RC MULTIKOPTERI > PITANJA POČETNIKA O MULTIKOPTERIMA

ESC unutar frejma?

(1/4) > >>

Bifrost:
Pozdrav,
Gledam slike na netu, svi stavljaju ESC spolja na krakove frejma, da li postoji razlog da ih ne ubacim unutra? Ovako sam mislio:

Unakrsno, naravno imajuci u vidu kasnije raspored na flight controller-u. Ili je EMI bas toliko zeznut tu pa ih drze sto dalje?

gerotmf:
Eh to je teoretsko pitanje, koga god da pitas ima da ti drugacije odgovori.

Prednosti ESC na ploci, kratki DC kablovi (DC je osetljiv na duzinu - kao sto nam je vec Tesla u svadji sa Edisonom dokazao :), ne treba ti ferit na servo signalu posto su kraci, duzi motor kablovi (bolje zbog AC - opet Tesla :) .. e sad ako su duzine ionako male .. onda je svejedno. Slaba strana, smetnje i sumovi, ESC proizvodi dosta toga, pa moze da zasmeta i FC i RX.

ESC na krakovima .. kontar onome gore.

A mozda se i varam.

Uglavnom na tarot 680 hexa imamo ESCe na ploci, lepo slozene u krug, i za sad nema problema (gore je pixhawk fc i taranis rx), na manjim quadovima stavljam esc na krakove, pre svega sto nema mesta na centralnom delu, osim na q200, tamo sam stavio ESCjeve ispod FC i isto tako nemam problema sa njima ali tu si i amperaze manje, duzine kablova mizerne.

Romeo:
Jedan od prednosti/mana je hladjenje..
Hladjenje kada su svi jedni uz druge je mnogo slabije i ako su ESC na granici potreba za setup moglo bi biti lose, naravno ako su uzeti sa rezervom da se ne greju mnogo onda je ok, mojima bas prija hladjenje od propelera  :big smile

Bifrost:

--- Quote from: gerotmf on October 06, 2015, 12:07:54 PM ---Eh to je teoretsko pitanje, koga god da pitas ima da ti drugacije odgovori.

Prednosti ESC na ploci, kratki DC kablovi (DC je osetljiv na duzinu - kao sto nam je vec Tesla u svadji sa Edisonom dokazao :), ne treba ti ferit na servo signalu posto su kraci, duzi motor kablovi (bolje zbog AC - opet Tesla :) .. e sad ako su duzine ionako male .. onda je svejedno. Slaba strana, smetnje i sumovi, ESC proizvodi dosta toga, pa moze da zasmeta i FC i RX.

ESC na krakovima .. kontar onome gore.

A mozda se i varam.

Uglavnom na tarot 680 hexa imamo ESCe na ploci, lepo slozene u krug, i za sad nema problema (gore je pixhawk fc i taranis rx), na manjim quadovima stavljam esc na krakove, pre svega sto nema mesta na centralnom delu, osim na q200, tamo sam stavio ESCjeve ispod FC i isto tako nemam problema sa njima ali tu si i amperaze manje, duzine kablova mizerne.

--- End quote ---

Hvala ti puno, da, i ja kontam da tu ne bi trebalo bude problem. Ja cu probam, pa sad kad razmislim, nije toliki problem ni premestiti posle ako bude problema.... A ono malo i iz estetskih razloga mi se vise svidja da bude unutar :D.

gerotmf:

--- Quote from: Romeo on October 06, 2015, 12:28:15 PM ---Jedan od prednosti/mana je hladjenje..
Hladjenje kada su svi jedni uz druge je mnogo slabije i ako su ESC na granici potreba za setup moglo bi biti lose, naravno ako su uzeti sa rezervom da se ne greju mnogo onda je ok, mojima bas prija hladjenje od propelera  :big smile

--- End quote ---

E da, taj deo mi nikako nije bio jasan, nesto sto treba da se hladi se onda wrapuje u plastiku, ovi veci esci barem imaju rupu u toj plastici pa nekako i kruzi vazduh preko rebara .. ali da slazem se da se sigurno vise hlade na krakovima  :)

Zanima me dali je neko radio neka merenja temperature esca ako je direktno ispod motora - ono kao mrtva zona i ako je malo udaljen pa se nalazi direkt u potisnoj struji vazduha .. ali to zna biti pitanje za novu temu...

Navigation

[0] Message Index

[#] Next page

Go to full version