RC MODELI AVIONA - ELEKTRO > SCALE MODELI
Stearman Pt-17 Kaydet - 3D LabPrint
tibeteagle:
--- Quote ---Što se tiče balansa, to je 100% u redu, jer svaku elisu kontrolišem
--- End quote ---
Drvena elisa može da bude statički 102% izbalansirana, ali ako se uglovi samo malo razlikuju na lopatama, takođe dolazi do vibracije. To se ne može slobodnim okom videti. Tako elisa nije ravnomerno opterećena pri okretanju i tako se javlja vibracija na osovini. Zato nije dovoljna statička provera, već treba probati i dinamički.
To praktično znači da treba elisu staviti na motor i videti da li model rezonira od njega na raznim obrtajima. Ako se primeti da se pojavio čudan zvuk u modelu i oseti se sa dodirom ruke da je vibracija porasla, ta elisa ne valja za taj model.
Kada je još bilo samo drvenih elisa, od 10 komada se birao jedan. Zahvaljujući kompozitnim krutim plastikama i preciznim CNC tehnikama izrade alata za brizganje plastike, kvalitetne brendirane elise se ne moraju balansirati.
;namig
Gabor:
Hvala na objašnjenju :)
mirce:
Sve ovo izgleda lepo na prvi pogled, ne samo ovaj, nego bilo koji 3D lab štampani model, ali to je daleko od kvaliteta.
Ja sam ih printao, pa znam iz prve ruke, zato sam i batalio celu priču.
Prvo, treba nenormalno vremena da se model odštampa.
To zna Vlada, znam ja.
Nema ekonomske osnove. Za Edga treba preko 40 sati rada printera!!!!
Za ovog dvokrilca treba i daleko više. No, vi to ne znate, jer ste modele dobili za dž.
Idemo dalje, spojevi su tanki, štampano je u lejerima i ima milion mesta gde će model pući pri prvom malo grubljem sletanju. A sletanja moraju biti gruba jer je model pretežak i leti kao tane.
Ovaj mali Spitfire debelo je prelazio 900 gr i još je trebalo olova da se dotera težište.
Modelčić je 800 mm razmaha krila, a 900 gr!!!!!!
Jako sam ljubopitljiv da vidim kako će leteti dvokrilac, ali bolje doplatite Vladi za stalak, dok je sve u komadu, pa na policu... ;namig
Moje skromno mišljenje, daj bože da grešim...
(pijemo)
tibeteagle:
--- Quote ---Prvo, treba nenormalno vremena da se model odštampa. To zna Vlada, znam ja. Nema ekonomske osnove. Za Edga treba preko 40 sati rada printera!!!!
--- End quote ---
Da, ali nije svejedno da li toliko radi samo mašina, a vi možete da radite nešto drugo, ili će se toliko ili mnogo više raditi ručno sa alatima isti model u nekoj drugoj tehnici sa složenim sirovinama i skupim poluproizvodima. Razlika je ogromna.
Da, ovaj vid jeftinog štampanja uopšte nije izmišljen da pravi profit nekom vlasniku. To nije ni bio cilj onima koji su ga razvili, a razvile su ga hobi komune. Ko je kupio samo za to, pogrešio je. Zapravo može se ako se eksploatiše najmanje 10 komada odjednom. Za proizvodnju ima mnoštvo drugih rentabilnijih klasičnih tehnologija za preduzetnike ta 10x do 100x više novca ali nisu pametni kao 3D štampa. Samo radi poređenja. Koliko koštao jedan CO2 laser za rezanje ploča, a da radi samo 5-10% od onog posla što treba da se uradi na modelu da bi model poleteo? 3D štampač završava model od 80-100% gotovosti.
Ima već 3D štampač tehnologija koji mogu da odštampaju ovakav pa i veći model u jednom komadu ako treba za veoma kratko vreme i to od veštačke epoksi smole. Pokriven je sa nizom patenata, pa će se u komercijalnom vidu hobisti i mali proizvođači još sačekati da ga koriste za izradu modela. Bi će pogodni i za izradu velikih skala modela. Balza je već davno napustila modelarstvo a kompoziti će uskoro za njom. :mhm
Dakle ovaj vid 3D štampe je idealan za kućnu potrebu i za male hobi projekte i zamenjuje gomilu ručnog alata koji su zajedno skuplji od samog štampača. Koristi najrasprostranjeniji materilaj, a to je polimer plastika. To što su žice na koturu skupe i tako se isplati, jer je oblik univerzalan. Nema limova, cevi, šipki, plankova, folija i još mnogo specijalnih materijala i to u bezbroj dimezija i boja, koji su potrebni za izradu jednog modela.
Ovo sa aviončićima je veoma smeli 3D projekat i daleko je još od sarvšenog. Najveće prednosti ove tehnike nad drugima je automatski dobijanje sitnih skala detalja, pa i nitni ako hoćete. Kako je to u svemu prirodno u ljudskom radu i ova mlada tehnika prolazi kroz razvoj i uvek se pokazuju slabe tačke sistema, koje se brzo mogu rešiti sa promenog oblikovnog rešenja u 3D crtežu, drugim materijalima ili poboljšanjem tehnoloških rešenja.
--- Quote ---Jako sam ljubopitljiv da vidim kako će leteti dvokrilac, ali bolje doplatite Vladi za stalak, dok je sve u komadu, pa na policu... ;namig
--- End quote ---
Ovo nije baš neko ohrabrenje za modelarskog kolegu. :)
Ovaj model će dobro da leti u rukama hrabrog i veštog pilota kao Gabor. Pošto on voli i zna da leti opušteno bez straha, uspešno poletanje je zagarantovano.
;namig
tibeteagle:
--- Quote ---Ovaj mali Spitfire debelo je prelazio 900 gr i još je trebalo olova da se dotera težište.
Modelčić je 800 mm razmaha krila, a 900 gr!!!!!!
--- End quote ---
Nije svejedno da li je 800mm ili 975mm raspona. Razlika je dosta velika iz aspekta tehnike, tačnije 1.8 puta može da bude teži od 800mm raspona. Prosečan model od 800mm teži 500g x 1.8 = 900g Toliko stoji i u opisu:
https://3dlabprint.com/wp-content/uploads/2016/11/userguide_Spitfire_MkXVI.pdf
Po tačnim parametrima konstruktora za model koji ste naveli, sve je uredu za jedan mali brzi vatreni borbeni model sa preporučenom težinom od 840g i opterećenošću krila sa 50g/dm2. U brze modele kao ovaj se ne stavljaju veliki akumulatori da duže leti, jer se oni ne leteti intenzivno više od 5 minuta, jer će se zavreteti u glavi pilota. Isprobao sam mnogo puta i ne može.
Šteta što ga do sada niste imali hrabrosti da ga poletite. :-\ Eto ja vas ohrabrujem da probate. Ako ne smete, dajte Gaboru u ruke. :)
Navigation
[0] Message Index
[#] Next page
[*] Previous page
Go to full version