i iz pocetka.

Ako ti je to skupo, koristis tvrdi sundjer zalepljen na neku letvicu, i njime utapkavas , a posle bacis ili recikliras letvicu , koristeci novo parce sundjera, tzv "Spoonge Bob Technique"

Za vece ravne povrsine, istiskivanje smole se idealno  vrsi kreditnim karticama, kao spahtlom.

Fora je da istisnes sto vecu kolicinu smole, jer sve sto nosi dodatnu tezinu je smola, svaki visak se odrazava na konacnu tezinu modela a ne daje extra cvrstinu.

SDmodelar:
 3aa

Navigation

[0] Message Index

Go to full version