Када се каже композитни материјал обично се мисли на материјал који представља спој епокси или полиестерске смоле и стакленог, угљеничног или кевлар ткања или влакна (ровинга). Ткање служи да прими оптерећење, а смола да повеже ткање.
У даљем тексту даћу приказ, једног од начина, на који ја користи композитне материјале, а то је ојачавање структуре крила. Ово ћу показати на крилу из теме Сечење ласером.
Крило сам завршио до планкирања.
Следећа фаза је ојачавање горњег и доњег појаса рамењаче, као и средишњег дела нападне ивице угњеничним влакном.
После овога радим ојачање излазне ивице. То радим тако што са унутрашње стране планка залепим стаклено платно. У овом случају користио сам платно од 50gr/m2. У току сушења смоле, за излазну ивицу треба причврстити метални лењир (или нештш слично) да би се обезбедио правац ивице.
Када се смола осуши, одсечем вишак тканине, а потом завршим планкирање до краја.
На крају обложим централн део крила са горње и доње стране платном од 50gr/m2. Када се смола осуши, обрадим ивице ојачања шмирглом и крило је спремно за следећу фазу, пресвлачење.
На овај начин смо добили лагано и изузетно јако крило, какво приличи акробатској летелици.
За оне који нису радили са епокси смолом, укратко да кажем. Смола се састоји из две течне компоненте, саме смоле и учвршћивача. Пре почетка рада, компоненте се помешају и то само количина која се намерава потрошити. Смолу, четком, наносим на површ коју мислим да ојачам. Потом, на исту стављам ненатопњено платно или влакно и четком истискујем смолу да прође кроз њега. Иза тога четком додајем смолу где је платно остало суво, истовремено уклањајући вишак смоле. Платно не сме нигде да остане суво. Смоли, са којом ја радим, обично треба 24 сата да се осуши.