RC MODELI AVIONA - SUS > AKROBATSKI MODELI

KWIK FLY MK III

<< < (12/30) > >>

Stanko BG:
Hvala ti mnogo Coko! Pričao sam sa Prežom o tebi. Kao nastavnik sprskog jezika i književnosti, naročito pohvaljujem stil tvog pisanja. Uživao sam čitajući post o Thunderboltu. Prava modelarska lepota! Da ne govorim koliko je lep i onaj post o F15  - ima svu dramatičnost jedne vrsne umetničke tvorevine. Naravno, modelarska veština je i dalje neporeciva  :)aplauz Potom, svaka čast što si se upustio u Solid Works, sa tvojim iskustvom i znanjem biće, vidim, fantastičnih modela!

I, da, sećaš li se, Cole, baš si ti leteo Kwika na leđima - jedan brisanjac preko piste na Jarku, kad mu je vertikalac upao u flutter. Avion je zaplesao kao riba i začulo se treperenje preko čitavog aerodroma... sećam se kao da je juče bilo.

Stanko BG:
Nema brige, Bato. Ja sam još uvek početnik na ovom forumu pa mi svaki komentar donosi korist, a uvek se može nešto novo naučiti. Tu smo da se družimo i pomažemo jedni drugima... Najzad, hvala za lepe komplimente i želje.

Stanko BG:
Večeras, jedanaestog radnog dana, igrali smo se firewall-om. Graupnerov, ali i Phill Kraft-ov plan izričiti su u vezi sa uglom motora. Ugao mora biti tačno nula stepeni na dole i nula stepeni na desno. Poslušali smo savet pa ćemo videti šta će se dogoditi u letu. Istina je da avion ima dekalaž od 1/2 stepena, te bi to trebalo da kompenzuje ugao motora na dole. Videćemo kako će se pokazati sa nultim uglom na desno. Navodno je Phill Kraft stavio motor nisko, u samu osu trupa aviona, pa je time postigao neku vrstu neutralnog žiroskopskog efekta propelera. Opet, avion ima prilično dugačku polugu repa, koju je Kraft produžio za 50mm na verziji MKIII u odnosu na MKII. Nadamo se najboljem, a firewall ćemo zalepiti u nulti ugao, kako nalaže plan. Ovo jeste neobično na glow avionima, ali je uobičajena pojava na 3D elektro modelima, čak i na savremenim elektro F3A - pattern avionima, koji svi imaju dugačku polugu repa, te vertikalac relativno daleko.

Radove smo otpočeli skiciranjem osa simetrije na firewall-u.


Potom smo odredili osu simetrije motora i nosača motora i ocrtali mesto gde treba da se izbuše otvori za vijke:


Usledilo je premeravanje i bušenje otvora. Prvo smo izbušili otvore za nosač motora. Ovi otvori biće malo većeg promera od vijaka, jer sa zadnje strane dolaze UNIT navrtke - poznatije kao kandžaste navrtke. Na slici su, u gornjem kraju, već pripremlejni vijci sa UNIT navrtkama na sebi. Evo kako to izgleda:


Potom smo odredili mesta otvora za nosač prednje noge. I prednja noga biće pričvršćena UNIT navrtkama za firewall, samo što će sada te navrtke biti na prednjoj strani - više o tome malko kasnije kada budemo montirali prednju nogu na avion. Izbušili smo i te otvore i sada je firewall imao skoro sve potrebne otvore.



Najzad, usledilo je razbušivanje nosača motora i, ujedno firewall-a za komandu gasa. Teška srca smo izbušili nosač motora, ali tako je moralo da se uradi jer nema drugog mesta gde bi se komanda provukla. Evo kako je ta akcija izgledala:


Pošto nosač, jer je odlivak, ima konične stranice, burgija se oslikala na zidu, što je prelep dokaz da je otvor pod tačnim uglom od 90 stepeni...


Najzad, montirali smo probno nosač motora i firewall, pa kroz sve to proturili SULLIVAN bužir da čitavu stvar testiramo. Pun pogodak! Firewall će dobiti još dva otvora - ona kroz koja treba da prođu creva iz rezervoara: jedno za dovod goriva, a drugo za natpritisak.



Ovi su poslovi veoma pipavi i traže punu koncentraciju, ali kada se urade dobro, čovek se oseća veoma zadovoljnim. Najvažnije je uraditi ih valjano zbog geometrije čitavog aviona. Kad je geometrija u pitanju, pristupili smo lepljenju firewall-a. Za trup smo ga zalepili petuminutnom epoxy smolom, a sve ostalo biće zalepljeno dvanaestosatnom, naravno, uključujući i obavezno staklotkanje sa zadnje strane firewall-a. Evo kako izgleda zalepljeni firewall:


Sve ose su saosne i premerene. Uglovi su tačno nula stepeni. Naravno, odmah smo prionuli ispitivanju gde će doći prednji prsten, koliko (zbog motora) treba da produžimo trup aviona u odnosu na originalni plan i tome slično... Ispostavilo se da je .60 FS R duži od motora predviđenih za KWIK FLY (Enya i O. S. max H) nekih 13mm, a imamo i malko duži nosač motora od originalne ploče na koju se motor nekada montirao. Sve u svemu, duži nam je nos za nekih 20mm. Ovo nas raduje jer ćemo imati povoljniju situaciju kada budemo tražili težište. Evo kako izgleda prednji prsten, provizorno, na stranicama ispred firewall-a:


Sledeći put radimo stakloplastiku na firewall-u i lepimo u sendvič stranice, pa ako ostane još vremena, uradićemo još neki detalj. Radovi su se sada, kao i uvek usitnili...

P. S.

Odustali smo od karbonskog ojačavanja vertikalnog stabilizatora, jer za time nema potrebe. Prilično je krut - odabrali smo malo tvrđu balzu i ojačali ga produžetkom sa donje strane, a i spojen je, kako se na slikama vidi, iz dva parčeta balze po uzdužnoj osi. bađ kao što je i rudder spojen. Jednostavno nema potrebe za daljim ojačavanjem.

Pozdrav!

Milos 94:
Mene zanima samo onaj detalj kad se bude montirala Graupnerova noga!

Stanko BG:
Dragi Miloše,

Od srca si me nasmejao kad sam pročitao tvoj komentar.  lol Nažalost, Graupnerove noge nema i ja sam gore u članku objasnio kako smo od kinesko-nemačke noge nove generacije uspeli da napravimo nešto što je samo nalik na Graupner Bestell Nummer 137.

Ostade Graupnerova noga samo pusti san  :'(

Navigation

[0] Message Index

[#] Next page

[*] Previous page

Go to full version