Author Topic: Sig Ryan STA  (Read 74257 times)

Offline coka

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 940
  • cuvaj brzinu, ona te nosi...
Re: Sig Ryan STA
« Reply #195 on: June 03, 2017, 10:43:03 AM »

 Miso

 Dogovoreno, dacu sve od sebe

Coka

Offline coka

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 940
  • cuvaj brzinu, ona te nosi...
Re: Sig Ryan STA
« Reply #196 on: June 03, 2017, 10:46:27 AM »

  Dva propusta su se desila pri pravljenju levog krila.

 Prvi, useci koji su vec napravljeni na izlaznim ivicama, ne odgovaraju potpuno mestima rebara na planu.

 

 Razlog ovome je mozda i taj sto je plan skeniran pa odstampan, sa zeljom da originalne planove sacuvam.
 Iako sam mnoge mere proverio, moguce je da se ipak na 900mm polurazmaha negde potkrade 1-2mm.



Offline coka

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 940
  • cuvaj brzinu, ona te nosi...
Re: Sig Ryan STA
« Reply #197 on: June 03, 2017, 10:50:05 AM »
 Druga, izlazna ivica krila i napadna ivica krilca su izradjene kao jedna celina iz debelog komada balze. Oblici su dobijeni frezovanjem alatom koji je izradjen bas za ovu namenu, u potrebnom obliku.
 Pre ugradnje, potrebno je razdvojiti izlaznu ivicu krila od napadne ivice krilca, medjutim nigde nije naznaceno na kom mestu tacno.
 Ovome nisam pridao dovoljno paznje, kao ni poravnavanju donje ivice, tako da je postavljanje izlazne ivice na podmetace bilo veoma skakljivo.




 Na levom krilu, potrudio sam se da izlaznu ivicu postavim tako da je poravnam sa gornjakama rebara, ali tako da dobijen oko 1/2mm viska, koji cu naknadno obraditi.
 Posto je sada donja strana izlazne ivice bila nedovoljno ravna, i nije lezala na podmetacima, krilca i flaps sam takodje morao da izradim poravnavajuci gornjaku njihovih rebara sa gornjakama rebara krila.






 Uz sve to, kada sam zavrsio krilo, ustanovio sam da je ploca na kojoj sam vrsio sklapanje krila, kriva oko 2mm na duzin od 1000mm.
 Najverovatnije je ploca bila u odredjenoj meri vlazna, pa se nakon susenja i donosenja u sobu u kojoj je konstantnih 19-20 stepeni, osim kada nestane struje pa postane sauna, iskrivila.

 Ipak, kao i u svakom drugom tehnickom projektu, od zadatih mera postoje odredjena dozvoljena odstupanja, tako da sam ovo smatrao ne suvise bitnim.
« Last Edit: June 03, 2017, 10:57:43 AM by coka »

Offline coka

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 940
  • cuvaj brzinu, ona te nosi...
Re: Sig Ryan STA
« Reply #198 on: June 03, 2017, 10:55:49 AM »

  Na krilu je bilo potrebno jos izraditi ivice terminezona, koje se kao i kod repnih povrsina, izradjuju lameliranjem slojeva balze od 2mm.
 Za razliku od proslog puta kada sam savijanje vrsio po eksercicima, sada sam odlucio da ipak izradim sablon od spera.
 Potrebno je saviti material za dva ternminezona, pa mi je ideja  izrade alata ipak bila interesantna i opravdana .

 Pre toga, ugradio sam na predvidjeno mesto horizontalno rebro terminezona.





 Podmetaci koji se postavljaju ispod vertikalno orjentisanih ramenjaca, kao i komadi koji se postavljaju ispod kraja rebara, olaksali su sklapanje konstrukcije.



Krilo se izradjuje u celini sa mehanizacijom krila: krilcem i flapsom.
 Njihovo odsecanje izvrsicu nakon brusenja kompletnog krila.

 Osim terminezona, razmisljam o izradi  pojaseva izmedju gornje i donje ramenjace kao i o pojacavanju rebara koje nose blok od tvrdog drveta stajnog trapa.


Offline coka

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 940
  • cuvaj brzinu, ona te nosi...
Re: Sig Ryan STA
« Reply #199 on: June 03, 2017, 11:02:59 AM »

  Da bih razmislio o stajnom trapu, pozeleo sam da prvo izradim plasticne pokrivke tockova, koje su poprilicno velike i komplikovane.

 U kompletu se isporucuje veliki broj plasticnih delova izradjenih od ABS plastike.
 Neke firme u Americi bave se izradom i prodajom kompozitnih delova za ovaj avion, od epoksi smole i staklenog tkanja.
 To je daleko bolje i trajnije resenje, ali kvalitet svakog oldtimer-a je i autenticnost.





Poklopci tockova su izradjeni iz dva dela svaki.




Offline coka

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 940
  • cuvaj brzinu, ona te nosi...
Re: Sig Ryan STA
« Reply #200 on: June 03, 2017, 11:06:02 AM »

  Nakon manjeg poravnavanja na ploci smirgle, zalepio sam ih medjusobno.

 



 Interesantno je da su za lepljenje delova preporucili aceton ili neki, po imenu naznacen , lepak za ABS plastiku.
 Sve sto sam imao prilike da nabavim u Lagosu nije ni priblizno dovoljno rastvaralo plastiku da bi se lepljenje izvrsilo.
 Ali zato su svi testovi sa Cianoakrilatom iz Wobby House-a, potpuno polozili ispit.


Offline drjack

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1253
Re: Sig Ryan STA
« Reply #201 on: June 03, 2017, 11:13:07 AM »
Prelep model  uzivam citajuci,  :)aplauz

Offline coka

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 940
  • cuvaj brzinu, ona te nosi...
Re: Sig Ryan STA
« Reply #202 on: June 05, 2017, 09:46:27 AM »

 Dragane

 Hvala na lepim recima.

 Coka

Offline coka

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 940
  • cuvaj brzinu, ona te nosi...
Re: Sig Ryan STA
« Reply #203 on: June 05, 2017, 09:54:33 AM »
 Nakon blagog brusenja, preko spojeva sam naneo jedan sloj 50-o gramskog staklenog tkanja i epoksija.





« Last Edit: June 05, 2017, 11:21:31 AM by coka »

Offline coka

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 940
  • cuvaj brzinu, ona te nosi...
Re: Sig Ryan STA
« Reply #204 on: June 05, 2017, 09:55:50 AM »
 Nakon susenja, usledilo je brusenje i gitovanje.

 

Nastavak je usledio sa ostalim delovima oklopa stajnog trapa.

 Ostale elemente pazljivo sam isekao i poravnao na ploci sa smirglom.



« Last Edit: June 05, 2017, 11:21:52 AM by coka »

Offline coka

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 940
  • cuvaj brzinu, ona te nosi...
Re: Sig Ryan STA
« Reply #205 on: June 05, 2017, 09:57:02 AM »






« Last Edit: June 05, 2017, 10:58:09 AM by coka »

Offline coka

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 940
  • cuvaj brzinu, ona te nosi...
Re: Sig Ryan STA
« Reply #206 on: June 05, 2017, 09:58:05 AM »

 
 Bilo je potrebno poprilicno paznje da sirine delova izradim tako da elementi tacno upadaju jedni u druge.
 

 



« Last Edit: June 05, 2017, 10:40:17 AM by coka »

Offline coka

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 940
  • cuvaj brzinu, ona te nosi...
Re: Sig Ryan STA
« Reply #207 on: June 05, 2017, 10:32:16 AM »
 Sami poklopci noge se izradjuju iz tri dela, od kojih je svaki izradjen iz dve polovine.
 Donji deo poklopca zice se lepi na poklopac tocka, dok se cela konstrukcija lepi tako sto se gornji deo poklopca zice pricvrscuje  za plank donjake krila.


 
« Last Edit: June 05, 2017, 10:45:46 AM by coka »

Offline misha

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 2293
Re: Sig Ryan STA
« Reply #208 on: June 05, 2017, 04:41:50 PM »
Lepo lepo samo napred

Offline coka

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 940
  • cuvaj brzinu, ona te nosi...
Re: Sig Ryan STA
« Reply #209 on: June 06, 2017, 04:53:42 PM »
 
 Kompozitna korica, napravljena od 50-o gramskog staklenog tkanja je veoma lepo pojacala spoj.





 Manja obrada i gitovanje....