RC MULTIKOPTERI > PITANJA POČETNIKA O MULTIKOPTERIMA

F450 QUAD vs F550 HEXA - flight time

(1/2) > >>

Alextazee:
Trenutno letim F450 ali razmisljam da predjem na F550 sa istom konfiguracijom (naravno, + dva motora vecim ramom), ponajvise zbog sigurnosti u slucaju otkazivanja nekog motora.

baterija - 3S 2600mah
motori - 1000kv
props - 1045

Interesuju me vasa misljenja o duzini leta nakon ove promene.
Po jednoj logici, dva motora vise, logicno je da je vise potrosaca + dodatna tezina, i vise potrosene struje, ali sa druge strane, bili bi manje optereceni, pa ta logika moze malo i da se dovede u pitanje..

Pokusao sam da izracunam kalkulatorom:
Uglavnom sam uneo vrednosti koje su mi poznate, i dobio sam neko vreme koje odgovara trenutno realnom vremenu leta u ovom slucaju koji sada koristim (F450)
http://prntscr.com/8ol1lt

U drugom slucaju sam dodao 2 motora, povecao ram i dodao 200g tezine (tu nisam bas siguran da li sam dobro prognozirao. dva kraka + dva motora + malo vece gornja i donja ploca)
http://prntscr.com/8ol4zp

Po ovoj racunici se vremena leta, manje vise, poklapaju, ali jedno je racunica, a drugo stanje na terenu :)
Uzimam u obzir i da koristim dve baterije istovremeno, mada to dodaje jos 130g..

Ima li neko iskustva sa ovim pitanjem?

marko.jovanovic:
Pozdrav.
Za čega koristiš taj luster?
Ako je za neko profi slikanje i slično onda ti nije presudno to koliko brzo će da ide pa ni težina.
Ako ti je let kratak ti staviš bateriju sa više ćelija.
Veći napon znači veći broj obrtaja, znači manju jačinu struje obično koju motor povlači iz baterije jer se leti i pod manjim gasom a to takođe znači duži let.
Moja lična preporuka neke 5000 mah 5s ili čak 6s. Samo treba proveriti koliko je proizvođač stavio da motori i ESC-ovi mogu da izdrže velik napon.

marko.jovanovic:
I još nešto postavi link od tog kalkulatora deluje zanimljivo a možda i valja

Alextazee:

--- Quote from: marko.jovanovic on October 07, 2015, 07:11:33 AM ---Pozdrav.
Za čega koristiš taj luster?
Ako je za neko profi slikanje i slično onda ti nije presudno to koliko brzo će da ide pa ni težina.
Ako ti je let kratak ti staviš bateriju sa više ćelija.
Veći napon znači veći broj obrtaja, znači manju jačinu struje obično koju motor povlači iz baterije jer se leti i pod manjim gasom a to takođe znači duži let.
Moja lična preporuka neke 5000 mah 5s ili čak 6s. Samo treba proveriti koliko je proizvođač stavio da motori i ESC-ovi mogu da izdrže velik napon.

--- End quote ---

Nadam se da posluzi za kakvo snimanje, pa mi i nije bitna brzina. Vise sigurnost.

Cisto sumnjam da ovi motori i ESC-ovi dozvoljavaju preko 4S, a iskreno, menjao bih sto manje komponenti.. Cak mi je i punjac za 2S i 3S. Zato i pokusavam da izracunam da li da se bavim uopste..

Evo, nasao:       
    KV: 1000
    Max Efficiency: 80%
    Max Efficiency Current: 4-10A (>75%)
    Current Capacity: 12A/60s
    No Load Current @ 10V: 0.5A
    No. Of Cells: 2-3 Li-Poly
    Motor Dimensions: Φ27.5 x 30mm
    Shaft Diameter: Φ3.17mm
    Weight: 47g/set

Kalkulator:
http://www.ecalc.ch/indexcalc.htm

tibeteagle:




--- Quote ---Interesuju me vasa misljenja o duzini leta nakon ove promene.
Po jednoj logici, dva motora vise, logicno je da je vise potrosaca + dodatna tezina, i vise potrosene struje, ali sa druge strane, bili bi manje optereceni, pa ta logika moze malo i da se dovede u pitanje...

--- End quote ---
Moje mišljenje je da je ovo veoma interesantno. Odlično je što si ovo podelio sa nama.  (thumb)
Lepa je zagonetka zašto je to moguće? Pokazuje kako stvari oko pogona mikrokopreta nisu toliko jednostavne stvari i nje sve samo voltaža i amperaža i tebra (čitaj brate) sve je to ko pasulj jednostavno. Kalkulator sigurno ne laža, a odstupanje od stvarnosti je samo toliko, koliko stvarni delovi odstupaju od svojih nazivnih parametara.
Čekam i ja mišljenje drugih.  mmmm
Samo da ne bude kao ovaj dole.

--- Quote ---Veći napon znači veći broj obrtaja, znači manju jačinu struje obično koju motor povlači iz baterije jer se leti i pod manjim gasom a to takođe znači duži let.
--- End quote ---
Veći napon ne menja obrtaje pri huverovanju, a ni struja se ne smanjuje. Samo promena napona izvora takođe ne utiče na dužinu leta. Niži položaj palice zbog većeg napona napajanja ne znači i manji gas. Intezitit gasa, odnosno efektivna struja prema motorima takođe ostaje isti.

Navigation

[0] Message Index

[#] Next page

Go to full version