Pre nego što neko od mlađih članova pomisli, da je praviti model pticu u obliku ptice samo jedna mala grana modelarstva i da je to neki nizak nivo, evo nekoliko interesantnih činjenica za povezanost ptica, čovekovog letenje i modelarstva.
Od kada je čovek pozavideo pticama i poželeo da i on poleti, stalno je centar pažnje bila baš ona u tom obliku i sa takvom anatomijom. Na Ikaru i mnogim drugim legendarnim figurama, krilo na čoveku je uvek crtano kao ptičije. Dugo se mislilo da čovek treba da sagradi krilo po njenom obliku, da zakači na leđa i poleti mahajući sa ručnim mišićima. Crteži od Leonarda da Vinčija pa do uspešnih pionira avijacije su takođe bazirani na ptičijem krilu. Takvi pokušaji kopiranja nisu doneli očekivani rezultat, iako je teoretski to bilo ispravno. Čovekova slaba ruka i materijali koji su stajali na raspolaganju, nisu bili dovoljno snažni za to.
Interesantno je videti da su prve padinske jedrilice sa čovekom u 19. veku, pa i mnogi motorni avioni na početku 20. veka, kao recimo bleriotov monoplan i na stotine sličih, imali profil krila od ptice. Da, apsolutno isti. Prvi austrougarski borbeni avion je zvan Golub (Taube), veoma je ličio baš na njega u vertikanoj projekciji. Oblik ptice je napušten tek onda, kada je bila potreba za većom brzinom, manevarskom sposobnošću, nosivosti i za postizanje veće visine. Onda je drvo i platno zamenio aluminijum i bešavne čelične cevi i korenito promenio avio gradnju a kakvu i danas viđamo.
Čovek se nikada nije odrekao da leti kao ptica. Ima mnogo uspešnih radova, od ultralajt projekata nalik na ptice, sve do krila na leđima sa mlaznim motorom. Nema perioda u modelarstvu sve do danas, da oblik neke poznate današnje ili pra ptice nije upotrebljen kao inspiracija. Lep je primer u današnje vreme za pra pticu modela, kao rc pterodactyl. Pored "malih igračaka" RC ptica sa mehanizmima za mahanje krila, u današnje vreme viđamo veoma lepe projekte vrhunskih inženjera velikih kompanija, koji se bave robot pticama. Festo bird. Mnoge manje startap kompanije upravo grade svoje projekte bazirane na RC robot pticama neke vrste.
Plastična pena je učinila svoje pozitivno i u ovoj kategoriji hobi RC modelarstva i svakome omogućila da relativno lako napravi svoj primerak neke prave ptice pa možda pricu zvan Dodo. Da da. Verujte da je mnogo teži izazov nego napraviti umanjeno bilo koju čovekovu grozotu od konstrukcije, naravno upoređujući sa ptičijom savršenom anatomijom za sklapanje krila, sa ugrađenim motorom u prsa i sa još mnogo toga, što ga čini nedostižnim i perfektnim letačem neba. Iako ptice imaju mnogo manji mozak od čovekovog, mnogo su pametnije od nas ako je letenje, navigacija i ostalo važno za letenje u pitanju. Oni su sastavni deo prirodne sredine i ne trebaju im nikakvi instrumenti, meteorološki izveštaji, satelitska navigacija. Oni jednostavno sve to znaju i osećaju u nekoliko grama svog mozga.
Dakle ptica je uvek bila i biće centar svih delovanja, kada je reč o letenju čoveka na bilo koji način a nikako ne čovek.
Ko ne razume veoma šturo gore napisano, neka polako prostudira stvari iz knjiga ili od bilo kud. To je ipak deo opšte kulture, a pogotovo za avio modelara.