Author Topic: Sig Ryan STA  (Read 74105 times)

Offline coka

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 940
  • cuvaj brzinu, ona te nosi...
Re: Sig Ryan STA
« Reply #105 on: June 25, 2016, 04:37:59 PM »

 Da zavrsimo sa vertikalnim stabilizatorom....

 




Offline coka

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 940
  • cuvaj brzinu, ona te nosi...
Re: Sig Ryan STA
« Reply #106 on: June 25, 2016, 04:38:50 PM »

 




Offline coka

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 940
  • cuvaj brzinu, ona te nosi...
Re: Sig Ryan STA
« Reply #107 on: June 25, 2016, 04:39:14 PM »

 

 Fino brusenje i obaranje napadne ivice kormila je sve sto je preostalo do zavrsetka radova na "drvenariji" vertikalnog repa.

 Za sada, vertikalni stabilizator i kormilo, ostavio sam po strani, jer sa sobom nisam poneo sarke, tako da je sve sto sam mogao ovde da uradim, zavrseno.
« Last Edit: June 25, 2016, 04:43:41 PM by coka »

Offline batans

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 355
Re: Sig Ryan STA
« Reply #108 on: June 25, 2016, 10:30:13 PM »
              Daki, prava opaska, ocikivao sam ih vise ali sve jedno. Da, tako se grade modeli. Avion nije jednostavna sprava i njegova garadnja ne moze bez odredjene kolicine teoretskog znanja. Oslanjanje na kvantitet i tako sakupljeno iskustvo nije garancija da je model dobro napravljen. Po pravilu tu bude toliko materijala de se mogla jos i kucica za kera napraviti.
              Cokini postovi, pa pre svega harmonicnost. Harmonija mira, spokoja, razumevanja sta se radi, sigurnost, pristup, preciznost izrade. Iznad svega se namece jedno snazno pitanje. Ima li ikoga ko ovo prati a da posumnja kako ce ovo sto Coka radi leteti. Znam odgovor, nema.
              Da Deki, tako rade majstori.

Offline coka

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 940
  • cuvaj brzinu, ona te nosi...
Re: Sig Ryan STA
« Reply #109 on: June 27, 2016, 10:20:01 AM »
 Ostao sam vam duzan izvestaj o zavrsetku dela trupa gde se nalazi usek za krilo...

 Kada je doslo vreme da se definise otvor trupa sa donje strane gde se ugradjuje krilo, ustanovio sam da mi fali komad balze od ¼”.
 Ovaj komad je predvidjeno da se isece na trake, koje bi se dalje ugradile izmedju poduznica.
 Time bi se dobio solidan komad stranice trupa, u kome bi se isekao usek oblika  gornjake profila  krila.
 Za ovu akciju, Sig je isporucio i dva sablona od 1.5 milimetarskog avio spera, po kojima se usecanje vrsi.



 Posto nisam zeleo da stanem u ovoj fazi izrade radi nedostatka komada balze, razmislio sam o dve varijante.
 Prva, da sve ispune izradim od balze 3mm, koje sam imao dovoljno, ali ne za dva sloja.
 Druga, da iskoristim same komade spera od 1.5mm, date kao sablon.
 Na taj sper sam mogao nalepiti i jedan sloj balze od 3mm, sto bi mi dalo cak i jacu konstrukciju od one koju je sam plan nalagao.
 Ovo poslednje mi se ucinilo kao odlicno resenje, tim pre sto su te stranice trebale da nose na sebi  dva bloka od tvrdog drveta koja su ustvari navrtke plasticnih zavrtnjeva krila.
 Za izvodjenje toga, bilo je potrebno iskriviti komade spera po obliku trupa, sto je bilo daleko komplikovanije nego kada se krivi balza.





« Last Edit: June 27, 2016, 12:13:15 PM by coka »

Offline coka

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 940
  • cuvaj brzinu, ona te nosi...
Re: Sig Ryan STA
« Reply #110 on: June 27, 2016, 10:22:47 AM »

 



 Posto nisam zeleo da isecam ili zasecam poduznicu, sper sam iskrojio tako da sam jedan deo ugradio iznad a drugi ispod nje.




Offline coka

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 940
  • cuvaj brzinu, ona te nosi...
Re: Sig Ryan STA
« Reply #111 on: June 27, 2016, 10:24:05 AM »
 





  Ipak, sve je na kraju izgledalo dobro.
« Last Edit: June 27, 2016, 10:27:30 AM by coka »

Offline coka

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 940
  • cuvaj brzinu, ona te nosi...
Re: Sig Ryan STA
« Reply #112 on: June 27, 2016, 10:25:04 AM »

 




Offline coka

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 940
  • cuvaj brzinu, ona te nosi...
Re: Sig Ryan STA
« Reply #113 on: June 27, 2016, 10:26:58 AM »
 
   Usledila je ugradnja poslednja dva parceta planka trupa.

 




Offline coka

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 940
  • cuvaj brzinu, ona te nosi...
Re: Sig Ryan STA
« Reply #114 on: June 27, 2016, 10:28:55 AM »
 





 Ovaj deo price je uradjen pre ugradnje pozarnog zida, ali ne potpuno.

 Sacekao sam sa lepljenjem unutrasnjih slojeva balze dok nisam zavrsio sve ostale radove i samim time tacno video sa koliko ostataka balze raspolazem.
 Sada, kada je sve potpuno gotovo, podelio sam sa vama i ovaj izvestaj.
« Last Edit: June 27, 2016, 10:45:48 AM by coka »

Offline coka

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 940
  • cuvaj brzinu, ona te nosi...
Re: Sig Ryan STA
« Reply #115 on: June 27, 2016, 10:36:04 AM »
 Zavrsni radovi drvenarije trupa obuhvatali su doterivanje oblika zadnjeg okvira trupa

 



  Zadnji  okviri trupa su izradjeni od spera 1/16" i  balze 1/16", a predvidjeno je da se ugrade nakon ugradnje svih plankova, ali pre finalnog brusenja trupa.
 Na jednom od njih  se nalazi kanal u kome se lepi nosac repnog tocka.
 Okviri su su dupli, s time sto je poslednji manjih dimenzija od prvog, cime se formira mali “falc” na koji se lepi plasticni profilisani kraj trupa.
 Odlucio sam se da prvo zalepim samo prednji okvir, jer ocekujem da ce se brusenjem, koliko god se trudio da budem pazljiv, oblik samog okvira u odredjenoj, manjoj,  meri promeniti.
 Za sada, zalepio sam duplo lepljivom trakom i zadnje okvire, koje cu nakon brusenja skinuti, a zatim dodatno izbrusiti radi dobijanja “falca”.

  Obradio sam ivice trupa gde naleze krilo i za izradu karmanovih slivnika, sada je potrebno imati napravljeno  krilo.



 Na trupu je, nakon tacno mesec dana rada, do nanosenja kompozitne korice, ostalo jos gitovanje i fino brusenje.

« Last Edit: June 27, 2016, 12:50:29 PM by coka »

Offline coka

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 940
  • cuvaj brzinu, ona te nosi...
Re: Sig Ryan STA
« Reply #116 on: June 27, 2016, 10:38:00 AM »
 

   Bato

 Hvala na lepim recima.

 Coka
 
« Last Edit: June 27, 2016, 12:11:38 PM by coka »

Offline coka

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 940
  • cuvaj brzinu, ona te nosi...
Re: Sig Ryan STA
« Reply #117 on: June 27, 2016, 12:10:51 PM »

  Pre nego zapocnem pricu o gitovanju i avanturama koje je taj deo projekta doneo, mala digresija o skala detaljima.

Offline coka

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 940
  • cuvaj brzinu, ona te nosi...
Re: Sig Ryan STA
« Reply #118 on: June 28, 2016, 11:09:13 AM »
  Posto mi se na poslu radne obaveze svode na dezurstvo i u nekoliko proteklih, kao i narednih nedelja nemam konkretnog posla, odlucio sam se za izradu jos jednog detalja za ovaj model.

  Na svojim modelima koristio sam razne metode zavrsavanja.

 Folije (monocot, orakover…), japan papir, lak pa farbanje, kao i kompozitnu  koricu od staklene tkanine i epoksija.

 Poslednje je odlicna varijanta i trup Ryan-a cu finisirati na ovaj nacin.
 Posto zelim da izradim i imitaciju nitni i panel liniju spoja zadnjeg sa prednjim delom trupa, kolicina spric gita koja bi se morala  naneti kao i masa koja se tom prilikom dobija, bila je razlog da se sada na relativno malom modelu odlucim da probam nesto drugo.

 Za samo dobijanje cvrste,  glatke i tvrde povrsine, dovoljan je jedan sloj 20-30-o gramske taknine, sa dva sloja epoksija.

 Ako je povrsina dobro pripremljena, jedan sloj spric gita nakon nanosenja kompozitne korice je dovoljan da popuni sve male pore, pa nakon sitnih popravki tu i tamo, moze se pristupiti farbanju.
 Ovaj metod sam primenjivao na svim maketama koje sam izradjivao i uvek sam dobijao fantasticno glatku i ogledalastu povrsinu.








« Last Edit: June 28, 2016, 01:57:34 PM by coka »

Offline coka

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 940
  • cuvaj brzinu, ona te nosi...
Re: Sig Ryan STA
« Reply #119 on: June 28, 2016, 11:19:34 AM »
 Da bih izradio detalje nitni, odlucio sam se da, zaista, izradim  …..sta drugo nego…. nitne.
 Od aluminijumske konzerve (nije reklama za Heineken), probojcem precnika 3mm, zapoceo sam izradu glava nitni.



 Ryan je avion iz 30 -ih godina proslog veka i glave nitni su strcale van oplate.
 Zeleo sam da sa zalepljenim aluminijumskim kruzicima reprodukujem takav detalj.





 Odavno znam za ovaj metod, a i nekoliko Ryan-a koji su izradjivani po raznim 4umima, koristili su ovakav nacin, medjutim ovo je prvi put da ga ja primenjujem na svojim modelima.