RC MULTIKOPTERI > PITANJA POČETNIKA O MULTIKOPTERIMA

Motori i pitanja o istim

<< < (2/5) > >>

Alextazee:
Hvala na savetima
Najverovatnije cu se odluciti za SunnySky.
Do sada nisam imao problema sto se tice "mehanickog" dela (zaglavljivanja, odsrafljivanja isl.) Ali sam u par navrata na par motora primetio da magneti zakacinju zicu u kalemu. Tj da je kalem toliko labav da zica viri van, tako da je magnet zakacinje. Pretpostavljam da je moguce i da se od zagrevanja zica malo i rastegla i opustila. Jedan takav motor mi je pravio probleme i otkazivao, a jedam takav sam tek zapazio, pa " pritegao" zicu, mada za sada nije pravio probleme u letu.

Alextazee:
A kako vam ovo izgleda?

http://www.aliexpress.com/item/T-MOTOR-AIR2213-920KV-AIR-GEAR-350-Multicopter-Multirotor-Drive-Force-Combo-Motor-Propeller/32333536476.html

http://www.aliexpress.com/item/T-MOTOR-AIR-GEAR-350-Multicopter-Multirotor-Drive-Force-Combo-Motor-Prop-AIR2213-920KV/32249772200.html

Nisam siguran samo da li bi bio OK ovaj propeler za F450, posto sam do sada bio na 10x45.

tibeteagle:

--- Quote ---Sad se ja ovde pitam, ima li uopste neke prave razlike medju ovim Kinezima, i zasto su, ako su uopste, ovi od 55e, bolji od ovih od 35e (komplet).
Kao i sta je to sto je kvalitetnije kod ovih gde samo jedan komad kosta toliko?
I pre svega, sta je to sto karakterise kvalitetan motor?
--- End quote ---

Stare klasične tipove BL motora za avio modele a koji su se do sada često koristili i za male dronove, ne treba kupovati iz mnogo razloga. Recimo, stezni spineri elise se lako mogu odvrnuti kod onih koji se okreću suprotno. Stare elise nisu optimalizovane za dronove, a sve to zajedno ne daje efikasnost i bezbednost. Ima puno novih izvedbi za dronove, ali nisu svi dobri, mada tako izgledaju.

Etalon za BL motore za male dronove u srednjoj klasi je najnoviji originalni motor od DJI a koji su oni razvili za svoje dronove. Ima sve što je važno za bezbednost, dugotrajnost i praktičnu upotrebu. Osovina je čelična u celoj dužini sve do navoja za elisu. Ležajevi su najveći u njemu u ovoj klasi sa osovinom od 4mm. Ovakva osovine se ne krivi od pada. Ako ipak dobije jači udar i savije se, ceo motor i dron je već u delovima negde prosuto na livadi ili betonu. Kvalitet izrade je garancija za sigurnost.
Naravno može da se koristi samo specijalna elisa za njega sa navojem M6 i M6L, koji ujedno obezbeđuje i lako postavljanje i skidanje.
Sve gore navedeno su novi standardi, pored još nekih, ali ne tako praktični kao ovaj.
Kvalitetne motore i elise ne treba balansirati. Oni se prodaju samo u paru ili 4 komada zajedno u kutiji sa natpisom DJI.

Klo(v)novi.
Motori koji liče na njega, sa gore navedenih linkova, samo liče i slabijeg su kvaliteta. Svi kineski klonovi imaju tanju osovinu sa manjim ležajevima, a koji mnogo ranije propadaju. Navoj za elisu je od aluminijuma, a veza sa osovinom je veoma nedefinisana. Kineski su utoliko jeftiniji koliko brže propadnu.

Dakle ja sam napisa šta je najbolje, pa treba videti kome šta odgovara. I jeftiniji kineski mogu da zadovolje neke skronije projekte, a za koje ne vredi puno trošiti na skupe delove.

Uvek treba gledati i to, kako je rešeno postavljanje elise i koji je tip predviđen, pa na osnovu toga treba da se kupi odgovarajuća elisa za njega. Nije uvek sigurno to što trgovac nudi sa motorom! Motore treba kupovati u hobi šopovima a ne na Ali pijacama.


Na slici dole se vide svi navedeni važni delovi koji karakterišu DJI motore. Vidi se da je navoj na osovini gore od čelika i sve iz jednog komada istrugano! Kvalitet izrade je vrh.





karbonska elisa sa ugrađenim aluminijumskim navojem je vrh. Opet ga stavljam kao uporednu najbolju izvedbu. Naravno i plastične elise sa navojem su dobre.



Za veće dronove postoje drugi standardi oblika motora i elise, ali o tome po potrebi.

 ;namig

marko.jovanovic:
Kada bi bar ljudi sa ovog foruma mogli da NE upotrebljavaju reč DRON za multirotore to bi bilo sjajno.
Sve je to lepo rečeno samo ima jedna velika ZAČKOLJICa a to je da brendirani proizvodi kao što je DJI imaju tu manu da si posle JAKO ALI JAKO vezan za njihove proizvode kao što su elise i slične stvari na kojima se zarađuje. Oko kačenja elise su napravil čitavu nauku kako bi prodavali isključivo svoje elise i dodatke. O baterijama da ne pominjem. Ništa prostije rešenje od njihovog nije elisa na običnom spineru sa levim i desnim navojem.
Niti može da se odvrne niti mu nešto fali (može da se odvrne samo u slučaju da stavite levu rotaciju motora za navoj za koji je predviđena desna, mada se meni nijedna elisa nikada nije odvrnula čak i na svim desnim navojima na ovim malim quad-ovima jer se dobro zategne, ali je levi-desni navoj ipak bolje i sigurnije rešenje) Što se tiče brzine nameštanja elise DJI metodom i metodom levih i desnih navoja tu ne bih trošio reči jer još nije napravljeno takmičenje u brzom montiranju elisa tako da mislim da nema nikakvu svhu mmmm.
Ja jesam uvek za brendirane proizvode ali ne i za one koji te ograničavaju nešto kao što je DJI pre bih se odlučio za TIGER vrijantu ako baš hoću da uložim u opremu ili neku drugu kojih ima dosta.

Alextazee:
Pa dobro, hajde onda:
DJI E310 vs. T-MOTOR AIR GEAR 350

http://www.dji.com/product/e310
http://www.rctigermotor.com/html/2014/Combo_pack_0930/279.html


DJI se na svojoj stranici hvali da im je to sistem za 1-2.5Kg a T-Motor da je za 1200-1500g

Obzirom da je slicna cena obe varijante (oko 85e) a moj DRON je sada oko 1500g, i ocekujem da mi stigne veca baterija, pa ce verovatno biti blizu 1800g, privlacniji mi je DJI.
Narocito mi se svidja sto u kombinaciji sa ESC-ovima DJI ima i dijagnostiku motora, a i sve to pokazuje onim fancy lampicama. ;)
Tako da mi cela ta prica deluje pouzdanije.
Generalno, GLAVNI razlog zasto uopste hocu da menjam motore je jedan veoma nelagodan osecaj tokom celog leta, da letelica moze u bilo kom trenutku da zakaze i padne, a tek na drugo mesto stavljam performanse i dugotrajnost.
Upravo se to pokazalo i u snimku koji sam okacio gore. I to nije prvi put. Jos je ovog puta bilo ljudi u parku, a meni je bio zaklonjen vidik ka mestu gde je pao, i nisam znao da li je na travu ili na nekoga sve dok nisam prisao.

Da jos jednom pomenem da za pocetak menjam samo motore + propelere, - ESC kasnije
Malo me brine samo da li bi motori bili kompatibilni sa mojim kineskim ESC-ovima (menjao bih kasnije i njih za 420S koji je inace deo tog E310 paketa).
Takodje me brine da li bi i ESC bio kompatibilan sa mojim Flight Controlerom. (APM 2.6)

Cini mi se samo da bih sa T-Motor varijantom imao veci izbor propelera..

Navigation

[0] Message Index

[#] Next page

[*] Previous page

Go to full version