RC MODELI AVIONA - SUS > AKROBATSKI MODELI

KWIK FLY MK III

<< < (9/30) > >>

Stanko BG:
Dragi Bjanko, ovaj današnji članak je prvenstveno za tebe. Zamolio sam Boleta da mi slika našeg starog Kwika kada bude bio u vikendici. On je to učinio i poslao mi slike. Evo, starina avionska od 50 leta... istina, skinuli smo mu glavne žice trapova jer ja jurim da proizvedem nove.  (work)




Sećam se da smo ga poslednji put revidovali pre nekih 23 godine i tom prilikom smo sljuštili sa njega žoržet, izvukli ricinusovo ulje iz konstrukcije koliko je bilo moguće, presvukli avion japan papirom i nitro lakom, špricgitovali ga i ofarbali. Nažalost, imao je preko 4kg, ako ne i celih 5kg posle tog postupka. Leteo je dve sezone i zauvek otišao u istoriju. Bilo nam je tada super da ga obojimo u Malboro šemu jer je Wiliams tim Formule 1 nosio takve boje.

bjanko:
Hvala puno za slike, Kwik se drzi odlicno i posle toliko godina samo napred ocekujemo jos slika gradnje novog modela pozdrav ()-() ()-()

Stanko BG:
Evo još jedne slike :)

Stanko BG:
Danas je bio četvrti radni dan od kad smo počeli sastavljanje KWIK-a. Zbog bolovanja na kome je Bole, a zbog raspusta na kome sam ja, radili smo od podneva do 23h. Dakle, ako odbijemo vreme za ručak, imali smo deset radnih sati. Bio je sunčan dan i mi smo uživali u svakom minutu provedenom radeći zajedno.

Pre početka radova, jutros sam bio otišao do firme "BMV opruge", na Pančevačkom putu, gde sam preuzeo završene žice glavnog trapa. Materijal koji sam na kraju odabrao jeste opružni čelik za ventile motora, prečnika 4mm. Bilo je malo muke prilikom savijanja, a potom je žica i okaljena, i otpuštena - što je sve trajalo nekih 4 sata. Veoma sam zadovoljan ljudima iz ove firme, jer su izveli nešto što je na granici mogućnosti čelika, a ja sam bio pravo čangrizalo i tražio, kao i uvek, najviše što se može. Naime, ova žica nikako nije mogla da se savije po manjem središnjem radijusu od 6mm. Ja sam tražio 4mm, ali je ona neprestano pucala i to ne na zatreznom pojasu, već na sabojnom. Očigledno su originalne žice u Graupneru savijali na toplo, a to je već nemoguće učiniti, jer bi morao da se izrađuje alat za serijsku proizvodnju, itd. Žice sada treba da se hromiraju (cinkovanje šteti ovom čeliku, naročito toplo cinkovanje - postaje krt i lako puca).

Evo jedne lepe, osunčane slike čitavog stajnog trapa...


Ukupna masa trapova je prilično velika, ali ne može bolje od ovoga. Jedino da stavljamo kineske gume, a to nam se ne radi.



Masa jednog točka je oko 56.8gr. S obzirom na to da je prednji točak malko lakši i da ima oko 47gr, ukupna masa sva tri točka iznosi 161gr. (Avionče mog sina Marka, Dualsky "Breeze" neće celo imati toliku masu.) Malo li je na ovu krizu... Ali, neka! Spremni smo da zarad kvaliteta imamo malo veću masu aviona. Krajnji je cilj da, prema planu, avion ne pređe 3kg. Idealno bi bilo da ima 2.8 - 2,9kg. Videćemo šta će se sve do kraja dogoditi  :mhm


Potom smo započeli, nekoliko dana planirano plankiranje. Debljina planka je 2mm - birana je lakša balza. Odlučili smo se da lepimo cianokrilatom plank jer tako ide brže i jer možemo iznutra na rebra naneti lepak nakon spajanja planka sa napadnom ivicom i ramenjačom. To se pokazalo veoma urednom metodom. Mnogo smo bili zadovoljni.


Kada smo zalepili prednji plank, na redu je bio zadnji, koji je trebalo rendićem pripremiti za sučeljni spoj na izlaznoj ivici. Išlo je sve kao po loju i časkom, jer je rendić opasno dobar.



Izlazna ivica je pripremljena za sučeljno spajanje. Evo kako to lepo ozgleda:


Potom smo na oba krila uklapali središnji plank, koji je trebalo da ima u sebi kanal za klocnu trapa, a da se, pri tom, sučeljno spoji sa prednjim i zadnjim plankom. Malo je bilo zahtevnije ukrajanje, ali za pola sata po krilu, imali smo savršeno uklopljene i zalepljene plankove:



Najzad je na red došao i svečani trenutak spajanja dve polovine krila. Za tu priliku smo napravili alat. To je jedna prosta udlaga koja ima oblik aeroprofila i na kojoj je nacrtana tačna pozicija ramenjače. Krila smo stavili u heling i dobro oslonili na podlogu, a zatim smo na 700mm od centroplana pridigli jednu polutku na visinu od 49mm. Ova dužina kateta daje tačan ugao od 4 stepena, što je 2 stepena dijedra, baš onoliko koliko Kwik Fly treba da ima. Evo kako izgleda naš jednostavni alat i ispod toga kako izgleda spoj krila, nakon što smo ošmirglali ramenjače i spojili krilo lepkom.



Najzad, nakon što smo spojili krila i u centroplan ulepili doublere od špera sa zadnje strane glavnih i prednje strane zadnjih ramenjača, sve smo izmazali RNG epoxy smolom, kako sam ranije već najavio da ćemo učiniti. Ovo mazanje podrazumeva impregnaciju ramenjače, plankova i klocni za trap, a sve u zoni centroplana... Na slici se mogu videti i balzane ispune na izlaznoj ivici kroz koje će se bušiti otvor za šrafove koji drže krilo za trup.


Ostatak epoxy smole pomešali smo sa West Systemovim mikrobalonima i napravili male karmane na naročito opterećenim mestima klocne trapa, gde je velika sila smicanja, usled torzionog momenta žice trapa.


Donjaka krila je, konačno, isplankirana, iznutra namazana epoxy smolom, pa smo mogli malko da se poigramo i postavimo provizorno žice trapa i točkove... Krilo je za sada, negde oko 500gr mase, ako tome dodamo točkove, ima oko 700gr. Ciljna masa krila nam je 900gr do 1000gr. Treba još da dodamo gornji plank, terminezone, elerone, stakloplastiku na centroplan i monokot. Nadamo se da ćemo se nekako uklopiti u tu računicu.


Sutra sledi peti dan radova i novo druženje. Preostaje nam da isplankiramo gornjaku i da postavimo stripove (tračice) duž rebara. Pozdrav.

tibeteagle:
Ako još nije kasno, bilo bi dobro ubaciti komadić punog drveta ili špera kao oslonac do ramenjače na ucrtano mesto, gde se javlja najveća sila od osovine točka pri jačem sletanju. Dovoljno je samo iznad karboske cevi. Zapravo to je produženje onog polurebra koji se hvata samo za zadnje letvice i balza plankove. :-\



 ;namig

Navigation

[0] Message Index

[#] Next page

[*] Previous page

Go to full version