RC MODELI AVIONA - SUS > AKROBATSKI MODELI

KWIK FLY MK III

<< < (5/30) > >>

presko:

--- Quote from: Joja on January 12, 2018, 11:04:09 PM ---Presko, imaslep tepih nema sta.     :)
Salu na stranu, tvoj model projekta M 1022 je mnogo bolji nego Kwick. Svaka ti cast sto imas strpljenja (ne da ga popravljas) nego da postavljas sve slike tako detaljno i revnosno. To je dobra prilika za mladje modelare da nauce kako se to redi. Inace i ja sam bio u Zemunskom AK 1982 - 83 kada sam kao plavac sluzio vojsku u Komandi RV. Sigurno smo se vidjali tada u to vreme kada je Desa Kacavenda drzao sekciju. Ja sam pravio tada maketu Galeba 2 od punog drveta u razmeri 1:32.
Jedva cekam da vidim da poletis M 1022.
Pozzz

--- End quote ---

Што се тепиха тиче, не сносим никакву одговорност, није мој, таштин је. Одговарам само за моделе.

Што се тиче поправке модела и описа истог није толико ствар у стрпљењу колико у вишку слободног времена. Шта друго да ради маторац као ја.

А што се тиче земунског аеро клуба тано сам престао да одлазим негде у јесен 1978. год. и дуго нисам одлазио тамо. Данас врло ретко. Тако да нисмо имали прилику тамо да се сретнемо, сигурно би се сетио момка који прави Г2.

Биће, вероватно, прилика да се упознамо.

Stanko BG:
Radovi su počeli!!!

Večeras smo napravili sto od jedne kuhinjske radne ploče i od stranica starog kuhinjskog elementa... na sto smo stavili plutu debljine 6mm, preko nje plan krila i preko toga debeli najlonski prekrivač (onaj što se kupuje u farbarama). Pošto je savijen da bi se spakovao u rolnu, trebalo je falte ispeglati fenom. Radni sto je na kraju veoma zadovoljavajući, čini mi se.  mmmm


Potom smo na sto izvadili sve delove koji su već isečeni na laseru.  :)aplauz Tu je i SIG-ova kabina kupljena kod jednog Švabe na E-bayu, a nalepnice izrađuje jedan Francuz... Komedija sa nabavkom opreme i delova, kakve nigde nema... Kao što sam već rekao ranije u ovom članku, da bismo oživeli Kwika, morali smo da obigramo oko čitavog sveta :)


Naročita priča bio je izbor letvica za ramenjače. U RC Srbiji nema odgovarajućih, te smo kupili u Timočkoj.  (___) Ali, pošto je ovaj Kwik rađen prema colovnim merama, ramenjače su veoma specifičnih dimenzija. Glavna ramenjača je napravljena od 1/4'' x 1/4'', kvadratnog je preseka, a dve trećine polukrila je duplirano (o tome nešto kasnije kada počnemo dupliranje ramenjača). Zadnja ramenjača je pravougaonog preseka, dimenzija 1/4'' x 3/8'' i takođe je duplirana. Da bismo dobili ove dimenzije kupili smo 10x10mm letvice i obradil ih na diht mašini.  (yay)

"Tako vam je to Boki i Stanko, kad želite Amerikanski avion", gunđao je Zoki Kikica, Boletov kum, dok je podešavao jedno popodne diht mašinu i gulio nam, potom, letvice za ramenjaču.

Za početak gradnje bilo je neophodno da se izradi heling koji će sva rebra držati na tačnoj lokaciji u odnosu na podlogu. Osa simetrije rebra (u ovom slučaju i tetiva jer je aeroprofil simetričan), mora biti na 23mm od podloge i sa njom savršeno paralelna. Da je čovek od kog smo kupili kit isprojektovao, pa na laseru isekao, cokle na rebrima, ovo ne bi moralo da se pravi, ali eto... nije se setio.  :hehe Prvo smo odmerili udaljenje od podloge na mestu zadnje ramenjače...


Ispostavilo se da je letvica 10x10mm dobar izbor (naravno u Timočkoj smo kupili duplo više letvica jer su sve bile krive kao gudalo). Trebalo je samo skinuti 1.5mm celom dužinom letvice.


Tu je na scenu izašlo tek kupljeno rende! Ono je doduše predviđeno za balzu, ali uz malo pažnje i fino podešavanje, rendić je sredio lipovu letvicu očas posla. Potom malo šmirglanja na ravnoj podlozi, sa četiri ruke koje drže letvicu i...   


I, evo ga na kraju rezultat! Tetiva aeroprofila je udaljena tačno 23mm od podloge i stoji u odnocu na nju savršeno paralelno. Gradnja krila može da počne.


Pozdrav do sledećeg druženja.

Stanko BG:
Večeras sam odlučio da kompletiram pogonsku grupu za KWIKA. Naime, već sam ovde pisao da imamo nov, nikad upaljen .60 FS R OS MAX, ali je problem što smo oduvek bili u manjku sa auspusima, naročito zbog toga što smo imali i par MOKI-ja .60, koji su verna kopija FSR-a i na koje pasuje Maxov auspuh. Nije mi dao đavo mira i čeprkao sam tu i tamo po internetu i našao firmu koja još uvek proizvodi reprodukcije Maxovih auspuha, jer, naravno, nigde na svetu nisam uspeo da nađem polovan auspuh.
Firma se zove MECOA i nalazi se u Americi. Prodaju i stare K&B vanbrodske motore i koješta. Evo, dajem link:

http://www.mecoa.com/

Kupim ja kod njih auspuh i oduševim se kada je stigao, nije bio ni mnogo skup.


Međutim, ni Boletu ni meni se ovaj auspuh nije dopao kada smo ga prislonili na motor. On je zaista prelep i vršiće svoju funkciju, ali je odliven od drugačije Al legure i ima sasvim drugu boju i sjaj.
Ništa... Šta da se radi. Psiha čoveku često ne da mira... odlučimo da skinemo sa jednog od drugih motora originalni OS MAX-ov auspuh, detaljno da ga očistimo i montiramo na KWIKA kada za to dođe vreme.


Evo tog pravog auspuha... Uz malo pranja 98% etil alkoholom, a zatim četkicom i deterdžentom, restauracija se može nazvati uspešnom! najuspešnija restauracija je kada se čovek bavi samo pranjem.  (yay)






Ništa ne fali ni onome firme MECOA, ali originalnost je boljka koja mori Boleta i mene već decenijama... Šta da se radi, nekako uspevamo da trpimo sami sebe... a, valjda nas i naši prijatelji uspešno trpe... Opet, možda link za auspuh koji odgovara FSR MAX-ovima nekome i posluži. Da ne kažemo "baš" da je ova naša boljka opasna po okolinu - ima i neke vajde od nje.

Živeli!

Stanko BG:
Danas stignem kući i zateknem paketić!

Otvorim, i mnogo se obradujem!!! Doneo poštar vijke i bolcnove za montažu krila na trup koje sam pre dve i po nedelje kupio na nemačkom E-bay-u kod jednog Švabe. Originalno pakovanje i originalni serijski broj kakav je korišćen u vreme kada je KWIK bio aktuelni kit model - Bestell Nummer 147.

Savršeno očuvana, vintage, NOS (New on stock kesica iz 1968. godine)  lol

Stanko BG:
Danas smo Bole i ja malo modelirali...

Prvo su na redu bile ramenjače. Originalni plan podrazumeva da gornji pojas ramenjače bude od balze, a da donji pojas - bliže neutralnoj liniji savijanja krila, bude od nekog hardwood-a. Mi smo odabrali da nam celokupne ramenjače budu od lipe. Pošto u vreme kada su ovi modeli građeni kompoziti nisu bili zastupljeni, ramenjače su u centroplanu bile sastavljene uz veliki preklop pod kosim uglom i u korenu ojačane doublerom od šperploče. Koristićemo u centroplanu tkanje i epoxy smolu kako bismo ojačali strukturu, te smo se odlučili da spoj ramenjača bude sučeljni. Dakle, bez preklapanja i ukrajanja kosih preklopa. Ovo je iz praktičnih razloga jer:

a) nije lako uklapati lipu pod uglom od 3 stepena, a na dužini od 50mm - mada smo i to radili,
b) manje mesta zauzimaju polukrila, pa je lakše raditi ih odvojeno, pre nego čitavo krilo iscela - trebao bi nam astal od dva metra.

I jedan i drugi pojas ramenjače trebalo je prvo izraditi u tačnim colovnim merama (o čemu je već bilo reči), a danas smo isekli na meru ojačanja i spojili ih superlepkom sa gornjim pojasima. Najbolje se za sve prilike pokazao PASCO FIX (ima da se kupi kod nas u kompletu koji se sastoji od lepka, mikrobalona i bočice sa acetonom za pranje i pripremu delova za lepljenje). Veoma snažan i elastičan cianokrilat koji lepi sve za sve, prilično je kapilaran i prodire duboko u materijal drveta.


Evo kako izgledaju slepljene ramenjače. Kada budemo završili oba krila i spojili ih, ramenjače ćemo impregnirati dvanaestosatnom epoxy smolom. Verovatno ćemo koristiri West System ili RNG smolu.


Krilo ima četiri ramenjače - dve prednje na mestu maksimalne debljine aeroprofila (ove su kvadratnog preseka) i dve zadnje koje se nalaze nekih 30% od izlazne ivice (pravougaonog preseka).

Heling nas je odlično poslužio. prvo smo postavili dve donje ramenjače na plan. Zadnja ramenjača stavljena je na heling i do graničnika, tako da je pozicija korena krila definisana. Pod uglom od 90 stepeni u odnosu na heling zadnje ramenjače stoji i deo alata koji definiše poziciju prednje donje ramenjače. Evo nekoliko slika. Prva slika prikazuje zadnju ramenjaču u alatu, dok se na drugoj slici vidi kako stoji prednja ramenjača.






Sa pažljivo postavljenim ramenjačama, dalje sastavljanje krila postalo je pesma... Da bi ramenjače ležale savršeno na podlozi, fiksirali smo ih sa nekoliko tegova i samolepljivom trakom jer nam je bilo žao da ih bušimo kako bismo ih fiksirali za sto.

Jednostavno smo postavili sva rebra na svoja mesta, stavili po kap cianokrilata i krilo je bilo očas posla sklopljeno:


Crna cevka iza prednjih ramenjača koristi se za provlačenje kabla od serva, ali je i lepo prostorno rešenje dodatnog nosača u zoni klocne za trap. U pitanju je fi8/fi6 cevka od karbona, a prolazi kroz špernata ojačanja koja se nalaze na rebrima i prihvataju opterećenje sa trapa i prenose ga na ramenjače. Prema planu je bilo predviđeno da samo dva krajnja rebra imaju špernato ojačanje u koje se lepi drvena klocna za ugradnju trapa, ali smo mi i srednje rebro sa obe strane ojačali aviošperom debljine 1mm. O tome će detaljnije biti priče kasnije, kada budemo izrađivali stajni trap aviona. Tom prilikom ćemo je i skratiti na meru - ovde je samo provizorno postavljena.

Za sada smo, što se trapa tiče, napravili klocnu od bambusa za parket i na diht mašini šlicovali kanal za žicu... Bambus je lameliran, tako da su godovi savršeno pravi, što pogoduje našoj nameni.


Evo kako je izgledala žica stajnog trapa - skinuli smo je sa starog KWIKA, kako bismo mogli da napravimo novu verziju od klavir žice fi4mm. Ono što je bilo ugrađeno u avion, još uvek je hromirano, a komad žice koji je napolju sasvim je zarđao. Vreme čini svoje.


Najzad, na kraju radnog dana smo shvatili da su Graupnerove prednje bolcne (predviđene za montažu krila) previše tanke i nežne i, odlučili smo se da izradimo dva polurebra koja će držati krilo na mestu, koristeći već pomenutu karbonsku cevku fi8/fi6. Svako polurebro izrađeno je od najtvrđe balze koju smo imali (one bliže korenu drveta, čija je specifična masa malko veća od uobičajenog komada balze, ali je ipak manja nego masa lipe), a potom je u njemu isečen kanal za bolcnove. Karbonske cevi potom treba ulepiti u ovu balzu i sa obe strane obložiti 1mm debelim aviošperom. Na taj način ćemo dobiti sendvič koji može trpeti velika opterećenja. Važno je napomenuti da će bolcnovi biti u osi simetrije aeroprofila, što znači da će otvori na rebru u trupu kroz koje prolaze morati da se buše pod uglom jer krilo KWIK FLY-a stoji pod napadnim uglom od 1/2 stepena! O tome će biti reči kasnije, kada dođe na red.

 
Eto, toliko za danas - sledećeg vikenda nastavak radova... Možda uspemo i neko veče pre zakazanog termina da malo modelrimo - očarala nas lepota gradnje, nema šta. Ipak smo poslednji put pravili model pre 19 godina, tačnije kada su nam Tomahawk rakete letele iznad glava, a nastajao je EAGLE 2.

Navigation

[0] Message Index

[#] Next page

[*] Previous page

Go to full version