RC MODELI AVIONA - SUS > AKROBATSKI MODELI

KWIK FLY MK III

<< < (23/30) > >>

Stanko BG:
Večeras, tridesetog radnog dana, Bole i ja smo sa uživanjem opeglali elerone. Sasvim lep zadatak za jedno večernje druženje.

Ali, pre toga!

Bio sam na sajmu automobila i video štand na kome se prodaje PASCO FIX i, naravno, kupio jedan lep komplet. Usput, novitet je što su dobili veoma tanak pisak za lepak, promera 0.5mm. Ovo je značajan dodatak za ovaj lepak koji ima izuzetno mali površinski napon i kvasi kao lud. Evo kako izgleda komplet PASCA... (U kesici se vide i dva piska.)


Presvlačenje elerona bilo je rutinska radnja i zbog toga smo se sasvim prepustili i uživali bez preterane tenzije. Amerikanci ovaj tip elerona zovu BARN DOOR AILERONS... Prvo smo isekli komade folije koji na sebi imaju pravougaoni otvor kroz koji smo proturili horn:


Peglanje površina završava se podvijanjem na rubovima - trudili smo se da svi rubovi budu izvedeni sa lepim preklopom, kako se folija ne bi odlepila i kako ricinusovo ulje iz goriva ne bi uspelo da prodre do drveta i na taj način uništi konstrukciju. Istina, eleroni su daleko od auspuha, ali se trudimo da budemo dosledni u svom radu pa su i oni dobili isti tretman. Evo slika preklopa:


Kompletna izlazna ivica krila završena je preklopom koji se previja sa donjake u dužini od 10mm, a potom je gornjaka presvučena preko tog preklopa, a do izlazne ivice. Ovo je sprovedeno i na krilu i na eleronu.


Horn koji nam je bio obezbeđen u kompletu laserom isečenih delova, apsolutno nije odgovarao funkciji, pa smo kompletnu geometriju horna morali da promenimo. Na jednom od prethodnih postova na slici se može videti sasvim drugačiji horn. Bio je udaljen 19mm od ose rotacije, što je bilo nedopustivo. Isekli smo ga pod uglom, dodali mu produžetak i sve spakovali u sendvič od aviošpera debljine 1mm sa svake strane. Koristili smo epoxy za lepljenje i potom sve premazali epoxy smolom. Malo smo preterali, ali ovo je sada moćan komad, te se ne plašimo da će nas izdati.

Eto, u kompletu koji smo kupili ima nekoliko grešaka koje smo morali da ispravljamo. Ipak je kit mnogo sigurnije kupiti... Istina, u današnje vreme vintage kit za KWIK FLY pojavi se ponekad na E-bay-u, ali ne može se naći za cenu manju od 500 evra.


Kada smo shvatili da postoji problem, prihvatil smo se opsežnog istraživanja u vezi sa ovom problematikom. Ispostavilo se da je KWIK FLY, kako na originalnom, tako i u Graupnerovom planu imao osu horna izmeštenu za 8mm unazad u odnosu na osu rotacije elerona. Ovo je stoga što je Phil Kraft želeo da postigne diferencijalni otklon elerona (razlika u hodu je oko 10%, to jest originalni KWIK imao je 11 stepeni otklona na gore i 10 stepeni otklona na dole). Kako bismo ovu geometriju sproveli, napravili smo sasvim novi horn i ugradili ga u elerone. Drugi razlog zbog kog smo morali da menjamo geometriju horna, jeste čenjenica da smo se odlučili za drugačiji poprečni presek elerona (podsećam da je originalni KWIK imao klinasti presek, a mi smo uveli presek koji je simetričan klin, kako bismo izbegli loše produvavanje i mogući flutter). Evo kako to sada izgleda:


Kada smo sve završili, pristavili smo elerone, odmakli se i uživali u lepoti:


Stanko BG:
Trideset i prvog dana smo uspeli da prepeglamo najteže detalje na avionu. U pitanju je siva aplikacija na hrbatu i crna traka ispred i iza kabine. Iako je bilo veoma naporno (pogotovo opeglati sivu foliju u zoni motora, tj. kapotaža), trud se isplatio.

Prvo smo iskrojili šablon od papira uz pomoć kog smo isekli sivu foliju:



Pošto je ovaj avion fabrički bio presvučen tekstilom, a zatim ofarban, sve su se šare mogle lako izvesti zaštićivanjem i uprskavanjem određenih boja, određenim redom. Kada se radi folijom, zahvat je gotovo hirurški i, što je najgore, nema mesta za grešku jer ako neki ugao nije dobar, mora se čitav komad folije uništiti i baciti, a mi taj luksuz nemamo.

Iako uvek imamo samo jedan pokušaj, gotovo da se svaki put snađemo pred novim izazovima:


Siva folija na hrbatu je iz jednog dela i ukrojena tako da se penje 2 do 3mm na kabinu i obrubljuje je.

Kada smo završili sa hrbatom, opeglali smo poklopac rezervoara i dve strane kapotaža, a onda smo ukrojili crnu foliju i aplicirali je preko hrbata. Sada je naš prethodni trud došao do izražaja. Pošto smo još na beloj boji bili napravili sučeljni sloj, a kako su i siva i crna folija iz komada i bez preklopa, dobili smo model koji izgleda kao da je ofarban. Evo, koliko lepo avion izgleda nakon što smo završili peglanje hrbata u sivo i aplicirali crnu šaru:


Sada, kada je kapotaž presvučen u zoni oko motora, sve krajeve folije premazaćemo PASCO FIX-om, malko ošmirglati finom šmirglom granulacije 320-400 i motorni prostor još jednom premazati, ali ovog puta toniranom epoxy smolom, kako bismo sprečili prodor ricinusovog ulja u drvo trupa...

Sledečeg puta ćemo se time baviti.

pnedic:
Hm, videh ovaj deo sto ste lemili nove, duze kablove za servo. Ja upravo to radim za novo krilo koje radim za jedrilicu (ASW28 novo krilo topic), gde mi mi trebaju zice duzine oko 1m. Ono sto sam ja uradio je sledece: uzeo sam dva produzna kabla jedan od 50cm i jos jedan od 30cm, skino sam plasticni nosac sa konekktora. Onda sam odsekao parce spenadle i sa tim parcetom spojio metalne kontakte kablica. Cvrsto je to poprilicno tako da skoro da ne moram dodatno da ojacavam spoj. Ipak cu dodatno naneti sloj kalaja (zalemiti) i onda obloziti termiskupljajucim buzirom. Na kablu od 30cm sam ostavio konektor na koji cu da nakacim servo.
Slabo se vidi na ovoj slici ali mislim da mozete da shvatite sta sam uradio



Moje pitanje je: da li je ovo korektno resenje ili je bolje da odradim ovako kao sto ste vi uradili. Moji servoi su 9g, pa je verovatno malo pipavije lemljenje zica u samom servou.

Stanko BG:
Svako rešenje podjednako je dobro, sve dok je ostvaren dobar kontakt i dok je trajno. Jedino mi se ne sviđa u Vašem slučaju što je kontakt ostvaren uz pomoć lemljenih špenadli - uvek sam za lep konektor, ili kabl iz komada.

Ja bih, pošto u Vašem krilu ima mesta, spojio kablove konektorom (ako nemate kabl dužine 1m). Na mestu spoja stavio bih, u tom slučaju, osigurač za konektor (connector cap), a na sredini dužine kabla, u bilo kojoj izvedbi, stavio bih, obavezno, feritni prsten.

Evo kako pomenuti elementi izgledaju:

http://www.rcsrbija.rs/servo-motori/dodatna-oprema-razno/feritni-prstenovi-za-uklanjanje-smetnji-2-kom-1

http://www.rcsrbija.rs/servo-motori/dodatna-oprema-razno/futabajr-connector-caps-5-pcs

P. S.

Bole i ja smo se odlučili da lemimo kabl u servo jer smo na taj način umanjili broj spojeva. Spojevi mogu imati prelazni otpor ako su loše izvedeni i unose šumove u signal, a u gorim slučajevima unose poveremene prekide i, najzad, mogu prouzrokovati neočekivani prekid veze. Takođe, neprijatno je kada se konektor koji je ugrađen u krilo pokvari, a do njega se može doći samo otvaranjem oplate. Mislim da je najelegantnije rešenje da je kabl iz jednog komada, ako je to moguće.

pnedic:

--- Quote from: Stanko BG on April 03, 2018, 12:18:49 AM ---Svako rešenje podjednako je dobro, sve dok je ostvaren dobar kontakt i dok je trajno. Jedino mi se ne sviđa u Vašem slučaju što je kontakt ostvaren uz pomoć lemljenih špenadli - uvek sam za lep konektor, ili kabl iz komada.

Ja bih, pošto u Vašem krilu ima mesta, spojio kablove konektorom (ako nemate kabl dužine 1m). Na mestu spoja stavio bih, u tom slučaju, osigurač za konektor (connector cap), a na sredini dužine kabla, u bilo kojoj izvedbi, stavio bih, obavezno, feritni prsten.

Evo kako pomenuti elementi izgledaju:

http://www.rcsrbija.rs/servo-motori/dodatna-oprema-razno/feritni-prstenovi-za-uklanjanje-smetnji-2-kom-1

http://www.rcsrbija.rs/servo-motori/dodatna-oprema-razno/futabajr-connector-caps-5-pcs
...

--- End quote ---

OK, razmislicu da prepravim da bude jedan kabl.
Inace ova ideja sa spenadlama (pa posle lemljenje) je zato sto mi se suceljavaju istorodni konektori (musko-muski) i onda bih morao ponovo da trkeljisem sa nastavcima zenskim.

Navigation

[0] Message Index

[#] Next page

[*] Previous page

Go to full version