RC MULTIKOPTERI > PITANJA POČETNIKA O MULTIKOPTERIMA

ESC unutar frejma?

<< < (3/4) > >>

Viper:
Sto bi onda stavljali senzore ako moze prostim zicama?

gerotmf:
Zbog kontrolne elektronike. Sa senzorom nije potreban mikrokontroler koji može izlaz da prebaci u ulaz da bi detektovao povratni signal.

Viper:
Zanimljivo. To nisam znao. Mislio sam da samo iz fetova izlazi odgovarajuci PWM...

gerotmf:
Sad sam jos i bifrostov post procitao, hallov senzor se koristi za kontrolu brzine okretanja rotora, za direkciju tj smer okretanja bi bila potrebna barem dva malo zamaknuta - iako nisam jos video to.
Smer okretanja se postize sa komutacijom ABC - CBA izlaza, u principu ima 6 faza gde se pale/gase i pwm kontrolisu pfet i nfet tranzistori (u parovima) dok treci samo sluzi kao komparator koji ti pokazuje kad se rotor stvarno okrenuo - to se koristi kao kontrola brzine okretanja rotora, gde je trazena brzina naravno drugacija od stvarne (ipak rotor mora da okrene neku masu i savlada otpor vazduha na propovima/elisama ...).
Posto ne poznajem bas sve oblike RC motorcica mozda gresim, ali do sada sam se susreo sa hallovim senzorima samo na glow motorima (ako sam se pravilno izrazio - nisam nikad koristio neelektricne motorcice :), gde ima na kucistu osovine posebno mesto da se prikaci takav senzor.
Ti senzori se nalazi recimo u ventilatorima na kompjuterima (da skoro svi su brushless :) gde je ugradjen i dosta prost kontroler sa ugradjenim power tranzistorima, izlaz je povezan na treci pin konektora - pulse pin, pa moze komp da proverava i kontrolise brzinu okretanja i time smanjuje buku hladjenja.

A to trzanje motorcica na samom startu je zbog toga sto esc ne zna u kom polozaju (tj kojoj fazi je ostao motorcic - polozaju magneta na rotoru), kad se ugasio, pa moze da se okrene suprotno dok se ne usaglase esc i rotor motorcica.

Bifrost:

--- Quote from: gerotmf on November 03, 2015, 10:42:33 AM ---A to trzanje motorcica na samom startu je zbog toga sto esc ne zna u kom polozaju (tj kojoj fazi je ostao motorcic - polozaju magneta na rotoru), kad se ugasio, pa moze da se okrene suprotno dok se ne usaglase esc i rotor motorcica.

--- End quote ---

Hvala na razjasnjenju, ma ja sam samo hteo da kazem da sam zapazio taj "cim", a da ga nema kod ovih sa hall-om.

Navigation

[0] Message Index

[#] Next page

[*] Previous page

Go to full version