RAZNO > MATERIJALI / TEHNIKE OBRADE U MODELARSTVU

Solid Works

(1/8) > >>

coka:
  Kada sam pre 5 godina zapoceo popravku ostecenog mlaznog modela F 15, krila i vertikalne stabilizatore izradio sam cudnom i nesvakidasnjom sacastom konstrukcijom.

 Od tada, napravio sam i kompletne letne povrsine za avion Sbach 342 na isti nacin.
 
 Ono sto mi je u pocetku bila kocnica je samo crtanje u nekom od cad programa.
 Za sve je zasluzan moj drugar Ivan Adamov, koji je inace i autor prvih konstrukcija za F 15.

 Nakon toga, kada sam zapoceo Sbach, vec sa sam uspeo da nacrtam krila i repne povrsine.

 Da budem jasan, nista magicno vam nije potrebno kada sami zapocnete koriscenje ovakvih programa.
 Malo shvatanja nacrtne geometrije i mnogo, mnogo, mnogo vremena.

 Sta poneti sa sobom na pusto ostrvo?

 Kada sam pre malo vise od dve godine prihvatio angazman  firme koja me kontaktirala  za posao sklapanja jednog postrojenja, u Nigeriju sam poneo Trex 500 i lap top sa 3d connexion misem.

 Posto je kamp imao u sklopu i prelep mali parkic, sa Trex-om sam se posteno naleteo.

  Povodom laptopa i crtanja, posto sam se sa sajta vracao kuci oko 5, ostajalo mi je sasvim dovoljno vremena za bavljenje Solid worksom.

 Sve sto sam mislio da sam naucio i znao o ovom programu, palo je u vodu kada sam nakon prvih nekoliko nedelja nacrtao avion 452M, o kome ce biti jos podosta price i kada sam crtez pokazao mom drugaru Peri Smiljanicu.

 Njegovih nekoliko sugestija su otprilike znacile da moram sve da precrtam ponovo.

 I tako nakon treceg precrtavanja, vec sam uspevao u Solid Worksu da nacrtam pojedine elemente brze nego da ih rukom skiciram.
 
 Negde nakon   leta  (2015), zapoceo sam crtanje veoma ozbiljnih projekata i ovo je jedan od prvih koje sam sa stecenim znanjem, nacrtao od pocetka do kraja, po svim pravilima ovog programa.
 
 Pri tome mislim na to da je avion nacrtan u assembly-ju, sa mogucnoscu promena raznih polozaja i uglova, bez da se mora mnogo toga ponovo crtati.
 Nekoliko sam puta vec pominjao da smatram da je ucrtavanje sitnih elemenata kao sto su servoi, prijemnici i ostala slicna oprema, ustvari gubitak vremena, jer su to mali elementi koji ce mozda u toku projekta morati da se dodatno pomeraju.

 Ipak, potrositi vreme na virtuelnu ugradnju stajnog trapa, motora, rezervoara...se visestruko isplati.


 

coka:

                 Dakle,  Henschel 132

     Da se vratimo sada na projekat.

 Poduze vec razmisljam da li da postove vezane za crtanje i koriscenje ovog programa napisem tako sto bih u koracima poceo od  pocetka crtanja do krajnjeg rezultata, ili tako sto bih vec gotovu konstrukciju prikazao u elementima i  delovima.

 Kada bih se odlucio da krenem od 3 view crteza, preko unosenja slika u ravni......tekst bi bio interesantan samo onima koji vec crtaju o  nekom od programa ili koji eventualno imaju zelju da crtanje zapocnu.

 Prikazivajuci gotov projekat, cela tema postaje intersantnija sirem auditorijumu.

 Kao sto sam jednom pricao sa mojim drugarom Rastkom (Anakin), bilo bi veoma intersantno, makar meni i ljudima sa slicnim afinitetima, kada bi na ovom nasem 4umu postojalo mesto gde bi se mogli postaviti ovakvi radovi i gde bi se diskusija vodila iskljucivo o 3d modeliranju.
 O tom po tom.....uvek je pitanje da li bi se takvi topici citali od strane veceg broja modelara ili ne.

coka:
 
 Izrada modela zapocinje izradom rezervoara koji je u ovom slucaju permanentno ugradjen medju elemente trupa.





 Dakle, dva danceta, izradjena na strugu od aluminijuma, sa time sto prednji ima otvor sa prednje strane u koji se ugradjuje gumeni cep koji nosi cevcice.

coka:

 

coka:

Navigation

[0] Message Index

[#] Next page

Go to full version